Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

THE ORVILLE ( 2017 )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#109
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
mie mi-a placut episodul 7. Am ras de numa numa in prima parte a episodului, iar povestea genocidului kaylon , arata ca unele justificari erau in genocidul lor, din moment ce robotii aia erau sclavi, desi incepusera sa  aiba constiinta, ba chiar mai mult , au fost "inzestrati" si cu capacitatea de a simti durerea de catre creatori, tocmai pentru a pedepsi robotii cand erau "neascultatori". SI povestea cu societatea matriarhala mi-a placut,ca sa nu zic ca toate 3 gagicile mi s-au parut huba huba huba.. Stie cineva numele lor?

#110
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
ideea a fost ok dar trebuie sa inoti si sa eviti tot felul de mizerii ca sa ajungi la ce te intereseaza, numai am rabdarea necesara, vreau ceva mai succint, nu plec din bucuresti la mare prin cluj, pur si simplu nu.
e bine ca iti place in formatul asta asa ca go for it.
cred ca anul asta e sfarsitul serialor sf, am inceput halo, am ramas la episodul cu nesuferita aia, asta a murit, st new il o sa vad si ep 10 si gata

Edited by Mondeo, 18 July 2022 - 19:27.


#111
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
The Topa show strike back
După doar 3 minute de vizionare….


#112
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Povestea cu Kaylon a fost decenta, dar subdezvoltata, poate pentru ca mie nu imi zice nimic aspectul acestor Kaylon, e ca si cum ai vorbi cu un dulap. In TNG Data avea expresivitate si poate era un actor al naibii de bun, nu stiu, dar era interesant de urmarit. Oricum trebuiau sa faca ceva macar pe doua episoade ca sa ma faca sa-mi pese de robotii aia care isi ucid cam prea rapid creatorii.

De Topa m-am saturat, desi si episodul asta a fost decent (fata de altele). Episodul precedent cu Topa a fost chiar nevizionabil, dar asta a avut ceva din Star Trek cu plimbarea pe planeta si procesul.

Fazele alea in care Talla ii tot rupe oasele lui LaMarr n-am idee ce inseamna, nu stiu ce invataminte ar trebui sa trag din ele. Nu au niciun sens si niciun rol in episod.

Nu stiu cum se mentine inca la 8 stele serialul asta, cine naiba se uita la el si zice wow ce misto.

[ https://64.media.tumblr.com/710c8b76693a3e59cbb1c35874d7d95e/a79360298cf3ec69-91/s540x810/7e05f9d8ced0b128f05c606393cb6854611e55af.gifv - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#113
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
kaylonii nu au cum sa fie asa de expresivi ca Data, pentru ca kaylonii sunt roboti, nu androizi, desi o incercat ceva prin "imbracarea " lui Isaac, in ultimile cateva episoade si prin emotiile pe care le simtea Timmis..

#114
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
la minutul 41 am cedat, ma mai uit maine si poimaine, e prea mult pentru mine
termin sezonul si bye bye
sado-maso mood engaged!
working nine to five...dios mios...
una cu salam nu bagau si ei ca doar e diversitate, da si asta merge la comanda!

#115
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
E f misto sezonul asta. Leaga multe fire narative din sezoanele trecute (finalmente au rupt pisica cu Moclanii, am aflat mai multe despre Kaloni si de ce au boala pe univers samd).

Lipseste un pic din varietatea si creativitatea sezoanelor trecute dar este un show mai matur. Se simte mai aproape de TNG dupa ce si-a lasat Riker barba :P

De asemenea au un pic tendinta de a nu avea B-Plots suficient de dezvoltate pentru cat de lungi sunt episoadele din el si au mai ratat sanse sa faca unele episoade si mai interesante (e.g: in primul episod cu Toppa, ar fi mers sa complice un pic situatie mergand pe ideea ca Moclanii nu ar fi acceptat o femeie in academie si visul ei ar fi fost rupt).

Dar per total, cam cel mai bun "Start Trek" din cele aparute in ultimii 10 ani.

P.S: iar poanta cu Dolly Parton e foarte foarte inteligenta si cu bataie f lunga.

Edited by StefanSC, 22 July 2022 - 16:09.


#116
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Nope, au batut destul de mult cimpii sezonul asta, dar episodul cu Krill-ii si asta ultimul au fost chiar misto.

O data am asa o vaga banuiala ca tot subplot-ul cu Moclanii e un sah 3D fin ANTI transgenderi, apoi, a fost imprevizibil (ceea ce e de bine oriunde, in afara de plot twisturi care-s enervante), arata cum o singura decizie necugetata (luarea lu' aia mica pe planeta, o incalcare mica a conventiei) poate duce la consecinte "galactice", a aratat ca nu chiar orice (implicarea unui minor care nu poate consimti pe deplin) e permis "for the greater good/cause", si nu in cele din urma, segmentul cu Dolly Parton e FULL GENIOUS ("I'm all Dolly Parton"), apoi, pilda aia am verificat-o PE PIELEA MEA, si e adevarata.

"Fa ce trebuie si ce depinde de tine, si istoria (chiar si aia personala) are calea ei de a se drege".

#117
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Să vedem ce decizii vor urma. Inițial el a vrut să plece din serial după acest sezon (asta era anul trecut) și să facă alt serial. Acum, după ce a fost foarte bine primit (chiar și Hulu dă mai bine decât Fox), ar vrea să lucreze la sezonul 4 mai departe. Însă nu este confirmat oficial.

#118
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
vazut si restul...termenul de superficialitate capata alta dimensiune..., mie mi sa parut noaptea mintii si evadarea ultimului neuron din creier, cu sau fara Dolly,
asa ca chestie, daca se intampla pe pamant si in loc de nave erau masini sau in loc de extraterestrii erau rase diferite, era vreo diferenta? nu, absolut nu, deci un sf inchipuit, doar poze in miscare, putea actiunea sa se intample si in epoca victoriana cu trasuri si carute, exact la fel
din tot episodul doua chestii au fost ok, bortus si tortionarul si reactia lui Gordon, care a fost chiar ok, in rest daca vreau sa vad chestii de gen poate gasesc niste reruns cu oprah...
The Ordeal season 3 continues...

Edited by Mondeo, 24 July 2022 - 18:35.


#119
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Inca un episod misto. Exceptind scenele de bum-bum care au vrut dar n-au putut (dar nici nu am pretentii), in episodul asta conflictul chiar a aratat ca are miza (adica, we're not fucking around here) nu ca pina acuma cind se rezolvau lucrurile din vorbe.

Plus, dilemele morale pe care le abordeaza. Ar fi fost bine daca americanii i-ar fi bubuit pe rusi cit au avut avantajul bombei nucleare, dar ar fi fost rau daca i-ar fi razuit pe japonezi de pe insulele lor. Si Iranul are dreptate sa vrea si el, cita vreme americanii suk dik la Israel in ce-i priveste.

Edited by hellmarvel, 28 July 2022 - 12:09.


#120
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
well...pew pew, pew pew, boom, poc, o cantare cu gordon, pacat ca nu a mai facut un solo la sfarsit...Charly o sa o revada pe Amanda, yey!
kayloni sunt nauciti eminamente de ce minunati "e" oamenii...
aparatul minune care mananca gem si se .... prune e descoperit si furat in 20 de minute, ar fi multe de spus, per total o ciorba de shaworma cu "di'tate"
mult pre lung, muuuuuuult prea lung!

#121
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
mie mi-a placut si penultimul episod (cu moclanii) si ultimul episod. Si spuneti ca v-ati fi asteptat la alianta creata Posted Image Sincer eu ma asteptam ca kaylonii sa dea de pamant (adica sa distruga complet planetele mama) fie cu moclanii , fie cu Krili, si cand vad (fie moclanii, fie krilii) ce pericol reprezinta kaylonii, sa se refaca alianta cu uniunea si/sau sa devina si mai puternica. Aia da.. ar fi aratat ca exista consecinte.. Mi-a parut rau de moclani ca si-au ales o asa alianta, insa intr-adevar, prea se credeau neintelesii uniunii, saracele victime, calcare in picioare.. semn ca atunci cand au fost adusi in alianta, probabil a contat mai mult faptul ca erau mai producatori de arme..

Ps.. cine s-ar fi gandit la alianta de la finalul episodului? Posted Image

Edited by vanitty, 28 July 2022 - 21:00.


#122
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Am ajuns la ep. 6, de departe cel mai bun de pana acum. O rezolvare logica a problemelor pe care le ridica calatoria in trecut. Exact ceea ce ''Picard'' a ignorat cu buna stiinta.
In rest, mi se pare mai slab decat sezonul 2. Episoadele sunt prea lungi, subiectele ''arzatoare'' ies prea mult in evidenta -> scenariul (replici/interpretare) pare mai fortat...  De multe ori am dat ffwd... Banuiesc ca in sez asta n-au mai scapat de radarul sjw.
Poate ca ultimele 4 episoade imi vor schimba parerea, dar senzatia de pana acum e ca ar trebui sa se opreasca.

#123
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
am ajuns la minutl 14, bun, Isaac ii da banana docoritei, moclanii vor si ei banana si au parte de un ritual sexos, toata lumea e in extaz de realizare, si Isaac face propunerea...
acum se discuta despre casatorie, scriu in timp real...

daca voi gasiti ceva diferente intre grey's anathomy si sf-ul asta expirat sa imi spuneti si mie, sper sa ajung la jumatate azi...

Edited by Mondeo, 04 August 2022 - 17:39.


#124
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
la minutul 27 am cedat eroic, sf zero, casatorii si diversifcare and shit, sa ii dea cricul doctoritei, nu am nimic impotriva dar e prea de tot, sper sa termin episodul saptamana asta, dupa care chiar daca o sa mai fie vreun sezon, eu am renuntat.

#125
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Am vazut si ultimul episod… au incercat sa o dea pe comedie si au cam dat chifla…

Impresia mea e ca nu va mai exista sezonul 4 din Orville (ultimul episod e bun sa incheie seria ).

#126
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Când a fost făcut, așa era intenția, să plece din serial. Acum însă, deși nouă nu ni se pare, a avut un succes peste așteptări, mult peste așteptări și ar vrea să facă și sezonul 4. Om vedea. Una peste alta, la mediană după cum zice reclama, a ieșit ceva mai bun decât STD și compania.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate