Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Eutanasiere, a eutanasia

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Am intalnit pe net si pe forumuri si pe retelele de socializare foarte multe cazuri in care cei care nu vorbeau/ scriau corect romaneste, erau atentionati/admonestati pentru acest lucru, Dar, ce ne facem cu cei care folosesc termeni gresiti in retelele de mass-media? Pe aia cum ii putem atentiona/corecta, mai ales ca aceia se erijeaza in formatori de opinie, in "dascali" pentru cei care ii urmaresc? Va dau un exemplu, care pe mine personal m-a deranjat: intr-o emisiune de stiri a unui post TV, mai exact, stirile orei 10.00de azi la B1, o stire relativ banala, un dresor de lei, a fost atacat in arena de un leu. Problema mea nu este stirea ci faptul ca exprimarea crainicului, (care a si repetat exprimarea, deci nu a fost o omisiune/neatentie) a fost ca " dresorul atacat, nu a cerut eutanasiera leului". Ori cf. DEX-ului, (http://dexonline.net...nitie-eutanasia), eutansierea nu inseamna in nici un caz omorarea unui leu sanatos, doar fiindca s-a dovedit agresiv la un moment dat. In asemenea conditii, ascultatorii vor percepe gresit intelesul notiunii de "eutanasiere" si, il vor folosi si ei la fel de gresit in continuare. Cum pot fi "reparate" asemenea greseli? Pentru ca, oricum limba romana devine tot mai "jegoasa" pe zi ce trece.

#2
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016
ucis suna urat!

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, dar e corect.

#4
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016
Dar in esenta eutanasia inseamna moarte usoara fara suferinta

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 myshyk, on 13 mai 2017 - 10:10, said:

eutansierea nu inseamna in nici un caz omorarea unui leu sanatos, doar fiindca s-a dovedit agresiv la un moment dat.
Ba exact asta inseamna... mai pe la vest animalul ce gusta din oameni (si nu numai) e eutanasiat, chiar daca a dat dovada de sanatate si forta fizica dar e bolnav cu capul irecuperabil...

Edited by samebo, 13 May 2017 - 10:21.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vorbeam de sensul exact al cuvantului, carevasazica, au si aparut cei care nu-l stiu, desi am pus link catre DEX.
Hai sa incerc  altfel:
EUTANASÍE s.f. 1. Moarte ușoară, fără suferință. 2. Provocare de către medic a morții unui bolnav incurabil. ♦ Sacrificare prin procedee rapide, nedureroase, a animalelor bolnave care nu mai pot fi vindecate. [Gen. -iei, var. eutanazie s.f. / < fr. euthanasie, cf. gr. euthanasia < eu – bine, thanatos – moarte]. substantiv feminin eutanasie
EUTANASÍE s. f. 1. moarte ușoară, fără dureri. 2. provocare de către medic a morții unui bolnav incurabil, pentru a-i curma suferințele. 3. sacrificare, prin procedee rapide, nedureroase, a animalelor bolnave. (< fr. euthanasie, gr. euthanasia) substantiv feminin eutanasie
*eŭtanasíe f. (vgr. eŭ-thanasía, d. eû, bine, și thánatos, moarte). Moarte frumoasă orĭ plăcută. – Bacon a´ntrebuințat acest cuvînt înțelegînd pin [!] asta „moartea fără durere a unuĭ bolnav incurabil”. substantiv feminin eŭtanasie

-la 1, "moarte usoara, fara suferinta". Adica nu "omor, asasinat, ucidere", ca in cazul de fata.Moarte inseamna altceva decat a fost omorat.
- la 2, e vorba de "bolnav incurabil", la fel nu are legatura cu omorarea leului
-la 3, e vorba de "animale bolnave", care  nu are legatura cu exemplul meu
De bacon, ce sa mai vorbesc .
Si-atunci e corecta folosirea sau nu? Si daca nu, cum o putem corecta? Petitie, ceva? Unde?

 samebo, on 13 mai 2017 - 10:20, said:

Ba exact asta inseamna... mai pe la vest animalul ce gusta din oameni (si nu numai) e eutanasiat, chiar daca a dat dovada de sanatate si forta fizica dar e bolnav cu capul irecuperabil...
Doar pentru ca leul e carnivor, iar omul e "carne" adica "vanat, hrana", (faptul ca gandeste si vorbeste si foloseste unelte, nu schimba datele problemei), nu inseamna ca leul e bolnav cu capul. La fel ca rechinii, aligatorii, tigrii,....

#7
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 03.02.2010
Moarte usoara, fara suferinta poate fi si provocata, eu consider ca termenul e corect.

 samebo, on 13 mai 2017 - 10:20, said:


Ba exact asta inseamna... mai pe la vest animalul ce gusta din oameni (si nu numai) e eutanasiat, chiar daca a dat dovada de sanatate si forta fizica dar e bolnav cu capul irecuperabil...

Un animal care nu si-a pierdut instinctul ancestral nu cred ca e dus cu capul...

#8
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
pai tocmai ti-ai raspuns singur, animalul a avut o moarte usoara, fara chinuri. caz inchis.

#9
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Si omul e carnivor, si cand mananca omul sau chiar alte animale interzise vine pedeapsa :D
A nu intelege ca sunt de parere ca leul trebuie eutanasiat... trebuie doar expediat inapoi in patria lui, departe de civilizatie, in jungla. Daca era caine atunci da, eutanasiat.

 myshyk, on 13 mai 2017 - 10:40, said:

Doar pentru ca leul e carnivor, iar omul e "carne" adica "vanat, hrana", (faptul ca gandeste si vorbeste si foloseste unelte, nu schimba datele problemei), nu inseamna ca leul e bolnav cu capul. La fel ca rechinii, aligatorii, tigrii,....

 lely, on 13 mai 2017 - 10:44, said:

Un animal care nu si-a pierdut instinctul ancestral nu cred ca e dus cu capul...
Deci omul care nu si-a pierdut "instinctul ancestral" si violeaza si ucide nu trebuie bagat in puscarie?
Let me guess.. esti pro amnistie, gratiere, dezincriminare, desfiintarea penitenciarelor si a justitiei?

#10
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Eutanasie are două sensuri înrudite: „ucidere din milă” și „ucidere fără durere”. Evident, cînd vorbim de uciderea unui animal agresiv avem în vedere sensul al doilea. Nu am văzut ca cineva să folosească termenul pentru a denumi moartea naturală fără durere, ci întotdeauna e vorba de uciderea unei ființe de către alta, din diferite motive.

Despre motivele pentru care uciderea unui animal prin eutanasie poate fi justificată vedeți de exemplu aici, unde se menționează și uciderea unui animal agresiv:
https://en.wikipedia..._for_euthanasia

Ca urmare folosirea termenului în acel context mie mi se pare în regulă.

Cît despre obsesia de a ne corecta unul pe altul exprimarea, am mai vorbit de multe ori aici despre asta. E un sport național la români, în timp ce în alte culturi se consideră de prost gust să te apuci să critici cum se exprimă altul (în afară de cazurile unde e datoria ta: ești profesor și-ți corectezi elevul, ești părinte și-ți corectezi copilul, ești redactor și corectezi un text etc.). De regulă cel care critică greșelile de limbă ale altuia o face ca să arate că el e mai breaz. N-o face nici din altruism față de cel criticat, nici ca să protejeze limba. Și nu știu cum se face că adesea tocmai aceia care critică mai tare se exprimă ei înșiși mai prost.

Limba română nu devine nicidecum mai jegoasă pe zi ce trece. Toate limbile se schimbă în timp și toți vorbitorii au impresia că evoluția limbii lor e spre mai rău și că epoca de aur a limbii a fost cîndva în trecut (de regulă trecutul apropiat). Dacă realitatea ar fi conformă cu impresia ar însemna că azi vorbim cea mai proastă variantă de limbă română din toată istoria ei. Așa să fie oare?

#11
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 03.02.2010

 samebo, on 13 mai 2017 - 10:58, said:


Deci omul care nu si-a pierdut "instinctul ancestral" si violeaza si ucide nu trebuie bagat in puscarie?
Let me guess.. esti pro amnistie, gratiere, dezincriminare, desfiintarea penitenciarelor si a justitiei?

Sunt contra.
In topic se discuta despre un animal.
Omul ar trebui sa aiba discernamant, sa sa calauzeasca dupa alte principii, nu sa se lase condus de instinct.

Edited by lely, 13 May 2017 - 11:14.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In topic, se discuta despre limba romana. Animalul e doar "victima colaterala". Oricum, din cate am inteles, leul n-a fost omarat, la rugamintea dresorului. Doar ca nu inteleg de unde pana unde s-a folosit cuvantul "eutanasiere" in locul cuvantului "omorat" sau "ucis".  Cand a fost omorat ursul din Brasov, sau Rasnov, nu retin exact, s-a folosit cuvantu corect: "impuscat". Dupa care au venit aia cu protectia animalelor si-au inlocuit cuvantul cu "omorat". Dar nu s-a folosit cuvantul "eutanasiat", chiar daca suna mai "uman" decat ucis.
Si apropo, daca se foloseste "asomarea" la porci, inseamna ca nu e "sacrificat" ci "eutanasiat"?
AdiJapan
"Behavioral problems (usually ones that cannot be corrected) e.g. aggression - Canines that have usually caused grievous bodily harm to either humans or other animals through mauling are usually seized and euthanized ('destroyed' in British legal terms)."
Pai? Doar in engleza e asa?

Edited by myshyk, 13 May 2017 - 11:28.


#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Pentru ca eutanasiere se cheama cand se face cu doctorul... cand se face cu pusca de vanatoare pentru a evita in eventual pericol nu mai e eutanasiere.
Oricum si ursul ala a fost impuscat degeaba, doar pentru ca din toti angajatii aia platiti foarte bine lunar nici unul nu era capabil sa administreze o doza de tranchilizant... desi in teorie asta era "specialitatea" lor pentru care au fost angajati pe bani multi platiti degeaba. In realitate erau doar niste prosti lingai de partid si rude pe care altii i-au bagat la loc de munca caldut care nu necesita nici o competenta si la care nici nu te prezinti la locul de munca zilnic si castigi mai mult ca un director la o agentie de banca Posted Image

Edited by samebo, 13 May 2017 - 11:39.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, tu tii cu ursul nu cu limba romana!Posted Image

#15
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 myshyk, on 13 mai 2017 - 11:24, said:

Cand a fost omorat ursul din Brasov, sau Rasnov, nu retin exact, s-a folosit cuvantu corect: "impuscat". Dupa care au venit aia cu protectia animalelor si-au inlocuit cuvantul cu "omorat". Dar nu s-a folosit cuvantul "eutanasiat", chiar daca suna mai "uman" decat ucis.
N-am fost împușcat niciodată, dar bănuiesc că împușcarea nu poate intra în categoria metodelor de eutanasiere, pentru că nu e lipsită de dureri.

 myshyk, on 13 mai 2017 - 11:24, said:

"Behavioral problems (usually ones that cannot be corrected) e.g. aggression - Canines that have usually caused grievous bodily harm to either humans or other animals through mauling are usually seized and euthanized ('destroyed' in British legal terms)."
Pai? Doar in engleza e asa?
Nu înțeleg ce mă întrebați, iar pasajele pe care le-ați scris în aldine nu mă ajută. Așa că vă răspund la nimereală.

Un leu de circ e util numai în măsura în care poate fi folosit în numere de dresură. Dacă e agresiv și nu acceptă nici un dresor să lucreze cu el, atunci devine inutil și o povară pentru buzunarul circului. Există mai multe soluții, din care una e să fie omorît. Dacă uciderea se face nedureros, operația se poate numi eutanasie.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Voiam sa subliniez ca si englezii, pentru eliminarea animalelor agresive, folosesc ca termen legal, "distruse", nu "eutanasiate". Sper ca am inteles corect citatul. Iar faptul ca devine inutil circului, nu inseamna ca trebuie omarat. Mai sunt si alte solutii
Dar nu acesta era subiectul.  Ne tot invartim pe langa animal, desi e vorba de limba romana, de fapt.Si de a intelege si vorbi corect limba romana.

#17
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Pentru a eutanasia trebuie sa ai acceptul animalului. Cainii omorati cu bestialitate in adaposturi... cazul leului de circ e nimic...

#18
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
În exemplul de mai sus, utilizarea termenului e corectă. Se eutanasiează atât animalele bolnave, cât și cele doar agresive. Sensul 1 Moarte ușoară, fără suferință din dicționar se referă la moartea provocată, nu la cea naturală, evident.
Sensul cuvântului eutanasie/eutanasiere e acela de moarte provocată unui alt om sau unui animal. Nu are nici o tangență cu moartea naturală, accidentală sau de alt soi.

Edited by cleopatra00, 13 May 2017 - 12:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate