Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vise taica, vise

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#37
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
@altuser09
Port des bluejeans, dar n-am pistoale. Cand mai visez frumos ma vad si calare pe cal. Imi place si whisky-ul. Dar ma trezesc repede.
Lasand gluma la o parte. ideea e ok, dar parca nu prea merge in peisajul unei case mai moderniste, usor minimaliste, chiar daca are nuante de intimitate. O vreme am cochetat cu ideea de rustic. Ooo, ce ar mai fi mers. Dar m-am temut ca la imaginea mea, daca mai aleg si rusticul, ma trezesc cu vizitatori care vor sa vada muzeul satului.

@Bylly00 (the Kid?)
Multumesc de sugestia cu abordarea arhitectului. Mda, sa vad si el/ei (sper sa gasesc macar 2-3 interesati cu adevarati) ce si cum gandescte©.
Da, sunt in aceeasi situatie, la bloc, doua persoane, doua bai si e super. Bineinteles ca cea mica imi revine mie, nu am nas de baia mare. Dar ce bine esteeee! Si vorba lui @dell99, tabieturile. E numai a mea. E templul meu.Posted Image No ofence, nu e o idee buna sa stai intr-una singura. Chiar daca nu am de gand sa fac o casa de oaspeti, ma astept sa mai primesc, ocazional unele vizite. Nu i-as trimite in singura baie, intrand cu picioarele in toata intimitatea noastra. Nu sunt antisocial, nu am fantezii bolnave, dimpotriva, dar parca baia are o nota aparte de intimitate. Chiar daca nu contine decat o cada, un dus, o chiuveta si un lavoar (ultimul l-as face ascuns de un paravan de sticla mata (gen attch)

Attached Files



#38
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 CDS_961, on 13 mai 2017 - 18:30, said:

[...] un lavoar (ultimul l-as face ascuns de un paravan de sticla mata (gen attch)

?!?

#39
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

 picomouse, on 13 mai 2017 - 18:23, said:

Fără 2 bai viața e pustiu ! E musai sa fie 2, nici nu se discuta.
Cu orientarea casei înțeleg limitările impuse de lot dar nu e pina la urma o drama. O terasa pe nord eu zic ca este ok. Presupun ca nu o sa stai iarna pe terasa dar vara cred ca un loc mai umbrit de relaxare este perfect.

De fapt terasucae cam pe est, sud-est, Cred ca dimineata ar fi un sentiment placut la cafeluta cu ochii spre rasarit. dar vine umbrita chiar de acoperis. Da, ai dreptate. Daca vreau soare mai am un pic de gradina unde sa ma scald.

 DIY, on 13 mai 2017 - 18:34, said:

?!?
Traduci?
Aaah, da, Nu lavoarul, vasul de toaleta.Posted Image

Edited by CDS_961, 13 May 2017 - 18:43.


#40
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Mor cand vad "rezolvari" la baie care implica o viziune ampla asupra tronului cand deschizi usa...inebunesc nu alta...cum ai deschiz usa cum dai cu nasul in el :) din acest motiv salut ideea pozitionarii tronului dupa paravanul de sticla Posted Image Posted Image Posted Image

#41
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
'Neata la toata lumea
Nu mai e dimineata, dar asa se cheama la mine dupa ce ma trezesc. Dupa o noapte de Eurovision, in care am tot iodle it. Brava lor!
Revenim la oile noastre.
Cum arhitectura de ansamblu am cam stabilit-o, la nivel de printzipii, urmand ca acum sa-si spuna cuvantul stiinta arhitecturala, cateva mici probleme ar mai fi de abordat.
Mi-as fi dorit un mic beci sub casa, adica un subsol partial, Dar din dezbaterile de pe alte jurnale, am retinut ca e cam scumputz raportat la bugetul meu (apropos, niciun comentariu pana acum fata de bugetul disponibil vis-a-vis de proiect, e posibil?).rezulta ca trebuie sa gasesc o alta solutie.
Ma gandeam ca, in timp, daca se mai strang niste oarece arginti, sa fac acest mic beci separat, undeva intr-un colt al gradinii, peste el, adica la suprafata urmand sa fac acea mica magazie din lemn, cu unelte de gradinarit.
Cred eu realizabil, fara prea mare efort financiar, proiecte, structuri etc. Dar vine marea dilema: destinatia unui beci raportata la aceasta solutie: de obicei acesta este destinat pastrarii in bune conditii a unor produse de sezon pe timpul altui sezon - o muratura, un cartof, un fruct, un vin, o maslina, o scobitoare, o atentie. DAR, nu am culturi (desigur, o rosie as putea cultiva, de amorul artei si nostalgia gustului de alta data), vinul din raftul magazinului se poate depozita cu succes pe undeva prin spatiile avute deja in CT sau garaj, pana ii vine randul la frigider, iar muraturile ar avea loc tot pe acolo, unde temperatura va fi una mai scazuta decat in casa. Nu vor fi conditii de beci, dar nici nu ma vad iarna, cand da porunca stapana "du-te si adu gogosarii aia daca vrei la friptura" luand in piept zapada de x-spe cm pe o distanta de 10-20 m din casa pana la locul cu pricina, in timp ce ea e foarte ocupata (studiaza ELLE).
Am un prieten care a recurs la o astfel de solutie, dar el macar chiar are o gradina unde isi asigura un minim de legume proaspete cultivate biologic, ceva mai mult decat de amorul artei, dar nici in cazul lui suficiente.
Cred ca mi-am cam dat singur raspunsul, dar totusi, pentru impacarea mea, merita?

#42
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am beciul lipit de casa, sub terasa (cu intrare din terasa), cred ca este cel mai bun compromis daca iei in calcul bugetul si comoditatea la folosire. Eu am in el instalatia de dedurizare, cea de purificare a apei, pompele si ce tine de sistemul de irigatii, lada frigorifica, rafturi cu chestii care nu pot sta iarna in garaj (uleiuri si vopsele, tuburi si sprayuri cu tot felul). Bidoane de apa plata, un raft cu borcane pline si unul cu borcane goale:). Uitasem de bulbii de flori care stau tot in beci, in casuta de gradina ingheata iar in casa incoltesc.

Edited by dell99, 14 May 2017 - 11:34.


#43
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Tks dell. O idee foarte buna. Dar la mine terasa este parte din casa. E mult spus parte din casa, de fapt e sub acoperis, zona comuna intre living si dormitor (daca te uiti pe schita mea, nu o gasesti pentru ca nu am gasit mijloacele grafice de a o evidentia, dar un mic exercitiu de imaginatie...)
Asta nu ma impiedica  sa o fac adiacent, cum ai spus tu, cu o intrare cu trapa/oblon, asa cum era pe vremuri.
Am insa o nelamurire, si aici astept cateva raspunsuri si sugestii, de la tine si de la alti colegi priceputi: poate afecta fundatia o sapatura de 2 m adancime la cativa cm de aceasta? este nevoie de aviz de constructie si alte formalitati? trebuie trecuta acum in plan sau o pot face mai tarziu?

#44
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
N-a zis lumea nimic de bani pentru ca ai mentionat deja ca ai 80.000 disponibili => 160 mp construiti lejer, nu stiu cat ai tu acolo, dar te poti incadra fara nici un fel de probleme. Cred ca tot fara mari probleme poti sa iti faci un beci micut 10-12 mp sub casa in bugetul asta (uite-te un pic pe jurnalul meu, am scris cat m-a costat un beci de 25 mp sub terasa lipita de casa).

Daca ai cativa metri de casa, nu afecteaza structura de rezistenta, deci stai linistit. Teoretic ar trebui autorizatie de constructie, practic nu trebuie decat daca ai vecini binevoitori care sa te dea pe goarna.

#45
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Are aproximativ 500 euro/mp... suficient pentru ce vrea. Se vand apartamente noi la cheie cu 500euro/mp si care includ si un adaos/profit generos pentru dezvoltator.

#46
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Banii de constructie cu siguranta iti ajung.
Nu ai spus insa nimic despre utilitati: apa, canal, electric, gaz. Mananca si astea din buget...uneori mii sau zeci de mii de euro.

Edited by the_lion, 14 May 2017 - 14:12.


#47
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Deci:
Bugetul mentionat este planificat pentru cele 2 etape - rosu anul acesta si finisare 2018. Pentru ca asa vor veni si banii, adica o parte este deja disponibila, dar depind de o vanzare anul acesta sa completez. Dar e bine ca estimarile voastre imi dau sperante de incadrare. Stiu ca depinde si de finisaje. Ma voi adapta la posibilitati, dar sper ceva de clasa minim medie (gen robineti de aur, oglinda cristal pe tavan, rapirea din Serai cu fir aurit si pescarul chinez in marime naturala).
Bylly, crezi ca merge si sub terasa mea (aia de nu se vede, dar se intuieste, vezi in postul meu 43. Aste ar insemna lipit de fundatie.
Mr. Lion, anul acesta s-a bagat canalizare pe drumul comunal care trece pe limita mea de proprietate, stalpul de electrica este peste drum dar este deja canal pe sub drum si scos "in poarta mea" unde este o caseta de unde s-a alimentat o cunstructie la 200 m in spatele meu, gazul este de asemenea pe limita mea. Da, cred ca vor fi o gramada de bani la efectuarea conexiunilor, dar macar le am la nas.
Aparte de canalizare, ma gandesc la un put al meu, cel putin pentru irigat gradina.

#48
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Daca toate utilitatile sunt la poarta stai foarte bine 😊.
Categoric un put pt irigare in curte este de dorit, pt a nu consuma zeci de mc pe luna de la furnizorul de retea.


#49
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Teoretic merge, probabil si practic, dar pentru a fi sigur trebuie discutat cu structuristul. Chiar daca ai panza freatica sus nu te speria, aditivul de impermeabilizare face minuni (daca si betonul este turnat corect).  La mine practic peretele subsolului (beton armat) dubleaza ca si fundatie pentru peretele locuintei, zidaria se executa in continuarea lui. Mi se pare o solutie simpla si optima dpdv financiar, dar repet - trebuie discutat cu structuristul.  E bun unbeci la casa omului si terasa nu mai zic.

#50
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 CDS_961, on 13 mai 2017 - 14:02, said:

[...] Acum, la bucatarie vor fi dpua usi: una pe holul comun cu biroul si garajul, iar a doua spre dining/living.[...]

Asta am banuit si, de fapt, de-aia am intrebat. Am avut exact configuratia aceasta, cu alte dimensiuni, si am renuntat urgent la ea. Usile acelea, de 2 m, catre dining nu iti aduc cine stie ce avantaje; zic eu. Adica le tii inchise cand gatesti si ... le deschizi cand ai musafiri. Asta inseamna ca trebuie sa lasi spatiu pentru inca o cale de acces, deci masa din dining trebuie indepartata de bucatarie. Plus ca pierzi o buna zonade lucru. De cele mai multe ori, avantajul de a avea acces direct din bucatarie in dining se rezuma la posibilitatea de a plimba mancarea pe drumul cel mai scurt. Ceea ce se paote face si peste blat.
Asta-i motivul pentru care eu am pus, pe peretele acela, dintre buctarie si dining, dulapuri. De fapt, avand dulapuri de baza (cum le zice Ikea) si pe latura aceea, am "capatat" o bucatarie in forma de U; mult mai incapatoare si mai ergonomica. Deasupra blatului acelor dulapuri am lasat deschis spre dining, dar tu poti inchide cu vreun sistem de geamuri culisante.
Ideea cu geamurile este un pic delicata, fiindca risca sa arate ca o statie de servire a mancarii la cantina dar ... se poate rezolva si elegant.
... my 2c ..
Spor.

#51
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 dell99, on 14 mai 2017 - 11:18, said:

Eu am in el instalatia de dedurizare, cea de purificare a apei, pompele si ce tine de sistemul de irigatii,
Imi poti spune ,te rog,cum ai rezolvat problema "condensului" de la Instalatia de dedurizare?!...am inteles ca curge "ceva"...Si eu imi construiesc o Camera a Putului sub Casa de Gradina.Unde curge la tine?
..pentru initiator...1200 manopera+ 1800 hidroizolatie + o sa iti spun cat dau pe beton cand am sa-l torn dimensiune 2,5x2,5x2,5 si legat de Buget cu banii aceia poti sa imparti cei 900mp in doua Loturi si cu 80000 construiesti doua case...iti cam place sa "te dai "...nu gasesc cuvantul cum...

#52
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 Adrianradu, on 14 mai 2017 - 19:26, said:

.... 1800 hidroizolatie ....
de banii astia luai 18 kg de Hyseal indeajuns pentru 18*0.8 = 14.5 mc :) ...
La un beci de 2.5x2.5x2.5 cu pereti de 20 cm grosime ar fi nevoie de 2.5*2.5*0.25 = 1.56 mc beton in placa radier, (2.5*4)*2.5*0.2 = 5 mc de beton in pereti + 2.5x2.5x0.15 = 0.93 ...deci 7.5 mc de beton la care ar fi fost necesar 0.8*7.5 = 6 kg de Hyseal * 100 lei/kg = 600 lei si aveai o hidroizolatie in masa a betonului fara sa te doara capul...dar na mai bine de 3 ori mai mult pentru ceva ce se vede :)

#53
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...stiam ca ai sa ma certi...
In varianta fostului meu Constructor betonul acela se facea pe Santier...cu o Betoniera si cantitati dupa "reteta" lui Dorel...era prea mult dozajul acela la mc...
...dar acum ca a plecat...pot sa fac "ce vreau eu" de acum inainte

#54
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 Adrianradu, on 14 mai 2017 - 19:26, said:

Imi poti spune ,te rog,cum ai rezolvat problema "condensului" de la Instalatia de dedurizare?!...am inteles ca curge "ceva"...Si eu imi construiesc o Camera a Putului sub Casa de Gradina.Unde curge la tine
La fiecare ciclu de spalare iese saramura,  cam 30l de apa sarata, noi nu am pus beton pe toata suprafata podelei, este si o zona cu pietris, iar pe un perete am dus o scurgere ingropata catre o alta groapa cu pietris care se afla in zona burlanelor de la terasa. Din ce am citit noi atunci nu e bine sa o duci spre fosa, dar nu stiu daca asa e sau e doar extraprecautie (nu avem canalizare in zona). Vecinii nostri o duc spre fosa, vad ca nu si-au batut prea tare capul sa ii faca separat....

Edited by dell99, 14 May 2017 - 20:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate