Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vise taica, vise

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsamebo, on 13 mai 2017 - 12:44, said:

Eu spun sa mai lucrezi la plan... nu mi se pare practic planul.
Sa nu mai spun de usa aia din exterior de la Utility... sa inteleg ca e o magazie acolo?
Sau planuiesti sa bagi o centrala pe lemne acolo? O sa fie un chin iarna sa ocolesti casa ca sa intri in ea, fa intrare din garaj, ca tot omul Posted Image
N-ai observat ca are?Posted Image

#20
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostDIY, on 13 mai 2017 - 12:40, said:

Sincer, inteleg de un de vine sugestia cu inversarea, dar e ceva ce nu-mi place cu baia mai departe de dormitor. Nu numai ca e cam la vedere dar isi pierde, cumva, din statutul de baie matrimoniala, isi pierde din intimitate.
... my 2c ...
Nu cred ca sunt mai mult de 3-4m de la usa dormitorului pana la baie. Acel hol deservind practic doar dormitorul matrimonial, ar putea pune o usa care sa delimiteze total acea zona fata de zona de zi.
Ar fi ca si cum toata acea zona ar fi dormitorul matrimonial cu acces separat, cu baia si dressing-ul aferent.

Attached Files



#21
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostDIY, on 13 mai 2017 - 12:51, said:

N-ai observat ca are?Posted Image
Acum ca m-am uitat cu lupa mai bine pare ca are ceva... initial am crezut ca e fereastra acolo la cat de subdimensionata e treaba, ca majoritatea usilor. Mai era si gri pe fond gri.

#22
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
are intrare si din garaj...Planurile o sa fie "cosmetizate" de un arhitect...ca punct de plecare eu sunt de parere ca e cat de cat ok...

#23
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Scuze si de subdimensionarea schitei si de eventuale neclaritati.
Utility este de fapt spatiul tehnic, unde va intra centrala termica si alte acareturi (posibil masina de spalat daca nu o reamplasez conform sfaturilor primite).
Si mie mi-e greu sa le deslusesc in atasamente, dar am lucrat cu un program free de pe internet si nu ma lasa sa o fac mai usor de vizualizat dupa salvare.
Buna ideea cu usa la hol. Ar fi o delimitare mai bine conturata. Retinut pentru studiu aprofundar. Ca de altfel si celelalte idei.
Senchiu.

#24
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postthe_lion, on 13 mai 2017 - 12:57, said:

Nu cred ca sunt mai mult de 3-4m de la usa dormitorului pana la baie. Acel hol deservind practic doar dormitorul matrimonial, ar putea pune o usa care sa delimiteze total acea zona fata de zona de zi.
Ar fi ca si cum toata acea zona ar fi dormitorul matrimonial cu acces separat, cu baia si dressing-ul aferent.

Este ceva pe gustul tau. Nu si pe al meu. E ok. Chestia cu usa la hol mi se pare si mai si Posted Image Trebuie, insa, sa tii cont ca parerea asta vine de la o persoana careia-i plac spatiile deschise, usi cat mai putine si directii cat mai neobturate si lungi, pe care sa ti se duca privirea.

#25
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Ha! In sfarsit si o parere de la @brownie. Si nu zdrobitoare. Incepusem sa imi fac griji ca nu sunt demn de luat in seama.
Sper sa nu te superi, chiar glumeam. Dar am vazut multe postari ale tale, interesante, pe foarte multe jurnale.
Sigur ca va trece prin mana arhitectului, dar pana acolo, ce ai mai face @brownie?

Iar vine rabinul si spune si tu ai dreptate. Adica @DIY.
Si eu sunt adeptul spatiilor mai deschise. De aceea am "retinut spre analiza" varianta cu usa de la hol. Incerc sa vad in 3D cam cum vine, sa pun imaginatia la contributie.
Poate o usa de sticla? Sau asta i-ar da aer de birou sau de fitze de...?
Ideea e ca imi doresc ca aceasta casa sa fie moderna dar sa dea un aer de intimitate, chiar si acolo unde spatiul este mai mare, asa cum este in living.
De aceea am gandit ca zona de living sa fie delimitata de dining doar prin sugerarea facuta de existenta canapelelor tip coltar (care de fapt sunt mai mult un L sau un U).

#26
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostCDS_961, on 13 mai 2017 - 13:26, said:

[...]
De aceea am gandit ca zona de living sa fie delimitata de dining doar prin sugerarea facuta de existenta canapelelor tip coltar (care de fapt sunt mai mult un L sau un U).

Bine, bine p-asta am prins-o si ... ma abtin sa discut dimensiunile mesei si scaunelorPosted Image , asa cum apar ele in schita. Ce se intampla, insa, intre bucatarie si dining ... asta as vrea eu sa stiu :-)

Uite si-un alt gen de sfat. E mai usor sa adaugi (usi, partitii, elemente) decat sa le dai jos.

#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostCDS_961, on 13 mai 2017 - 13:13, said:

, dar am lucrat cu un program free de pe internet si nu ma lasa sa o fac mai usor de vizualizat dupa salvare.

Fă zoom pe schiță până se încadrează maxim pe ecran, apoi "print screen".

Proiectul îmi place ca punct de plecare. Cu un arhitect bun vei scoate ceva OK, baftă.

Edited by iladi, 13 May 2017 - 13:55.


#28
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Dimensiunile la usa si scaune le-am pus cu aproximatie. Sa fie acolo in desen, tot pe considerentul de principiu, nu e facut totul la scara.
Bun. Acum, la bucatarie vor fi dpua usi: una pe holul comun cu biroul si garajul, iar a doua spre dining/living. Cea din urma va fi mai lata (2 m?), eventual, de fapt mai mult ca sigur, din doua foi si va fi glisanta, astfel incat sa nu dau cuiva cu usa in nas cand o deschid si el tocmai trece pe acolo, sau cand sta la masa. In rest daca nu se gateste, sau functie de imprejurari poate sta si deschisa, dand din nou adancime spatiului. Cu o deschidere de 2 m cred ca realizez un astfel de efect.
Opinii?

Multumesc iladi.
Tocmai citeam propunerile tale pe un alt jurnal deschis recent (de Timisoara). Si ca sa ma bun bine cu tine, la randul meu ma intrebam de ce nu face intrarea in casa dinspre strada. Dar m-am abtinut, pentru ca nu am experienta necesara. Se pare ca arhitectul a gasit totusi o varianta ok.
Sper sa gasesc si eu un arhitect care sa tina cont de ideile mele, dar care sa aplice si conceptiile capatate prin studii, atat in facultate, dar si ulterior. Nu imi doresc sa fac eu proiectul si el doar sa-i dea forma si sa semneze, dar nici nu construiesc o casa pentru el. Sper sa gasesc varianta optima.

#29
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostCDS_961, on 13 mai 2017 - 13:26, said:

Ha! In sfarsit si o parere de la @brownie. Si nu zdrobitoare. Incepusem sa imi fac griji ca nu sunt demn de luat in seama.
Sper sa nu te superi, chiar glumeam. Dar am vazut multe postari ale tale, interesante, pe foarte multe jurnale.
Sigur ca va trece prin mana arhitectului, dar pana acolo, ce ai mai face @brownie?
Schita este foarte buna dar nu te ajuta deloc orientarea terenului...ce as mai face? Pai as schimba tot... De ce? Pai...la o privire mai atenta asupra schitei terenului observam ca livingul, bucaria si garajul vor fi amplasate spre Nord in timp ce garajul si spatiile tehnice sunt pe Sud - Est...Eu as incerca sa tin cont de punctele cardinale si de "regulile" de amplasare ale camerelor fata de aceastea...Astfel as pune garajul impreuna cu spatiile tehnice (poate chiar si bucataria) pe latura nordica in timp ce biroul l-as muta pe latura cu dormitorul...livingul cauta sa il amplasezi spre Vest ca sa te bucuri de lumina dupa-amiaza cand vii acasa...

Edited by brawnie, 13 May 2017 - 14:56.


#30
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postbrawnie, on 13 mai 2017 - 14:55, said:

Schita este foarte buna dar nu te ajuta deloc orientarea terenului...ce as mai face? Pai as schimba tot... De ce? Pai...la o privire mai atenta asupra schitei terenului observam ca livingul, bucaria si garajul vor fi amplasate spre Nord in timp ce garajul si spatiile tehnice sunt pe Sud - Est...Eu as incerca sa tin cont de punctele cardinale si de "regulile" de amplasare ale camerelor fata de aceastea...Astfel as pune garajul impreuna cu spatiile tehnice (poate chiar si bucataria) pe latura nordica in timp ce biroul l-as muta pe latura cu dormitorul...livingul cauta sa il amplasezi spre Vest ca sa te bucuri de lumina dupa-amiaza cand vii acasa...

Brawnie, vezi ca te-ai incurcat in punctele cardinale.

#31
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
leule...ai dreptate....nu stiu de ce am considerat ca accesul este prin partea de sus a terenului si nu prin partea de jos...aparent nu m-am uitat chiar atat de bine :)) Cred ca mai bine ma intind in pat langa fica-mea e clar ca sunt obosit..

#32
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Da, cam obosit.
Si cu vremea asta e de inteles. Si pe mine ma trage la pat. Multumesc @the_lion, ai fost mai rapid in corectarea colegului decat mine (lunch break).
Asta este problema mea. Orientarea si dimensiunile terenului. Am reusit sa amplasez livingul, bucataria si biroul pe sud-est. Bun, biroul este si spre sud.
Ce ma nemultumeste este dormitorul spre nord-est. Mai ales ca am si 2,5 pereti exteriori, dintre care jumatatea are si o usa de geam (cea de iesire spre terasa), ceea ce presupune pierderi de caldura. Dar nu am gasit alta solutie sa le combin spre gradina. Daca pun livingul si dormitorul spre sud-est, ceea ce ar fi ideal, nu voi mai beneficia de iesirea dormitorului sau a livingului spre gradina. Si tin foarte mult la acest aspect. In fapt, pe langa foartele multe dezavantaje de a locui la casa, unul din marile avantaje este accesul la o zona linistita si o priveliste spre gradina. Chiar si plina de buruieni (ceea ce nu va fi cazul).
Sa speram ca plapumioara din iarna va surmonta acest dezavantaj. In fapt, in dormitor ne petrecem cea mai mica parte a vietii, doar cand dormim sau...cand dormim. Si atunci o facem sub o plapumioara, cel putin iarna. Daca asigur un 21-22 de grade iarna, este deja prea mult. La ce mai pun pilota pe mine? Sigur, nu vreau sa tremur, dat nici sa dorm dezvelit (de pilota desigur).

#33
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu m-am putut abtine, am revenit;
Am citit in mesajul #20 de propunerea de usa hol. Asta imi aminteste de un proiect nefinalizat in apartamentul in care locuiesc. Pentru a separa oarecum holul de la intrare de un hol lateral (sunt despartite de o deschidere de trecere gen usa/fara usa), ne gandisem sa montam acolo niste usi batante asemanatoare celor de la barurile din filmele western americane din anii '60-'70; usi care acopera aproximativ (pe inaltime)zona dintre umar si genunchi. Avantaje:
-se deschid in ambele sensuri prin impingere (daca ai ambele maini ocupate),
-revin singure in pozitia initiala,
-nu obtureaza lumina in  totalitate,
-asigura cateva zeci de procente de intimitate.
Cred ca daca in timp se observa ca deranjeaza, se pot demonta fara sa lase urme greau de inlaturat.

#34
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Dezavantaje? Cand intra cineva prin ele va fi mare tentatia sa ceara un shot de whiskey si sa scuipe niste tutun de mestecat spre coltul incaperii :)).  Dalut deschiderea jurnalului si pragmatismul coelgului care are curajul sa se limiteze exact la ce vrea si are nevoie fara sa faca jdmeii de camere in plus. Schita arata bine, mergi la arhitect fara ea totusi, du-te cu incaperile si suprafetele si vezi daca nu cumva iti propune altceva mai interesant.

Mai are rost un grup sanitar de serviciu daca locuiesc doar 2 persoane permanent si casa e doar parter? Eu l-as elimina si as face intrare spre camera tehnica direct din casa, nu din garaj.

Spor in toate si bafta!

#35
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostBylly00, on 13 mai 2017 - 17:15, said:

Mai are rost un grup sanitar de serviciu daca locuiesc doar 2 persoane permanent si casa e doar parter? Eu l-as elimina si as face intrare spre camera tehnica direct din casa, nu din garaj.

Eu nu as elimina in niciun caz a 2a baie. Si noi suntem tot 2 dar de ani de zile ne-am facut o serie de tabieturi seara si diminineata incat ar deveni frustrant sa stam unul dupa altul la plecare. Baia mica la intrare la casa este f folosita, intri de 30de ori pe zi in casa de afara si te speli pe maini, iti speli incaltarile cand e noroi sau vreun catel cand se tavaleste prin ceva.... eu azi am intrat de 40 de ori cred, am facut dus dupa ce am tuns iarba ca raman pe tine milioane de firicele, am spalat terasa si geamurile pe afara....

Edited by dell99, 13 May 2017 - 17:56.


#36
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdell99, on 13 mai 2017 - 17:54, said:


Eu nu as elimina in niciun caz a 2a baie. Si noi suntem tot 2 dar de ani de zile ne-am facut o serie de tabieturi seara si diminineata incat ar deveni frustrant sa stam unul dupa altul la plecare. Baia mica la intrare la casa este f folosita, intri de 30de ori pe zi in casa de afara si te speli pe maini, iti speli incaltarile cand e noroi sau vreun catel cand se tavaleste prin ceva.... eu azi am intrat de 40 de ori cred, am facut dus dupa ce am tuns iarba ca raman pe tine milioane de firicele, am spalat terasa si geamurile pe afara....

Fără 2 bai viața e pustiu ! E musai sa fie 2, nici nu se discuta.
Cu orientarea casei înțeleg limitările impuse de lot dar nu e pina la urma o drama. O terasa pe nord eu zic ca este ok. Presupun ca nu o sa stai iarna pe terasa dar vara cred ca un loc mai umbrit de relaxare este perfect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate