Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Skoda Rapid 1.2 SH

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
E motorizarea noua cu distributia pe curea sau aia veche pe lant ? Daca e aia pe lant, sa o pastreze pentru el.

#20
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
1.2 pe lant sunt cele care se zice ca au intinzatorul de lant cu probleme?

#21
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Cunosc oameni care au 1.2 TSI pe lant. Au depasit 100000 de km fara nici o problema (masini din 2009,2010, 2011). Nu vreau sa contrazic niste legende, insa pot exista si exceptii.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca e aia pe curea, ia-o! Nici a pe lant nu ar fi rea, dar trebuie "mers la actiunea saiba"...

#23
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007

 pahai, on 11 mai 2017 - 12:46, said:

1.2 pe lant sunt cele care se zice ca au intinzatorul de lant cu probleme?
da, despre care se zice.
din vreo 1000 de masini vandute o avea 1,2 vreo problema pe la lant.

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Daca nu ma credeti, intrati pe forumuri sau cautati probleme la 1.2tsi... o sa vedeti motoare schimbate la 30k Posted Image

#25
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Daca nu il credeti pe TruculMagic, intrati pe orice forum monomarca si veti vedea ca toate masinile sunt proaste. Asa ca luati-va biciclete. :D

#26
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Nu vreau să îl dau înapoi dar sunt atât de multe mașini cu motorizarea asta și au probleme încât îl sfătuiesc să nu se lege la cap fără să îl doară!
Să zicem că este un norocos și pune mâna pe o mașină bună, când va vrea să o vândă va întâmpina reticența potențialilor clienți.
Sfatul meu este să ia o mașină cu motorizare sănătoasă și să scape de stres.
Cunosc și eu pe cineva cu o Octavia care în aproape 100000 nu i-a făcut probleme dar tot nu a scăpat de gândul că intr-o zi îi va face ,,bucuria".

#27
Sill3nt

Sill3nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.10.2007

 Redogs, on 11 mai 2017 - 14:06, said:

da, despre care se zice.
din vreo 1000 de masini vandute o avea 1,2 vreo problema pe la lant.
Redogs , tu ce ai auzit de aceste motoare TSI ? Citesc pe forumuri si vad destule probleme . Tu cati km rulati ai ?

#28
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
20000 km.
Da am vazut si eu ca se mai plang dar procentul e nesemnificativ. Daca citesti forumurile o sa iti cumperi o bicicleta pana la urma.
De curiozitate citeste si forumurile altor marci sa vezi ce se scrie. Normal ca acolo scriu care li se pare lor ca se aude nu stiu sau nu stiu cum.
Mie imi place motorul asta TSI. Este elastic, are vână. Arhisuficient pentru un om care vrea sa isi faca treaba cu masina.
Daca esti din ala care pleaca cu scartait de roti si faci drifturi in parcare trebuie sa te orientezi spre altceva.

 TruculMagic, on 11 mai 2017 - 14:33, said:

Daca nu ma credeti, intrati pe forumuri sau cautati probleme la 1.2tsi... o sa vedeti motoare schimbate la 30k Posted Image
Normal ca poti schimba motorul si la 1000 km daca esti ghiolban si te crezi pe circuitul de formula 1 si vrei sa-i arati lu aia din dreapta ta ce stii tu sa faci.
Circula frumos cu masina si iti garantez ca nu schimbi motorul la 30.000 km. Nu cred ca daca circuli legal si in siguranta pentru tine si pentru ceilalti participanti la trafic schimbi motorul.


 TLGTLC, on 11 mai 2017 - 16:13, said:

Nu vreau să îl dau înapoi dar sunt atât de multe mașini cu motorizarea asta și au probleme încât îl sfătuiesc să nu se lege la cap fără să îl doară!
Să zicem că este un norocos și pune mâna pe o mașină bună, când va vrea să o vândă va întâmpina reticența potențialilor clienți.
Sfatul meu este să ia o mașină cu motorizare sănătoasă și să scape de stres.
Cunosc și eu pe cineva cu o Octavia care în aproape 100000 nu i-a făcut probleme dar tot nu a scăpat de gândul că intr-o zi îi va face ,,bucuria".
Si daca isi ia Maybach o sa traiasca cu teama ca intr-o zi o sa-i faca bucuria.
De curiozitate m-am uitat pe la BMW... pai daca e sa ma iau dupa forum, skoda ar trebui sa fie de 5 ori mai fiabila decat BMW si mult mai ieftina de reparat. Iti pica turbina la BMW ... si de banii aia iti iei un Logan nou nout din reprezentanta.

#29
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu nu vorbesc despre ce am văzut pe forum. Pur și simplu întreabă un mecanic dintr-un service respectabil sau un mecanic sincer dintr-o reprezentanta. Apoi trăim în societate, avem rude, prieteni care s-au înțepat și concluzia este lesne de tras.
Și mai am o întrebare! Ce motorizare și-a dus clienții la exasperare încât au ajuns să se organizeze și să inițieze acțiuni în instanță, să facă plângere publică și să ceară autorităților să ia măsuri? Cred că acest 1.2 tsi merită un loc în Cartea Recordurilor!

#30
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 daniMMM, on 11 mai 2017 - 11:48, said:

Si ce ar mai trebui la 8.000 euro,33000 km si in garantie?Chestii absolut necesare,nu mofturi de senzor ploaie,senzor besini ,etc.Serios intreb,nu fac misto
Serios raspund, nu fac misto: ia-ti o caruta. Pana si consumul si revizia sunt gratis.

 Sill3nt, on 11 mai 2017 - 09:15, said:

Ce parere aveti ?  Merita banii ?
NU!!!  E MULT supraevaluata. De regula cunostintele iti vand lucrurile cel mai scump.

 Sill3nt, on 11 mai 2017 - 09:15, said:

pareri de la posesori de skoda rapid ?
Posesorii de orice masini o sa iti spuna numai de bine despre masinile lor, oricat de ligheane or fi.

Dpmdv masina e MULT supraevaluata. VW e supra evaluat la sh, cu atat mai mult Skoda care tehnic e varianta low cost a lui Vw, dar practic e la acelasi pret.
Iti spun sicer ca Loganul (despre care n-am o parere buna) e mult peste Rapid.

Edited by Friskey, 11 May 2017 - 20:12.


#31
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007

 Friskey, on 11 mai 2017 - 20:10, said:

Iti spun sicer ca Loganul (despre care n-am o parere buna) e mult peste Rapid.
Sa fim totusi seriosi Posted Image.
Apropoo ... ce masina conduci asa de curiozitate. Doar daca vrei spui.

Edited by Redogs, 11 May 2017 - 20:14.


#32
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sunt foarte serios.
Nu mai am masina de ceva vreme. Nu intru in detalii, pur si simplu nu (prea) mai am nevoie.

#33
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Ok, in regula.

#34
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Nu ma pricep la chestii tehnice gen motoare, lanturi si alte intinzatoare, dar pot sa evaluez o masina dpdv al confortului.
Acum o luna-doua am mers cu o Skoda Rapid noua si nu m-am simtit mai bine ca in Logan (tot nou). E o Skoda facuta cu multa-multa economie, pentru a concura Loganul. Asa ca te sfatuiesc sa mergi cu ea ca sa vezi daca iti convine confortul. Sa nu-ti inchipui ca e vreun Golf sau Focus sau vreo Octavie, ca e departe de asa ceva...

#35
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Eu am mers si cu Golf 7. Din punct de vedere al confortului n-am simtit nicio diferenta.  Ma refer strict de cum te simti in scaun.
Logan am la servici ... nu exista termen de comparatie in ce priveste confortul si nu numai confortul. Tinuta de drum, finisaje etc etc.
Am avut personal si Renault Symbol nou timp de 8 ani. As putea sa zic ca Loganul s-ar apropia de el dar tot inferior este.
Skoda Rapid e alta clasa fata de Logan. L-as compara mai degraba cu Meganul.
Sa nu se inteleaga ca Loganul nu este o masina reusita, e chiar o masina buna si fiabila dar pana sa o compari cu Skoda Rapid e cale lunga parerea mea.

#36
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Rapid e peste Logan 2. E altceva ca tren de rulare si spatiu.  Feelingul de o mai mare calitate il ai la o varianta cheala de Rapid fata de o Logan 2 prestige.

Ca tinuta de drum nu exista comparatie. La 140!in Rapid te simti ca la 90 in Logan 2. Iar 1.2 TSI cel cu curea e peste 0.9 tce ca flexibilitate si plaje de turatii.

Asta daca vorbim de Logan 2 2017 vs Rapid 2017.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate