Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Skoda Rapid 1.2 SH

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Am vazut ce ati scris aici si am zis sa mai incerc o data, asadar am mai luat azi un Logan si un Rapid din firma, sa le incerc comparativ.
Intr-adevar, poate-poate Rapid (1.4 TDI) e oarecum peste peste Logan (1.5 DCI), dar doar un pic...
Repet ca m-am simit cam la fel in Rapid si in Logan si imi mentin parerea ca Rapid-ul e facut cu economie maxima (asta pe care am luat-o azi n-avea nici computer de bord, nici macar indicator de temperatura pentru ulei n-avea; probabil era cea mai joasa echipare, dar eu nu am vazut in viata mea masina care sa nu-ti arate temperatura uleiului).

Ce-i drept, n-am iesit cu ele la drum lung nici prima data, nici acum, asa ca vorbesc doar de parerea pe care mi-am facut-o la mersul prin oras.

Edited by mut, 17 May 2017 - 20:43.


#38
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Temperatura uleiului??

#39
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Rapid cheala e facuta clar pentru firme, si nu m-am urcat. Dar am Toledo(tot un fel de rapid) varianta de baza si e peste cu Logan 2 Laureate la interior. La tinuta de drum si in oras e peste Logan 2, in exterior nu mai vorbesc. Despre motorizarile diesel nu stiu ce sa zic ca nu stiu de ele fiindca m-am dat doar cu benzinarele.

Spatiul este mai mare decat in Logan. Doar ca si pretul urca si e sensibil mai mare decat Logan 2.

Asa si cu Logan 2 chel , te urci in el si ai impresia ca esti in anii 90' ,dar e 6500 fara rabla....

#40
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Incearca un Rapid de 16mii de euro cu scaune sport printre altele sa vezi cam pe unde se situeaza!

Totul este configurabil!

#41
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu cred ca Rapid are doua mari avantaje fata de Logan, indiferent de pret: airbaguri cortina si garantie anticoroziune mult mai buna. Pentru mine sunt doua argumente serioase.

#42
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017

View PostLauCalin, on 17 mai 2017 - 21:46, said:

Eu cred ca Rapid are doua mari avantaje fata de Logan, indiferent de pret: airbaguri cortina si garantie anticoroziune mult mai buna. Pentru mine sunt doua argumente serioase.
Nu prea se gândesc mult la siguranța lor și a pasagerilor..să aibă luminițe butoane și meniuri despre care habar nu ai ce fac dar să fie acolo. Încerc să înțeleg comparatia cu Logan dar nu pot să concep că rapid este comparata cu Logan...ori nu ați/ai mers ori sunt ceva concepții pe undeva. Am condus (actuala rabla) Logan 1.5 2006 și când am trecut la o Corsa 1.2 2002 deci cu 4 ani mai veche tot la fel de cheala am rămas uimit. Apoi am condus în concedii in Toledo 1.2 2015 și nu am cum sa compar Loganul cu el..siguranță ținută de drum sunt toate peste Logan...nu fac o cruciada împotriva Loganului, ma dus din a în b fara costuri mari și consum ok dar cam atât

#43
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014

View Postscrisit, on 17 mai 2017 - 21:02, said:

Temperatura uleiului??
Scuze... temperatura lichidului de racire.

View PostLauCalin, on 17 mai 2017 - 21:46, said:

Eu cred ca Rapid are doua mari avantaje fata de Logan, indiferent de pret: airbaguri cortina si garantie anticoroziune mult mai buna. Pentru mine sunt doua argumente serioase.
Eh... eu n-am simtit chestiile astea intr-o juma' de ora de mers prin oras...Nu zic ca nu exista aceste avantaje ale Rapid-ului, ci doar ca am mers cu ambele in oras si am avut apoximativ aceeasi senzatie, ceea ce m-a condus la concluzia ca sunt asemanatoare ca feeling in oras (ceea ce pentru mine s-ar traduce prin faptul ca Rapidul m-a dezamagit). E posibil ca in afara orasului Rapidul sa zboare si Loganul sa se opinteasca, e posibil ca Loganul sa rugineasca dupa doar 5 ani, iar Rapidul abia dupa 15 ani, e posibil ca in caz de accident sa mori in Logan si sa supravietuiesti in Rapid. Eu apreciam doar cum m-am simtit in oras si atat. Nu am intrat in aceste detalii tehnice, despre care am spus inca de la inceput ca nu ma pricep.

Edited by mut, 17 May 2017 - 23:31.


#44
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@daniMMM sunt multe im banii aia cu mai multe dotari, aceleasi specificatii.
  spre exemplu eu vreau sa dau cu 6800 un Clio IV estate de 50k km, in garantie inca un an si 4 luni, rosu, etc.
  masina are :sistem multimedia cu touch, bluetooth, cruise control si limitator de viteza, hill holder,faruri de ceata, computer de bord, comenzi pe volan (inclusiv telefonul), oglinzi incalzite si axtionate electric, toate dotarile de siguranta, etc.
  Nu ma da pe spate oferta omului decat ca isi cunoaste vanzatorul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate