Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Bani cadou, restituire

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Asta presupunand ca e cu titlu de cadou... daca nu, hotaraste instanta daca se dau sau nu banii inapoi.
Oricum si daca scrie cadou pe chitanta si tot e dreptul tau sa incerci sa recuperezi banii in instanta... ca o respinge din prima ca nefondata e alta treaba.

#20
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Postmariaaradu, on 09 mai 2017 - 17:34, said:

Daca primesc cadou de la un prieten bani pe card, si dupa se decide ca ii vrea inapoi, dar eu mi-am achizitionat un tv, la care am factura si bon , mai poate sa faca ceva?? (gen sa-mi ia tv-ul in instanta sau sa-mi ia banii inapoi legal ) pt ca am inteles ca factura sau bon nu nu se iau in considerare in instanta. multumesc
Am si eu o curiozitate. Cat a costat acel TV? 1000 RON sau 10 000 RON???
Nu are nicio relevanta acel bon/factura in ecuatia asta.
Din punctul meu de vedere acel prieten are toate sansele sa aiba castig de cauza in instanta. Dar stai linistit, instanta nu o sa iti ia acel TV-ul.
Se poate ajunge la proprire pe salariu pentru  banii transferati, respectiv onorariul aferent avocatului...

#21
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostTsunnnami, on 09 mai 2017 - 18:26, said:


Semnezi vreo hartie?
Da, la sfarsit imi da sa semnez o hartie pe care evident ca o semnez ca primarul doar ca eu nu iau spaga ca primarul pentru semnatura :D

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmariaaradu, on 09 mai 2017 - 17:34, said:

Daca primesc cadou de la un prieten bani pe card, si dupa se decide ca ii vrea inapoi, dar eu mi-am achizitionat un tv, la care am factura si bon , mai poate sa faca ceva?? (gen sa-mi ia tv-ul in instanta sau sa-mi ia banii inapoi legal ) pt ca am inteles ca factura sau bon nu nu se iau in considerare in instanta. multumesc


Daca te cheama in instanta ii spui ca i-ai spus ca ai vrea un televizor de la el, pentru ca tu nu ai bani si el ti-a virat banii.
Si gata

View Postsamebo, on 09 mai 2017 - 18:29, said:

Da, la sfarsit imi da sa semnez o hartie pe care evident ca o semnez ca primarul doar ca eu nu iau spaga ca primarul pentru semnatura Posted Image

Okay atunci.
Nu are importanta daca esti sau nu primar, inseamna ca ai confirmat.

#23
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ehehee, Marie, Marie.  Sa nu te miri cand dai peste vreun  ''prieten'' mai dur care iti ia si banii inapoi , si viata, si tot ce ai , doar asa ca i-ai luat banii pe cine stie ce vrajeala si apoi deschizi topicuri ca sa te linistesti ca nu vei plati nimic, nici macar in fata legii. Sunt pline stirile  de la ora 5 de alde tine, de vii sau morti care au pierdut totul, chiar si pentru tepe mai mici.

#24
mariaaradu

mariaaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.10.2011

View PostRCmake, on 09 mai 2017 - 18:28, said:

Am si eu o curiozitate. Cat a costat acel TV? 1000 RON sau 10 000 RON???
Nu are nicio relevanta acel bon/factura in ecuatia asta.
Din punctul meu de vedere acel prieten are toate sansele sa aiba castig de cauza in instanta. Dar stai linistit, instanta nu o sa iti ia acel TV-ul.
Se poate ajunge la proprire pe salariu pentru  banii transferati, respectiv onorariul aferent avocatului...
In jur de 3500 ron este, dar de curiozitate ca ai adus tema asta in discutie cu proprire pe salariu, daca sunt student si nu lucrez momentan ce or sa-mi ia?? bunurile din casa, sau acel tv?? pe care am chitante? ca nu inteleg cum functioneaza justitia , asta doar in cazul in care ai dreptate... repet chiar a fost cadou nu imprumut sau alte chestii...

#25
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Irelevant ce a fost, depinde cine minte mai frumos in fata instantei si e mai credibil... si sa spui ca ai primit cadou peste 3500 lei de la un prieten nu suna foarte credibil.
Se face poprire pe conturi, se executa bunuri proprii, sau se asteapta pana o sa ai venituri...

Edited by samebo, 09 May 2017 - 18:40.


#26
mariaaradu

mariaaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.10.2011

View Postandroholic, on 09 mai 2017 - 18:31, said:

Ehehee, Marie, Marie.  Sa nu te miri cand dai peste vreun  ''prieten'' mai dur care iti ia si banii inapoi , si viata, si tot ce ai , doar asa ca i-ai luat banii pe cine stie ce vrajeala si apoi deschizi topicuri ca sa te linistesti ca nu vei plati nimic, nici macar in fata legii. Sunt pline stirile  de la ora 5 de alde tine, de vii sau morti care au pierdut totul, chiar si pentru tepe mai mici.
Pai d-aia mi-am luat ma TV-ul , ca sa ma vad 4k in reluare la stiri a doua zi, ce n-ai inteles...

#27
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postmariaaradu, on 09 mai 2017 - 17:34, said:

Daca primesc cadou de la un prieten bani pe card, si dupa se decide ca ii vrea inapoi, dar eu mi-am achizitionat un tv, la care am factura si bon , mai poate sa faca ceva?? (gen sa-mi ia tv-ul in instanta sau sa-mi ia banii inapoi legal ) pt ca am inteles ca factura sau bon nu nu se iau in considerare in instanta. multumesc

View Postmariaaradu, on 09 mai 2017 - 17:43, said:

Pai cum, ca pe transfer nu scrie nimic, nici cadou, nici imprumut- in caz ca te gandesti la asta, n-aveam de ce sa mint aici, doar am cerut un sfat ...


Daca poate dovedi ca banii au fost cu titlu de imprumut, ii poate recupera. (emailuri/conversatii online intre voi, martori - daca se poate etc.)

Edited by Arianna-D, 09 May 2017 - 18:55.


#28
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postmariaaradu, on 09 mai 2017 - 18:43, said:

Pai d-aia mi-am luat ma TV-ul , ca sa ma vad 4k in reluare la stiri a doua zi, ce n-ai inteles...
Daca mai apuci sa te mai vezi. Mnoh, oricum, cu tupeuri din  astea ieftine sa stii ca nu o sa ai castig de cauza prin instanta, si nici in viata in general.  Mai bine iti luai un full HD mai ieftin si iti mai pastrai bani si pentru avocat. Poti fi oricand data in judecata pentru incredibilul ''cadou'' de 3500 RON. Dovada e transferul bancar. Cu un avocat bun prietenul tau poate castiga negresit procesul. Gasesc ei executorii judecatoresti ce sa iti ia, chiar daca o dai cotita.
Apropo, faptul ca te adresezi cu ''ma'' pe un forum spune multe despre tine.

#29
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Postmariaaradu, on 09 mai 2017 - 18:35, said:

In jur de 3500 ron este, dar de curiozitate ca ai adus tema asta in discutie cu proprire pe salariu, daca sunt student si nu lucrez momentan ce or sa-mi ia?? bunurile din casa, sau acel tv?? pe care am chitante? ca nu inteleg cum functioneaza justitia , asta doar in cazul in care ai dreptate... repet chiar a fost cadou nu imprumut sau alte chestii...
Ai vreo locuinta la care esti proprietar?
Nu o sa iti ia niciun bun din casa si nici acel TV. O sa ti se puna proprire pe conturi, iar peste 3 ani cand termini facutatea si o sa te angajezi pe 1000 RON NET, tu o sa ramai in mana cu 700  timp de 14 luni de zile, aici neincluzandu-se si cheltuielile de judecata respectiv onorariul avocatului.

#30
mariaaradu

mariaaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.10.2011

View Postandroholic, on 09 mai 2017 - 18:55, said:

Daca mai apuci sa te mai vezi. Mnoh, oricum, cu tupeuri din  astea ieftine sa stii ca nu o sa ai castig de cauza prin instanta, si nici in viata in general.  Mai bine iti luai un full HD mai ieftin si iti mai pastrai bani si pentru avocat. Poti fi oricand data in judecata pentru incredibilul ''cadou'' de 3500 RON. Dovada e transferul bancar. Cu un avocat bun prietenul tau poate castiga negresit procesul. Gasesc ei executorii judecatoresti ce sa iti ia, chiar daca o dai cotita.
Apropo, faptul ca te adresezi cu ''ma'' pe un forum spune multe despre tine.
Mie imi "place" de tine, ca-mi pui "eticheta" imediat, dar uiti cine a "intepat" primul... si acum ai pretentia sa te respect.... eu zic sa te gandesti mai bine inainte de a face unele afirmatii daca vrei sa primesti bun simt si respect inapoi... !

#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTsunnnami, on 09 mai 2017 - 17:49, said:


Nu cred.
Ala ar trebui sa aiba dovada, contract, ceva.

Asa si asta poate sa spuna ca a fost o datorie mai veche, pariu etc.
Banu' dat, e la revedere
Idee este ca cineva s-a trezit cu o suma de bani intr-un cont, daca nu ii se cuvin trebuie sa ii inapoieze.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7AuP186vvwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Eu daca vad o suma in cont depusa la ghiseul automat, cui sa o returnez? Zic ms si gata.

#33
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdorin_2k, on 09 mai 2017 - 19:08, said:

Eu daca vad o suma in cont depusa la ghiseul automat, cui sa o returnez? Zic ms si gata.
Bancii!

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdorin_2k, on 09 mai 2017 - 19:08, said:

Eu daca vad o suma in cont depusa la ghiseul automat, cui sa o returnez? Zic ms si gata.
Legal nu exista bani depusi automat...

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Exista. Am dat eu codul de bare cuiva si mi-a depus bani in cont. Legal.
Nu ai nika de declarat: donatie, cadou, premiu, pomana, etc.


#36
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postdorin_2k, on 09 mai 2017 - 19:21, said:

Exista. Am dat eu codul de bare cuiva si mi-a depus bani in cont. Legal.
Nu ai nika de declarat: donatie, cadou, premiu, pomana, etc.
Cati bani ai primit?Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate