Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Bani cadou, restituire

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
mariaaradu

mariaaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.10.2011
Daca primesc cadou de la un prieten bani pe card, si dupa se decide ca ii vrea inapoi, dar eu mi-am achizitionat un tv, la care am factura si bon , mai poate sa faca ceva?? (gen sa-mi ia tv-ul in instanta sau sa-mi ia banii inapoi legal ) pt ca am inteles ca factura sau bon nu nu se iau in considerare in instanta. multumesc

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce prieteni ai si tu.

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Probabil depinde si cat timp a trecut de la intrarea banilor in cont pana la cheltuirea lor.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 mariaaradu, on 09 mai 2017 - 17:34, said:

Daca primesc cadou de la un prieten bani

Daca ai dovada ca ti-a dat banii voluntar, banii sunt ai tai

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca banii sunt bagati prin banca ii recupereaza in instanta daca vrea.

#6
mariaaradu

mariaaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.10.2011

 Tsunnnami, on 09 mai 2017 - 17:38, said:


Daca ai dovada ca ti-a dat banii voluntar, banii sunt ai tai
Pai cum, ca pe transfer nu scrie nimic, nici cadou, nici imprumut- in caz ca te gandesti la asta, n-aveam de ce sa mint aici, doar am cerut un sfat ...

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Poate a transferat banii in contul gresit (al tau). Si pana sa-si dea seama tu deja i-ai cheltuit.
Asta nu inseamna ca tu nu trebuie sa-i dai inapoi daca asa va decide instanta.

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca scria cadou sau donatie aveai o sansa sa scapi, dar fara asta, el are castig de cauza garantat daca stie sa isi expuna cazul.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 samebo, on 09 mai 2017 - 17:46, said:

Daca scria cadou sau donatie aveai o sansa sa scapi, dar fara asta, el are castig de cauza garantat daca stie sa isi expuna cazul.

Nu cred.
Ala ar trebui sa aiba dovada, contract, ceva.

Asa si asta poate sa spuna ca a fost o datorie mai veche, pariu etc.
Banu' dat, e la revedere

#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Uite ca idee, o cunostinta a avut un caz similar si a castigat tot ce era pe chitante...
S-au inteles verbal ca el sa plateasca datoriile acestuia la banca timp de 12 luni pana ce acesta reusea sa vanda o proprietate. Avea chitantele de la banca, pe jumatate din ele scria IMPRUMUT ACORDAT, pe celelalte nu, pe motiv de casiera proasta care a spus ca ea nu scrie ce vrea clientul pe chitanta si scria doar ALIMENTARE sau ceva de genul (nu si-a batut capul cu ele ca era convins ca omul e serios, asta cu scrisul pe chitante era doar ca backup in caz de ceva).

Si contractul verbal e tot contract.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 samebo, on 09 mai 2017 - 17:55, said:

Si contractul verbal e tot contract.

Numai daca e recunoscut de AMBELE parti

#12
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004
De acord cu Tsunnami. Odata transferati in contul tau, si-a luat adio de la ei, Greseala nu poate fi deoarece a specificat clar numele tau cand a facut transferul, deci e clar ca tie iti erau adresati.
Tu spui ca este o datorie mai veche, el spune ca nu dar totusi ti-a transferat banii (de ce, care-i explicatia lui?). Avand in vedere ca e cuvantul tau impotriva cuvantului lui si banii sunt la tine, nu vad cum ar putea castiga.

#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu specifici nici in nume... te duci la casierie cu contul si bagi bani in ce cont vrei... daca dai de o casiera mai buna iti cere sa spui tu verbal ce nume ar trebui sa apara la acel cont (dar de multe ori spun ele desi e interzis pentru ca incalca confidentialitatea) si daca nu esti atent e posibil sa bagi in alt cont din greseala.
Am patit treaba asta cu o casiera care auzise gresit cifrele contului, ca prin geamul ala de 2cm abia se aude, daca esti batran trebuie sa zbiere casiera sa auzi ceva, mai ales daca nu e liniste totala in banca.
Norocul meu a fost ca am vazut ca a mormait ceva din gura si i-am cerut sa repete ce mi-a spus. Si mi-a spus alt nume. Daca nu ii ceream asta ajungeau banii la alt "norocos".

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 samebo, on 09 mai 2017 - 18:06, said:

Nu specifici nici in nume... te duci la casierie cu contul si bagi bani in ce cont vrei... daca dai de o casiera mai buna iti cere sa spui tu verbal ce nume ar trebui sa apara la acel cont (dar de multe ori spun ele desi e interzis pentru ca incalca confidentialitatea) si daca nu esti atent e posibil sa bagi in alt cont din greseala.
Am patit treaba asta cu o casiera care auzise gresit cifrele contului, ca prin geamul ala de 2cm abia se aude, daca esti batran trebuie sa zbiere casiera sa auzi ceva, mai ales daca nu e liniste totala in banca.
Norocul meu a fost ca am vazut ca a mormait ceva din gura si i-am cerut sa repete ce mi-a spus. Si mi-a spus alt nume. Daca nu ii ceream asta ajungeau banii la alt "norocos".

Contul si informatiile le completezi tu, nu casierita

#15
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
eu n-am putut sa imi pun bani pe contul meu fara buletin, cu toate ca ii dadeam toate datele de care avea nevoie, deci nu cred ca ii dai contul si banii si gata, aia pune banii pe cont, nu e chiar asa

#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 Tsunnnami, on 09 mai 2017 - 18:10, said:

Contul si informatiile le completezi tu, nu casierita
Pe ce planeta, eu depun lunar bani in conturi si nu fac altceva decat sa pun buletinul si banii pe tejghea si sa spun CodClient, ca sa nu ma incurc cu tot IBAN-ul.
Si nu, conturile nu sunt doar ale mele, mai fac niste "donatii" si altora. Mai des bag in alte conturi decat in cele personale.

 xcit, on 09 mai 2017 - 18:14, said:

eu n-am putut sa imi pun bani pe contul meu fara buletin, cu toate ca ii dadeam toate datele de care avea nevoie, deci nu cred ca ii dai contul si banii si gata, aia pune banii pe cont, nu e chiar asa
Evident. Trebuie sa prezinti buletinul personal indiferent in ce cont bagi... e directiva de sus de la organismele ce reglementeaza bancile.

Edited by samebo, 09 May 2017 - 18:22.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Cadoul nu se inapoiaza.
Eu daca pun aici codul de bare de la contul meu, imi poate oricine depune bani in cont de la "ghiseul automat" la bcr.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 samebo, on 09 mai 2017 - 18:20, said:

Pe ce planeta, eu depun lunar bani in conturi si nu fac altceva decat sa pun buletinul si banii pe tejghea si sa spun CodClient, ca sa nu ma incurc cu tot IBAN-ul.
Si nu, conturile nu sunt doar ale mele, mai fac niste "donatii" si altora. Mai des bag in alte conturi decat in cele personale.

Evident. Trebuie sa prezinti buletinul personal indiferent in ce cont bagi... e directiva de sus de la organismele ce reglementeaza bancile.

Semnezi vreo hartie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate