Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Postliceale cu frecventa redusa?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Din cauza problemelor de sanatate care tot nu imi dau pace nu pot sa dau bacalaureatul si ma gandeam la o postliceala..dar cu program mai lejer..exista asa ceva?Adica exista scoli postliceale cu frecventa redusa?La liceu exista forma de invatamant frecventa redusa,la fel si la facultate,dar la scoli postliceale exista?
In Galati sau in alta parte daca  exista spuneti-mi..nu conteaza profilul.

Mersi anticipat.

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Daca scri in google "postliceala frecventa redusa galati" ca prin minune apare aproape o pagina .

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Postliceala de obicei e automat cu frecventa redusa sau inexistenta, nu o ia nimeni in serios. Mergi la Spiru Haret, pe aia ii intereseaza doar pana le dai banii, le explici din timp ca nu o sa poti veni prea des la ore si gata.

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pesemne sunt eu mai prost. Adica nu pricep si nu inteleg..Sincer, regret problemele de sanatate..(daca SE exista)..
Deci talica nu poti da bacul, adica oficial nu ai absolvit liceul. Dar vrei la o postliceala, care se face dupa absolvire liceului..
Nice, adica intersant.

#5
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Postliceala se poate face daca nu ai bac-ul luat. Majoritatea accepta pe cei care nu au bac-ul luat.

Elevii sunt foarte incantati, mai ales daca e frecventa redusa, si nu-i intereseaza de bac. 2-3 ani trec imediat. Unii sunt destul de destepti sa-si dea seama ca nu pot obtine calificarea daca nu au bac-ul luat pana la finalizarea studiilor si persevereaza la bac an de an pana l-au luat.
Altii cred pur si simplu ca pot obtine diploma fara bac. Le cam dispare cheful cand afla ca trebuie sa dea bac-ul.

Concluzia e ca poti face o postliceala fara bac luat dar nu poti obtine diploma de la acea postliceala daca nu ai bac-ul luat. Degeaba faci 2-3 ani daca nu iti iei bac-ul.

Edited by paso87, 09 May 2017 - 10:41.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pai si de ce nu dai bacul in toamna sau la anul ? pana atunci poate te pui pe picioare si reusesti sa recuperezi si materia pierduta.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, de ce m-a imparti pe 2 fronturi? Oricum nu am luat bacul luptand pe doar unu?

Altfel, eu in iarna lui 2015, m-am prezentat la 2 examene in 2 zile succesive. In prima zi cand am plecat de acasa am gresit si mi-am pus termometrul 38.8. Sotia..dar cu cine sa se inteleaga.. Credeam ca profa o sa vina la timp..A intarziat si eu simteam ca lesin..
Nu am rezistat sa scriu decat 2 pagini, si la ultima am vazut ca nu mai inteleg ce scriam. Asa ca mi-am predat lucarea, dna azi atata pot, vin la restanta.. Profa dupa ce s-a uitat pe ce scrisesem, mi-a zis stati linistit, e arhisuficient, ba chiar mai bine Eu am inteles ca am luat macar 5, desi la final mi-a dat un 6.Oricum apreciz ca v-ati chinuit sa veniti..Dar sigur ajungeti acasa?Sau astepti pe cineva carae sa va conduca? Te pui cu nebunul? Taxi..
A 2-a zi alt examen. in cele anterioare luasem 2*10. Acum doar un 8..
Deci..acuma daca e o bola mai grea decat o viroza sau ora sexuala ( ma f o lene, ), asta e..
Oricum multa BAFTA..
PS. Corect Asa e. De ce nu la toamna? Stie rezultatul?

Edited by Prien, 09 May 2017 - 10:59.


#8
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

View PostPrien, on 09 mai 2017 - 10:58, said:

Sincer, de ce m-a imparti pe 2 fronturi? Oricum nu am luat bacul luptand pe doar unu?

.... ........... ....


Limpede.... Namol.
Postarile pe forum sunt din ce in ce mai complexe si greu de patruns. Eu recunosc, ultima m-a batut. Tare.

#9
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 09 mai 2017 - 04:47, said:

Din cauza problemelor de sanatate care tot nu imi dau pace nu pot sa dau bacalaureatul si ma gandeam la o postliceala..dar cu program mai lejer..exista asa ceva?Adica exista scoli postliceale cu frecventa redusa?La liceu exista forma de invatamant frecventa redusa,la fel si la facultate,dar la scoli postliceale exista?
In Galati sau in alta parte daca  exista spuneti-mi..nu conteaza profilul.

Mersi anticipat.
Bacalaureat nu ai luat...la munca nu te duci...scoala nu prea te atrage...dar postliceala asta plictisitoare constituie continuare de studii si poate esti interesat de pensia alimentara?

#10
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 09 mai 2017 - 04:47, said:


Mersi anticipat.

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 16 august 2014 - 17:38, said:

Salut.Pot spune ca sunt virgin la 20 ani.E normal sau e rusinos tare?Pana acum nu am gasit o fata care sa imi placa foarte mult si sa intretin cu ea relatii ..
Mai este cineva in situatia asta?
Pur si simplu nu stiu ce inseamna sex..Doar m-am masturbat in viata mea de sute de ori..serios..
La cat e nornalbsa iti incepi viata sexuala?Nu apelez la femei usoare si nici nu as face-o desi sunt curios cum e sa faci sex..E la fel ca la masturbare?
Daca nu vou face niciodata?
Ce sfaturi imi dati?Ati mai intalnut virgini la 20 ani?

Cine dracu da bacu la 23 ani?

#11
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Sigur nu ajungi sa termini postliceala si sa ai diploma de absolvire daca nu ai bacalaureatul luat ?Fiindca in regulament,de la ISJ spune ca poti absolvi si fara diploma dar peste tot aud la oameni ca nu se poate,ca iti cer diploma,daca legea spune ca postlicealele se fac si fara bac de ce ei iti cer diploma?E legal?Eu zic ca nu.
Si la oferte,cand ti le prezinta,pe net,sau fata in fata,la targuri sau la licee,te bat la cap ca nu iti trebui bacalaureat,ca poti sa urmezi postliceala bine mersi si fara bac,ca nu iti cer nimic etc.
Adevarul care e?


Deci la mine problemele medicale sunt pur psihologice si nu fizice(de ordinul depresiei(nu chiar usoara)si anxietatii generalizate,fobiilor etc.
Si e foarte greu acum sa dau bacalaureatul,in starea asta dar am perioade cand sunt mai bine si atunci il pot da cu usurinta.Sper ca pana la terminarea postlicealei sa il dau,bacalaureatul dar pentru acum mi-am propus sa intru fara bac ,nu prea sunt in stare acum sa fac fata la stresul bacalaureatului pe langa ca ma voi concentra cu postliceala.

Am ajuns la 23 de ani deabia sa termin liceul tot din cauza problemelor psihologice care m-au facut sa aman ani...tragic dar real(si trist)Dar nu imi pierd speranta ca mai pot face ceva cu viitorul meu.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 11 mai 2017 - 14:58, said:

Adevarul care e?
Legea invatamantului spune ca o postliceala nu-i conditionata de bacalaureat. Asta ca si cadru general. Insa tot legea in cazul asistentilor medicali spune ca ai nevoie de bacalaureat sa poti profesa. Ca atare, depinde de profil in final si de legile ce reglementeaza sectorial cate un domeniu. Sigur, sunt si profile unde nu n-ai nevoie.

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 11 mai 2017 - 14:58, said:

Am ajuns la 23 de ani deabia sa termin liceul tot din cauza problemelor psihologice care m-au facut sa aman ani...tragic dar real(si trist)Dar nu imi pierd speranta ca mai pot face ceva cu viitorul meu.
Daca recunosti problema atunci pe jumatate-i rezolvata. Cealalta depinde cand aloci timpul pentru studiu.

Edited by neagu_laurentiu, 11 May 2017 - 15:13.


#13
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Mersi de raspuns.

Deci exista si postliceale cu frecventa redusa sau sunt numai si numai la zi?

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 11 May 2017 - 17:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate