Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Intreruperea contractului de munca- obligativitatea angajatului de a plati "perioada de training", care de fapt nu este traning?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 kytty_madutza, on 06 mai 2017 - 15:13, said:

angajatorul numeste instruirea pentru acomodarea cu mediul de lucru "perioada de training"

 neagu_laurentiu, on 06 mai 2017 - 15:22, said:

Daca ai probe care sa indice aceste detalii, se poate actiona in judecata.
Total fals.
Angajatorul poate numi cum vrea el perioada de acomodare. Atât timp cât semnezi contractul (care poate include şi clauze), eşti de acord inclusiv cu denumirea dată de angajator perioadei de trei luni.
N-ai ce să dai în judecată.
Mai degrabă fii mulţumită că ai găsit un post care-ţi place. Sau nu-ţi place şi cauţi nod în papură?

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ma refeream in situatia putin probabila, pe care o sustine initiatoarea, ca doar se duce la munca si a semnat clauza aia, fara sa fie instruita, fara ca angajatorul sa cheltuiasca pe aceasta activitate s.a.m.d. Eu nu cred ca nu sunt mentionate in claze valori si timpi, valori ce au in spate devize daca-i vorba de scandal.

 PSC, on 06 mai 2017 - 15:30, said:

Atât timp cât semnezi contractul
Legea vorbeste de cheltuieli facute de angajator care se replica ulterior la angajat. Simpla semnare nu-i suficienta in poveste.

Edited by neagu_laurentiu, 06 May 2017 - 15:44.


#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 kytty_madutza, on 06 mai 2017 - 15:13, said:

Incerc sa ma fac mai explicita: angajatorul numeste instruirea pentru acomodarea cu mediul de lucru "perioada de training" in care, de fapt, voi lucra si voi aduce profit angajatorului!
Iar tu ca fiinta inteligenta trebuie sa te straduiesti ca in termenul acesta sa nu-i produci nici un profit oricat s-ar stradui sa te munceasca.

#22
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cred ca de fapt se incearca altceva. Vor sa va angajeze pe un post ca apoi sa va dea sarcinile de serviciu a 3 posturi. De ce cred asta? pentru ca ceea ce intelegeti dv. prin "training" seamana foarte mult cu contractul de adaptare profesionala care este reglementat la articolele 201, 204, 205, 206 si 207 de aici http://legislatiamun...-titlul-vi.html (link postat anterior). Practic este obligatorie existenta unui act aditional la contractul dv. in care trebuie sa se specifice conditiile de formare profesionala ( art. 196 (2) si art. 204(2), la angajare ), formarea propriu zisa (art. 206 (1) si (2) ) , durata acestuia (art. 205 (1) ) si conditiile de intrerupere din initiativa angajatului (art. 198 (3) ) sau a angajatorului (art. 198 (4) ).
Asa ca, cereti sa cititi contractul, actele aditionale si fisa postului inainte sa semnati si cereti lamuriri daca exista conditii ambigue. E cam ambigua situatia daca, dupa 3 luni va vor da "necorespundere profesionala" (acea "perioada de proba") si dv. ati semnat un act aditional cu contract de formare profesionala cu durata de 1 an si sunteti obligat sa restituiti contravaloarea a 9 luni de contract de formare profesionala (procentual din valoarea totala a 12 luni de contract, art. 198 (4) :"Obligatia prevazuta la alin. (3) revine si salariatilor care au fost concediati in perioada stabilita prin actul aditional, pentru motive disciplinare" ) adica exact problema cu ce am scris in primele randuri si care duc automat la nemultumirea dv. si repercusiuni din partea angajatorului.

#23
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
In locul tau as renunta la jobul ala. Am fost in situatia aia pe contract de colaborare, de vreo 2-3 ori si am renuntat din cauza ca daca de la inceput ai suspiciuni referitor la contract, nu te vei simti bine acolo, vei avea tot timpul senzatia ca te exploateaza. Daca nici macar atunci cand gasesti un loc de munca, acesta nu iti da entuziasm, nu e bine.
Este un banc in care se spune ca in perioada de recruiting si iadul arata mai bine decat raiul. Ori la tine raiul are semnalmente de iad. Nu e ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate