Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Helicobacter Pylori

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Alinaalina06

Alinaalina06

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.01.2017
Buna,de cateva luni am scaune moi cu mucus alb,am mers la doctor si am facut analizele de sange,scaun,urina,la sange am tot bun in afara de leucocite care in loc de 3.9 sunt 3.7 si in scaun mi-a iesit Helicobacter Pylori.Am cautat pe net si am vazut cum ca ar putea provoca cancer acum imi e frica sa nu am cancer,luni am programare la endoscopie dar pana atunci ma macina gandurile...a mai trecut cineva prin asa ceva?

#2
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Stiam ca provoaca  ulcer.....

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Trebuie sa ai ani de zile de contaminare , sa fi facut episoade de ulcer  si pe urma se ajunge si la cancer .
Trateazate si repaeta analiza , tine sub observatie pt viitor, si apropo nu este obligatoriu sa duca la cancer dar e un factor favorizant  pe anumite tipare genetice.

#4
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Nu te stresa.
Poti sa dai PM la initiatorul de la topicul asta: https://forum.softpe...r#entry21072684

#5
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008
Afecteaza aproximativ 50% din populatia lumii, fapt ce o plaseaza pe locul doi in clasamentul celor mai raspandite infectii bacteriene din lume, dupa caria dentara.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
stai linistita, aproximativ jumatate din populatie are aceasta bacterie, insa doar unora le da batai de cap.
daca ai un partener/sot, ar trebui sa-si faca si el analize, bacteria se transmite prin saliva si presupun ca va sarutati si voi ca oricare alt cuplu :-).

#7
Alinaalina06

Alinaalina06

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.01.2017

 ciine, on 05 mai 2017 - 15:28, said:

Trebuie sa ai ani de zile de contaminare , sa fi facut episoade de ulcer  si pe urma se ajunge si la cancer .
Trateazate si repaeta analiza , tine sub observatie pt viitor, si apropo nu este obligatoriu sa duca la cancer dar e un factor favorizant  pe anumite tipare genetice.

Asta e problema cine stie de cand o am...

Da o sa faca si el mai ales ca pe el il doare capul stomacului tare,eu in schimb am diaree dar nu cred ca bacteria asta cauzeaza asa ceva

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Alinaalina06, on 05 mai 2017 - 15:18, said:

Buna,de cateva luni am scaune moi cu mucus alb,am mers la doctor si am facut analizele de sange,scaun,urina,la sange am tot bun in afara de leucocite care in loc de 3.9 sunt 3.7 si in scaun mi-a iesit Helicobacter Pylori.Am cautat pe net si am vazut cum ca ar putea provoca cancer acum imi e frica sa nu am cancer,luni am programare la endoscopie dar pana atunci ma macina gandurile...a mai trecut cineva prin asa ceva?
Endoscopie?De ce  asa de repede endoscopie?

#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 adisz, on 05 mai 2017 - 16:00, said:

Endoscopie?De ce  asa de repede endoscopie?

pentru ca este in Germania. Vezi pe topicul cu Leucocite: https://forum.softpe...8428-leucocite/

Edited by User107, 05 May 2017 - 16:03.


#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Alinaalina06, on 05 mai 2017 - 15:42, said:

Asta e problema cine stie de cand o am...

Da o sa faca si el mai ales ca pe el il doare capul stomacului tare,eu in schimb am diaree dar nu cred ca bacteria asta cauzeaza asa ceva
Nu conteaza de cind o ai , diareea cumulata cu leucopenia , indica o stare de sanatate precara , imunitate scazuta , boli virale , hiv/sida , infectii severe, boli endocrine, avitaminoze, boli autoimune , etc

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 ciine, on 05 mai 2017 - 16:11, said:

Nu conteaza de cind o ai , diareea cumulata cu leucopenia , indica o stare de sanatate precara , imunitate scazuta , boli virale , hiv/sida , infectii severe, boli endocrine, avitaminoze, boli autoimune , etc

aoleooo, nu-i mai zice, ca e ipohondra, a spus la celalalt subiect. acu' pe bune, ce ti-a facut fata asta ca s-o sperii in halul asta ?

#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Se trateaza cu antibiotice plus alte medicamente pt protectia stomacului. Se face un tratament si se repeta cam dupa 2 luni.
Tratamentul dureaza o saptamana si distruge toata flora intestinala, iar ca si efect secundar, scaun apos vreo saptamana, pana se reface flora Posted Image
In Romania, tratamentul era decontat de casa de sanatate, cam 90% !

Edited by sonnydellmarco, 05 May 2017 - 16:36.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 GreyBeard, on 05 mai 2017 - 15:24, said:

Stiam ca provoaca  ulcer.....
Netratata urmatoarea etapa este cancer, de regula gastric.

 corinadaniela, on 05 mai 2017 - 15:33, said:

stai linistita, aproximativ jumatate din populatie are aceasta bacterie, insa doar unora le da batai de cap.
Iar daca esti in acel procent nu mai stai linistit/linistita Posted Image

Edited by andreic, 05 May 2017 - 16:48.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Imperathor, on 05 mai 2017 - 15:30, said:


Nici cariile nu sint de neglijat. Pot duce la complicatii.

#15
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ca ai Helicobacter e una, dar problema cu scaunele eu zic ca indica niste complicatii. Vezi ce zice doctorul.

Pt. Helicobacter as recomanda eu o solutie pentru cei care o pot suporta fara probleme: lactate fermentate (iaurt, sana, lapte batut). Acestea sunt usor acide (au acid lactic) si e posibil sa controleze bacteriile din stomac (le inhiba, nu le omoara, dar e destul si atit). Singura conditie e sa le puteti suporta, adica sa nu supere deloc, sa nu doara la stomac si sa nu produca diaree sau alte prostii. Cel mai bine le testati la prinz, dupa masa. Nu le luati seara daca aveti probleme cu stomacul pt. ca ramin acolo si pot irita stomacul ; va treziti vomitind in cazuri mai grave. Din experienta mea, cind maninc dulce mai mult timp ma supara stomacul si imi trece cu asa ceva.

Repet, pt. cei cu probleme (in special gastrita sau ulcer) trebuie sa incercati mai intii in conditii cit mai sigure, inainte de masa, in timpul zilei; daca va supara stomacul beti lapte sau ce luati de obicei pt. stomac.

Si ca sa evitati gastrita/ulcerul produse de bacterii puteti evita consumul in cantitati mari de alimente care contin sau elibereaza multe glucide; de ex. mamaliga poate da aciditate. Cantitatile mai mici sau la intervale lungi nu sunt importante. De ex. 1 ceai indulcit poate fi OK; o oala de ceai foarte dulce e de evitat.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Insasi mediul din stomac e acid ca asa trebuie sa fie... la ce ajuca sa mai bagi acid lactic in plus ? Poate sa suplimentezi problemele... bacteria din topic este rezistenta la acid deci...

Edited by andreic, 05 May 2017 - 20:10.


#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Consuma in fiecare dimineata: o lingurita de bicarbonat de sodiu alimentar dizolvat intr-un pahar de apa plata.Posted Image
Doar asa vei scapa de probleme rapid....

Edited by xmanyacs77, 05 May 2017 - 20:36.


#18
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 andreic, on 05 mai 2017 - 20:08, said:

Insasi mediul din stomac e acid ca asa trebuie sa fie... la ce ajuca sa mai bagi acid lactic in plus ? Poate sa suplimentezi problemele... bacteria din topic este rezistenta la acid deci...
Helicobacter se ascunde in mucusul de pe peretii stomacului si se protejeaza in felul asta de sucul gastric. Tot acolo irita si peretele stomacului si duce la gastrita si apoi ulcer.

Cautati si voi informatii despre bacteria asta, in surse de calitate. Puteti incepe cu Wikipedia in engleza. Nu e o sursa sigura, dar de multe ori prezinta informatii verificate. Apoi cautati in reviste de specialitate cu factor de impact ISI Thompson. Orice informatie poate fi gresita sau falsa, dar unele surse sunt mai bune, chiar daca nu perfecte.

Edited by Dihorul Razboinic, 05 May 2017 - 22:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate