Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Libra Internet Bank

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
6294 replies to this topic

#55
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009
În cât timp v-a ajuns cardul prin curier? Mai bine îl comandam cu ridicare din agenție. Aștept curierul de 6 zile și nimic.. Posted Image

#56
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postintel_inside, on 06 iulie 2017 - 13:45, said:

ĂŽn cât timp v-a ajuns cardul prin curier? Mai bine ĂŽl comandam cu ridicare din agenție. Aștept curierul de 6 zile și nimic.. Posted Image

Fan Curier, 3 zile in Timisoara.

#57
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009
Am sunat mai devreme la ei și se pare că am ghinionul să vina cu SameDay Curier. De pe data de 30 este în Depozitul din Ploiești și nu știe nimeni nimic. Au sunat cei de la Libra la curier și urmează să fiu sunat în cel mai scurt timp, după spusele lor. Posted Image

#58
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
In afara de bancile care printeaza direct in sucursala cardurile, mi se pare decent timpul de asteptare de 1-2 saptamani, vine la botul calului si mai ales gratis.
Da, prin Sameday l-am primit si eu, il inmaneaza doar celui mentionat pe foaia de transport, nu il lasa la rude, prienteni samd.
Nici in agentie nu ajunge mai repede de 5 zile.

#59
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postentry, on 10 iunie 2017 - 19:48, said:

ok, asta zice si in contract, dar in euro a platit cineva ?

Pe 7 iulie am platit 14.94 EUR cu cardul intr-un magazin din UE si din cont mi-au luat 68.60 RON, deci cursul folosit a fost 4.5917 RON pentru un EUR.

Habar n-am cat era cursul Libra sau cel MasterCard in acel moment.

#60
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Mersi de raspuns. Pe 7 iulie cursul Libra la casa de schimb (oferit tuturor) era 4.6500. N-am gasit cotatia spot, cea oferita doar clientilor bancii, insa nu putea sa fie mai mica de 4.6200 ron. Cursul Mastercard era 4.5820. Tie ti-a luat cu 0.2% mai mult fata de cursul Mastercard. Nu-mi dau seama de unde provine acest spread, dar nu e mare, la 1000 de euro se pierde cam 9.6 ron.

Banii ti-au fost retrasi in aceasi zi in care ai facut tranzactia ? La alte banci decontarea se face la cateva zile de la tranzactie si se aplica cursul de atunci.

#61
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postdd13, on 16 iulie 2017 - 16:22, said:

Pe 7 iulie am platit 14.94 EUR cu cardul intr-un magazin din UE si din cont mi-au luat 68.60 RON, deci cursul folosit a fost 4.5917 RON pentru un EUR.

Habar n-am cat era cursul Libra sau cel MasterCard in acel moment.


Uite aici linkul unde poti verifica cursul mastercard : https://www.masterca...t-currency.html

In poza de mai jos calculatia efectuata.

View Postentry, on 16 iulie 2017 - 23:35, said:

Mersi de raspuns. Pe 7 iulie cursul Libra la casa de schimb (oferit tuturor) era 4.6500. N-am gasit cotatia spot, cea oferita doar clientilor bancii, insa nu putea sa fie mai mica de 4.6200 ron. Cursul Mastercard era 4.5820. Tie ti-a luat cu 0.2% mai mult fata de cursul Mastercard. Nu-mi dau seama de unde provine acest spread, dar nu e mare, la 1000 de euro se pierde cam 9.6 ron.

Banii ti-au fost retrasi in aceasi zi in care ai facut tranzactia ? La alte banci decontarea se face la cateva zile de la tranzactie si se aplica cursul de atunci.

Libra lucreaza cu cursul mastercard si au 0 comision de schimb valutar, tocmai din aceasta cauza suma blocata e intotdeauna egala cu suma retrasa.

Attached Files


Edited by Catean, 17 July 2017 - 10:33.


#62
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
@intel_inside
1 card comandat vineri a ajuns luni dimineata si al doilea card comandat sambata (imediat dupa vinerea primului card) a ajuns (cu acelasi curier) joi dimineata. Adresa din Bucuresti.

Edited by urtap, 17 July 2017 - 11:08.


#63
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009
A ajuns și la mine a două zi după ce am scris postul. Asta după ce stătuse 7 zile în depozitul Sameday. M-am certat cu cei de la Libra și după au sunat ei la curier. Sunt super mulțumit de Libra până acum, cu o mică excepție: Sameday Curier :).

#64
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View PostCatean, on 17 iulie 2017 - 10:32, said:

Uite aici linkul unde poti verifica cursul mastercard : https://www.masterca...t-currency.html
Mai mult ca sigur cursul variaza pe parcursul zilei. N-am gasit cursul valabil pe la 16:00 ora Romaniei.

#65
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
@Catean

Contractul lor prevede altceva. Art.9 al. d:

Pentru operatiunile efectuate de catre Detinatorul/Utilizatorul de card in alta valuta decat moneda de cont, Banca va debita contul cu echivalentul operatiunii si a comisioanelor aferente, efectuand conversii la cursul de schimb vanzare/cumparare practicat de Banca si/sau de Organizatia internationala de carduri pentru operatiuni cu cardul in ziua decontarii tranzactiei. Cursul de schimb practicat de Organizatia internationala de carduri se va utiliza numai pentru operatiunile efectuate in alta valuta decat moneda de decontare a Bancii pentru tranzactii internationale.

Moneda de decontare este euro, rezulta ca numai pentru tranzactiile in alte valute decat euro se aplica cursul Mastercard, pentru cele in euro se va aplica cursul bancii.

Edited by entry, 17 July 2017 - 15:17.


#66
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
@intel_inside
Tert! Nu Libra! In rest, si eu sunt multumit de Libra si am fost multumit (partial) si inca sunt si de alte banci.

Dar sa stii ca o sa-ti treaca repede multumirea daca si cand vei avea credite si/sau daca o sa ai anumite probleme de rezolvat!

Atunci, si cei de la Libra vor deveni autisti - nu ca ar fi un lucru rau. Vor deveni inumani, insecte, aliens, predators si nu-i vei putea contacta, vei primi raspunsuri la orice si numai la problema ta, nu. Tu vei vedea in spectrul vizibil iar ei in UV. Dar, problema e specifica tuturor bancherilor, camatarilor, institutiilor nebancare etc. asa ca nu e o problema ci o caracteristica.

Concluzia este ca trebuie in permanenta sa avem ochii deschisi si gata sa viram catre raul cel mai mic. Si asta in ciuda faptului ca ei au initiativa si in mod sigur si colaboreaza. Ei fac prima mutare, dupa care, cu constrangerile si limitarile impuse, noi, clientii. Iar noi o facem dezlanat si necoordonat.

Doar un exemplu. In Contract Cadru General la Alte clauze, la Libra, scrie ca, si nu reproduc exact, pentru a nu fi incriminat de plagiat ca:
Daca unui client ii este interzis de o lege (viitoare?) sa-si indeplineasca oricare din obligatiile fata de BANCA in valuta convenita initial (CHF?), clientul isi va indeplini obligatia in modul indicat de BANCA si in valuta aleasa de BANCA. Plata se va face in cuantum astfel incat sa fie acoperita orice nevoie a bancii de a achizitiona un echivalent in valuta initial stabilita si calculata la cursul spot dupa cum pofteste banca. In acest scop, BANCA are dreptul deplin de a goli conturile clientului fara a-l mai notifica in prealabil.

Edited by urtap, 17 July 2017 - 15:17.


#67
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Postintel_inside, on 06 iulie 2017 - 13:45, said:

În cât timp v-a ajuns cardul prin curier? Mai bine îl comandam cu ridicare din agenție. Aștept curierul de 6 zile și nimic.. Posted Image

6 zile in agentie Bucuresti.

View Postgumball3000, on 08 iunie 2017 - 07:41, said:

Ma refeream la optiunea de memorare login in sensul sa nu ceara codul din SMS imediat cum ai inchis si redeschis browserul, sa fi avut macar o limita acolo, cat de mica, chiar si 2 minute intre autentificari, fara sa mai ceara codul din sms.

da, e nasol la partea asta, ca nu au memorare browser ca la alte banci, gen sa-ti mai ceara un cod pe SMS peste cateva luni si iti cer la fiecare login.

Pe IOS lafel, nu tine memorat nici macar userul, ce sa mai zic de login cu amprenta...

Call center lafel, am sunat o singura data, dar mi s-au parut foarte slab pregatiti, si am imrpesia ca e un call center comun, ca prima intrebare a fost legata de numele bancii.

#68
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
A incercat careva sa linkuie contul de Libra cu Paypal? Cand incer imi spune : Bank does not support credit operation.

#69
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
nu merge pt ca nu sunt SEPA, am explicat aici

#70
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 dj_cristi, pe 01 august 2017 - 00:40, a scris:

nu merge pt ca nu sunt SEPA, am explicat aici
Vorbesti tampenii

Pentru tine si pt Catan...tocmai am inrolat cu succes in PayPal.com , cardul Mastercard Internet free Libra plm...sau cum se numeste cardul asta de 2 lei de la libra

Mi-a si fost tras 1 USD de proba , in contul PayPal este inregistrat cu succes ca si new card

Attached Files


Edited by cuculea, 01 August 2017 - 19:40.


#71
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
Nu ai inteles nimic. E vorba de retragere. Normal ca la plata merge orice card.

#72
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
@Catan, scuze, acum am vazut ca tu de fapt ai intrebat de contul de libra si nu de card , linkuit cu PayPal

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate