Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

BMW 320 Diesel vs Vw Passat 2.0 TDI

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostMr. Incredible, on 03 mai 2017 - 16:56, said:

Ai nevoie de o masina foarte spatioasa sau te poti orienta si spre clasa compacta?
Bmw 320 e compacta.

Exista si BMW si Passat 4x4

View PostDonalDuck19, on 03 mai 2017 - 16:59, said:

Vreau un sedan, o berlina ceva destul de mare.Nici nu vreau sa aud de Golf, Seria 1, Seria 3 si alte din astea in care sa stau inghesuit.Am 1.91 inaltime...Vreau o masina spatioasa.
Ba omule, ai pus seria 3 in titlu :)

#20
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
La 7000 o sa iei un jaf, chiar daca o aduci de afara...Parere personala.Si mai ales diesel.

#21
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Golf 5 e mai spatios in interior decat seria 3, si asta nu ti-o zic de pe net, ci din proprie experienta, asta din cauza ca bordul e mult in spate la BMW, si ai scobituri pt picioare, ai impresia ca tii bordul in brate, e o masina mai sport, nu e orientata pe confort.

Ca si costuri de intretinere, un bmw are intertinerea mai scumpa per total (filtre, consumabile, si orice) insa 1:1 vs orice din gamma VW il face, cu alte cuvinte in Passat o sa bagi mai multi bani in reparatii decat intr-un bmw, sau orice alta marca, pt ca VW-urile se strica intentionat mai multe piese la ele. Ca buget te incadrezi la passat b6, motor 2.0 tdi 140 cp, adica 2005-2009 (nu te prea incadrezi la euro5, doar break). Deci o sa iei o masina euro 4, si majoritatea passaturilor euro 4, au avut diverse probleme, mai mici sau mai mari (egr, injectoare siemens, ax pompa de ulei 80mm care se rotunjeste si iti cedeaza turbina si pompa de ulei). Parerea mea, daca vrei dotari, si nu te intereseaza kilometrajul in bugetul tau cauta 520D cel de 166 CP sau 177 CP cu mentinuea ca au probleme mari cu distributia, insa o schimbi odata si te tine 100.000km garantat. Ca si cost de schimb distributie la bmw e 3000ron cu piese originale, garantie 18 luni, si trecere in istoricul online bmw.

Toate motoarele n47 (bmw 2005-2013) au probleme cu distributia pe lant, mai exact cu patinele si ghidajele lantului. O sa inceapa sa zornaie, si apoi necesita schimbare, in cel mai rau caz, se rupe/sare si iti trebuie alt motor (2000e).

Daca ai 1.91m nici nu m-as uita la 320d, as alege instant 520d- 2005+, si as cauta masina adusa de afara, sau din tara, cu distributia schimbata.

Gasesti firme cu calificative multe care aduc masini la comanda de afara, cu istoric complet, si te scutesc pe tine de un eveniment nefericit sa o aduci (de ex, se strica masina pe autostrada in drum spre casa, acolo ramai).

Firmele de care spun, aduc masini cu factura si pret corect, luate la licitatie de pe carsontheweb si alte site-uri unde doar firmele au acces.

Cauti cam asa ceva, insa atentie, nu te lasa speriat de km 250-300.000, cele pe care le vezi tu la noi in tara nu au cat scrie:

http://www.mobile.de.../242242677.html

Edited by Deenman, 03 May 2017 - 18:15.


#22
DonalDuck19

DonalDuck19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.05.2017

View Postunbrutus, on 03 mai 2017 - 17:54, said:

Bmw 320 e compacta.

Exista si BMW si Passat 4x4


Ba omule, ai pus seria 3 in titlu Posted Image
Am gresit, am vrut sa spun A3 nu Seria 3...

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postunbrutus, on 03 mai 2017 - 17:54, said:

Bmw 320 e compacta.

Exista si BMW si Passat 4x4


Ba omule, ai pus seria 3 in titlu Posted Image

Unde naiba ai vazut tu bmw 320d E90 din clasa compacta ?

View Postraducut123, on 03 mai 2017 - 18:09, said:

La 7000 o sa iei un jaf, chiar daca o aduci de afara...Parere personala.Si mai ales diesel.


Ai cumparat tu cu 7000 si ai patit asta ? Sau vb din ce visezi noaptea ? In 7k are toate sansele sa gaseasca un passat in stare buna, insa nu as recomanda 2.0tdi. La fel si un bmw 320d. Dar an 05-07 sau ceva de genu' la bmw.

#24
DonalDuck19

DonalDuck19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.05.2017

View PostTruculMagic, on 03 mai 2017 - 18:36, said:


Unde naiba ai vazut tu BMW 320d E90 din clasa compacta ?




Ai cumparat tu cu 7000 si ai patit asta ? Sau vb din ce visezi noaptea ? In 7k are toate sansele sa gaseasca un Passat in stare buna, insa nu as recomanda 2.0tdi. La fel si un bmw 320d. Dar an 05-07 sau ceva de genu' la bmw.
Bine punctat prietenas, eu am spus oricum ca indiferent ce voi alege va fi anul 2006-2007.Iar in alta ordine de idei, eu nu cred ca toate BMW-urile sau VW Passat sunt peste 7000 din ce vedem noi pe strada, eu zic ca sunt la limita acolo, la anii astia ma refer 2006-2007.Sunt multi pe site care cred ca la 7000 euro ar trebui sa-mi iau Logan sau eu mai stiu ce masini chinezesti/coreene/japoneze insa ei conduc Golf 4 din 2001...sunt multi.Nu vreau sa mi-o ia nimeni in nume de rau dar eu zic sa ramanem doar la aceste doua modele din titlu, nu mai vreau alte recomandari de masini...:)

#25
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Daca ai buget 7000 in total nu m-as aventura la BMW320d. Trebuie sa mai ai bani deoparte pusi pentru restu de chestii. Am un coleg de lucru ce recent si-a luat 320d. E fain,dar cand i se duce ceva la el marca banu. Dar nah ,e dotat bine, are piele si navi.  
Ca si spatiu in spate mi se pare mica,chiar neasteptat de mica oricine ar sta in fata(pentru mine acceptabil e doar daca sta in fata vreo fata de max 1,65). Fata de a mea la care si cu scaunul dat la maxim in spate cineva de 1,80 sta confortabil in spate(si nu am limuzina).

El sta in varf de munte cu drum neasfaltat cativa km si se descurca si nu, nu e un sofer foarte experimentat , asta a fost prima lui masina.

Daca vrei BMW i-ati BMW, e faina, doar ca trebuie sa te astepti la cheltuieli inevitabile, mai repede sau mai tarziu, indiferent ca e 2005 sau e 2006-2007.

#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Seria 3 e in clasa medie in rand cu c class  a4, Passat, Honda accord etc dintre ele passatul fiind cel mai spatios, atat in habitaclu cat si in porbagaj.

#27
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Aproape, cea mai spatioasa e Skoda Octavia, dar nu despre asta e vorba.

Trebuie sa intelegeti fiecare om are alte necesitati si alte idei. Daca cineva vrea sa-si ia masina cea mai dotata, indiferent de nr de km, sau vrea un anumit model asta nu inseamna ca e inapoiat/prost, inseamna ca asta doreste sa faca cu acei bani, fara sa dea explicatii nimanui.

Parerile date pe forum sunt gratis si nu e nevoie sa se tina cont de ele, deci fiecare face ce vrea, aici doar discutam. In calitate de cunoscator fanatic al marcii VAG, te atentionez ca nu ai vrea nimic din perioada 2005-2009 diesel (cu mici exceptii poate, insa sensibile si acestea, BKC 1.9 tdi si BKD 2.0 tdi sensibile la diverse piese , si benzina din perioada 2009-2013 nimic, asta orice produs de VAG (vw/skoda/audi/seat).

Edited by Deenman, 03 May 2017 - 21:31.


#28
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postunbrutus, on 03 mai 2017 - 17:54, said:

Bmw 320 e compacta. Nu este compacta dar este destul de mica la interior.

Exista si BMW si Passat 4x4. Exista dar nu in banii astia, nu gaseste prea usor ceva bun nici fara 4x4 cu atat mai putin cu 4x4.

Edited by Mr. Incredible, 03 May 2017 - 21:53.


#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postvinciun, on 03 mai 2017 - 20:44, said:

Seria 3 e in clasa medie in rand cu c class  a4, Passat, Honda accord etc dintre ele passatul fiind cel mai spatios, atat in habitaclu cat si in porbagaj.
Seria 3 nu e in rand cu Honda Accord niciodata... e mult mult mai mare Accordul.

View PostMr. Incredible, on 03 mai 2017 - 21:49, said:

Bmw 320 e compacta. Nu este compacta dar este destul de mica la interior.
Nici macar compacta nu e, mai degraba spre clasa mica. Dar ok, fiecare cu dimensiunile resimtite de el. Oi fi eu prea mare.
Cert e ca e undeva sub Golf la spatiu interior. Pana la Accord si Passat mai e mult. Intre Passat si Accord diferentele tin mai mult de portbagaj (la saloon)

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
toate argumentele se reduc doar la: "la mine e iarna 6 luni/an"
DECI: cu bmw-ul iesi din curte doar daca dai toata zapada pufoasa la o parte, iar daca soseaua din fata casei nu a fost curatata - e belea
intradevar, nu-s probleme pe drum cu doar ceva zapada batatorita, dar chiar dupa ninsoare ai pus-o!

#31
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postunbrutus, on 04 mai 2017 - 01:19, said:

Seria 3 nu e in rand cu Honda Accord niciodata... e mult mult mai mare Accordul.

Nici macar compacta nu e, mai degraba spre clasa mica. Dar ok, fiecare cu dimensiunile resimtite de el. Oi fi eu prea mare.
Cert e ca e undeva sub Golf la spatiu interior. Pana la Accord si Passat mai e mult. Intre Passat si Accord diferentele tin mai mult de portbagaj (la saloon)
Seria 3 este in clasa medie, incadrarea nu se face in primul rand dupa spatiul interior si cel din portbagaj. Ce este adevarat este ca in ultimii ani toate masinile au crescut in dimensiuni si spatiu interior/portbagaj.
Actualul Skoda Superb are spatiu in spate/portbagaj egal sau mai mare decat Audi A8 si BMW Seria 7 long dar nu este in clasa cu ele.

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgushpi, on 04 mai 2017 - 09:26, said:

toate argumentele se reduc doar la: "la mine e iarna 6 luni/an"
DECI: cu bmw-ul iesi din curte doar daca dai toata zapada pufoasa la o parte, iar daca soseaua din fata casei nu a fost curatata - e belea
intradevar, nu-s probleme pe drum cu doar ceva zapada batatorita, dar chiar dupa ninsoare ai pus-o!
Insa poate fi si BMW 4x4 (xdrive)

#33
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 27.07.2006

View PostDonalDuck19, on 03 mai 2017 - 16:38, said:

-Intretinerea: care e mai scumpa la intretinere decat cealalta  in mare ma refer, adica atunci cand voi trebuie sa-i fac revizia si sa schimb consumabilele.
-Consumul: care are consumul mai ridicat in urban/extraurban si cam ce consum au fiecare in medie.
-Mentionez ca stau in zona de deal/munte, iar iarna ninge mult si se depune si pe asfalt destul de mult, exista sansa sa raman impotmolit cu BMW-ul?Dar cu Passat-ul?
-Problemele lor, la ce probleme are trebui sa ma astept la fiecare din ele, avand in vedere ca o sa fie cumparate SH si ca o sa aibe 10 ani la activ in spate, sunt constient ca vor avea km dati inapoi, si ca in bord vor arata 200k + -.
-Ma mai intereseaza sa stiu cat costa sa schimb distributia la fiecare, pentru ca primul lucru pe care-l voi face dupa ce o voi achizitiona, acesta va fii.
Imi cer scuze initiatorului, dar eu daca as fi moderator pe Softpedia, astfel de topicuri ar fi sterse de la bun inceput.
In mintea mea scurta, nu poti alatura in aceeasi fraza "BMW, Passat" si "cat costa". Vreau BMW, dar cat o consuma ? Vreau Passat, dar cat o fi cureaua pentru el ? Penibil si ridicol in acelasi timp...
7000 (atat ai zis ca ai bugetul) pe o masina de 10-12 ani. Wow, ce afacere ! Mai si spui ca nu te pricepi...
Mai ramane sa ne spui ca ai facut pasiuni fatale pentru aceste doua marci, ca nu poti dormi noaptea, te bantuie emblemele lor...nu exista altceva, decat BMW/Passat :)

ON, daca insisti, Passat.

#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View Postunbrutus, on 04 mai 2017 - 10:59, said:

Insa poate fi si BMW 4x4 (xdrive)
N-ai citit că are doar 7000 parai!?!?

#35
DonalDuck19

DonalDuck19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.05.2017
O alta intrebare as avea, cum a zis si gushpi mai sus: voi avea probleme cu BMW-ul iarna?De exemplu daca drumul nu e deszapezit si abia a nins, la o zapada de 10 cm?Adica, nu este in stare sa ma scoata in drumul principal 100-200 de metri fara sa raman impotmolit nici macar cu gume foarte bune?Intreb, nu dau cu paru'...am vazut multi care raspund flegmatic gen: "are 7k euro si vrea BWM", "il intereseaza consumul si vrea BMW" si etc...SI CE DACA?Daca nu vrei sa raspunzi sau ti se pare ca intrebarile sunt penibile, dai mai departe nene, nu te obliga nimeni sa raspunzi.Posted Image

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Da, in conditiile mentionate de tine vei avea probleme cu masini cu tractiune spate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate