Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casuta P a lui Radu din Chisoda

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#397
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
"Decizia odata luata, ezit indelung". Glumesc, sa fie intr-un ceas bun, important e sa fii impacat. Eu am considerat ca merita sa risc, avand in vedere ca umezeala ramasa in casa , acolo ramane, indiferent de ce ai face.
P.s. Inca ceva. De stabilit exact termenii custodiei (adica stipulata exact fiecare cantitate, pe fiecare produs). Si cat mai cunoscut vanzatorul, ca sa ma exprim ciobaneste, nu de alta, dar prevad vremuri ca-n 2007-2008, cand e rau si sa ai bani, si sa n-ai.

Edited by denky, 24 November 2017 - 16:49.


#398
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Eu oscilez intre a face un beci sub o anexa si decat o anexa. Si cand zic beci nu ma gandesc la muraturi sau vinoase, mai mult la ceva fructe depozitate peste/pt iarna.
Care au fost motivele de te au determinat sa nu faci beci sub acea anexa? Din cate am citit nu ai apa sus.

#399
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
Nu aveam ce depozita in pivnita acolo in mod special. Sotia are job, copiii, etc neavand timp si disponibilitate sa faca compoturi, gemuri, zacusca, bulion, etc. Mai ducem de la tara insa nu cantitati care sa ne ocupe mult spatiu. O ,,vinoteca'' e tentanta insa mai bine nu totusi, poate ma apuc de baut dupa la modul serios atunci. Posted Image
Obisnuim acum sa ne cumparam totul din piata sau supermarket pe masura ce consumam, nu facem rezerve mari. E drept ca locuind in zona semicentrala cu toate astea aproape este usor.
In concluzie: nu se justifica la mine  investitia intr-o pivnita.

#400
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
1.Armatura ce a patit? De ce nu e dreapta?
2.Plasele de ce sunt petrecute doar atat?
3.De ce nu exista distantieri?

Ce zici, data viitoare pui poze din timp? Dupa turnare nu prea mai au rost!

#401
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Salut.

S-a mai intamplat ceva dupa etape de turnare a placii de nivel?

#402
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
Am atasat poze facute in dimineata asta pe santier. Suntem in faza de cofrare stalpi si centuri superioare. Am curent de la mine, mai ramane sa rezolv cu apa (contor, camin). Pe la pranz ma intalnesc si cu omul care-mi face gardul lateral. Pana la urma am optat ptr. prefabricate, un gard similar cu cel al vecinului - sa fie simetrie. Terasa unde va sta boss-ul la o bere Posted Image este neasteptat de generoasa, imi place. I-a placut si lui soacra-mea cand am dus-o duminica tracuta, deci am mai trecut un test important. Posted Image Am vorbit si cu firma de acoperis, o sa fie tabla cu roca vulcanica neagra. Inca oscilez solzi sau sindrila, sindrila ma atrage mai mult chit ca inseamna 1000+ fata de solzi. Urmeaza sa imi bat capul si cu instalatiile & ferestre+usi+multe altele.

Attached Files



#403
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
1. Armatura respecta proiectul de structura? Etrierii sunt cam...foarte rari.
2. Foto 5, strepii sunt uriasi

#404
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
In principiu ne tinem de proiect. Doar doua modificari pana acum: la baia din fata am mai pus un rand de caramida considerand ca geamul la 90cm este prea jos, am solicitat in acest sens si consilierea arhitectului. Si la un perete interior dintre living si bucatarie se mergea pe 25 apoi pe 12 si apoi iar pe 25, am facut totul la 25 ptr. a fi mai mare stabilitate la centuri. In rest, fierul a fost facut dupa proiect iar mesterii trebuie sa-l respecte, asta e cerinta mea.

Este o casa parter cu acoperis de tabla, ca rezistenta nu cred ca vor fi probleme.

L.E. Ce-s aia ,,strepi''?

Edited by radumiki, 14 April 2018 - 10:13.


#405
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
La intersecția cu  un stâlpul cărămizile nu formează un plan  vertical drept ci una iese mai in afara un in interior...
Personal nu agreez soluția

#406
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
Astazi de dimineata s-au turnat stalpii si centurile superioare la casa+anexa. Dupa-amiaza s-a finalizat gardul lateral.
La gard a mers repede, miercuri in nici trei ore de lucru au facut fundatia si au pus stalpii, azi in nici o ora au pus placile. Cost total aprox. 1000 (cu minus) ptr. 15 intervale. Rezonabil dupa mine.
La beton am avut putina suparare ptr. ca desi am avut o intelegere verbala cu statia sa-mi dea la acelasi pret din noiembrie betonul (250/mc) pana termin casa nu si-au respectat cuvantul, am platit acum  265. Ca nu pot, ca s-a scumpit, ca ar insemna sa lucreze in pierdere...asta e... au intrat 20mc in total.

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   681.23K   137 downloads
  • Attached File  1.jpg   288.67K   130 downloads
  • Attached File  3.jpg   512.37K   132 downloads

Edited by radumiki, 20 April 2018 - 17:08.


#407
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Frumos! Asteptam decofrarea.
Spor!

#408
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
In acest moment se monteaza acoperisul si burlanele.
Azi am batut palma si ptr. ferestre, am optat ptr. Rehau SYNEGO 80 din 6 oferte primite.
De mai bine de o saptamana astept oferta ptr. instalatii (pompa de caldura cu tot sistemul, ventilatia cu recuperare de caldura). Pana la urma o sa caut in alta parte desi astia sunt la mine pe strada, firma cu vechime, etc.
Adevarul e ca toata lumea are foarte mult de lucru, se construieste in draci. Si ferestrele prin iulie doar o sa ajunga sa fie puse, dupa aia urmeaza electricele, instalatiile eventual si sistemul de alarma si securitate. mai mult ca sigur o sa ma prinda toamna cu finisajele. Asta e, nu-i bai, inauguram la anul...

Attached Files


Edited by radumiki, 15 June 2018 - 11:21.


#409
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
tia- facut buda in fundu' curtii? :D :D :D

#410
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
E spatioasa, nu? Posted Image
Anexa unde o sa tin una alta, poate si biciclete. Asa sunt si proiectate din cate stiu noile strazi inclusiv a mea, cu piste de biciclete.

#411
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Gardul din a doua foto de unde si cat a costat?

#412
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
Am zis si mai sus de gard:  vreo 4300 de lei tot, cu montaj cu tot. Firma din Jebel, sunt mai multe acolo care fac garduri, eu m-am dus ,,la Scurtu'' care mi-a fost recomandat. Asa-i zice la patron Posted Image , in Jebel o iei la stanga pana ajungi  vis a vis de cimitir, acolo-i fabrica de garduri.

Edited by radumiki, 18 June 2018 - 06:44.


#413
rauliulian

rauliulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.12.2013
Frate e gata casa?! :)
2 zile am căutat jurnalul, de dimineață tot citesc și acum... pauză.
Îmi place proiectul tau simplu și funcțional.
Sper că ți-a ieșit totul cum ai vrut. Sănătate și spor în toate!

#414
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
E gata vere. Ca tot suntem neamuri toti :) Sta in ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate