Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

bicicleta KTM de la Hervis - merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Da, cel putin la nivel de incepator si hobby, cadrul conteaza mult mai putin decat componentele. Si oricum marea mahoritate a cadrelor, idiferent ca-s puse pe bicle de 300 euro sau 3000 euro, tot in fabrici asiatice is facute. Desigur, exista alte standarde de QC, dar ideea ramane. Conteaza oricum mai mult unghiurile cadrului decat calitatea lui.  
Revenind la subiect, atat Devron cat si Cross mi se par ok. Shimano Deore e foarte ok, la fel franele M455 (tot Shimano), mi se par peste Tektro Auriga.

Referitor la furci, da, e o mare diferenta intre cele cu aer si cele "clasice", cu arcuri pe interior - diferenta care se regaseste si in suma de bani necesara achizitiei. Cat conteaza asta in real life - la nivel de incepator - depinde ce faci cu bicla. Si e de tinut minte ca o furca cu aer trebuie servisata la intervale regulate, altfel nu mai are niciun fel de randament.

#38
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 SwatKat, on 03 mai 2017 - 15:26, said:

Conteaza oricum mai mult unghiurile cadrului decat calitatea lui.  
La unghiuri ma refeream cand am spus ca stiu ca e greu de facut un cadru bun...
Pozitia pe bicicleta, modul in care te forteaza sa stai pe ea.
Sigur ca e posibil sa nu fie diferente mari sau chiar deloc, insa e un semn de intrebare. Nu e vorba de snobism

#39
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Teoretic, atat Devron cat si Cross, la fel ca si canondale/KTM/Cube etc. au cadre destul de asemanatoare in gama de pret entry-level. Si atunci difrenta o fac piesele si accesoriile, un Deore fata de Alivio, frane mai bune, butuci mai buni, o furca mai buna etc.

#40
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 unbrutus, on 03 mai 2017 - 17:59, said:

La unghiuri ma refeream cand am spus ca stiu ca e greu de facut un cadru bun...
Chiar ai impresia ca ar fi nevoie de cinspe doctorate in fizica nucleara pentru un amarat de cadru? :) Au reusit chinezii sa copie telefoane intregi, de ce nu ar fi in stare sa masoare cateva unghiuri?

 SwatKat, on 03 mai 2017 - 15:26, said:

la fel franele M455 (tot Shimano), mi se par peste Tektro Auriga.
Am incercat si eu M455 pe o coborare destul de abrupta de 5 km, pe bicicleta unui amic. La jumatarea distantei franele parca nu mai tineau, fadingul era mult mai pronuntat decat la Tektro Draco 2 cu care sunt obisnuit. Nici manetele nu mi s-au parut prea ergonomice, cu un singur deget pareau greu de utilizat. Dar asta depinde si de gradul de uzura al discului si placutelor.

#41
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 lucifer76, on 04 mai 2017 - 05:28, said:

Chiar ai impresia ca ar fi nevoie de cinspe doctorate in fizica nucleara pentru un amarat de cadru? Posted Image Au reusit chinezii sa copie telefoane intregi, de ce nu ar fi in stare sa masoare cateva unghiuri?
Da, sincer da, cam asa cred, am cumparat si eu de la chinezi de toate, si am comparat, unde nu e management strain (ca sa nu primim argumentul ca "si iphone e facut in china"), copiile sint de o naivitate incredibila. Diferenta sta in detalii. De la aliaje la suduri, unghiuri etc.
Cand au plecat francezii de la Dacia, trebuiau cumparate 4-5 carburatoare ca sa nimeresti unu care se potrivea la gauri... teoretic nu trebuiau cinspe doctorate sa dai la strung gaurile unde trebuie.
In practica, da. De aia unii sint unde sint si altii...
Dar acum ca aflu ca toate sint asamblate prin Ro/Bulgaria, imi schimb optica. Nu stiu de ce aveam impresia ca Cross sint nemtesti :)

#42
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Ai zis la ce folosesti bicicleta ?
Nu de alta dar poate o vrei pt oras, unde sunt alt fel de biciclete, nu mtb...

Edited by sirgoofy, 04 May 2017 - 11:49.


#43
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Repet, mai multe sanse sa te lase subansamblele (frane, manete, schimbatoare etc) decat cadrul in sine.
Referitor la frane, nu pot compara decat M455 de pe Cross cu Auriga (puse pe un RR 520 parca). Si mi s-au parut mai ok Shimano. Ambele sunt insa la ani lunina de Shimano XT cu discuri de 180 fata spate :)
Deci, reiterez sfatul: cauta bicla cu cele mai bune componente din bugetul stabilit!


#44
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu as recomanda un BMC Teamelite 01 Di2. Elvetiana, calitate beton adica. CrossCountry, merge si in oras si in afara. Nici nu e prea scumpa, dar cine vrea calitate isi permite, nu?

https://www.dirtbike...e-01-di2-342968

RR520 are frane mecanice. Nu sunt rele, depinde pentru ce sunt folosite.

#45
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
*RR540, aia din 2015. Ca dupa vad ca le tot prostesc.

#46
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
nu le prostesc, au ales să scadă preturile: modelul vechi (2015 sau mai devreme) de RR 520 costa 1900 lei, actualul e 1200, evident că noul model are piese mai slabe, dar s-a trecut la 27.5.
Echivalentul vechiului RR 520 e noul 540, care costă cat cel vechi (1900lei) dar cu roti 27.5 vs 26" cat avea cel vechi.

Personal nu-mi place politica asta, puteau baga RR 500 la 1200lei, si sa ramană aceleasi denumiri la nivelul de pret, respectiv RR 520 la 1900 etc

#47
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Uite ca habar n-am exact, bicla e luata pentru soata.. 2015, 26", vreo 1800 la momentul ala...stiu doar de frane ca-s tektro auriga, doar sa ma uit acasa sa vad exact ce era, RR520/540.

#48
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
De exemplu https://sportconcept...kita-Evo-95-Big asta merita banii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate