Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

bicicleta KTM de la Hervis - merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postunbrutus, on 29 aprilie 2017 - 00:16, said:

Care din ele? Ca sint doua modele H2.9, si chiar daca sint mai ieftine ambele, una din ele are Deore la fel ca cea de la Hervis, si cealalta e chiar mai slaba, Acera/Altus.
Cea cu Deore, mai mult pentru furca cu blocaj pe ghidon, ideal daca schimbi des tipul de teren. Ce nu ma incanta este sistemul de franare, Tektro mi se par mai eficiente fata de Shimano, mai ales pe distante lungi.

View Postunbrutus, on 29 aprilie 2017 - 00:16, said:

Plus ca nu au pedale. Cat costa pedalele oare? La Hervis nu imi place descrierea, este destul de sumara, nu descriu complet bicicleta
Au pedale, dar gandeste-te ca ceva decent incepe de la 100 lei in sus. Prin decent inteleg pedale care te tin mai mult de 1000 km fra sa capete joc.

View PostClovis, on 29 aprilie 2017 - 10:14, said:

Devron sunt romanesti ca DHS ......de ce as avea incredere in ceva romanesc? Eu cam tot ce am luat facut in Romania a fost de o calitate execrabila.....Bine aici doar se asambleaza piesele respective .....dar totusi?
Si pe mine ma incanta un DHS Terrana 2727 dar inca nu am incredere....mai cercetez.....
Banuiesc ca nici cadrul nu este romanesc, nu stiu de ce iti faci griji.

View PostQuickSpeed, on 29 aprilie 2017 - 10:27, said:

Este foarte bun ktm-ul. Dacă totuși te mănâncă, mai pune 1000 lei și ia-ți asta: https://rovelo.ro/mt...ck-heist-20-641

Furca recon, xt-uri, shadow si alte lucruri plăcute ochiului și urechii!
Iei aproape doua in banii aia :) Pentru activitati recreative nu vad rostul la ceva peste Alivio. Pe vechea bicicleta am Altus fata/Alivio spate, iar pe langa faptul ca schimba perfect, fara zgomot, de 2 ani aproape nu am mai reglat nimic.

#20
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
O echipare superioara înseamnă și o masa mai mică.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostQuickSpeed, on 29 aprilie 2017 - 09:02, said:

La 185cm îți trebuie un 20 inch.
Cea mai mare care e ?

View PostClovis, on 29 aprilie 2017 - 10:14, said:

Devron sunt romanesti ca DHS ......de ce as avea incredere in ceva romanesc? Eu cam tot ce am luat facut in Romania a fost de o calitate execrabila.....Bine aici doar se asambleaza piesele respective .....dar totusi?
Si pe mine ma incanta un DHS Terrana 2727 dar inca nu am incredere....mai cercetez.....
Nu stiam ca sint romanesti, dar nu vreau romanesti, inteleg treaba cu asamblarea, dar cadrul este studiat f mult prin alte parti, la noi stim cu e cu cercetarea.
Mai bine un Giant, KTm, nu stiu, ceva unde chiar se face cercetare.

Desigur, asta daca nu cumva devron aduce si cadrul de prin alte parti.

View PostQuickSpeed, on 29 aprilie 2017 - 10:27, said:

Este foarte bun ktm-ul. Dacă totuși te mănâncă, mai pune 1000 lei și ia-ți asta: https://rovelo.ro/mt...ck-heist-20-641

Furca recon, xt-uri, shadow si alte lucruri plăcute ochiului și urechii!
Au si KTM versiuni cu 1000 lei mai scumpe :)

#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Sa rectific ...nu am nimic cu piesele (pentru ca nu ma pricep care e clasamentul lor in functie de producatori)....stiu ca nimic nu e romanesc in orice bicla DHS sau Devron....problema e asamblarea ......daca e facuta nashpa......

Edited by Clovis, 29 April 2017 - 12:55.


#23
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Am auzit de cadre DHS decalibrate.

Daca vrei și nume și echipare decenta, KTM este ok.
Daca vrei nume și super echipare, atunci sh.

https://www.olx.ro/i...tml#:37255f1eda

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostQuickSpeed, on 29 aprilie 2017 - 13:08, said:

Am auzit de cadre DHS decalibrate.

Daca vrei și nume și echipare decenta, KTM este ok.
Daca vrei nume și super echipare, atunci sh.

https://www.olx.ro/i...tml#:37255f1eda
Nu vreau nume, dar nu pot avea incredere intr-o piesa facuta in Ro, desi ma indoiesc ca sint facute cadrele in Ro, dar nici nu stiu unde sint facut.

Nu ma pricep la biciclete, dar stiu ca un cadru bine desenat si realizat nu e asa usor de facut.

#25
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
În zilele noastre vopseaua vinde bicicleta!

#26
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Asta este politica hervis, un magazin extrem de scump in opinia mea. ( tricouri la 80 lei bucata... ). Exagereaza la preuri si pun reduceri la biciclete. Vazusem bicicleta care nu valora mai mult de 1200 lei, dar o aveau la reducere de 60% si le iesise un pret de 1550 lei. Personal nu suport magazinele care pot minti atat de mult.

#27
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Hervis (și altele magazine) au produse special făcute pentru ei. Nu vei găsi la producător acele coduri!

#28
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgozmyn, on 29 aprilie 2017 - 17:57, said:

Asta este politica hervis, un magazin extrem de scump in opinia mea. ( tricouri la 80 lei bucata... ). Exagereaza la preuri si pun reduceri la biciclete. Vazusem bicicleta care nu valora mai mult de 1200 lei, dar o aveau la reducere de 60% si le iesise un pret de 1550 lei. Personal nu suport magazinele care pot minti atat de mult.

Doar in Ro...

#29
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostQuickSpeed, on 29 aprilie 2017 - 13:08, said:

Am auzit de cadre DHS decalibrate.

Daca vrei și nume și echipare decenta, KTM este ok.
Daca vrei nume și super echipare, atunci sh.

https://www.olx.ro/i...tml#:37255f1eda
Cum vezi daca un cadru e decalibrat? Iti dai seama daca probezi bicicleta ?

#30
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ce e ala "decalibrat"?

#31
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Adică strâmb. Probabil de la sudura...

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postvevemilion, on 29 aprilie 2017 - 08:48, said:

De acest Cross ce ziceti?
http://www.crossbike...su-5416061.html
Chiar acum am gasit un vanzator de biciclete Cross... si ma gandeam sa intreb cum sint aceste Cross: http://www.freerideb...iciclete-29-er/

#33
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postunbrutus, on 02 mai 2017 - 13:56, said:


Chiar acum am gasit un vanzator de biciclete Cross... si ma gandeam sa intreb cum sint aceste Cross: http://www.freerideb...iciclete-29-er/

Asamblate in Bulgaria. Nu stiu daca e important.

#34
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Cateva idei:
-am avut Cross in 2015, am participat la cateva concursuri d-astea de amatori cu ea, noroita toata, mergea beton. Asta pentru ca faceam si service regulat si curatat, gresat etc. Era un Cross Traction SLX.
- la fel de bune sunt si Devronurile, toate cadrele sunt facute oricum in China. Devronurile aratau (arata?) mai bine in ceea ce priveste cadrul si sudura elementelor - nu ca ar fi asta ceva important.
- conteaza foarte mult la o MTB cu care vrei sa faci mai mult decat o plimbare in parc greutatea si unghiul furcii. Dupa ce am trecut la alt nivel de pret (si de experienta) am ramas uimit cat de sigur abordam niste pante mai abrupte fara senzatia ca sar peste ghidon. Dar asta e alta dicutie.
- pe spaaaaaaam sunt cateva articole cu biciclete de buget si sunt mai multe optiuni pe acolo. Merita citite pentru o imagine mai buna inainte de decizia de achizitie.

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdenky, on 03 mai 2017 - 06:57, said:

Asamblate in Bulgaria. Nu stiu daca e important.
E important intr-un fel, pt ca spuneam ca Devron sint asamblate in Ro si asta le face cumva mai putin atractive ca acele KTM de ex...
Daca Cross vin din Bulgaria, asta e un argument pro-Devron in caz ca sint mai ieftine decat Cross.

#36
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acum o dati in snobism, de parca conteaza unde naiba este ansambata o bicicleta. Componentele sunt relevante, ca pentru montat un schimbator spate nu e nevoie de doctorat, orice pusti de 14 ani o poate face.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate