Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Curs de croitorie in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
diana_lady

diana_lady

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2017
Hello !
Un curs bun de croitorie in Bucuresti ?
am gasit pe net
universitatea dalles curs 4 luni cost 1400 lei cu 96 ore
Ilbah curs de 5 luni costa 2700 lei cam 100 - 120 de ore
institutul de moda curs de 4 luni costa 2200 lei si au 165 ore
profesionalnewconsult curs de 1 luna costa 650 lei si 50 ore
cine a fost la aceste cursuri ? merita sa mergi si daca da unde ?
merci :)

#2
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
presupun ca orele respective sunt si ele defalcate. as merge indiferent de pret, pe cel care are orele de practica mai multe.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
pai vezi si tu cel mai bun pret / ora,

Universitatea Dallas - 14,58ron/ora
Ilbah - 24,54/ora
Institutul de Moda - 13,33/ora
Profesionalnewconsult - 13/ora

Iti recomand Institutul de Moda pentru ca ofera cele mai multe ore la un pret foarte bun astfel ca ai cel mai mult timp pt practica

#4
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 diana_lady, on 27 aprilie 2017 - 14:27, said:

Hello !
Un curs bun de croitorie in Bucuresti ?
am gasit pe net
universitatea dalles curs 4 luni cost 1400 lei cu 96 ore
Ilbah curs de 5 luni costa 2700 lei cam 100 - 120 de ore
institutul de moda curs de 4 luni costa 2200 lei si au 165 ore
profesionalnewconsult curs de 1 luna costa 650 lei si 50 ore
cine a fost la aceste cursuri ? merita sa mergi si daca da unde ?
merci Posted Image

Despre universitatea dalles am auzit pareri proaste, nu mai stiu unde am citit, dar gasesti recenzii pe net daca ai rabdare sa cauti.

#5
oty1999

oty1999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2017

 business11, on 27 aprilie 2017 - 15:42, said:

pai vezi si tu cel mai bun pret / ora,

Universitatea Dallas - 14,58ron/ora
Ilbah - 24,54/ora
Institutul de Moda - 13,33/ora
Profesionalnewconsult - 13/ora

Iti recomand Institutul de Moda pentru ca ofera cele mai multe ore la un pret foarte bun astfel ca ai cel mai mult timp pt practica

Buna :)
mergi cu incredere la institut mis cei mai buni faci haine multe si toate dupa ce te masori iti dau ei si materiale si ai si masina de cusut si ce mai ai nevoie acolo e la indemana ...  eu am facut acu vro 2 ani si ceva si a fost oki ce am invatat asa pentru mine ca nu ma fac eu croitoreasa :)) ... am facut acolo o fusta un pantalon o camesa un sacou ...greu rau asta si o rochita toate facute dupa ce eu miam luat masurile mele si am facut singurica tipar pentru fiecare hainuta in parte dupa care am tras din greu la masina tot ca na trebuie la examen ca se da si un examen si iei si o diploma din aia acreditata da pe mine nu ma interesa asta vroiam doar sa invat ...si zic eu ca daca fac si acu cate ceva asa pentru mine si ai mei nu e rau deloc ...mergi acolo ca e curs bun Posted Image

#6
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 oty1999, on 27 aprilie 2017 - 18:35, said:


Buna Posted Image
mergi cu incredere la institut mis cei mai buni faci haine multe si toate dupa ce te masori iti dau ei si materiale si ai si masina de cusut si ce mai ai nevoie acolo e la indemana ...  eu am facut acu vro 2 ani si ceva si a fost oki ce am invatat asa pentru mine ca nu ma fac eu croitoreasa Posted Image) ... am facut acolo o fusta un pantalon o camesa un sacou ...greu rau asta si o rochita toate facute dupa ce eu miam luat masurile mele si am facut singurica tipar pentru fiecare hainuta in parte dupa care am tras din greu la masina tot ca na trebuie la examen ca se da si un examen si iei si o diploma din aia acreditata da pe mine nu ma interesa asta vroiam doar sa invat ...si zic eu ca daca fac si acu cate ceva asa pentru mine si ai mei nu e rau deloc ...mergi acolo ca e curs bun Posted Image
Pai cum draq sa te faci tu croitoreasa când ești ditamai profesoara de limba romana.

#7
Mimisor_Mimi

Mimisor_Mimi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.02.2013
:)) ati uitat de EUROCOOOOR !!!! dau si ei la caietzell tzepe en gros vai de viata lor de cursuri on line sau ce ma sa sunt Posted Image Posted Image Posted Image
ai primit caietul ca sa te faca ei online croitor sau mai stiu eu ce si hop si plata la el vrei nu vrei dai banii .... tara de jidani hoti...
aici din ce vad eu pe la astia mai ai o sansa la institut si la ilbah sa faci croitorie ca la dalles cum a zis cineva mai sus este un curs fantoma la care au mers multi si s-au ars la greu prin nu stoiu ce subsol parlit cu masini de cusut vechi si traineri fara prea multe cunostinte de croitorie asa ca ...
din cele doua ramase ilbah si institut de moda as alege institutul ca na au ore multe si m-am uitat la ei pe site si au totul acolo in clar cu descriere curs fara vrajeli si abureli cum fac altii...la ilbah nu am gasit nimic referitor la cate ore sunt si cam ce faci pe acolo decat multa  da multa reclama de la vedete care nu ajuta la nimic pe nimeni ca e clar ca aia au luat bani la greu sa zica ca au facut cursuri in X sau Y loc....
concluzie ... alegeti ce vreti in fond daca ai talent si chemare reusesti oriunde mai putin la EUROOOOCOOOR !!!!
pace !Posted Image Posted Image Posted Image

#8
karl_lagerfeld

karl_lagerfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.05.2012
Mergi la institutul de moda au un curs bun inveti calumea sa faci pe masura ta tiparul la o fusta, pantalon, rochie, sacou si camasa o sa iti arate la curs tot ce vrei sa stii ca au profesori cu multa experienta si managerul scolii este de meserie designer asa ca si suportul de curs este probabil foarte bine pus la punct .
Pretul nu am vazut sa se schimbe de cand au deschis in 2012 si am fost la ei cu fetita mea pentru un curs de desen de moda pentru copii asa ca eu zic ca au pastrat calitatea la un pret bun si se poate achita si in rate
Pe facebook primesc de la ei tot timpul imagini cu magazine si ateliere deschise de absolventi lor si sunt din ce in ce mai multe deci scoala este serioasa si are rezultate care se vad nu sunt inventii
Pe mine atunci m a incantat programul cu ore multe si faptul ca la final de curs fata mea stia foarte bine sa deseneze si sa faca schite cu haine ... a ales un alt domeniu unde culmea i-au prins foarte bine orele de anatomie de la institut ... o sa fie doctor :)
Scoala este una de top in moda, bine ca sunt inca pe piata ca este mare lucru sa ai mentori cu experienta si care sa vrea sa te sustina ...succes tuturor !

#9
diana_lady

diana_lady

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2017
:) heyyy !
la final am ales sa merg la institutul de moda si a fost o alegere reusita mai ales ca in acest moment sunt in continuare cursant al acestei scoli deoarece am ales si cursul de tipare de croitorie
ce pot sa zic dupa aproape jumate de an la aceasta scoala este faptul ca stiu sa imi fac singura hainele si tiparul la ele stiu sa le croiesc si sa le cos chiar daca la inceput acest lucru mi s-a parut extrem de greu am avut parte de o doamna trainer deoasebita d-na Flori care face cinste acestei scoli
hainele pe care eu le-am croit si cusut cu mana mea mi au venit genial chiar nu mi-am putut crede ochilor cat de bine cadeau pe mine mai ales ca atunci cand imi calculam tiparele am avut unele mici probleme insa la final sunt extrem de fericita si multumita de rezultat
am ales sa merg mai departe pentru ca acum fac multe foarte multe modele noi la acest curs de tiparist ca la final sa invat sa le realizaez si cu un program de tipare romanesc cred gemini
nu pot zice multe despre cursul de tipar caci sunt la inceput insa ...am colege care sunt absolvente de universitate de arte si vin aici la acest institut de moda sa invete tipar si croitorie lucru care mi se pare iesit di comun...oare ce au facut ani de zile la facultatea de arte daca nu stiu sa coasa o fusta sau o bluza simpla...
am sa recomand si eu acesta scoala cred ca este singura din tara asta care respecta cursantul ofera exact ce trebuie si la final ii sprijina pe toti sa isi deschida afaceri cu haine
voi reveni dupa ce inchei si acest curs nou extrem de interesant de la dansii de tiparist cu opinii care sper sa ajute pe toata lumea

#10
byanca75

byanca75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2017
Nu stiu cum este la alte cursuri insa eu am sa va zic despre experienta mea cu Atelierele Ilbah . La o prima cautare au foarte putine review-uri negative, au un rating de 4.8 si nu gasesti nimic negativ/vreo critica constructiva la adresa lor lucru cam ciudat zici ca sterg cumva toate forumurile sau criticile. Am ales cursul de croitorie si am luat legatura cu ei pentru a afla mai multe detalii. La un prim contact cu ei i-am intrebat daca ma pot pune in legatura cu o persoana care a absolvit deja cursul asta si daca imi pot spune numele trainerului. Voiam sa ma documentez dinainte. Mi-au spus ca nu se poate nici una, nici alta pentru ca ei protejeaza identitatea cursantilor lor si de trainer nu imi pot spune dinainte pentru ca au mai multi si abia dupa ce se formeaza grupa se alege si trainerul. M-a pus putin pe ganduri chestia cu identitatea cursantilor. Daca stii ca ai un absolvent care e incantat si care a plecat satisfacut de la tine de ce nu ai vrea sa imparta experienta lui si cu altii? Am zis ok, am trecut mai departe. La primul curs ne-am familiarizat cu trainerul, am semnat contractele si fisa de protectie a muncii. M-au impresionat, pareau seriosi. Tinand cont de asta si de pretul pe care l-am platit pentru curs am crezut ca vor livra un curs consistent si tehnic. Incepusem bine. Aici se termina lucrurile bune. Trebuie sa mentionez de la bun inceput ca stiam sa cos dinainte(self-taught), dar voiam sa invat sa fac asta corect.
De ce nu as recomanda cursul asta? Pentru ca atunci cand lucrurile par prea bune ca sa fie adevarate, probabil asa sunt. Cursul pe care l-am urmat iti aduce la final o diploma recunoscuta national (Ministerul Muncii si Ministerul Educatiei) si international. Asta e motivul pentru care cred ca are un pret ridicat. Conditiile, accesoriile si informatiile obtinute aici nu justifica acest pret. Calificarea cu care iesi de pe bancile Ilbah este Croitor Confectioner imbracaminte dupa comanda. Primul lucru pe care ar trebui sa fii capabil sa il faci avand calificarea asta este sa construiesti un tipar, implicit sa stii sa iei masurile cuiva, ca doar de aia e “dupa comanda”, nu? Nu. La aceste cursuri nu inveti sa construiesti un tipar, sa iei masuratori sau sa adaptezi un tipar dupa masurile proprii. Desi in descrierea cursului scrie “Construirea tiparelor” nu se contruiesc tipare. Se copiaza tipare deja existente din Burda, alte reviste sau alte surse.
Din contract, articolul 4.5 “Furnizorul pune la dispozitie materiale si accesorii standard pentru urmatoarele sedinte de curs: prelucrari, fusta, rochie si bluza, urmand a fi croite dupa tiparul standard, marimea M. (...) Beneficiarul va trebui sa asigure materiale pentru urmatoarele sedinte de curs: executarea pantalonului si a sacoului, tinute pe care le va realiza adaptand marimea standard M la marimea proprie.” - Noi am avut marimea 36 la fusta si 40 la bluza, din start, si ne-am cumparat singure materialul pentru rochie, sacou si pantaloni, desi in contract scrie altceva. Nu am avut un tipar marimea M pe care sa il modificam dupa marimile noastre.
Continui cu ceea ce spune Ilbah in descrierea cursului si ce se intampla de fapt.
Ilbah spune: “De la primele masuratori si pana la livrarea produsului final, croitorul trebuie sa aiba in vedere realizarea unor piese vestimentare care sa potenteze calitatile celui care le poarta si totodata sa ii ascunda defectele prin tipul de croiala si materialul folosit.” - Corect, croitorul! Probabil nu si cursantul Ilbah pentru ca noi nu am invatat sa luam masuratori (nici macar masuratorile proprii), cu atat mai putin sa ascundem defecte.
Ilbah: “Participand la cursurile de croitorie de la Atelierele ILBAH vei parcurge o programa de curs complexa ce cuprinde notiuni practice si teoretice legate de: procesul de productie in confectii (etape, operatii, croire, unelte, materiale de baza si auxiliare, defecte ale materialelor), tipuri de cusaturi, masini, utilaje si tehnologii folosite la confectionarea produselor vestimentare (operatii, faze de lucru, confectionarea propriu zisa a produselor de imbracaminte: fusta, bluza, rochie, pantalon, sacou), procese tehnologice si faze de lucru (cerinte de calitate, corectarea in lungime si latime a produsului, corectarea lungimii penselor, corectarea lungimii si pozitiei liniei umarului si a rascroiturilor, stabilirea pozitiei reperelor secundare, stabilirea numarului, pozitiilor si dimensiunilor butonierelor). Scoala noastra pune la dispozitie GRATUIT toate ustensilele necesare unei bune practici.” – Nu s-a discutat asa ceva la cursul la care am participat eu. De fiecare data cand intrebam de tipare, de pozitia penselor, adancimea lor standard etc ni se spunea ca este un alt curs la Ilbah pentru asta, cel de proiectare si ca acolo invatam tipare, daca vrem. Toate ustensilele unei bune practici? Un singur mosor per masina, doua masini de surfilat la 13 cursante, doua fiare de calcat murdare, cu talpa patata si care nu functionau corespunzator. Centimetre, creta, cutit pentru taierea butonierelor, ate la culoare si ace de cusut ne-am cumparat singure.
Materialele puse la dispozitia cursantilor au fost ieftine si slab calitative. Materialul furnizat pentru bluza era atat de sintetic incat parea plastic. Pentru pantaloni, sacou si rochie ne-am ales singure tiparele din Burda sau alte reviste (deci am lucrat din nou dupa un tipar pre-existent) si ne-am cumparat singure materiale si accesoriile necesare. Ma repet, dar am fost 13 cursante si am avut o singura masina de surfilat pana cand una din colege a spus ca e absurd si a solicitat la receptie sa rezolve problema. Dupa am fost 13 fete cu 2 masini de surfilat. Fiecare masina de cusut dispunea de un singur mosor de ata. Daca ajungeai la curs si cineva inaintea ta cususe cu verde si tu aveai rochie neagra trebuia sa bobinezi ata neagra peste ata verde pentru ca aveai un singur mosor. Sau sa scoti toata ata verde de pe mosor. Sub ata aia verde mai gaseai si niste ata mov cateodata. Nu presupunea un efort supraomenesc sa fie mai multe mosoare disponibile pentru aceeasi masina. Motivul Ilbah pentru care nu erau mai multe: se fura. Costa in jur de 50 bani un mosor. Platesti 2700 lei pentru un curs si nu poti sa ai un mosor gol atunci cand vrei sa te apuci de cusut. Loc pentru croit? Mai greu. Trebuiau mutate masinile sau mers in alte sali. Daca ne apucam de croit toate in acelasi timp nu aveam loc cu siguranta.
In timpul cursului nostru s-au pregatit materiale, numarat foarfeci si pus la punct detalii pentru cursurile care urmau sa inceapa. Tot in timpul cursului s-au cusut draperii pentru Atelierele Ilbah, timp in care eu si o colega de a mea croiam mai scurt materialul pentru sacou (pentru ca suntem incepatoare!). Dupa ce l-am taiat ni s-a atras atentia ca nu am lasat si rezerva de 4 cm mentionata pe tiparul Burda si ca o sa ne iasa scurt sacoul. Lucru ce putea fi prevenit daca atentia era la noi si nu la cusutul draperiei. Tot la sacou s-a facut analiza tiparului Burda dupa ce majoritatea deja terminase sacoul sau macar croirea sacoului. “Ah, da, e gresit aici, ati copiat gresit tiparul.” O informatie venita un pic prea tarziu, pentru toata lumea. Din nou, 2700 lei pentru cursul asta, ok?
In ziua examenului am fost mutate din sala in care asteptam sa intram la examen pe hol, langa baie. Motivul? Incepe cursul de design si nu le putem deranja pe fete. La cursul nostru au intrat fete de la design si si-au surfilat sau probat tinutele. Printre cele care asteptam pe hol, cu produsele in brate, doua eram insarcinate. Tot la examen am primit si formularul de feedback si ni s-a comunicat sa il predam la iesirea din sala. Una din intrebarile la care nu am putut sa raspund a fost “care sunt cele 3 lucruri importante pe care le-ai invatat la curs?”. Nu am gasit 3 lucruri in 5 luni. Am invatat, cu siguranta, sa copiez tipare din Burda. Nu sa construiesc tipare. Am avut un timp foarte scurt sa completam formularul de feedback si desi ni s-a spus ca apreciaza sinceritatea, atunci cand au vazut feedback-ul majoritar negativ ne-au acuzat ca am venit la curs cu gandul de a ne face haine pentru noi si ne-au spus ca am inteles gresit scopul cursului lor. Scopul cursului lor era sa ne invete sa facem 5 produse, nu sa facem haine pentru noi – asta a fost explicatia. Pai normal ca am venit sa invatam sa ne facem haine, de ce altfel am face un curs de croitorie?
Inchei pe o nota pozitiva: am cunoscut niste gagici misto la cursul asta si probabil nu le-as fi cunoscut altfel. Grupa noastra a fost una apropiata, atmosfera a fost intotdeauna placuta si ne-am ajutat una pe alta de cate ori a fost posibil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate