Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

internetul se intrerupe constant

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
mi se intrerupe netul din 5 in 5 min:|..sunt la akta conexiune prin cablue..ceva solutii?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Schimbare furnizor de internet? "Utilajele" primite de la akta sunt in parametri? Se restarteaza, se opresc?

Da-ne mai multe detalii, nu avem glob magic

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,099
  • Înscris: 07.11.2006
Alo,sunt reprezentantul AKTA.

Va rugam sa ne comunicati configuratia d-tra si eventual toate detaliile pe care le considerati neimportante
Adresa d-tra este facultativa in acest caz,vom pune in functiune globul de serviciu.

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Sa scrii pe topicul corect.

#5
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View PostPololica, on 27 aprilie 2017 - 08:03, said:

Schimbare furnizor de internet? "Utilajele" primite de la akta sunt in parametri? Se restarteaza, se opresc?

Da-ne mai multe detalii, nu avem glob magic

am cablu, conexiune dial up..conexiunea se intrerupe si imi cere sa fac redial..Nu am schimbat furnizorul..sunt la ei de cateva luni si sunt la bunici..de curand am bagat netul la ei, dar niciodata nu am avut problema asta:|

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,198
  • Înscris: 27.06.2007
la ei ai sunat?

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din detaliile date, e o problema de comunicare (intre modem si akta). Suna-i si cere-le sa rezove problema. In caz ca nu, ai dreptul la reziliere. Pana atunci (reziliere) vezi ce furnizori de internet mai ai in zona (poti fi si mobili, Orange, Vodafone, Telekom, etc). Poate ai variante mai bune.

#8
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View PostPololica, on 27 aprilie 2017 - 08:19, said:

Din detaliile date, e o problema de comunicare (intre modem si akta). Suna-i si cere-le sa rezove problema. In caz ca nu, ai dreptul la reziliere. Pana atunci (reziliere) vezi ce furnizori de internet mai ai in zona (poti fi si mobili, Orange, Vodafone, Telekom, etc). Poate ai variante mai bune.

i-am sunat, si mi-au spus ca vor trimite o echipa de tehnicieni la mine:|..acum..eu nu ma asteptam la asa ceva..credeam ca e de la mine

#9
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Inca poate fi de la tine, nu iti face sperante.

#10
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View PostdiZy, on 27 aprilie 2017 - 09:13, said:

Inca poate fi de la tine, nu iti face sperante.

si cum pot verifica daca e de la mine???

#11
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
daca routerul e configurat corect, daca driverul wifi e ok, problema nu e de la tine. Mai verifica totusi mufa aia care prin care intra netul in router, mie mi-a facut probleme similare ca ale tale, am depistat ca unul dintre firisoarele alea era rupt si facea contact din cand in cand. Am chemat tehnicianul si l-a facut din nou cu clestele ala de sertizare, dupa aia netul si-a revenit instant. E bine stiut oricum ca akta are intreruperi constante de net, pierzi pachete in mod constant, dar nu ar trebui sa faca chiar asa cum ai tu problema aia.

problema mai poate fi de la swich-ul de pe stalpul unde esti cablat la net(contact imperfect, etc), verifica si cablul de la router pana la stalp sa nu fie obturat, decojit, etc.

Edited by androholic, 27 April 2017 - 09:47.


#12
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postandroholic, on 27 aprilie 2017 - 09:46, said:

daca routerul e configurat corect, daca driverul wifi e ok, problema nu e de la tine. Mai verifica totusi mufa aia care prin care intra netul in router, mie mi-a facut probleme similare ca ale tale, am depistat ca unul dintre firisoarele alea era rupt si facea contact din cand in cand. Am chemat tehnicianul si l-a facut din nou cu clestele ala de sertizare, dupa aia netul si-a revenit instant. E bine stiut oricum ca akta are intreruperi constante de net, pierzi pachete in mod constant, dar nu ar trebui sa faca chiar asa cum ai tu problema aia.

problema mai poate fi de la swich-ul de pe stalpul unde esti cablat la net(contact imperfect, etc), verifica si cablul de la router pana la stalp sa nu fie obturat, decojit, etc.

am cablu direct in laptop..am conexiune dial up..am verificat de 10 ori mufa :|..am refacut conexiunea la net, degeaba..ma deconecteaza si reconecteaza automat la un interval de 4-5 min:|..poate am prins vreun virus ..am instalat Avast si am dat scan..nimic:|..nu prea stiu ce as mai putea face..ii astept pe baietii de la akta, poate rezolva ei

#13
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postskyhigh91, on 27 aprilie 2017 - 10:03, said:

am cablu direct in laptop..am conexiune dial up..am verificat de 10 ori mufa Posted Image..am refacut conexiunea la net, degeaba..ma deconecteaza si reconecteaza automat la un interval de 4-5 min:|..poate am prins vreun virus ..am instalat Avast si am dat scan..nimic:|..nu prea stiu ce as mai putea face..ii astept pe baietii de la akta, poate rezolva ei
pana vin baietii da-i totusi preventiv o scanare la laptop cu Malwarebytes AntiMalware si apoi cu Adwcleaner si  spune rezultatele

https://www.malwarebytes.com/

https://toolslib.net...d/1-adwcleaner/

avast e depasit maxim fata de cele 2 unelte pe care ti le-am postat anterior, acelea sunt cele mai eficiente in depistarea ''carcaletilor'' virtuali.

Edited by androholic, 27 April 2017 - 10:13.


#14
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postandroholic, on 27 aprilie 2017 - 10:09, said:

pana vin baietii da-i totusi preventiv o scanare la laptop cu Malwarebytes AntiMalware si apoi cu Adwcleaner si  spune rezultatele

https://www.malwarebytes.com/

https://toolslib.net...d/1-adwcleaner/

avast e depasit maxim fata de cele 2 unelte pe care ti le-am postat anterior, acelea sunt cele mai eficiente in depistarea ''carcaletilor'' virtuali.

o sa fac o scanare, dar ma-ndoiesc ca ar ajuta la ceva:|

am totusi o nedumerire, cand dau click pe conexiunea mea.vad ca exista 2 protocoale (networking)

internet protocol version 6 si internet protocol version 4..mai exact, poate exista aici problema?? trebuie sa dezactiv un protocol??

#15
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postskyhigh91, on 27 aprilie 2017 - 10:16, said:

o sa fac o scanare, dar ma-ndoiesc ca ar ajuta la ceva:|

am totusi o nedumerire, cand dau click pe conexiunea mea.vad ca exista 2 protocoale (networking)

internet protocol version 6 si internet protocol version 4..mai exact, poate exista aici problema?? trebuie sa dezactiv un protocol??
ipv6 nu ajuta cu nimic, mai ales la akta
PS Nu te indoi despre scanare, ai sa vezi ca ajuta intrucatva totusi.

Edited by androholic, 27 April 2017 - 10:19.


#16
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postandroholic, on 27 aprilie 2017 - 10:17, said:

ipv6 nu ajuta cu nimic, mai ales la akta
PS Nu te indoi despre scanare, ai sa vezi ca ajuta intrucatva totusi.

ajuta, nu zic nu..dar eu am acest windows de mai bine de 1 an..si am multe prostii in el...cu siguranta ca am ceva probleme la sistem..dar la conexiunea de net nu am avut niciodata probleme..am akta si la bloc acasa, si sunt foarte multumit de el..niciodata nu mi-a picat si am o viteza buna. acum, din moment ce se tot intrerupe netul la un interval constant de 4-5 min, cred ca atinge undeva cablul..ma gandesc ca poate problema e la stalp

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Ai PPPoE, nu dial-up.

#18
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
faci cum vrei, cum crezi. eu doar am oferit cateva solutii ajutatoare pana vin baietii aia sa verifice conexiunea de la swich pana la tine in router. cand vor sosi insista sa verifice bine toata reteaua de la stalp pana la tine in casa, cauze pot fi multiple. chiar si o indoitura mai fortata a cablului net prin casa poate degrada calitatea semnalului. am patit cand am inchis o giurgiuvea mai fortat in casa si am obturat cablul akta. nu aveam gaura data prin giurgiuvea sau prin tocul ferestrei, aveam doar un mic decupaj din cutit la cotul giurgiuvelei dar decupajul nu era suficient de larg incat sa stea cablul lejer acolo.

View PostNeaceasca85, on 27 aprilie 2017 - 10:30, said:

Ai PPPoE, nu dial-up.
exact. akta egal pppoe

Edited by androholic, 27 April 2017 - 10:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate