Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Marci de stergatoare parbriz

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPoeOvidiu, on 21 mai 2022 - 10:36, said:

Am constatat ca a scăzut mult calitatea ștergătoarelor. Voi ce folosiți acum? După ce mai bine de 10ani am folosit doar Alca și am fost extrem de mulțumit de ele, acum pur și simplu lasă dâre pe parbriz de noi. Am trecut pe Valeo dar singura diferență e că lasă dâre după aproximativ o lună.
    Am zis că o fi parbrizul meu, dar totuși, la 4 mașini diferite aceași problemă, tind să cred că a scăzut mult calitatea ștergătoarelor.
Mai găsesc unele bune? Ce producător? Ce model?
de la lidl ieftine si bune
20-30lei setu duc mai bine de un an, dar le schimb cam la 9luni cand incep sa scartaie.

#38
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Eu am unele de la Bosch Aerotwin la care le-am înlocuit gumele de cauciuc după ce s-au întărit cu unele de silicon. Montajul e destul de simplu (se găsește pe YouTube).

Ca să nu scârțâie le-am mânjit cu pulbere de grafit (e suficient daca iei un creion cu mina moale, gen 6B, îl ascuți și apoi folosești resturile de grafit de la mină să mânjești suprafața gumelor).

Asta se poate face și cu gumele mai vechi sau originale (din cauciuc) atâta timp cât încă sunt flexibile.  

La faza cu scârțâitul mulți recomandă să fie unse cu ulei WD40 sau să fie șterse cu alcool. Nu ajută sau ajută prea puțin.

Important e de fapt să ai un parbriz și ștergătoare curate și secretul cu grafitul. Nici măcar pe parbriz uscat nu mai scârțâie.

Ștergătoare noi de la Bosch au grafit pe ele. D'aia au negreala aia pe ele când le atingi după ce le scoți din cutie. Unii cred că trebuie șterse și după aia incep să scârțâie.

Edited by LeopardSurd, 21 August 2022 - 09:18.


#39
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Poate o sa radeti ,dar dupa ani in care am incercat tot felul de stergatoare care mai de care de firma cu preturi serioase,am ajuns sa cumpar Procar.Cum naiba sa cumperi Valeo si sa scartie dar nici sa nu stearga parbrizul bine si iei Procar la 10 lei si sterg ieftiniturile astea de zici ca nu este adevarat.Am ramas de 2 ani  la brandul asta(procar) ,le schimb o data la 1 an sau 10 luni si asta e.Ma repet ,ieftiniturile astea isi fac treaba absolut perfect,sterg parbrizul foarte bine si sunt foarte silentioase.Le gasesc prin carefour sau selgros. Sa nu mai aud de Bosch sau Valeo.[ https://cdn-media.carrefour.ro/media/catalog/product/cache/b8d1b6d249a72cf17aaedcba7bc307bc/19/3/5/35015813.procar.sterg.flat.17.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PiticVerde, 08 October 2022 - 18:53.


#40
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Scartiie cind cauciucul e copt de soare sau timp.

#41
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.07.2022
de ce le schimbi la 1 an daca sunt bune?

cred ca si lichidul e foarte important. am luat de exemplu flaconel de "mercedes" concentrat, l-am turnat o data, a tinut super mult parca, curata imediat...parca nu mai erau dare de la stergatoare..scump dar bun

Edited by Punter, 13 October 2022 - 10:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate