Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfat masina second 10-12k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Genesis

Unde ai gasit Jetta din 2011-2012 la 15 000 euro ?

#56
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008
Am gasit Jetta la 13.5 k, oare merge cu rabla? ca poate ma inteleg cu taicamio si ii casez fordu din 96 fac rost de tichet si l-am scos la 12k.
Cine stie mai multe despre motorul respectiv? Also care sunt sansele sa adaug cruise control, singura chestie extra care m-ar interesa?

h**p://cc.porscheinformatik.com/sl-ro/ro_RO_VW/V/detail/V20160566812?mgb=151_Jetta

#57
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Vezi ca la Opel cu rabla poți sa iei în aprox 12.000e astra j sedan cu 1.4t 140 cp și suficiente dotări pentru banii ăștia.

#58
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postcalinix, on 27 aprilie 2017 - 21:05, said:

Am gasit Jetta la 13.5 k, oare merge cu rabla? ca poate ma inteleg cu taicamio si ii casez fordu din 96 fac rost de tichet si l-am scos la 12k.
Cine stie mai multe despre motorul respectiv? Also care sunt sansele sa adaug cruise control, singura chestie extra care m-ar interesa?

h**p://cc.porscheinformatik.com/sl-ro/ro_RO_VW/V/detail/V20160566812?mgb=151_Jetta
Daca ai masina de casat e ok,daca nu iti face dealeru rost de tichet(ii zici ca nu ai rabla de casat) si dai pe el vreo 300-400 de euro. Deci daca Fordu face peste 500 de euro si inca merge si te mai folosesti de el atunci mai bine iei vreun tichet de la dealer.

#59
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008

View Postqew, on 28 aprilie 2017 - 08:46, said:

Daca ai masina de casat e ok,daca nu iti face dealeru rost de tichet(ii zici ca nu ai rabla de casat) si dai pe el vreo 300-400 de euro. Deci daca Fordu face peste 500 de euro si inca merge si te mai folosesti de el atunci mai bine iei vreun tichet de la dealer.
ford mondeo din 96 un catralion de probleme la motor consum mare, nu scoti pe el mai nimic decat daca il dezmembrezi, nem asigurare si verificare also.

#60
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcalinix, on 28 aprilie 2017 - 15:32, said:

ford mondeo din 96 un catralion de probleme la motor consum mare, nu scoti pe el mai nimic decat daca il dezmembrezi, nem asigurare si verificare also.
Confirm.

#61
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008
Pentru ca e perioada asta cu oferte la rabla, ma setasem pe Jetta 1.2 tsi pe care il scoteam probabil la 12k.
Am facut programare la test-drive, si aia de acolo si-au batut joc,au amanat programarea si mie nu mi-au zis nimic, noroc ca am sunat cu o ora inainte de programare sa confirm, ca bateam un drum degeaba. Deci test drive mai greu sa faci (in Sibiu la Tess zic, nu stiu la alte reprezentante).

Dar, pentru ca m-am impacat cu taicamio (miraculos), am vorbit cu el, si el are un fost coleg de lucru, al carui ficior are un precin in germanica posesor de autohaus, si care i-a gasit masina si lu taicasu si lui (el si-a luat un Passat b7 2 0 tdi blue motion cu dsg, exact modelu pe care ma fixasem eu initial, pe la 130k km), si vreau sa spun ca i-am luat-o la o tura si m-a dat pe spate.
Am condus-o si pe a lu tac-su (opel astra motor 1.4 nu stiu cati cai) si cu toti 4 (mentionez ca avem fiecare 1 90 si catre 100 kg)  a tras destul de greu, asa ca iasa din discutie (avand in vedere ca eu vreau sa merg la schi cu 5 oameni in masina si daca are probleme la tras pe suprafata plana cu mai putina greutate apai sigur e mai greu pe conditii de iarna cu 5 persoane pe serpentine de munte).

In momentu de fata sunt destul de hotarat sa imi iau passat b7 si eu cu motorizarea aia.
Singuru dezavantaj e ca va trebui sa astept cateva luni pana gaseste ala masina.
Ca avantaje, imi face o revizie mocca +schimbare distributie, ulei, filtre si imi da garantie 15k km sau un an, deci sansele sa ma trezesc ca se strica ceva cum o aduc in tara nu prea sunt.

Asa ca varianta cu jetta nou a picat, mai ales ca vad cat de seriosi sunt dealerii.

#62
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Astra este si cu motor de 1.4 aspirat si 100 CP si 1.4t 140 CP. Daca ai mers cu primul e normal. Daca ai mers cu al doilea mai greu de crezut ca nu accelera. Daca ai mers ca la diesel la 1800 si ai calcat la fund si te asteptai sa dispara iarasi e irelevant. Daca la Passat ati mers tot aceasi 4 si ai facut Kick Down, cutia a retrogradat pt tine, deci e normal sa ti se para mai rapid.
Astra j cu 1.4t 140 CP nu e cine stie ce sportiva, dar clar nu are probleme la deal pe serpentine cu 5 persoane.

Si totusi daca vrei la ski la munte cu 5 persoane, cumpara un passat cum vrei tu, dar break, ai sa fii super incantat de ce bine incap toate:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate