Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Sfat masina second 10-12k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008

View Postcalinix, on 25 aprilie 2017 - 20:27, said:

Initial vroiam sa imi iau noua (dispuneam de tichet rabla de la taicamio dar intre timp s-a dus ca si-a luat el logan), dar sincer cand vad motorizarile alea mici de pe loganuri parca nu imi vine sa dau atatia bani pe asa o masina.
Cred ca am sa ma duc totusi sa ii fac un testdrive la un Logan. Nu prea imi pasa neaparat de marca sincer, dar daca tot imi iau masina vreau sa am un motor cu care stiu ca pot merge nu doar in oras, de exemplu iarna la schi, cu mai multe persoane in masina sa urce muntele, si tare ma tem ca alea minuscule de logan nu prea duc. Un prieten mecanic din germania mi-a spus ca sunt relativ reusite dCi-urile lor, dar si cea mai breaza are mai putini CP ( 90 ) comparativ cu cel mai mic Passat b7. Intr-adevar un logan mcv e putin mai usoara ca un passat b7, dar totusi 90 cp pare relativ putin.
Alte argumente contra logan e ca e ca daca doamne fereste te loveste accidentu ai belit-o, pe cand un passat are 5 stele ncap.

#20
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004

View Postgladiatore, on 25 aprilie 2017 - 20:31, said:

iar in Romania , cand am piscato si eu de 2 ori , tot 2 amenizi mi-am luat . Un motor de 1400 - 1600 e f ok in ziua de azi .

Cum de reusiti sa mai luati amenzi de cand exista Waze... ma depaseste.

#21
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cred ca avem fiecare dreptul la o parere . Eu mi-am spuso . acum 5 ani am platit 12 mii de euro , o masina veche de 6 ani , astazi nu as mai face asa . La 12 mii as cumpara ceva nou . Punct .

View PostcrocodiluQ, on 25 aprilie 2017 - 21:06, said:


Cum de reusiti sa mai luati amenzi de cand exista Waze... ma depaseste.
Mai tata , cand ai o varsta .....la care nu te mai intereseaza asa zisa tehnologie ....iaca mai ei si amenzi . Da de curios ...cei ala '' waze '' ???

#22
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postgladiatore, on 25 aprilie 2017 - 20:08, said:

Adica tu ai 12 mii de euro si vrei masina uzata ??? Iati bre una noua . 12 mii am dat si eu , acum 5 ani pe a mea , tot uzata , e drept ca nu mi-a facut mari probleme , dar eu unul la asa bani , nu as mai lua uzat . Ce e nou e sfant , ca nu cumperi o roaba , sa o arunci de se strica . Treaba ta , da eu zic sa ei ceva nou .

Ce masina ai luat ? La 2.5tdi 150cp s-a renuntat prin 2002-2003, ultimul model fiind Superb 1 nfl. Daca in 2012 ai dat 12k euro pe o masina de 10 ani este fix problema ta, logic ca era uzata.

2.5tdi 150cp nu este cine stie ce, trage binisor dar sa nu exageram.

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postionut_ionut, on 25 aprilie 2017 - 21:22, said:


Ce masina ai luat ? La 2.5tdi 150cp s-a renuntat prin 2002-2003, ultimul model fiind Superb 1 nfl. Daca in 2012 ai dat 12k euro pe o masina de 10 ani este fix problema ta, logic ca era uzata.

2.5tdi 150cp nu este cine stie ce, trage binisor dar sa nu exageram.

Daca e in italia poate e un alfa cu ceva 2.4jtd :) daca e 2.5tdi de 150cp nu e cine stie ce... un 1.9 de 130cp il alearga rau :))

#24
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Un Chrysler Voyager . Aveam nevoie de familiala . Inainte am avut Bmv 320 . Slab fata de Chrysler .

#25
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
in banii aia iti iei un Opel astra nou cu 11800 euro, la 13800 iti iei un Suzuki Vitara, Renault Megane, Captur Hyundai, Kia, toate pe la 12000 euro-noi - la toate aceste masini ai garantie minim 4 ani,  deci fara pb, in cazul unui harb premium de 3-5 ani, te astepti oricand sa cada ceva si sa te trezesti ca platesti pe servisare 10% din valoare masinii, nu mai spun ca atunci cand iei un SH trebuie sa primul lucru tb sa o bagi in service sa schimbi distributia si filtrele, uleiul....Nu te complica cu SH

#26
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Eu il incurajez sa-si caute o masina sh in stare buna, bugetul ii permite, daca alege bine va avea o masina mult mai buna decat ce poate cumpara de noua in bugetul asta.

Imi amintesc si eu de prima si singura masina noua pe care am cumparat-o, masina a fost la vremea aia sub 8.500 euro si era dotata decent pentru vremurile alea, dar atat. Masina noua este noua maxim 5 minute dupa ce pleci cu ea de la dealer, la prima mea masina noua am fost nevoit ca in termen de 6 luni de cand o cumparasem sa revopsesc jumatate de masina de la tot felul de zgarieturi, infundaturi si o bara spate indoita de o dubita, evenimente care au fost toate din vina altora, masina fiind parcata. Prima zgarietura a aparut in nici 1 saptamana de la achizitie.
Mi-am promis atunci sa nu mai iau masina noua si am avut in total 10 masini, una noua si noua sh. Nu am mai revopsit niciuna pe jumatate, cel mult o bara. Posted Image

Edited by Mr. Incredible, 25 April 2017 - 21:45.


#27
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View PostMr. Incredible, on 25 aprilie 2017 - 21:44, said:

Eu il incurajez sa-si caute o masina sh in stare buna, bugetul ii permite, daca alege bine va avea o masina mult mai buna decat ce poate cumpara de noua in bugetul asta.

   si eu sunt de aceeasi parere. Doar sa nu se arunce la modele prea scumpe. la 10-12.000 gaseste masini care au fost 20-22.000 ,vechi de 3-4 ani, chiar romanesti cu istoric verificabil aici. Daca se arunca la masini de 30-40.000 vechi de 6-7 ani....nu stiu. Mai bine nu.

#28
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postgladiatore, on 25 aprilie 2017 - 21:31, said:

Un Chrysler Voyager . Aveam nevoie de familiala . Inainte am avut Bmv 320 . Slab fata de Chrysler .

2.5crd 140cp, departe rau de 2.5tdi. La cat de mult te pricepi, poate ti-ai luat un taxi.

Edited by ionutMembruAnonimut, 25 April 2017 - 21:50.


#29
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu nu stiu cum o fi la voi , dar a mea , are vopseaua originala , si nu are zgarieturi in vopsea . Sunt ceva urme pe vopsea , pe partea dreapta , dar nu se observa . Masina veche de 11-12 ani , arata decent . Si nespalata de 2 luni , tot arata bine . Nu indoita nu botita . Si circul cu ia ..nu sta degeaba.

#30
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Ma mir ca spui asta, cred ca ai fost tu mai norocos, Italia si Spania sunt renumite pentru numarul extrem de mare de masini lovite. Am fost martor in cateva randuri la situatii in care cei care ieseau din parcare isi faceau loc lovind masina din fata si pe cea din spate iar pe strazi sunt cred peste 50% masini zgariate, cu lovituri minore, tabla infundata, indoita.

Edited by Mr. Incredible, 25 April 2017 - 21:54.


#31
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mai Ionut , cum o fi , cum nu o fi , o am de 5 ani , acusica 6 ani . Nu a facut probleme majore , pentru mine , care nu sunt adept al vitezei , merge foarte bine ...... Ce sa ma laud . Am condus destule alte marci , unele mai bune , altele mai rele , dar stii cum se zice . Orice cioara isi lauda puiul . Acum sunt multumit de ce am . Pe viitor , nu mai iau uzata , ceva nou .

View PostMr. Incredible, on 25 aprilie 2017 - 21:51, said:

Ma mir ca spui asta, cred ca ai fost tu mai norocos, Italia si Spania sunt renumite pentru numarul extrem de mare de masini lovite. Am fost martor in cateva randuri la situatii in care cei care ieseau din parcare isi faceau loc lovind masina din fata si pe cea din spate.
Nici nu stii de cate ori era sa o lovesc , ca astia conduc ca greblele , doar ca eu nu sunt agresiv , nu ma bag cu forta , dau prioritate unde e de dat , injur pe cine trebuie injurat , si asa , am masina intreaga . Acum am o problema , ca mi sa dus pompa de apa , maine o duc la mecanic sa schimbe si pompa si distributie , dar eu ma declar multumit de ia . Am fost si in Romania , fara nici o problema .

#32
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Conteaza foarte mult sa stii sa iti alegi un sh bun, in general MPV-urile pe afara sunt calarite rau, tu ai luat unul de 6-7 ani, poate a fost masina de inchiriat, poate a fost taxi, poate Voyagerul sta mai prost si la plastice, nu poti sa generalizezi.

Logic ca intre nou si sh este mai buna masina cu 0km, dar trebuie sa ai si buget, maine daca vrei o masina de talia Voyagerului trebuie sa scoti 40000 euro.

#33
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Initial eu voiam un Sharan , dar ne.-gasind pe moment , am luat asta . Nu regret , dar nu generalizez nimic . Nici nu sfatui pe nimeni sa ia acest tip de masina , dimpotriva , iam spus initiatorului , ca in 12 mii sa caute ceva nou . Cineva mai sus , a dat destule exemple de masini noi , in banii omului , si un pic peste banii lui .

#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca vrei masina " vapor " , noua nu ai nici o sansa deci s-h ; dar uita-te la marcile mai putin cautate si ai sanse mai mari sa gasesti ceva nemanarit . In cazul VW -Audi , s-h nici nu le lua in considerare ca toate is alergate si nimeni nu le vinde cat timp is in stare buna ci tocmai cand vin costurile foarte mari de plata . Gasesti cosmetizate cate vrei si cand incepe sa pice la ele iti vine sa le dai foc , banii oricum i-ai pierdut si nici nu te-ai ales cu ceva ok .
Poti sa te orientezi spre masina noua clasa medie , is destule care se incadreaza la bani si poti lua si cu rabla chiar daca nu ai tichet ( vorbeste la dealeri ca te rezolva ei , abia asteapta !! ) .

#35
calinix

calinix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.07.2008

View Posthepea, on 25 aprilie 2017 - 20:30, said:

La diesel hibrid te-ai gandit? Consum mic, cutie automata
http://www.peugeotcl...-hibrid-automat

Nu m-am gandit, dar nu stiu ce sa zic, parca nu ma tenteaza. Intrebarea mea la masinile hibrid/electrice, de exemplu modelul din link, cat de repede se uzeaza bateria? Sincer asta e cea mai mare neliniste a mea la una, si ma gandesc ca o iocuire costa mult. O a doua problema este cum o incarc daca in mures am apartament? :)

Edited by calinix, 25 April 2017 - 23:00.


#36
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
10 ani este durata medie de functionare a bateriei (raspuns din reprezentanta). In ceea ce priveste incarcatul lor, acesta se face prin franare si atunci cand merge motorul diesel; nu e nevoie (si nu are) de priza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate