Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

RCS depaseste Telekom la profitul operational

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Grupul Telekom a mai primit însă în această perioadă o lovitură, rămasă neobservată de mass-media, inclusiv cea de specialitate: compania de cablu RCS&RDS a raportat pe 19 aprilie că a obținut anul trecut la venituri de 615 mil. euro un profit operațional (EBITDA) de 202 mil. euro de la operațiunile din România, depășind astfel grupul fostelor companii Cosmote și Romtelecom care a raportat un EBITDA de 175 mil. euro la un business de 985 mil. euro.

http://www.zf.ro/bus...igrama-16244826

#2
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Pe hârtie multe stau bine la RDS. În realitate e tristețe mare. Au pierderi masive din cauza distribuției de energie.

Tocmai au pierdut procesul în urma căruia s-a decis că nu au voie să distribuie energie electrică. Case closed.

http://www.economica...iei_136628.html

#3
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Se vede cat de multa contabilitate stii.

Pierderile de care vorbesti sunt o parte din 2016 si o parte din anul curent.

Iar aceste pierderi sunt integrate in total activitate si rezulta profit din exploatare.

Pune mana si te documenteaza inainte sa te arunci sa faci afirmatii.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005

 fflloorryynn, on 25 aprilie 2017 - 00:25, said:


Tocmai au pierdut procesul în urma căruia s-a decis că nu au voie să distribuie energie electrică. Case closed.

http://www.economica...iei_136628.html

Tu intelegi ce citesti?

#5
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014

 fflloorryynn, on 25 aprilie 2017 - 00:25, said:

Case closed.

Fara a dori sa intru in polemici sau certuri fara sens, in acelasi articol se mentioneaza "Decizia instanţei poate fi atacată cu recurs.". Asta inseamna ca nu totul ar fi pierdut, iar cazul nu este definitiv inchis. Pe de alta parte, nu stiu cat % reprezinta distributia energiei electrice in "Gigantul telecom RCS&RDS" (citat din acelasi articol) pentru a putea estima cat de mare ar fi pierderea in cazul in s-ar renunta la/stopa aceasta activitate.

Edited by Lieutenant, 25 April 2017 - 00:40.


#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
Eu voi ține mereu cu cel care aduce un preț mai mic pentru client pentru același serviciu furnizat. Că mă interesează buzunarul meu, al clientului. Ce înțeleg din procesul ăla pierdut este că marile companii vechi de pe piața energiei, dinozaurii vechi și umflați pe banii clientului, au legea de partea lor când e vorba să intre unul mai mic pe piața unde fac jocurile prin cine știe ce tertipuri și concesiuni. Și ANRE în loc să fie cu clientul e de partea lor. Și statul corupt, la fel. Asta e tare grav.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu chiar mi-as dori sa reuseasca. Omul de rand ar scapa de ENEL, tarife mai mici, un singur abonament pentru tot, si fara batai de cap.

#8
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

 Master Razor, on 25 aprilie 2017 - 00:41, said:

Eu chiar mi-as dori sa reuseasca.
Să reușească ce? Să devină niște bișnițari ai pieței de energie eventual. Atâta timp cât nu sunt procucători de electricitate n-au ce să vândă. Din cauza asta au pierdut procesul.

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 18.04.2008
Internetul e una, curentul e alta.

#10
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

 danutz1, on 25 aprilie 2017 - 00:34, said:

Pune mana si te documenteaza inainte sa te arunci sa faci afirmatii.
Iar tu pune mâna și lasă reclama mascată. Tot încercați să parfumați un rahat care miroase din ce în ce mai tare.

„Grupul RCS&RDS, cu operatiuni in Romania, Ungaria, Spania si Italia, avea o datorie neta de 757,9 milioane de euro la sfarsitul anului trecut, in crestere cu aproape 15% fata de anul 2015 http://economie.hotn...ania-italia.htm

Edited by fflloorryynn, 25 April 2017 - 01:03.


#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
Când investești acumulezi și datorii. Asta nu dovedește nimic.

#12
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Am înțeles. E absolut normal să-ți crească datoriile de la an la an, în medie cu 15%.

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 fflloorryynn, on 25 aprilie 2017 - 01:03, said:

Iar tu pune mâna și lasă reclama mascată. Tot încercați să parfumați un rahat care miroase din ce în ce mai tare.

„Grupul RCS&RDS, cu operatiuni in Romania, Ungaria, Spania si Italia, avea o datorie neta de 757,9 milioane de euro la sfarsitul anului trecut, in crestere cu aproape 15% fata de anul 2015 http://economie.hotn...ania-italia.htm
Tu de la cine ai internet acasa? Eu am platit cu 50% mai putin cand am trecut de la upc la rds

#14
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Topic de cosmetizat gigi, ca deh, se pregatesc sa fie listati la bursa, iar in ce priveste ieftin, hai sa intelegem odata ca ieftin nu inseamna calitate, ca ne place ieftin, nu inseamna ca putem avea servicii de top, serviciile de top costa

#15
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 fflloorryynn, on 25 aprilie 2017 - 00:25, said:

Pe hârtie multe stau bine la RDS. În realitate e tristețe mare. Au pierderi masive din cauza distribuției de energie.

Tocmai au pierdut procesul în urma căruia s-a decis că nu au voie să distribuie energie electrică. Case closed.

http://www.economica...iei_136628.html

In orice tara civilizata, in care se vrea performanta si eliminarea mafiei din acel domeniu.... iniiativa RCS-RDS-ului de a-si creea propria retea de curent era INCURAJATA. Numai in Romania pierzi in instanta acest drept de ingradire a investitiilor... se incurajeaza mafia si comisioanele mascate din pretul per KW, s.am.d.. Energia si transporturile sunt coloana vertebrala a unei economii sanatoase. Atata timp cat nu ai asa ceva, investitorii te evita si se duc in alta tara unde au autostrazi si energia este mai ieftina... in Romania insa.... se pune bete in roate la asa ceva si se inurajeaza corutia din energie si transporturi.

Referitor la aceasta companie si managementul ei firma o sa se dezvolte de la an la an... investesc in reteaua de fibra optica si cea mobila 3G/4G la greu....  si ofera oamenilor servicii de calitate la un pret sub concurenta care fac investtii doar de "peticeala" si mare parte din profit il duc la firma din tara mama. Datoriile lor  imi spun doar ca, ca client al lor... o sa ma astept la servicii de calitate din partea lor in viitor... orice firma serioasa care face investitii sa se dezvolte vreo 4-5 ani apar in contabilitate cu datorii imense care de fapt peste 80% sunt valoarea creditelor obtinute  in investitiile facute.

In vecii vecilor nu o sa ma mai leg la cap cu coaxialu UPC-ului sau cu contractele stufoase ale Telekom-ului din care cu greu mai scapi sa reziliezi contractul si asta dupa ce te certi cu ei prin instanta sau pe la institutiile competente. De Orange si Vodafone..n-am ce sa zic... stau la locul lor, freaca menta, semnalu il au varza mai peste tot in afara marilor localitati si... incet da' sigur se vor cara din Romania. Incet da' sigur o sa se destepte si romanul de rand si o sa-si dea seama ca, cu aceeasi bani poate sa aibe la o alta firma servicii mult mai bune si ca el este cel care dicteaza piata comunicatiilor... pierzi clienti... valea

Edited by bogdan181180, 25 April 2017 - 06:50.


#16
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 20.11.2005

 fflloorryynn, on 25 aprilie 2017 - 00:49, said:

Să reușească ce? Să devină niște bișnițari ai pieței de energie eventual. Atâta timp cât nu sunt procucători de electricitate n-au ce să vândă. Din cauza asta au pierdut procesul.
Sigur, sigur nu sunt producatori? Ia mai intreseaza-te.

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 mberila, on 25 aprilie 2017 - 06:49, said:

Sigur, sigur nu sunt producatori? Ia mai intreseaza-te.
Ia uimeste-ne,cate centrale atomo electrice are gigi, cate hidrocentrale?

#18
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Multi isi dau cu parerea si sunt tari in gura dar n-au nici macar bunul simt sa se documenteze despre lucrurile elementare despre care vorbesc cu atata convingere.

Edited by danutz1, 25 April 2017 - 07:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate