Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Caut un model de scaun

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
@roxanaRabinowitz, merci, poate o scot la capat.
@retele, am zis sa incerc, stiu ca americanii au USPS ground.

La concluzia ca sunt aduse din Asia am ajuns dupa ce mi-a confirmat roboata de pe france andSon; am intuit ca nu sunt facute de Fredericia (since 1911) spre exemplu pentru ca pretul unui J39 ca idee, pleaca de la 535usd si i-am ridicat mingea la fileu intreband daca sunt replici si a spus ca da.

Apoi, daca ne uitam aici, cei ce furnizeaza in US si probabil au contract cu cei din Asia sunt Controlbrand.
Pe pagina lor se confirma.

Legat de ultima parte a mesajului, pe undeva este fireasca reactia, dar nu ma regasesc, nu sunt pitipoanca de dorobanti cu vuitonu de gat si alte branduri inrudite, pietre pretioase, viata de bambu cu cheile de S klasse pe masa si sampania de 3000 euro la frapiera in capu canapelei;

Imi place frumosul, un lucru atent facut, un finisaj, etc recunosc, dar nu si brandul. Din acest motiv consider ca mi-ar face placere sa am acel fake, pentru ca apreciez materialul, felul si forma in care este facut si se incadreaza intr-un curent. Daca il gaseam pe valea cascadelor si arata ca in poza tot il luam Posted Image

As duce mai departe discutia si imi e teama ca asa cum se aplica la tricouri spre exemplu si luam lacostu cu de 10x pretul lui facut in conditii de toata mila de oameni platiti cu 2 dolari pe zi, asa e posibil ca un obiect de genul asta vandut oficial sub un brand anume, sa fie facut ghici .. in china; nu pot verifica decat daca fac o vizita la fabrica.

Ca sa iti raspund, daca vine coane-seoru cu berea in mana, mustar pe maieu si buricu la vedere si ma intreaba ce sunt ragaliile alea aliniate la perete, ii spun sa nu se aseze pe ele ca au un rol pur estetic, de a contrabalansa niste elemente in camera, si ca le-am gasit sprijinite de usa de la ghena in spatele blocului  Posted Image

Edited by Sara_28, 23 April 2017 - 14:31.


#20
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

View PostSara_28, on 23 aprilie 2017 - 14:31, said:

....coane-seoru cu berea in mana, mustar pe maieu si buricu la vedere...
ce musafiri mai ai si tu :roflmaofast:

#21
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
eu nu mi-i doresc, dar poate cine stie, vin in inspectie sa ma intrebe de unde am luat mobila :P

#22
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
De fapt, insistând puțin în problemă, am constatat că respectivul model de fapt nu e replică, d-aia nici nu zice asta pe site, ci o variațiune după modelul CH24, model la care pe pagina france&son scrie clar că-i replică.
De aceea nici nu prea-l găsești în altă parte, că lumea în general se respectă, ori suntem de dizaineri ori nu mai suntem?
Și dacă tot spui că apreciezi detaliile de calitate, sper ca ești conștientă că o replică fix la detalii suferă, iar că-l vezi tu frumușel pe internet nu înseamnă că în viața reala o să arate la fel de bine.
Dacă totuși insiști cu clonele chinezești, contactezi unu-doi comersanți de pe Ali-e (care vând modelul CH24 pe la 150-200$ bucata transport inclus prin poșta clasică), și îi intrebi de modelul tău.
Ce-oi primi mai departe la banii ăștia, Dumnezeu cu mila, de la chinezi n-aș avea așteptări prea mari, namaivorbind de posibilitățile de deteriorare în timpul transportului.
Pe mine te rog să nu mă inviți la inaugurare dacă nu e identic 100% cu originalul: http://nordicdesign....spot-a-replica/

#23
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
@retele Am vrut sa dau like pe post dar primesc

Quote

An error occurred, You have reached your quota of positive votes for the day
nu-mi dau seama din ce motive. In cazul asta, in loc de 2 bucati la 4-500 usd mai repede mai pun si iau un original; nu wishbone, dar tot in registrul asta, un J39 spre exemplu care-mi place in egala masura. Am sa caut un dealer Fredericia care sa trimita in Ro.

Ai mare dreptate si iti multumesc. Foarte posibil ca detaliile ce nu se vad in poze sa se vada cu varf si indesat cand vine pachetul si aici ma refer la cele mai putin dorite, evidentiate in articolul respectiv Posted Image

Edited by Sara_28, 23 April 2017 - 21:54.


#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostSara_28, on 23 aprilie 2017 - 11:38, said:

Inteleg ca este fabricat in Asia dar nu ii dau de urma.
Toate produsele  sunt fabricate in Asia... Incearca o cautare dupa poze.
Ai gusturi bune.

#25
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Adevarat, sub rezerva faptului ca de cele mai multe ori, sunt impuse niste standarde care imi place sa cred ca se si respecta. Am sa ii intreb pe cei de la Fredericia unde le fabrica.
Nu stiu cat de bune / rele in raport cu cine dar ma bucur ca avem gusturi comune.

#26
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostQuantum, on 23 aprilie 2017 - 23:31, said:

Toate produsele  sunt fabricate in Asia... Incearca o cautare dupa poze.
Ai gusturi bune.
Bade, dacă n-ai bani, de ce te bagi? Alea originale de vorbim aici sunt făcute-n Danemarca.

View PostSara_28, on 23 aprilie 2017 - 21:32, said:

@retele Am vrut sa dau like pe post dar primesc  nu-mi dau seama din ce motive. In cazul asta, in loc de 2 bucati la 4-500 usd mai repede mai pun si iau un original; nu wishbone, dar tot in registrul asta, un J39 spre exemplu care-mi place in egala masura. Am sa caut un dealer Fredericia care sa trimita in Ro.

Ai mare dreptate si iti multumesc. Foarte posibil ca detaliile ce nu se vad in poze sa se vada cu varf si indesat cand vine pachetul si aici ma refer la cele mai putin dorite, evidentiate in articolul respectiv Posted Image
Și totuși, aș zice că o replică bine făcută ar merita o treime din prețul originalului, poate chiar spre jumătate, în funcție de cât de tare îți place modelul respectiv, asta cu prețurile și evaluarea fiind o chestiune extrem de subiectivă.
Dar cu primirea din China sunt mai multe probleme, în afară de faptul că nu știi exact cât de bună e lucrătura (pozele pe care le vezi sunt copiate de la alea oficiale, făcute în studio), ar mai fi chestiunea cu expedierea prin poștă care e delicată din punct de vedere al ambalării, timpul de livrare e undeva între 30 și 60 de zile, se mai adugă și TVA.
Cel mai sigur ar fi de comandat replici de pe situri specializate de mobilier, de la ei ai putea avea ceva pretenții de calitate, dar din Europa, să nu te îndoaie la transport.

Ci "like"-lele n-ai încă minimul de 50 de postări.

Edited by retele, 24 April 2017 - 10:13.


#27
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Cade, sunt prea multe variabile cu China pe care nu avem control. Daca as vedea undeva intr-un showroom la noi inainte de a lua, poate as avea loc de gandit altfel, la "ghici" nu am liniste.
Am apucat sa intreb dar intre timp am si citit, zice asa:

Quote

90% of Fredericia products are made in Denmark, with 10% made in the EU.
All parts are sourced locally and within the EU.

are sens acum Posted Image merci de lamurire

Edited by Sara_28, 24 April 2017 - 10:22.


#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postretele, on 24 aprilie 2017 - 10:13, said:

Bade, dacă n-ai bani, de ce te bagi?
Cetatene din zona rurala, eu am bani. Bade ii poti spune unchiului tau din Danemarca, nu mie.

#29
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Și totuși, Danemarca nu e-n Asia.

Eu dac-aș fi un cumpărător cu mai multă greutate de astfel de produse, nu doar de două scaune și atât, aș căuta un magazin online aparent mai serios din care să-mi placă mai multe și aș comanda o piesă mai ieftină, si mai mică, din care să-mi dau seama cum e cu calitatea replicilor vândute.
Dacă nu mi-ar plăcea, fie aș returna-o, luând în calcul costurile de returnare relativ mari, fie aș da-o mai departe cadou, trecând-o la investiții în experiența de viață.
Până la urmă, trebuie să riști puțin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate