Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Caut un model de scaun

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
Intr-un magazin virtual din US am gasit un model pe care l-as vrea si transportul costa de cateva ori valoarea scaunului. Inteleg ca este fabricat in Asia dar nu ii dau de urma.

Ce am incercat,
- cele doua siteuri care incep cu ali(..)
- ibei
- google in sectiunea imagini folosind diverse cuvinte cheie.

Ce metode as mai putea aborda pentru a putea identifica furnizorul, aveti vreo idee?
merci

#2
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Cauta tamplari in Ro, poate iti executa careva modelul de scaun.
Se pare ca unii stiu sa isi protejeze afacerea. De ce nu intrebi direct magazinul cum poti sa primesti marfa lor, poate au varianta care nu apare pe site.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Wtf? 300$ pentru uratania aia de scaun?

#4
Sniperug

Sniperug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.08.2009
in mod normal, orice atelier serios de timplarie - poate executa scaune de acel tip. problema este doar de a gasi atelierul si mai ales de a gasi varianta ideala produs/cost astfel incit sa fie toata lumea multumita. sa arate ca in imagini - e destul de usor, materialul e' alta problema

#5
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View PostSara_28, on 23 aprilie 2017 - 11:38, said:

Buna,
Intr-un magazin virtual din US am gasit un model pe care l-as vrea si transportul costa de cateva ori valoarea scaunului. Inteleg ca este fabricat in Asia dar nu ii dau de urma.

Ce am incercat,
- cele doua siteuri care incep cu ali(..)
- ibei
- google in sectiunea imagini folosind diverse cuvinte cheie.

Ce metode as mai putea aborda pentru a putea identifica furnizorul, aveti vreo idee?
merci
Nu e un model complicat si dificil de confectionat. E nevoie de lem care se preteaza la deformări prin fierbere.

Cate scaune vrei sa comanzi?

#6
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Cu atelierele... glumiti. La noi productie custom mai rar iar pentru scaune de regula iti trebuie utilaje speciale (cuptoare cu abur, etc) e poveste lunga, nu stiu sa fi incercat pe la noi cineva sa faca replici de mid-century danish design in general nu vb de scaune. Ikea mai are cate ceva.

Am trimis un e-mail desi imi e greu sa cred ca-mi vor spune de unde se aprovizioneaza, in paralel am intrebat si daca accepta transport ground nu in aer, ar trebui sa fie mai jos ca pret.

@radu2014 doua bucati vreau, este scaun de accent nu de uz zilnic din motivul asta.
@ericmario, da pentru ca scaunele de acest gen (Danish, nordic sau cum vrei sa le spui) in original se vand si azi la 5-6-700 usd/eur poate mai mult in functie de finisaje (asta de mai sus este replica). Sunt fabrici care duc mai departe modele facute de o serie de designeri ce au scris istorie in zona asta a designului de mobilier nordic, chiar si SH daca o sa cauti, nu scad sub 4-5-600 eur/usd bucata.
merci

Edited by Sara_28, 23 April 2017 - 12:11.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSara_28, on 23 aprilie 2017 - 12:08, said:

@ericmario, da pentru ca scaunele de acest gen (Danish, nordic sau cum vrei sa le spui) in original se vand si azi la 5-6-700 usd/eur poate mai mult in functie de finisaje (asta de mai sus este replica). Sunt fabrici care duc mai departe modele facute de o serie de designeri ce au scris istorie in zona asta a designului de mobilier nordic, chiar si SH daca o sa cauti, nu scad sub 4-5-600 eur/usd bucata.

Pfuu, sunt eu nebun!

Banii tai, faci ce vrei cu ei, mie mi se pare mult rau.
Eu zic sa mai cauti la ochiosi, daca tot se fabrica acolo.
Sigur gasesti preturi mai ok.

#8
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
http://www.swiveluk....bone-chair.html
https://www.google.c...iH7-sWHg0&hl=en

#9
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
http://www.swiveluk....bone-chair.html
asta e in UK

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,909
  • Înscris: 03.12.2005

View PostSara_28, on 23 aprilie 2017 - 12:08, said:

Cu atelierele... glumiti. La noi productie custom mai rar iar pentru scaune de regula iti trebuie utilaje speciale (cuptoare cu abur, etc) e poveste lunga, nu stiu sa fi incercat pe la noi cineva sa faca replici de mid-century danish design in general nu vb de scaune. Ikea mai are cate ceva.

Atat doar ca ala nu cred ca-i indoit la abur. Se vede sus dreapta imbinarea in dinti intre elementele de sus. E posibil sa fie asamblat din elemente usor sculptate cu taieturi oblice la capete.
Problema e ca la noi cine e destul de destept sa iti reproduca treaba asta nu cere mult mai putin decat acolo.

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
https://www.amazon.co.uk/dp/B01781GX0E

142 lire cu tot cu transport

Edited by don_dannielo, 23 April 2017 - 12:43.


#12
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016

View Postmariusneh, on 23 aprilie 2017 - 12:30, said:

Același lucru aș putea să-l spun despre câinele din avatarul tău. Dar nu-l spun. Mă abțin.

e vorba de gust si de cat apreciem fiecare ca merita un obiect, nu am o problema cu comentariile.

Nu este CH24 wishbone, este un model mai recent, o reinterpretare Posted Image
CH24 se gaseste, l-am vazut si pe ali(..) la pret bun.

@roxanaRabinowitz, e un punct de placare, merci frumos, nu stiam treaba asta cu search dupa poza.
Am gasit mai devreme un SKU FEC4239WALNUT si culmea e ca apare si sub alte denumiri ... the Trosa arm chair, exact acelasi model. Imi e teama sa nu-l fi botezat dupa bunu plac. Mai caut

@sebulbus, asa este m-am uitat mai atenta, initial asa am avut impresia, ca e indoit.

Edited by Sara_28, 23 April 2017 - 13:03.


#13
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Adica tu vrei EXACT acelasi scaun, IDENTIC ?
Totusi.....

#14
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
despre modelul acela vorbeam. Ca o paranteza, vrei tricicleta sau bicicleta? Posted Image) dar nu am glumit mai devreme cand ti-am multumit, e buna treaba cu search-ul dupa poza, sunt sanse sa-l gasesc... in Asia zic la producator.

Edited by Sara_28, 23 April 2017 - 13:08.


#15
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Hmmmm....
Mai am o intrebare: ai primit mesaj de la ei sau ai intrebat direct despre taxele de expediere?
Ca pe site nu imi psune din prima.

Dupa ce consulti linkurile de la Image search, nu uita sa dai click si pe Visually similar images.

Edited by roxanaRabinowitz, 23 April 2017 - 13:10.


#16
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
da, mi-au dat un pret de vreo 6x pretul scaunului dar asta pe chat si ulterior am observat ca era cu avionu. Am revenit si m-au rugat sa trimit mail ceea ce am si facut sa intreb de transport terestru; ar trebui sa fie mai mic daca ajung cu ei la o invioala.

Edited by Sara_28, 23 April 2017 - 13:14.


#17
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Probabil e asa mare pretul datorita volumului.
Oricum, bafta !

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Transport terestru dacă ești în SUA, altfel nu-ți pune nimeni ție două scaune pe vapor.
Nu mi-e clar cum ai ajuns la concluzia că-s făcute în Asia.
Și chiar dacă ar fi, cum te-ai simți să vină un conesseur și să-ți bată obrazul, în timp vă sorbeați tacticoși cafelele, că te-ai țigănit la niște replici chinezești?

Edited by Dany_Darke, 23 April 2017 - 15:53.
mai usor cu replicile siropoase


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate