Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce parere aveti despre prioritatea femeilor cu copii la cozi?

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
e_kingstone

e_kingstone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.05.2008
Voi ce parare aveti de femeile cu copii care o iau in fata voastra la cozi? Si nu ma refer la cele prioritare de supermarket, ci la toate cozile, gen farmacie, shaormerie, plata utilitati, ridicare colet posta, etc?

Le dati prioritate pentru ca un copil are nevoie tot timpul de ceva si mama abia mai doarme sau nu le dati pentru ca va doare undeva ca re copil si va uitati si urat la ea ca de ce urla copilul si nu da urlatul copilului pe mut?

Chiar sunt curios de ce ganditi in legatura cu acest topic, mai ales persoanele care fug inainte sa nu cumva sa ajunga femeile cu copii inaintea lor la coada :))

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu intotdeauna le dau voie sa treaca inaintea mea. Insa, la cozi mari, cum sunt la hipermarket-urile astea mari, eu le dau voie dar cei din fata nu vor, si se uita urat si la ea si la mine. In astfel de situatii, mai bine gasesc o alta casa, sau mai astept. Uneori ies si certuri pe tema asta la coada si chiar nu vreau sa am deaface cu asa ceva.

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Sincer, nu am pățit să mi se bage cineva în față doar pentru că are un copil. Ar fi și culmea.

PS. A face un copil sau a fi bătrân nu e o virtute sau un permis de liberă trecere. Voi îmbătrâni și nu voi avea pretenția să mi se acorde astfel de "beneficii".

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 e_kingstone, on 23 aprilie 2017 - 02:13, said:

Voi ce parare aveti de femeile cu copii care o iau in fata voastra la cozi? Si nu ma refer la cele prioritare de supermarket, ci la toate cozile, gen farmacie, shaormerie, plata utilitati, ridicare colet posta, etc?

Le dati prioritate pentru ca un copil are nevoie tot timpul de ceva si mama abia mai doarme sau nu le dati pentru ca va doare undeva ca re copil si va uitati si urat la ea ca de ce urla copilul si nu da urlatul copilului pe mut?

Chiar sunt curios de ce ganditi in legatura cu acest topic, mai ales persoanele care fug inainte sa nu cumva sa ajunga femeile cu copii inaintea lor la coada Posted Image)
nu prea se intampla, dar asi fi deacord.Am patit insa in autobus sa ma ridic sa cedez locul unui batran si apoi sa ma intrebe cineva de ce mam ridicat...

#5
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 caiuscorneliu, on 23 aprilie 2017 - 03:21, said:

Sincer, nu am pățit să mi se bage cineva în față doar pentru că are un copil. Ar fi și culmea.

PS. A face un copil sau a fi bătrân nu e o virtute sau un permis de liberă trecere. Voi îmbătrâni și nu voi avea pretenția să mi se acorde astfel de "beneficii".

    Am citit pe un alt thread ca ti-ai cumparat recent un apartament ,deci banuiesc ca esti tanar. Din atitudinea ta si postarile tale presupun deasemenea ca esti un tip foarte comod si egoist, deci nu ai si nu vei avea niciodata copii. Deci esti un tip tanar, cu un singur job care nu are nevoie de timp decat pentru el si job-ul ala. O mama moderna este un om cu doua job-uri care are mai putina energie ramasa decat tine, si mai putin timp disponibil. Un batran este deasemenea un alt semen de-al tau care a ajuns la un moment al vietii in care pur si simplu ii este mai greu sa faca anumite lucruri, printre care statul in picioare la o coada sau sa-si tina echilibrul intr-un mijloc de transport in comun.
    Este corect, daca mai ai o farama de bun simt si decenta sa te crezi buricul pamantului doar 99% din timp si 1% nu, sa-l directionezi catre societate si sa iti ajuti acesti semeni, membri ai societatii ca si tine, sa-ti pierzi 3 minute din energia abundenta si timpul ramas in totalitate al tau dupa ce ai terminat job-ul si sa-i lasi in fata ta la o coada. Nu sunt nesimtiti. Sunt doar mai obositi si mai neputinciosi decat tine, in acel moment.

    On topic. Nu mi s-a cerut dar m-am sesizat mereu din oficiu si macar am intrebat daca vor sa treaca in fata. Unele refuza, altele nu. Cand cineva din spate se uita urat, ma uit si mai urat. am 1.93 si 100 kg ,de obicei se calmeaza.

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
- Mama, astăzi în autobuz, tata m-a pus să cedez locul unei domnişoare.
- Foarte bine, aşa trebuie să faci!
- Dar, mămico, eu stăteam în braţele lui tata...



on: Politetea nu mai e materie obligatorie la scoala aia de sapte ani?

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 fqx, on 23 aprilie 2017 - 04:14, said:

nu prea se intampla, dar asi fi deacord.Am patit insa in autobus sa ma ridic sa cedez locul unui batran si apoi sa ma intrebe cineva de ce mam ridicat...
si nu i-ai spus ca din educatie?

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Și dacă e o coada mare și voi stați de  20 minute.
Să zicem la posta după comenzi de pe alixpress, și apare una cu copilul, și după aia iar mai răsare vreo 2 și vor să plătească vreo 5 facturi de curent, nu știu ce taxa la firma și stați după una 10 minute.

Hai mă terminați cu prostiile, ce sa zic nu pot sa lase copii acasă și să-și i-a coletului, shaorma, sau cârnații singure.

Las să treacă numai dacă au copilul in brațele și cumpără ori de la farmacie ori ceva pt copil sau 1 maxim 2 produse dar la vedere.

Că o data am luat o teapa din asta, apare una cu carutu și daca o lăsăm în fața și arată că nu cumpără decât 1 produs.
La coada teapa scoate din căruț de jos o grămadă de produse.

#9
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 e_kingstone, on 23 aprilie 2017 - 02:13, said:

Acum depinde si de situatii, una e sa fie vorba de o tipa insarcinata, de cineva cu bebelus sau cu un copil care misuna pe langa parinti.
Nu am intalnit persoane care sa imi taie fata si sa fie in situatiile de mai sus, eventual grabiti fara sa ceara voie. Daca vor sa treaca in fata ma roaga, imi spun ca au doar cateva produse de cumparat, le dau voie. Si eu la randul meu am fost in situatii sa ma grabesc, sa cer voie si sa ma lase, in alte cazuri nu m-au lasat, cum nici eu nu am lasat cand ma grabeam.
Ideal ar fi sa existe ghisee/case de marcat suficiente cat sa nu se ajunga la cozi. Oricui i se poate face rau daca sta ceva timp inghesuit, la o coada sa zicem, intr-un loc prost ventilat.
In autobuze ideal e sa se respecte locurile pentru cei care au nevoie sa stea jos, sa fie cat mai aproape de iesire (batrani, persoane cu probleme, femei insarcinate, persoane cu copil mic in brate) + loc de carucior copil & scaun cu rotile.

 caiuscorneliu, on 23 aprilie 2017 - 03:21, said:

PS. A face un copil sau a fi bătrân nu e o virtute sau un permis de liberă trecere. Voi îmbătrâni și nu voi avea pretenția să mi se acorde astfel de "beneficii".
Ce-i drept, cand stii ca urmeaza sa mergi undeva ce implica ceva cozi, te astepti sa stai la ele. Chiar daca nu vrei si stii ca nu poti sa astepti prea mult, tot trebuie sa faci efortul respectiv, iar atunci speri macar sa ai noroc de un moment cand nu este aglomerat. Unele persoane insa sunt mai vulnerabile, ar fi putin absurd ca ceilalti sa nu poata face un minim efort sa le acorde prioritate. Am intalnit situatii in autobuze cand persoane in varsta se pregateau sa coboare si, desi se tineau de bara, nu o faceau suficient de bine si se dezechilibrau, 2 batrane au si cazut la o frana (pentru una s-a chemat ambulanta ca se lovise la cap).

 zzhunt, on 23 aprilie 2017 - 05:34, said:

Hai mă terminați cu prostiile, ce sa zic nu pot sa lase copii acasă și să-și i-a coletului, shaorma, sau cârnații singure.
Unii poate nu au cum sa-si lase copiii singuri acasa. De stat in casa doar ca ai copil in grija nu poti, ca doar nu se opreste timpul in loc.

#10
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 caiuscorneliu, on 23 aprilie 2017 - 03:21, said:

Sincer, nu am pățit să mi se bage cineva în față doar pentru că are un copil. Ar fi și culmea.

PS. A face un copil sau a fi bătrân nu e o virtute sau un permis de liberă trecere. Voi îmbătrâni și nu voi avea pretenția să mi se acorde astfel de "beneficii".
te intreb
- de unde sti ca atunci cand erai sugar nu ai beneficiat deja de buna crestere a semenilor?
- ai tinut in brate un copil pentru mai multa vreme?
- de gravide ce parere ai?
- ai fost tinut in brate, ca sugar, mai multe ore la rand?
- cand vei fi batran si vei avea dureri de articulatii ai sa te faci ca uiti de ce ai spus aici?

Cum califici dupa criteriile tale urmatoarea situatie ipotetica. Tu cu piciorul in gips cu carje in autobuz, te intorci de la doctor. In timp ce te tarasti catre ultimul scaun disponibil, un pusti plin de energie alearga si se aseaza pe acel ultim scaun fix in fata ta, dupa care-ti zambeste zeflemitor :
raspuns
a. foarte bine. Locul i se cuvine, nu vreau 'beneficii'
b. ar fi culmea sa-mi doresc sa stau jos, doar nu am permis de libera trecere
c. ii spun 'bravo unchiule'
d. ar fi culmea ca micutul sa-mi cedeze locul. As refuza
e. nu are importanta ca la prima frana am sa-mi adun dintii de pe jos, virtutea conteaza

stiu, o sa raspunzi ca tu nu mergi cu autobuzul.

Edited by alexpet, 23 April 2017 - 06:14.


#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Un tip intra intr-o farmacie. Multa lume, inghesuiala.
– Nu va suparati, va rog sa ma lasati sa intru in fata ca am pe cineva la pat.
Oamenii cumsecade ii fac loc si ajunge la ghiseu. Tipul se apleaca la ghiseu si spune:
– 3 prezervative va rog.



 zzhunt, on 23 aprilie 2017 - 05:34, said:


Că o data am luat o teapa din asta, apare una cu carutu și daca o lăsăm în fața și arată că nu cumpără decât 1 produs.
La coada teapa scoate din căruț de jos o grămadă de produse.

Aia a fost nesimtita, clar. Dar asta nu inseamna ca am o scuza sa fiu nesimtit si eu.

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu nu las pe nimeni în fata care cumpără mai mult de 1-2 produse mici.
Nu mă interesează, așa cum s-a plimbat 1ora cu copilul și carutu plin de cumpărături poate sa stea și 10 minute la coada.

La celelalte cozi, posta, shaorma nici nu mă gândesc să las pe nimeni în fata.
Bine daca vrea chestii simple un timbru,  1 hârtie las.

Dar în rest nu.

Repet, la cozi nu ai ce caută cu copilul mic după tine.
Il iei numai intenționat că sa nu stai la cozi.

#13
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
atunci ai sa fi surprins sa te anunt ca, cel putin la posta, astfel de persoane au prioritate. Este afisat la loc vizibil, trebuie doar sa citesti. Bine ca nu va revolta coada in sine.
Tu ai lasa un copil de un an singur acasa?

Edited by alexpet, 23 April 2017 - 06:50.


#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Da' ce, puradelul ala de un an nu merge legat cu funia de piciorul patului sau cum ?

#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Bineînțeles că l-aș lăsa singur acasă, ce pățește in 10&20 minute?

#16
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Eu i-am cedat locul unui tatic(cu fiica in brate), dupa care si cei din fata mea au facut asta.
Mi-a multumit pe moment, le-a multumit si celor din fata si, pana a plecat, mi-a mai multumit de vreo 20 de ori.

Edit: La posta s-a intamplat, stim ce accelerat merge treaba.

Edited by Wzzz, 23 April 2017 - 07:15.


#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 zzhunt, on 23 aprilie 2017 - 06:59, said:

Bineînțeles că l-aș lăsa singur acasă, ce pățește in 10&20 minute?
iarta-ma dar este realmente o performanta deosebita sa spui atatea prostii (am numarat patru) cu asa de putine cuvinte. Felicitari!

Edited by alexpet, 23 April 2017 - 07:14.


#18
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

 fightClub25, on 23 aprilie 2017 - 04:18, said:


    Am citit pe un alt thread ca ti-ai cumparat recent un apartament ,deci banuiesc ca esti tanar. Din atitudinea ta si postarile tale presupun deasemenea ca esti un tip foarte comod si egoist, deci nu ai si nu vei avea niciodata copii. Deci esti un tip tanar, cu un singur job care nu are nevoie de timp decat pentru el si job-ul ala. O mama moderna este un om cu doua job-uri care are mai putina energie ramasa decat tine, si mai putin timp disponibil. Un batran este deasemenea un alt semen de-al tau care a ajuns la un moment al vietii in care pur si simplu ii este mai greu sa faca anumite lucruri, printre care statul in picioare la o coada sau sa-si tina echilibrul intr-un mijloc de transport in comun.
    Este corect, daca mai ai o farama de bun simt si decenta sa te crezi buricul pamantului doar 99% din timp si 1% nu, sa-l directionezi catre societate si sa iti ajuti acesti semeni, membri ai societatii ca si tine, sa-ti pierzi 3 minute din energia abundenta si timpul ramas in totalitate al tau dupa ce ai terminat job-ul si sa-i lasi in fata ta la o coada. Nu sunt nesimtiti. Sunt doar mai obositi si mai neputinciosi decat tine, in acel moment.

    On topic. Nu mi s-a cerut dar m-am sesizat mereu din oficiu si macar am intrebat daca vor sa treaca in fata. Unele refuza, altele nu. Cand cineva din spate se uita urat, ma uit si mai urat. am 1.93 si 100 kg ,de obicei se calmeaza.
De cei 2 care i-au dat "mi piace" nu vorbim? Voi tinerii din ziua de azi mă speriați, sper doar că atunci când voi ajungeți bătrâni cei tineri să nu vă vânează ca pe mistreți. Eu sunt de vechea școală, deci nu am probleme în a da prioritate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate