Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Ce parere aveti despre prioritatea femeilor cu copii la cozi?

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 zzhunt, on 23 aprilie 2017 - 06:59, said:

Bineînțeles că l-aș lăsa singur acasă, ce pățește in 10&20 minute?  
Stiti, prostia (manifestarea ei) in sine este benigna si - uneori - haioasa.
Dar ce faceti unii dintre voi pe acest forum... repet, daca ar fi prostie nu as avea nimic de comentat...

Ah, da, si sper ca daca intr-adevar ganditi asa, sa nu aveti niciodata copii in grija (nici pe ai vostri (bine, asta ar fi si greu spre imposibil) nici pe-ai altora).

#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dar chiar ce are daca lasi copilu singur acasa o jumatate de ora? Vorbim clar de copii de peste 5-6 ani.  Nu de alta dar cand eram noi copii stateam jumatate de zi singuri ca parintii erau la serviciu si nu muream.

  Eu decat sa ii car dupa mine mai bine ii las jumatate de ora singuri. Daca e nevoie de mai mult deja ii iau cu mine dar jumatate de ora merge. Le cauti un joc interesant care sa ii captiveze si sa ii tina ocupati si gata.

Edited by PoeOvidiu, 23 April 2017 - 07:38.


#21
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
stiu ca titlul topicului este neclar dar acum chiar ne ascundem dupa corcodus. Copil este si la 17 ani. Este vorba de copii mici. Initiator gresesc?

Edited by alexpet, 23 April 2017 - 07:44.


#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 e_kingstone, on 23 aprilie 2017 - 02:13, said:

Voi ce parare aveti de femeile cu copii care o iau in fata voastra la cozi? Si nu ma refer la cele prioritare de supermarket, ci la toate cozile, gen farmacie, shaormerie, plata utilitati, ridicare colet posta, etc?
Depinde cui sa-i dau prioritate ! depinde unde sa dau prioritate !
De ce as da prioritate unei femei cu copil...care are peste 14 ani ? (sau chiar 16 etc ), nu pot sa stea la coada sau ce ? si de ce neaparat o femeie cu un copil ? si nu doar un copil ? chiar cu cateva zile in urma am avut in spatele meu la supermarmarket un copil de vreo 10 ani, care avea doar doua paiini ,eu aveam o gramada de produse, logic ca  am lasat copilul sa intre in fata mea.  Cum am mai spus, depinde cui trebuie sa-i dau prioritate ! sunt unele femei cu copii care cred ca lucrul acesta e un "bilet de prioritate" si cand ajung la casa (ghisee etc) incep sa urle in gura mare ca au prioritate (inainte ca ceilalti sa se pronunte daca-i dau prioritate sau nu).
Apoi cum am spus depinde si "unde dau prioritate', ai vrea sa dau prioritate unei femei care vrea sa-i cumpere o sahorma unui copil de 4-5 ani etc ? (sau tigari,bautura etc pentru ea sau sotului/iubitului ?  sau de la farmacie: prezervative etc ) ?
daca ii cumpara ceva sanatos copilului dau prioritate dar sa dau prioritate la shaorma ? (tu gandesti la ce scrii ? )
Concluzie: dau prioritate cui merita si cand trebuie !

Edited by stlk, 23 April 2017 - 07:52.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 e_kingstone, on 23 aprilie 2017 - 02:13, said:

sa nu cumva sa ajunga femeile cu copii inaintea lor la coada Posted Image)
E doar o mica neintelegere, nu e vorba de femei cu copii ci de femei insarcinate (care pot sa mai aibe si copii pe langa ele), au case prioritare in marile magazine si oricum lumea le da voie inainte si asa e normal.
In rest doar pentru ca o femeie e insotita si de un copil (nu bebelus) nu este un motiv de devansare a cozilor si nici nu am vazut sa se intample. Poate ar fi tolerabil in rarele situatii cand cumpara doar 2-3 produse, dar si pentru asta lanturile mari de magazine au case dedicate cu pana in 10 produse unde ai prioritate.
Asa pot si eu sa merg cu fiul meu si ce ar trebui, sa caut prioritate ? :)

Edited by andreic, 23 April 2017 - 07:55.


#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 stlk, on 23 aprilie 2017 - 07:48, said:

daca ii cumpara ceva sanatos copilului dau prioritate dar sa dau prioritate la shaorma ? (tu gandesti la ce scrii ? )
Poftim???
Te transformi in Politia alimentelor bio-eco-naturale-originale?  :)
Daca tu esti shaormar o pedepsesti pe aia daca e sa fi cumparat doar o salata si un kil de rosii? Sau viceversa?

TU gandesti la ce scrii?

Edited by BlueKing-69, 23 April 2017 - 07:54.


#25
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 andreic, on 23 aprilie 2017 - 07:53, said:

E doar o mica neintelegere, nu e vorba de femei cu copii ci de femei insarcinate (care pot sa mai aibe si copii pe langa ele), au case prioritare in marile magazine si oricum lumea le da voie inainte si asa e normal.
...ai da prioritate unei femei insarcinate pe care o auzi ca vrea sa -si cumpere (sau chiar a cumparat) tigari sau bautura ?

 BlueKing-69, on 23 aprilie 2017 - 07:53, said:

Poftim???
Te transformi in Politia alimentelor bio-eco-naturale-originale?  Posted Image
Daca tu esti shaormar o pedepsesti pe aia daca e sa fi cumparat doar o salata si un kil de rosii? Sau viceversa?
TU gandesti la ce scrii?
Nici nu ai inteles ce am vrut sa zic ! si nu  sunt de la vreo politie nu stiu de care ! insa daca sunt inainte, nu dau prioritate unei femei care o aud ca vrea sa-i cumpere copilului o shaorma cu de toate (nu uita ca atunci cand exista o convorbire mama-copil intr-o situatie din asta de obicei toti din jur aud despre ce vorbesc). Cum am spus mai sus, depinde de o gramada de factori daca dau sau nu prioritate cuiva !

Edited by stlk, 23 April 2017 - 08:04.


#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 e_kingstone, on 23 aprilie 2017 - 02:13, said:

Voi ce parare aveti de femeile cu copii care o iau in fata voastra la cozi?

Tu incerci sa parezi sa nu-ti intre femeile in fata?

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se observă o ușoară încingere a spiritelor, vă rog să nu vă aprindeți.

#28
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 alexpet, on 23 aprilie 2017 - 05:32, said:

si nu i-ai spus ca din educatie?
Ni. I-a spus ca, coboară la prima.

#29
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
fiecare intelege ce poate si ce vrea. Unii se refera la o mama cu un copil de 6 luni in brate care zbiara si se agita pentru ca-i este frig, foame, este obosit, nu conteaza si roaga, daca se poate, sa fie lasata sa intre in fata la coada la posta si altii la o piranda care se baga in fata la shaorma sa-i cumpere tigari lui fisu de 15 ani. Asa putem sa discutam si 10 ani degeaba.

PS exista sa stai la coada pentru shaorma?!!!!

Edited by alexpet, 23 April 2017 - 08:25.


#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 caiuscorneliu, on 23 aprilie 2017 - 03:21, said:


PS. A face un copil sau a fi bătrân nu e o virtute sau un permis de liberă trecere. Voi îmbătrâni și nu voi avea pretenția să mi se acorde astfel de "beneficii".

Corect.A da permis de libera trecere unei femei (cu sau fara copil) sau unui varstnic nu este o obligatie,ceva impus.Dar este o dovada clara de bun-simt,respect si educatie.Stiu,cele trei notiuni sunt pe cale de extinctie si lipsesc cu desavarsire multora dintre membrii comunitatii forumului.Cu tot respectul.
Ca o comparatie,priviti organizarea unei haite de lupi:in fata si in spate cei puternici,tineri,in forta adica aia carorar li se rupe iar in centru sunt femelele cu pui si membrii bonavi sau eventual raniti.
Haita nu elimina nici un membru al ei.
Daca lupii (dobitoacele) pot,umanii de ce n-ar putea?

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu ma grabesc , mai las in fata , insa daca sunt contra timp , calc si pe " morti " fara jena .

#32
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

 stlk, on 23 aprilie 2017 - 07:55, said:

Nici nu ai inteles ce am vrut sa zic ! si nu  sunt de la vreo politie nu stiu de care ! insa daca sunt inainte, nu dau prioritate unei femei care o aud ca vrea sa-i cumpere copilului o shaorma cu de toate (nu uita ca atunci cand exista o convorbire mama-copil intr-o situatie din asta de obicei toti din jur aud despre ce vorbesc). Cum am spus mai sus, depinde de o gramada de factori daca dau sau nu prioritate cuiva !
Holy mother of.... Tu chiar nu stii sa citesti sau doar vrei sa faci flame aiurea aici? Nu exista nicio regula sau pretentie sa lasi o femeie/barbat cu un copil de 5 ani in fata ta, ci e vorba despre femei insarcinate sau cele cu copii mici (bebelusi sau pana in 2 ani). Ce relevanta are ce-si cumpara?

#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu e "prioritate" ci e "bun-simt", "civilizatie", "respect",.....  Unde exista. Unde nu.... "Asta-i Romania"Posted Image

#34
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Am dat și dau prioritate în astfel de cazuri.
Uneori nu doar pentru ele,cât și pentru mine.
Am pățit-o să plângă cel mic în brațele lui mamă-sa.
Până la urmă a intervenit și vânzătoarea(casiera),și a avut prioritate maximă.
Însă nu prea sunt astfel de cazuri în "local area" mea.
De obicei tinerele mămici au cu cine să lase copilul sau au pe cine să trimită la cumpărături.

Însă des întâlnesc copii mici,care vin singuri să-și cumpere dulciuri.
Cărora,deasemenea le dau prioritate.

Edited by ASCENDED, 23 April 2017 - 08:33.


#35
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
nu cedez locul nimanui. ma puteti face egoist, nesimtit, insensbil, si mai ce vreti voi. timpul meu liber e pretios pentru mine (da, si alea 3 minute de stat la coada) nu ma intereseaza ca femeia are enspe mii de joburi, e oobosita, ii urla copilul etc. daca voi avea copil vreodata nici eu nu voi pretinde tratament special, dupa cum a spus cineva mai inainte

#36
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 fightClub25, on 23 aprilie 2017 - 04:18, said:

   1.Din atitudinea ta si postarile tale presupun deasemenea ca esti un tip foarte comod si egoist, deci nu ai si nu vei avea niciodata copii. Deci esti un tip tanar, cu un singur job care nu are nevoie de timp decat pentru el si job-ul ala.

2. O mama moderna este un om cu doua job-uri care are mai putina energie ramasa decat tine, si mai putin timp disponibil.


1. Iar tu judeci cam ușor.
Sunt oameni care nu vor copii pentru faptul că sunt destul de conștienți încât să realizeze că nu ar putea să le acorde prioritatea necesară ( carieriștii ).
Sunt alții care au avut exemple proaste în familie și nu se consideră potriviți pentru rolul de părinte.
Deci afirmația ta conform căreia trebuie să fii egoist ca să nu ai copii, este eronată, limitată și destul de arogantă. Bine că știi să dai prioritate în rând, dar nu știi să discuți cu o altă persoană decât pe acest ton degradant. Mereu se întâmplă așa : cineva compensează politețea/moralitatea/umanitatea într-un anumit domeniu, ca într-un alt domeniu să dea dovadă că este zero la același lucru.

2. Da și nu. Adevărul este că doar pentru că cineva este o mamă, nu intră evident în fișa ei că ar fi într-un fel sau altul. Sunt mame cu 3 joburi, sunt mame cu nici măcar un singur job. Sunt mame ocupate cu adevărat, și sunt mame care se grăbesc să prindă serialul de seară.
Nu poți face diferența dintre o mamă care stă la rând pentru că se grăbește la job și un tânăr de 25 de ani, care poate se grăbește la un interviu pentru care s-a pregătit 6 luni înainte, și totuși este în întârziere, pentru că copilul mic de 3 ani i-a făcut febră azi noapte și a trebuit să îl ducă la urgențe.
Viața nu este scrisă pe fruntea nimănui, iar despre nesimțirea multor pensionari care au pretenția să fie tratați diferit, doar pentru că se grăbesc la știrile de la ora 5 sau la cârciumă, să nici nu mai vorbim.

Edited by Surgeoniac, 23 April 2017 - 08:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate