Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

ar trebui ca poporul sa poata dizolva parlamentul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
136 replies to this topic

#109
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postabulafius43, on 22 aprilie 2017 - 21:16, said:

deci eu cred ca poporul ar trebui sa poata dizolva parlamentarul cand considera ca acesta nu-i mai reprezinta interesele.
Pai il si dizolva, o data la 4 ani.
4 ani dureaza contractul social, conform constitutiei.
Adica ii lasi 4 ani, sa vezi ce sunt in stare.

#110
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostHunor_66, on 14 noiembrie 2018 - 18:27, said:

Adica ii lasi 4 ani, sa vezi ce sunt in stare.

Eh si daca in 4 ani fut tot si fac prapad, aia e, csf ncsf, right?

View Postgeostorm, on 14 noiembrie 2018 - 18:16, said:

Elitele sunt diabolice, au interese obscure, sunt egoiste, nu vad in termeni de bine comun
Uite de asta eu as prefera oameni din popor

Cu elite vs. cu oameni din popor

[ https://editiadedimineata.ro/wp-content/uploads/2017/12/12747870_1148940308463908_4567710346386933620_o-1170x817.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.pinimg.com/originals/ea/9b/1d/ea9b1d1cf39cb326202df626eb35bfb7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shefu_de_combinat, 14 November 2018 - 18:33.


#111
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postshefu_de_combinat, on 14 noiembrie 2018 - 18:29, said:


Eh si daca in 4 ani fut tot si fac prapad, aia e, csf ncsf, right?
Dumneata ai auzit de contract ?

Poti sa rupi contractul (adica sa se dizolve parlamentul) doar atunci cand nu mai exista o majoritate parlamentara care sa sprijine cabinetul.

Asa zice constitutia. Csf, ncsf...

#112
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

View PostAllahu, on 14 noiembrie 2018 - 18:14, said:

Parlamentul e suveran, deci poate sa faca ce vrea. Nu trebuie "contrabalansat", el e vocea poporului.
El conduce tara, nu justitia aservita strainilor.Nici MCV, nici Macovei.
(asta ar trebui, in teorie).

gresit poporul e suveran nu eu zic asta ci constitutia iar parlamentul nu-i decat instrumentul prin care poporul isi exercita suveranitatea deci nu poate parlamentul sa faca ce vrea. de aceea trebuie contrabalansat daca ajunge sa incalce interesele poporului iar ideea mea ramane in picioare.

@vata_pa_batz: de acord ca trebuie clarificari pe scurt eu ma gandesc ca trebuie sa existe un mecanism prin care parlamentul sa poata fi controlat pt cazul in care o ia razna si ajunge de exemplu sa ignore decizii ale ccr si asta e numai un exemplu ipotetic. ma gandesc ca ar putea fi ceva de genul unei posibilitati ca presedintele cu avizul consulattiv al ccr sa poata initia un referendum prin care cere poporului ca parlamentul sa fie dizolvat iar poporul poate fi de acord sau nu.
ar fi ca procedura de demitere a presedintelui prin referendum dar aplicata la parlament. dar eu nu sunt in domeniu si deci nu pot sa elaborez mai mult si mai tehnic altii care se pricep pot face asta eu am venit doar cu ideea generala.

View PostHunor_66, on 14 noiembrie 2018 - 18:27, said:

Pai il si dizolva, o data la 4 ani.
4 ani dureaza contractul social, conform constitutiei.
Adica ii lasi 4 ani, sa vezi ce sunt in stare.
si ce faci in cazul in care parlamentul e cel care incalca contractul pe care il invoci? pt ca pt asta am venit cu ideea de mai sus.

#113
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postabulafius43, on 14 noiembrie 2018 - 18:40, said:

si ce faci in cazul in care parlamentul e cel care incalca contractul pe care il invoci? pt ca pt asta am venit cu ideea de mai sus.
Cum il incalca ?
Care clauza din contract, mai exact, o incalcat-o ?

#114
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
eu am vorbit de posibilitatea ca parlamentul sa incalce contractul nu-mi spune ca nu exista posibilitatea asta iar eu propun o idee prin care ar putea fi prevenit lucrul asta. cat despre un ex actual slabirea legilor anti-coruptie ti se pare benefica pt popor? mie imi pare periculoasa deci e o incalcare de contract.

#115
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postshefu_de_combinat, on 14 noiembrie 2018 - 18:29, said:



Eh si daca in 4 ani fut tot si fac prapad, aia e, csf ncsf, right?



Cu elite vs. cu oameni din popor

[ https://editiadedimineata.ro/wp-content/uploads/2017/12/12747870_1148940308463908_4567710346386933620_o-1170x817.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.pinimg.com/originals/ea/9b/1d/ea9b1d1cf39cb326202df626eb35bfb7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, da, foarte buna poza.
C
In imobilele alea luxoase stateau fix elitele, in timp ce poporul traia in bordeie de pamant pe vremea aia sau erau carne de tun in primul si al doilea razboi mondial.
Elita egoista isi facea palate luxoase pe Calea Victoriei iar pulimea facea foamea pe front.

Cand am vizitat imobilele vexhi luxoase de pe Calea Victoriei m-am gandit fix la asta, cum se traia in provincie in perioada aia si ce lux opulent isi permiteau burghezii de la Bucuresti. Contrastul.era imens

In a doua poza e avansul real, cand marea masa de oameni au fost luati din bordeie de chirpici si pamant sI mutati in blocuri la oras. Asta da progres facut de oameni din popor pentru intreaga masa de oameni, nu doar pentru elite egoiste

Edited by geostorm, 14 November 2018 - 18:55.


#116
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postabulafius43, on 14 noiembrie 2018 - 18:40, said:

@vata_pa_batz: de acord ca trebuie clarificari pe scurt eu ma gandesc ca trebuie sa existe un mecanism prin care parlamentul sa poata fi controlat pt cazul in care o ia razna si ajunge de exemplu sa ignore decizii ale ccr si asta e numai un exemplu ipotetic. ma gandesc ca ar putea fi ceva de genul unei posibilitati ca presedintele cu avizul consulattiv al ccr sa poata initia un referendum prin care cere poporului ca parlamentul sa fie dizolvat iar poporul poate fi de acord sau nu.
ar fi ca procedura de demitere a presedintelui prin referendum dar aplicata la parlament. dar eu nu sunt in domeniu si deci nu pot sa elaborez mai mult si mai tehnic altii care se pricep pot face asta eu am venit doar cu ideea generala.

Am ridicat niste probleme anterior, convins fiind 100% ca te vei lovi de un zid de probleme. Poporul nu poate urmari toate detaliile, care conduc la anumite decizii de actiune, legislative samd. Discutam aici despre un volum imens de informatii, care nu poate fi monitorizat pas cu pas de catre fiecare cetatean in parte. Facem abstractie de pregatirea individuala, ca si cum toate conditiile adiacente ar fi perfecte, Altfel formulat, poporul este compus exclusiv din oameni super pregatiti si cu un nivel intelectual enorm, astfel incit orice miscare este clara, fara interpretari. Cine, cum si pe baza de ce fel de criterii poate pune in miscare morisca numita "popor", care decide declansarea procedurii de demitere a parlamentului???

#117
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postabulafius43, on 14 noiembrie 2018 - 18:48, said:

eu am vorbit de posibilitatea ca parlamentul sa incalce contractul nu-mi spune ca nu exista posibilitatea asta iar eu propun o idee prin care ar putea fi prevenit lucrul asta.
Posibilitatea aia exista in constitutie: cand parlamentul nu mai sustine cabinetul si doi premieri numiti succesiv nu mai obtin vot de investitura.
Atunci se fac alegeri anticipate.

Quote

cat despre un ex actual slabirea legilor anti-coruptie ti se pare benefica pt popor? mie imi pare periculoasa deci e o incalcare de contract.
Nu s-or slabit legile anti-coruptie, ci s-or slabit un pic, total insuficient, legile care permiteau interpretari abuzive.
Prea putin benefic pentru popor.
Trebuia taiat raul din radacina, nu doar un pic ciufulit.

#118
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

View Postvata_pa_batz, on 14 noiembrie 2018 - 18:53, said:


Am ridicat niste probleme anterior, convins fiind 100% ca te vei lovi de un zid de probleme. Poporul nu poate urmari toate detaliile, care conduc la anumite decizii de actiune, legislative samd. Discutam aici despre un volum imens de informatii, care nu poate fi monitorizat pas cu pas de catre fiecare cetatean in parte. Facem abstractie de pregatirea individuala, ca si cum toate conditiile adiacente ar fi perfecte, Altfel formulat, poporul este compus exclusiv din oameni super pregatiti si cu un nivel intelectual enorm, astfel incit orice miscare este clara, fara interpretari. Cine, cum si pe baza de ce fel de criterii poate pune in miscare morisca numita "popor", care decide declansarea procedurii de demitere a parlamentului???
ca sa-ti raspund cine: presedintele pe ce criterii: constitutionale cum: prin referendum. presedintele are juristi care banuiesc ca pot face un rezumat public pt popor prin care arata de ce considera ca parlamentul ar trebui dizolvat. n-am zis ca ar fi usor dar ar fi posibil.

View PostHunor_66, on 14 noiembrie 2018 - 18:54, said:

Posibilitatea aia exista in constitutie: cand parlamentul nu mai sustine cabinetul si doi premieri numiti succesiv nu mai obtin vot de investitura.
Atunci se fac alegeri anticipate.
Nu s-or slabit legile anti-coruptie, ci s-or slabit un pic, total insuficient, legile care permiteau interpretari abuzive.
Prea putin benefic pentru popor.
Trebuia taiat raul din radacina, nu doar un pic ciufulit.
mi se pare ca tu prin contract intelegi relatia guvern-parlament dar eu prin contract inteleg activitatea legislativa a parlamentului cu alte cuvinte parlamentul se angajeaza sa faca legi care sa fie benefice pt popor. la asta ma refeream. reducerea pedepselor pt fapte de coruptie si abrogarea altora ti se pare ceva pozitiv? daca zici ca unele legi permit interpretari abuzive atunci acelea trebuie clarificate dar de aici si pana la a umbla la intregul cod penal e o cale lunga.

#119
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postgeostorm, on 14 noiembrie 2018 - 18:53, said:

In a doua poza e avansul real, cand marea masa de oameni au fost luati din bordeie de chirpici si pamant sI mutati in blocuri la oras. Asta da progres facut de oameni din popor pentru intreaga masa de oameni, nu doar pentru elite egoiste

Sa sarim peste mici detalii

[ https://i.postimg.cc/C1FP1TP7/harta-gulagului-romanesc-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Btw, elitele comuniste cam cum traiau?

Edited by shefu_de_combinat, 14 November 2018 - 19:17.


#120
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postshefu_de_combinat, on 14 noiembrie 2018 - 19:16, said:

Sa sarim peste mici detalii


Btw, elitele comuniste cam cum traiau?

2 secunde am avut rabdare cu linkul. Ce anume sugerezi mai exact?

#121
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018

View Postfansat, on 14 noiembrie 2018 - 18:10, said:



           Si care ar fi elita de la noi din tara care face istoria ? Ca tare-s curios.

Psd

#122
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,469
  • Înscris: 31.08.2006

View PostCornel_P, on 14 noiembrie 2018 - 19:19, said:

Psd

  Posted Image    Posted Image

#123
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Postabulafius43, on 22 aprilie 2017 - 21:16, said:

de ceva ceva ma roade intrebarea din titlu.

Daca votul ar putea sa schimbe ceva ar fi declarat ilegal.

#124
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postabulafius43, on 22 aprilie 2017 - 22:12, said:

pt lamurire cand am vorbit de dizolvarea parlamentului nu m-am referit la revolutii si actiuni violenta ci la ceva ce ar putea fi facut legal.
de ex ar putea fi modificata constitutia si introdusa o prevedere de genul: parlamentul poate fi dizolvat prin referendum popular cu majoritate de 50%+1 in conditii justificate.
la asta m-am gandit eu.

Dar modificarea asta ceruta de popor ar trebui sa treaca tot prin Parlament si pe la CCR. Si acolo va fi blocata, asa ca e imposibil.

Nici un partid nu va dori chestia asta.... Si nici reducerea nr de Parlamentari nimeni nu o va dori - ca e ca si cum iti tai craca de sub picioare.

#125
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttipareth, on 14 noiembrie 2018 - 19:29, said:


Dar modificarea asta ceruta de popor ar trebui sa treaca tot prin Parlament si pe la CCR. Si acolo va fi blocata, asa ca e imposibil.

Nici un partid nu va dori chestia asta.... Si nici reducerea nr de Parlamentari nimeni nu o va dori - ca e ca si cum iti tai craca de sub picioare.

Uiti un amanunt esential. Poporul poate da de pamint cu toti acesti dobitoci la orice ora. Alo? Cind se pun masele in miscare nu prea mai conteaza ce vor partidele

#126
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010
Situatia e la modul urmator: partidele, cu reprezentantii lor, ajung in Parlament pe baza unui program de guvernare/ promisiuni electorale. Exista o asumare, cel putin la nivel moral, a unor chestii pe care le-ai promis si lumea te-a votat.
Problema este: daca sunt derapaje grave de la ce s-a promis, singurul mecanism e sa astepti 4 ani (sau 3,2,1) ca sa poti schimba ceva? Bun, moral nu implica si o obligatie legala, dar nu vi se pare halucinant ca tot felul de bipezi pot duce de rapa o tara intreaga fara sa existe consecinte pentru ei?
Nu stiu ce sa zic, poate ar trebui sa fie asumate la nivel de partid/ coalitie castigatoare niste limite minime privind investitiile, inflatia, etc. pe ani, in cadrul programului de guvernare. N-ai respectat indicatorii macro (nu din cauze externe), eject.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate