Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Casatoria intre Musulman si Crestin

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
auzi da asa ca o paralela, ortodocsii se pot casatori la grecocatolici?

si legat de problema ta... nu o rezolvi cu capra si cu varza. o vrei pe ea va trebui sa renunti la religie si sa incerci sa iti pastrezi relatia cu parintii. nu poti renunta la religia ta, ea iti garantez ca nu o va face. eu una in 100 de ani nu m-as converti ca femeie la religia musulmana desi nu is crestina practicanta deloc. doar nu is nebuna sa imi semnez actul de sclavie singura? musulmana fiind mergand in tara ta se asteapta de la ea la niste obiceiuri si in functie de unde se indreapta trendu actual de islamism risca si niste pedepse mizere daca nu se supune. macar daca e crestina o mai labarteaza asa.

cat despre copil.... ala daca iese din ea o sa fie crestin crescut. mai ales ca nu se converteste. indiferent cate si unde ii faci botezu. stii cum, ce se naste din pisica soareci mananca. poate sa se fi sexat pisica si cu urangutanu negricios si cu turban pe cap.

http://www.evz.ro/ul...eortodocsi.html

#74
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View Postlorelei20, on 23 aprilie 2017 - 19:06, said:

auzi da asa ca o paralela, ortodocsii se pot casatori la grecocatolici?

si legat de problema ta... nu o rezolvi cu capra si cu varza. o vrei pe ea va trebui sa renunti la religie si sa incerci sa iti pastrezi relatia cu parintii. nu poti renunta la religia ta, ea iti garantez ca nu o va face. eu una in 100 de ani nu m-as converti ca femeie la religia musulmana desi nu is crestina practicanta deloc. doar nu is nebuna sa imi semnez actul de sclavie singura? musulmana fiind mergand in tara ta se asteapta de la ea la niste obiceiuri si in functie de unde se indreapta trendu actual de islamism risca si niste pedepse mizere daca nu se supune. macar daca e crestina o mai labarteaza asa.

cat despre copil.... ala daca iese din ea o sa fie crestin crescut. mai ales ca nu se converteste. indiferent cate si unde ii faci botezu. stii cum, ce se naste din pisica soareci mananca. poate sa se fi sexat pisica si cu urangutanu negricios si cu turban pe cap.

http://www.evz.ro/ul...eortodocsi.html

Tu iti faci filme mult prea departe. Nu vom parasii Romania si nu am alta tara, iar nici parintii mei nu sunt adeptul vualului sau mai stiu eu ce. Dar oricum nu i-as cere sa faca ceva ce nu vrea,

View PostMosotti, on 23 aprilie 2017 - 18:17, said:

Fugi mincind pamintul. In cele din urma acele aberatii gen "foarte religioasa", "insista sa botezam crestin" & shit o sa-ti faca viata un CACAT PE BATZ. Imagineaza-ti casnicia ta ca o carutza cu 2 cai, unu la fiecare capat. Unu e familia ta, unu e sotia si familia ei si tu stai ca prostu in caruta si te intrebi cu ce dracu ai gresit Posted Image

Stam separat de mai bine o sapt si sincer incep sa realizez si eu anumite lucruri. Timp si gandire limpede imi trebuie. Mersi fain !

#75
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Am citit postarile voastre si trag o singura concluzie: ce frumoasa ar fi viata pe planeta noastra daca n-ar exista RELIGII. Punct.

#76
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View Postdidi_yo, on 26 aprilie 2017 - 18:29, said:

Am citit postarile voastre si trag o singura concluzie: ce frumoasa ar fi viata pe planeta noastra daca n-ar exista RELIGII. Punct.

Din pacate nu este asa :( Si trebuie sa ne adaptam ( adaptez in mod special )

#77
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Dar de ce trebuie musai cununie religioasa? Daca va iubiti, va casatoriti numai civil.
Copilul pana apare, aveti toata vremea sa vedeti daca merge caruta sau nu.

Cu [parintii, amanati 'nunta' cat mai mult posibil.

Si esti cam  'mamos', ce le sufli-n cur atata parintilor tai. Ca doar nu te-nsori de dragul lor.

#78
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View Postthalia, on 28 aprilie 2017 - 13:12, said:

Dar de ce trebuie musai cununie religioasa? Daca va iubiti, va casatoriti numai civil.
Copilul pana apare, aveti toata vremea sa vedeti daca merge caruta sau nu.

Cu [parintii, amanati 'nunta' cat mai mult posibil.

Si esti cam  'mamos', ce le sufli-n cur atata parintilor tai. Ca doar nu te-nsori de dragul lor.

Poate ca sunt usor mamos, dar nu imi place sa dezamagesc pe nimeni in special parintii.

#79
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 20:53, said:


Eu as vrea, insa ea nici nu concepe sa renunte la religie.

Religia e o tampenie, singura religie ar trebui sa fie legile universului.

#80
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017
Multumesc tuturor care au dat un sfat. Din pacate la primele discutii serioase pentru a gasi o solutie a vrut sa isi impuna punctul de vedere si totul a luat-o brusc la vale.

Ca sa fiu scurt si la obiect toate cuvintele mele cu privire la religie si la gasirea unei solutii o ocoleau si parea ca nici nu asculta, a tinut-o una si buna iar la sfarsit a zis ca nu vrea sa mai fie cu mine.

Evident ca sunt la pamant, insa acum chiar ma intreb daca merita sa fac numai eu sacrificii sau daca chiar ma iubea. Se pare ca voi avea destul timp de gandire ...

#81
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
asta e... nu era pt tine.

#82
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostViataindoi, on 28 aprilie 2017 - 21:15, said:

Multumesc tuturor care au dat un sfat. Din pacate la primele discutii serioase pentru a gasi o solutie a vrut sa isi impuna punctul de vedere si totul a luat-o brusc la vale.

Ca sa fiu scurt si la obiect toate cuvintele mele cu privire la religie si la gasirea unei solutii o ocoleau si parea ca nici nu asculta, a tinut-o una si buna iar la sfarsit a zis ca nu vrea sa mai fie cu mine.

Evident ca sunt la pamant, insa acum chiar ma intreb daca merita sa fac numai eu sacrificii sau daca chiar ma iubea. Se pare ca voi avea destul timp de gandire ...
Doamne ajuta ca nu am avut probleme de genul asta, cind am zis ca plec la o intilnire de motociclisti ( festival de motoare) dus am fost si iubi a mea nu a comentat . Ce asi face eu in locul tau, daca mai citesti topicul asta ar fi sa zic " ok, ii botezam cum vrei tu dar nu ne cununam religios". Sau invers, nu conteaza.

#83
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostViataindoi, on 28 aprilie 2017 - 21:15, said:

Multumesc tuturor care au dat un sfat. Din pacate la primele discutii serioase pentru a gasi o solutie a vrut sa isi impuna punctul de vedere si totul a luat-o brusc la vale.

Ca sa fiu scurt si la obiect toate cuvintele mele cu privire la religie si la gasirea unei solutii o ocoleau si parea ca nici nu asculta, a tinut-o una si buna iar la sfarsit a zis ca nu vrea sa mai fie cu mine.

Evident ca sunt la pamant, insa acum chiar ma intreb daca merita sa fac numai eu sacrificii sau daca chiar ma iubea. Se pare ca voi avea destul timp de gandire ...

norocul tău. După ce te răcorești ai să fii bucuros că ai scăpat de belea.

#84
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View PostDaculScoril0, on 01 mai 2017 - 20:31, said:

norocul tău. După ce te răcorești ai să fii bucuros că ai scăpat de belea.

Asa sper ca acum am dat de alta belea. Nu pot sa nu ma gandesc la ea, e tare ciudat cu toate ca stiu ca nu e pt mine imi doresc sa fiu cu ea. Ma surprind si pe mine ...

#85
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostViataindoi, on 28 aprilie 2017 - 21:15, said:

Multumesc tuturor care au dat un sfat. Din pacate la primele discutii serioase pentru a gasi o solutie a vrut sa isi impuna punctul de vedere si totul a luat-o brusc la vale.

Ca sa fiu scurt si la obiect toate cuvintele mele cu privire la religie si la gasirea unei solutii o ocoleau si parea ca nici nu asculta, a tinut-o una si buna iar la sfarsit a zis ca nu vrea sa mai fie cu mine.

Evident ca sunt la pamant, insa acum chiar ma intreb daca merita sa fac numai eu sacrificii sau daca chiar ma iubea. Se pare ca voi avea destul timp de gandire ...
Fa chef 1 saptamana si bucura-te ca ai scapat de ...

#86
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View PostBaxon, on 06 mai 2017 - 18:47, said:

Fa chef 1 saptamana si bucura-te ca ai scapat de ...

Intr-o buna zi o sa ma bucur. Momentan doar am scapat dar inca o iubesc ...

#87
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 21:14, said:



Uite ceva interesant. Spui ca te-ai casatorit in conditiile in care faceati parte din religii diferite si dupa te-ai convertit. Pe mine ma intereseaza cum te-ai casatorit fiind de alta religie ?
La primarie, la casa de casatorii, unde in alta parte?

View PostViataindoi, on 28 aprilie 2017 - 21:15, said:

Multumesc tuturor care au dat un sfat. Din pacate la primele discutii serioase pentru a gasi o solutie a vrut sa isi impuna punctul de vedere si totul a luat-o brusc la vale.

Ca sa fiu scurt si la obiect toate cuvintele mele cu privire la religie si la gasirea unei solutii o ocoleau si parea ca nici nu asculta, a tinut-o una si buna iar la sfarsit a zis ca nu vrea sa mai fie cu mine.

Evident ca sunt la pamant, insa acum chiar ma intreb daca merita sa fac numai eu sacrificii sau daca chiar ma iubea. Se pare ca voi avea destul timp de gandire ...
Nu te iubea cu adevarat. Religia diferita nu e o piedica pentru o iubire adevarata. Mai bine ca ai terminat cu ea.

#88
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View PostFreddy12, on 07 mai 2017 - 17:38, said:

La primarie, la casa de casatorii, unde in alta parte?


Nu te iubea cu adevarat. Religia diferita nu e o piedica pentru o iubire adevarata. Mai bine ca ai terminat cu ea.

Nu ma iubea cu adevarat si eu am ajuns la concluzia asta. Imi va lua ceva timp sa ma obisnuiesc fara ea insa imi dau seama ca e mai bine ca s-a terminat.

#89
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostFane, on 21 aprilie 2017 - 00:30, said:

ortodocsii sunt de toata mana, de la cei care se declara la recensaminte ortodocsi, dar n-au mai trecut de ani pe la biserica sau se dclara ortodocsi in virtutea faptului ca parintii au fost ortodocsi, pana la habotnici. e drept ca la neoprotestanti sunt mai indoctrinati si incep presiunile psihologice din partea "fratilor si surorilor", prietenii din copilarie nu mai vor sa vorbeasca cu ea, neamurile nu mai vor sa o vada, parintii o afurisesc, ce mai, dragoste adevarata...

Nu mai exagera atat, cunosc destule cupluri "mixte" (unul neoprotestant si altul nu) si desi oamenii din bisericile respective (biserici diferite) le-au spus de la inceput ca nu e ok ce fac, continua sa ii primeasca pe toti acolo si sa se poarte normal cu ei. Asa e prietenia cu oamenii normali, pot avea pareri diferite, dar asta nu inseamna ca nu se pot intelege sau ca nu pot tine unii la altii in ciuda acestor pareri. La fel functioneaza si cu casatoria, daca sunteti amandoi deschisi si toleranti, va puteti intelege si fara aceeasi religie. Problema e ca nu prea pareti deschisi si toleranti, niciunul dintre voi. De parinti nu mai vorbesc... solutii exista, dar e foarte important ca toti cei implicati sa aiba o profunda durere la basca cu privire la parerile celor din jur, si o profunda intelegere si acceptare cu privire la parerile partenerului. Altfel mai bine nu.

#90
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Intre sectele astea crestine e mai usor de trecut deoarece diferentele sunt insesizabile pentru crestinul de Duminica.

Pe ortodox nu il deranjeaza sectele decat dpdv social, n-ar vrea sa-l faca lumea 'pocait' daca il vad la 'templu'.
Asta imi aminteste de un coleg de generala pe care l-am vazut intr-o zi la penticostali. Eu aveam un vecin din asta cu religie incerta, isi zicea simplu crestin, mai tarziu s-a botezat in Iordan pe la 30 de ani, si de cateva ori am mers cu el la o astfel de biserica caci mi se parea interesant. Acolo l-am vazut in treacat pe colegul Văsuț Beniamin Otniel. Vecinul mi-a zis ca are si un frate care canta in cor, adica erau o familie mai influenta in comunitate.
Bai, dar la scoala n-a vrut sa recunoasca ca pe el il vazusem. Eu nu il intrebasem cu rautate, dar omul s-a panicat si a evitat subiectul. Adica pana si lui ii era rusine ca e penticostal, acum ca adult vad ca nu mai are probleme. Desigur ca eram copii, dar frica lui era justificata deoarece exista o oarecare prejudecata fata de secte.

Insa ortodoxul/catolicul nu-si cunoaste nici propria religie, marea majoritate n-au citit niciodata Biblia, ceea ce ii face o masa de potentiali sectanti.

Am deviat de la subiect, dar din lipsa de ocupatie mai continui putin off-topic. Sor'mea s-a trezit brusc spre varsta de 40 de ani ca crede in Dumnezeu. N-o vazusem niciodata sa faca o cruce sau sa mearga la Biserica in afara Pastilor. Deci s-a dus ea la ortodocsi, ca asta suntem botezati, si... n-a inteles nimic. A intrebat o colega de serviciu pe care o stia foarte credincioasa, sa o lamureasca ce face preotul ala doua ore, dar in mod deloc surprinzator nu stia nici ea. Stai acolo si simti, nu trebuie sa intelegi, cam asa a sunat raspunsul.

Aici voiam sa ajung, ca Ortodoxismul e un mamut pentru care trebuie sa faci Teologia ca sa-l intelegi. Catolicii continua sa simplifice... si-au dat seama mai repede ca pulimea nu vrea lectii de fizica nucleara la biserica, dar mai au mult de avansat. Iar lucrurile astea imping oamenii spre secte care pun mai mare accent pe spiritualitate, si mai putin pe dogma si traditie, deoarece un monolog neinteligibil nu are cum sa te faca sa te simti mai aproape de Dumnezeu. In comparatie, un pastor prezinta si discuta probleme reale si de actualitate, si nu iti va zice niciodata ca pentru a fi credincios trebuie sa mergi Duminica la predica. In fine, BOR are prea multe defecte ca sa le scot acum in evidenta.

Doar cititi ce zice un ortodox despre diferentele intre ortodocsi si penticostali, pe mine m-a dus cu gandul la schizofrenie:

Quote

Spatiul neoprotestant este desacralizat total si aici ma refer la incetarea raporturilor referentiale dintre acest tip de spatiu si traditia simbolica a arhitecturii sacre dintotdeauna. Faptul ca ei resping misterul Euharistiei, resping „Taina” din iconomia mantuirii, adica increderea ca Duhul dumnezeiesc poate lucra prin mijlocirea spiritului omenesc asupra materiei in general si asupra altor persoane, are drept consecinta evacuarea oricarui mister al spatiului interior si exterior, biserica (lacasul) penticostala neavand dimensiune spirituala si simbolica, nu este un spatiu sacru in sine, ci se vrea un spatiu sacralizat prin forta spirituala a comunitatii. Accentul e pus exclusiv pe adunare in spatiul interior, ceea ce confera spatiului un caracter public, ce respecta in general regulile auditorium-ului de mari dimensiuni, deci biserica e privita ca un loc al consumarii emotiilor reprimate.

Spatiul cultic ortodox este o realitate vie divino-umana, un mediu de sacralizare si transfigurare treptata a intregii lumi. Simbolismul cosmic al templului iudaic se regaseste potentat in lacasul bisericii, in care intreg spatiul devine sacru pe masura indumnezeirii omului, o mare „catedrala” in care este prezent Dumnezeu, un trup cosmic al lui Hristos indumnezeit prin participare. Accentul este pus pe traire, spatiul fiind astfel compus incat sa-ti deschida ochii, insa nu ochii trupesti, ci ochii spirituali, prin contemplarea lucrurilor sensibile si lucrarea simturilor. Scriptura ne spune: “acum vedem ca prin oglinda, in ghicitură, atunci vom vedea față către față” (I Corinteni 13, 12), deci acum cunoasterea este mediata de lucruri create, insa in Eschaton nu va mai fi mediata de nimic creat. In Ortodoxie, Dumnezeu este venit printre oameni, aici si acum. Crestinul conlucreaza cu Dumnezeu spre indumnezeire, impartasindu-se in orice moment din El, dar mai ales prin insusi ­trupul si sangele Sau prin care anticipeaza finalitatea, iesirea din “aici” si “acum”, din spatiu si timp in eshaton, in transcendent. Simbolismul bisericii te ajuta sa intelegi caracterul ei profetic si dimensiunea sa atemporala.

Acest topos simbolic lipseste din lacasul de cult penticostal, care nu e conceput ca un spatiu al anticiparii eshatologice,ci e un spatiu asemeni unei sali de teatru, in care credinciosul e relativ static, ascultand ceea ce se spune dinspre podium. In spatiul ortodox spatiul e liber, credinciosul poate interactiona cu „sacrul”, cu corpul vizibil al Cuvantului divin (fresce, icoane) are libertatea de miscare si parcurgere, biserica fiind spatiu public dar si cel mai privat loc cu putinta, al rugaciunii in fata icoanei, locul intimitatii cu Dumnezeu. Limbajul artei bizantine (limajul experientei bisericesti) functioneaza cu valoare apofatica , constitue o cautare metafizica a credinciosului, este prelucrarea revelatorie, alegorica, ce trimite la sensul existentului, aducator de bucurie. El nu are rol reprezentativ, nu urmareste impresionarea omului prin valoarea estetica, nu-s imagini menite sa te desfete, ci sa te elibereze de eu, deci limbajul slujeste comuniunea persoanelor.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate