Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Casatoria intre Musulman si Crestin

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017
Buna ziua tuturor,

Am decis sa scriu aici deoarece am fost incurajat de titlul '' Ne implicam si ajutam ''.

Voi incepe prin a spune ca sunt un tip de religie musulmana. Nu sunt foarte religios, aproape spre deloc, cred in existenta lui Dzeu/Allah fiecare cum vrea sa numeasca si am grija sa ii multumesc zilnic pentru tot ce am, pentru ca sunt sanatos insa nu sunt practicant nici de religia in care am fost nascut nici de alta.

Trec la subiect si va spun ca de 2 ani de zile am o relatie cu o fata la care tin foarte mult, o iubesc din tot sufletul si as vrea sa imi petrec tot restul vietii cu ea daca este posibil. Insa acest fenomen denumit ''religie'' ne pune o foarte mare bariera.

Ea este foarte religioasa, crescuta intr-un mediu religios si tine mortis sa ne casatorim religios si copii sa fie botezati in religia crestina. De la bun inceput am incercat sa gasesc o solutie de mijloc de ex: sa ne casatorim si in biserica si in moschee, sa botezam copilul in ambele religii, sa nu botezam deloc si sa isi aleaga el la 18 ani, sa facem doar civil fara religios etc. insa fara success.

Nu ii voi cere niciodata sa se converteasca sau ceva de genul si nici eu nu as vrea. Si aici intervin parintii, de dragul parintilor ei si parintilor mei, ca sa nu fie niciuna dintre parti dezamagite sau sa existe tensiuni dupa casatorie. As vrea sa multumesc pe toata lumea astfel incat sa fim o familie si copii sa creasca intr-un mediu armonios plin de intelegere. Si evident ca in momentul de fata ambele familii nu tin cont  de iubirea dintre noi si vor sa isi impuna punctul de vedere in privinta religiei.

Este foarte frustrant ca religia sa invinga iubirea, nu va imaginati ce imi trece prin cap, plus frustrari ca eu sunt singurul dispus sa faca un compromis si sa gasesc o cale de mijloc. Sunt mai mult ateu decat religios cu simlpa o diferenta. Cred in Dzeu/Allah si in existenta Creatorului. Consider ca El este in mine iar in majoritatea cazurilor cand ma rog ( in felul meu ) ii multumesc pentru ca sunt sanatos si pentru tot ce am,  Il rog ma ajute/indrume sa fac un bine ori de cate ori am ocazia si mai mult de atat sa nu fac niciodata rau unei alte fiinte umane si nu numai cu buna stiinta.

Cand vine vorba de Religia in mod organizat stiu foarte bine ca a fost mereu o metoda de a influenta masele  si motivul pentru moartea a nenumarate generatii. Iar in zilele noastre este folosita ca scop pentru castiguri politice si economice si continua sa omoare oameni nevinovati, copii, parinti si alti oameni care nu au nici cea mai mica vina. Consider ca religia nu o alegem, este o pura intamplare ca te nasti in Romania, India, Turcia etc. Nu este ceva ce iti alegi tu cu buna stiinta si atunci nu inteleg de ce sa te incapatanezi sa aperi o religie sau alta cand tu nu ai avut capacitatea de a intelege sau alege, te-ai nascut pur si simplu cu ea. La fel de bine puteai sa te nasti in alt colt al lumii.

A venit momentul sa va cer ajutorul, ea este femeia pe care as vrea sa o am alaturi mereu cu bune si cu rele, singurul lucru pe care il cer este sa fiu mereu la fel de iubit cum consider o fac eu. Va rog mult sa imi dati exemple de oameni care s-au casatorit cu toate ca fac parte din religii diferite sau ce pot face eu astfel incat sa gasesc o cale de mijloc ?

Va multumesc anticipat,
Cu respect

#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 20:41, said:

...Va rog mult sa imi dati exemple de oameni care s-au casatorit cu toate ca fac parte din religii diferite ...
Andreea Marin, Monica Columbeanu, Răduleasca, etc. (toate au sfârşit... nebine)

#3
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017
Cu parere de rau, nu prea inteleg ce spui. Toate au avut cel putin 3 casatorii si nu au mers bine, nu prea este relevant.

Edited by Viataindoi, 20 April 2017 - 20:48.


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Chiar era necesar sa faci o clona pentru topicul asta?

Ideea din povestea ta fictiva, de a va casatori atat in moschee cat si in biserica, nu e realizabila deoarece niciuna din ele n-o sa oficieze o casatorie intre doua persoane de religii diferite. Deci ar trebui ca ambele persoane sa fie musulmane pentru moschee sau ortodoxe pentru biserica.

Edited by Mizu, 20 April 2017 - 20:48.


#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
In asemenea situatie crestinul trebuie sa treaca la mahomedanism. Musulmanii nu accepta altfel; eventual renunti cu totul la familie, rude etc.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"demisionati" amindoi si va casatoriti. Sper ca ai bani sa intretii familia...

#7
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View PostMizu, on 20 aprilie 2017 - 20:48, said:

Chiar era necesar sa faci o clona pentru topicul asta?

Ideea din povestea ta fictiva, de a va casatori atat in moschee cat si in biserica, nu e realizabila deoarece niciuna din ele n-o sa oficieze o casatorie intre doua persoane de religii diferite. Deci ar trebui ca ambele persoane sa fie musulmane pentru moschee sau ortodoxe pentru biserica.

Nu era necesar intradevar, dar nici nu sunt un utilizator frecvent ca sa stiu cum stau lucrurile. Daca am deranjat, imi pare rau.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am uitat sa te intreb: ea vrea sa se casatoreasca cu tine?

#9
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View Post_R_A_D_U, on 20 aprilie 2017 - 20:50, said:

"demisionati" amindoi si va casatoriti. Sper ca ai bani sa intretii familia...

Eu as vrea, insa ea nici nu concepe sa renunte la religie.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 20:53, said:


Eu as vrea, insa ea nici nu concepe sa renunte la religie.
E clar. Cauta alta!

#11
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View Post_R_A_D_U, on 20 aprilie 2017 - 20:53, said:

E clar. Cauta alta!

Eu as vrea sa fac tot ce imi sta in putinta pentru aceasta fata. Solutia simpla e mereu la indemana, sa caut alta ce spui tu. Dar consider ca merita sa lupt si sa incerc, altfel faceam de mult ce ai spus tu.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si tocmai ce ai dat de softpedia , ti-ai facut cont, ai gasit sectiunea, iar acuma intrebi ? Eu cred ca vrei sa incepem iarasi cearta clasica "crestinism vs islamism" Posted Image
Fiecare e liber sa creada ce vrea si daca e dragoste intre 2 persoane cu adevarat nu exista bariere religioase. In orice religie inveti sa iti iubesti aproapele si pe cei din jurul tau. Exceptand faptul ca nu scrie nicarieri sa arunci oameni in aer... Posted Image

#13
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View PostTruculMagic, on 20 aprilie 2017 - 20:58, said:

Si tocmai ce ai dat de softpedia , ti-ai facut cont, ai gasit sectiunea, iar acuma intrebi ? Eu cred ca vrei sa incepem iarasi cearta clasica "crestinism vs islamism" Posted Image
Fiecare e liber sa creada ce vrea si daca e dragoste intre 2 persoane cu adevarat nu exista bariere religioase. In orice religie inveti sa iti iubesti aproapele si pe cei din jurul tau. Exceptand faptul ca nu scrie nicarieri sa arunci oameni in aer... Posted Image

Nu vreau sa creez polemica sau orice altceva. Voiam simplu o parere, un ajutor ...

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 20:56, said:


Eu as vrea sa fac tot ce imi sta in putinta pentru aceasta fata. Solutia simpla e mereu la indemana, sa caut alta ce spui tu. Dar consider ca merita sa lupt si sa incerc, altfel faceam de mult ce ai spus tu.
Parca ziceai ca esti musulman... Ai mare grija cu luptele alea... :P Glumesc, daca tipa e credincioasa iti dau sanse spre 0. Ai grija, daca o vrajesti, la posturile alea (sau cum se numesc) ca am auzit ca unele nu dau nimic... :D

#15
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View Post_R_A_D_U, on 20 aprilie 2017 - 21:00, said:

Parca ziceai ca esti musulman... Ai mare grija cu luptele alea... Posted Image Glumesc, daca tipa e credincioasa iti dau sanse spre 0. Ai grija, daca o vrajesti, la posturile alea (sau cum se numesc) ca am auzit ca unele nu dau nimic... Posted Image

:)) este adevarat ce spui, dar ii respect credinta.

#16
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 20:51, said:

Nu era necesar intradevar, dar nici nu sunt un utilizator frecvent ca sa stiu cum stau lucrurile. Daca am deranjat, imi pare rau.

Recunosti, deci, ca e un cont clona. Fiindca iti pare rau greseala ta, e pe jumatate iertata, acum posteaza de pe contul principal.

Edited by omuspan, 20 April 2017 - 21:26.


#17
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View PostMizu, on 20 aprilie 2017 - 20:48, said:

Chiar era necesar sa faci o clona pentru topicul asta?

Ideea din povestea ta fictiva, de a va casatori atat in moschee cat si in biserica, nu e realizabila deoarece niciuna din ele n-o sa oficieze o casatorie intre doua persoane de religii diferite. Deci ar trebui ca ambele persoane sa fie musulmane pentru moschee sau ortodoxe pentru biserica.

Auzisem si de un concept de biserica mixta. Nu stiu cat este de real ... dar ar merita incercat

View Postomuspan, on 20 aprilie 2017 - 21:03, said:


Recunosti, deci, ca e un cont clona. Fiindca iti pare rau greseala te e pe jumatate iertata, acum posteaza de pe contul principal.

Nu este un cont clona, pur si simplu am facut pe moment deoarece doream contact cu alti oameni si pareri. Nu am mai postat niciodata pe un forum pana acum.

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 21:05, said:


Auzisem si de un concept de biserica mixta. Nu stiu cat este de real ... dar ar merita incercat



Nu este un cont clona, pur si simplu am facut pe moment deoarece doream contact cu alti oameni si pareri. Nu am mai postat niciodata pe un forum pana acum.

Plus ca nu prea inteleg ce castig as avea daca as face asa ceva ?

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Eu provin din familie de musulmani m-am casatorit cu o crestina ortodox  si dupa un timp m-am convertit la crestinism, de fapt si eu si sotia iubim si alegem crestinismul.

Nu am dat nici o importanta parerilor parintilor sau "prietenilor".

@initiator, daca iti place de ea si vrei casatoria o iei la pachet cu credinta ei si te vei converti la crestinism, iti garantez ca nu iti va parea rau . Crestinismul e cel mai frumos dar pe care ti-l va face ea .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate