Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Vreau sa lucrez in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostFriskey, on 20 aprilie 2017 - 18:52, said:

E aproape imposibil sa iti gasesti ceva de lucru pe acolo acum, cu exceptia unor domenii in voga, IT si altele tehnice.
Pai IT-stul, niciodata nu o sa moara de foamne.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostYourFan, on 20 aprilie 2017 - 19:01, said:

Pai IT-stul, niciodata nu o sa moara de foamne.

Doar incepand cu momentul cand va fi inlocuit cu inteligenta artificiala.

#21
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Referitor la joburi poti consulta site-ul asta: www.infojobs.net
Nu mai gasesti asa de usor de munca, poate prin comunitatea de romani sa mai gasesti una-alta de facut pana dai de ceva care sa-ti placa. Daca asta e dorinta voastra, veniti si incercati, in Romania va puteti intoarce oricand :)

#22
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postsoarce, on 21 aprilie 2017 - 09:54, said:

Referitor la joburi poti consulta site-ul asta: www.infojobs.net
Nu mai gasesti asa de usor de munca, poate prin comunitatea de romani sa mai gasesti una-alta de facut pana dai de ceva care sa-ti placa. Daca asta e dorinta voastra, veniti si incercati, in Romania va puteti intoarce oricand Posted Image
da si mie un site unde pot gasi locuinte de inchiriat , cu luna nu deala de vacanta

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpetre69, on 21 aprilie 2017 - 09:57, said:

un site unde pot gasi locuinte de inchiriat

http://www.fotocasa....das-las-zonas/l

#24
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postpetre69, on 21 aprilie 2017 - 09:57, said:

da si mie un site unde pot gasi locuinte de inchiriat , cu luna nu deala de vacanta

Cu luna mai greu de gasit locuinta de inchiriat, trebuie sa te tocmesti cu propietarul si sa-l convingi. Alta optiune ar fi sa mergi la un hostel, unele au oferte speciale pentru perioade mai lungi.

#25
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postsoarce, on 21 aprilie 2017 - 10:23, said:

Cu luna mai greu de gasit locuinta de inchiriat, trebuie sa te tocmesti cu propietarul si sa-l convingi. Alta optiune ar fi sa mergi la un hostel, unele au oferte speciale pentru perioade mai lungi.
am inteles
atunci da-mi un site unde gasesc hosteluri
orice numai sa ma orientez

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postfflloorryynn, on 20 aprilie 2017 - 16:49, said:

Așa dudă mai rar. Cred că nici măcar nu ești conștient de ceea ce-ai zis. Sincer, nu știu de unde le scoateți. Tu ai locuit măcar mai mult de-un an în Spania sau vorbești din auzite?

Citește aici, măcar pe viitor să nu mai spui așa ceva niciodată. Spania e pe locul 5 în lume la Quality Life Index. Nu contează numai salariile, sunt mulți factori care se iau în considerație. https://www.numbeo.c..._by_country.jsp

ma faci sa rad, locul 5 in lume Posted Image)))) pai lumea nu are un ban sa se duca sa isi schimbe dantura si tu imi zici mie de locul 5 in lume. Pot sa iti zic eu 5 tari care depasesc Spania la modul de trai cu ceva sute de ani. Nu vorbi din statistici si internet, vorbeste de cum se traieste acolo.

Dupa intrarea in UE s-au facut bani in Spania, cand romanul rupt de foame, pleca pe constructii in Spania unde castiga de 5 ori mai mult ca in Romania. In prezent si salariile in Romania au mai crescut, viata s-a mai imbunatatit, iar spaniolii au fost loviti rau de tot de criza. Oamenii sunt saraci, traiesc intr-un stil nu normal ci foarte normal, daca vezi 2 masini de lux in Valencia sa fi multumit. Lasa-ti visele, ca banii s-au facut, acum se traieste normal si de pe o zi pe alta, romanii sunt alungati din Spania dupa ce s-au saturat localnicii de ei.

--- in tariile unde se fac bani (Austria, Germania, Elvetia), este greu cu integrarea. Clima este ciudata, limba este grea, etc.
---- Spania, Italia, Franta, mai faci bani doar daca ai un job cu adevarat bun, sau esti deja de mult acolo, pentru cine pleaca ca sa spere paradisul pe pamant, ala trebuie luat din cer si adus pe pamant.

Edited by business11, 21 April 2017 - 11:59.


#27
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postpetre69, on 21 aprilie 2017 - 10:30, said:

am inteles
atunci da-mi un site unde gasesc hosteluri
orice numai sa ma orientez

Nu cred ca exista site-uri cu asa ceva, in functie de zona sau localitate cauta "hostal larga estancia" sau "pension", eventual in Google Map sau poate in Paginas amarillas. Multe din hostelurile si pensiunile astea nu au pagina web si nici nu cred ca lucreaza cu agentii gen Booking. Am cautat unul din-asta acum mult timp dar dupa cum arata am zis ca prefer sa dorm pe o banca in parc Posted Image Trebuie vazut la fata locului, sau sa te informezi cumva inainte.

#28
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postadisz, on 21 aprilie 2017 - 08:53, said:



Doar incepand cu momentul cand va fi inlocuit cu inteligenta artificiala.

Atunci vor fi disponibile mai multe joburi in It.

#29
manusu

manusu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.01.2007
moderator...mi-a disparut postul....ce-am mai facut? iar am spus mai mult adevar decat trebuie?

#30
eugenio0711

eugenio0711

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.11.2011

View Postsoarce, on 21 aprilie 2017 - 15:29, said:

Nu cred ca exista site-uri cu asa ceva, in functie de zona sau localitate cauta "hostal larga estancia" sau "pension", eventual in Google Map sau poate in Paginas amarillas. Multe din hostelurile si pensiunile astea nu au pagina web si nici nu cred ca lucreaza cu agentii gen Booking. Am cautat unul din-asta acum mult timp dar dupa cum arata am zis ca prefer sa dorm pe o banca in parc Posted Image Trebuie vazut la fata locului, sau sa te informezi cumva inainte.

www.hostelworld.com

#31
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postadisz, on 21 aprilie 2017 - 08:53, said:

Doar incepand cu momentul cand va fi inlocuit cu inteligenta artificiala.

Nici atunci ! Cineva trebuie sa intretina sau sa repare partea de hardware si partea de software a acelei inteligente artificiale, nu? Ca doar si aia se strica sau se uzeaza la un moment dat :-)

Edited by Clau_UK, 25 April 2017 - 08:59.


#32
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
In I.T se gaseste de munca in Spania, in special in Madrid si Barcelona dar si prin alte locatii mai mult pentru companii de outsourcing. Salariile variaza intre €1,800 - €2,500 pe luna, dar se gasesc si mai bine platite pentru programatorii seniori si arhitectii de sistem.

Edited by Clau_UK, 25 April 2017 - 09:53.


#33
ulise28

ulise28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.05.2006

View Postbusiness11, on 21 aprilie 2017 - 11:54, said:

ma faci sa rad, locul 5 in lume Posted Image)))) pai lumea nu are un ban sa se duca sa isi schimbe dantura si tu imi zici mie de locul 5 in lume. Pot sa iti zic eu 5 tari care depasesc Spania la modul de trai cu ceva sute de ani. Nu vorbi din statistici si internet, vorbeste de cum se traieste acolo.

Dupa intrarea in UE s-au facut bani in Spania, cand romanul rupt de foame, pleca pe constructii in Spania unde castiga de 5 ori mai mult ca in Romania. In prezent si salariile in Romania au mai crescut, viata s-a mai imbunatatit, iar spaniolii au fost loviti rau de tot de criza. Oamenii sunt saraci, traiesc intr-un stil nu normal ci foarte normal, daca vezi 2 masini de lux in Valencia sa fi multumit. Lasa-ti visele, ca banii s-au facut, acum se traieste normal si de pe o zi pe alta, romanii sunt alungati din Spania dupa ce s-au saturat localnicii de ei.

--- in tariile unde se fac bani (Austria, Germania, Elvetia), este greu cu integrarea. Clima este ciudata, limba este grea, etc.
---- Spania, Italia, Franta, mai faci bani doar daca ai un job cu adevarat bun, sau esti deja de mult acolo, pentru cine pleaca ca sa spere paradisul pe pamant, ala trebuie luat din cer si adus pe pamant.


Ok, hai atunci o opinie de la unul care traieste in Spania:

1. Statistica pentru QLI nu o sa se faca pe baza opiniei romanilor din Spania , ci pe baza unor criterii definite pe aici: https://www.numbeo.c..._by_country.jsp . Presupun ca romanii de aici or sa mearga in Romania sa isi schimbe dantura, cel putin cand am fost la dentist aici nu prea am vazut romani. Incearca sa te informezi un pic in privinta sistemului sanitar de exemplu, poate o sa iti explici de ce vin cei din Nord sa plateasca operatii scumpe aici ( btw vazusem un reportaj despre un roman care venise pentru un implant de par - e reprezentativ pentru Romania? )
2. Definitia masinilor de lux o dai dupa regulile cazinoului din Constanta? Iti garantez ca marcile premium au destul de mare cautare aici, in ciuda crizei de care vorbesti. Doar ca un spaniol nu o sa-si cumpere un Porsche daca nu si-l poate intretine.
3. Oamenii sunt saraci aici, dupa ce criterii? In genere putini dintre colegii mei isi petrec vacantele in Europa, majoritatea merg in US sau in tari gen India, Nepal, Tailanda, sau Australia. Dap, dupa o perioada asta ajunge sa ti se para "un stil foarte normal"
4. Sunt de acord cu tine ca e mult mai "safe" sa ai ceva pregatit inainte de a te risca la o aventura de genul asta, trebuie sa te informezi bine, pe cat posibil sa ai ceva interviuri cand ajungi aici, posibilitatea de a te intretine cateva luni, etc.
5. Nimeni nu ii arunca pe romani afara din Spania, cred ca asta se regleaza de la sine putere prin oportunitatile pe care le ofera piata fortei de munca. Cred ca doar au sporit controalele pentru a evita munca la negru.

Pentru orice informatii vorbim pe privat, nu cred ca discutia asta il ajuta prea mult pe autorul topic-ului.

#34
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Spania este un fel de Romania dar cu sistem de sanatate mai bun si infrastrucura mai buna.am prieteni au stat doi ani pentru o operatie de varicela.cei din nord au case in Spania si au residenta acolo cum am avut si eu 16 ani.munca la negru este un busisness bun,multinacionalele platesc in general prost.pentru vacanta spania este recomandat dar pentru un trai decent pentru familie cu copii este imposibil.

#35
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postpetre69, on 21 aprilie 2017 - 10:30, said:

am inteles
atunci da-mi un site unde gasesc hosteluri
orice numai sa ma orientez

Un coleg mi-a indicat site-ul de mai jos. Nu e de hosteluri ci de apartamente:
https://www.spotahome.es/

#36
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postfflloorryynn, on 20 aprilie 2017 - 16:08, said:

Mergi cu încredere! Spania, economic, cultural și turistic e cu douăj' de clase peste România. Necunoscătorii vorbesc în necunoștință de cauză, referindu-se la rata șomajului din Spania, fără să-și dea seama că în România șomajul real - nu ăla din pix raportat la Bruxelles - e undeva pe la 35%. În Spania, în turism se câștigă excelent, doar e a doua atracție mondială după Franța. Succes.

Tu compari Spania cu România sau cu celelalte țări din vest pe care le poți alege când vrei să iei viața de la 0?
A, păi dacă compari Spania cu Franța, Țările de Jos sau Germania, atunci e ca și cum ai compara România cu Slovenia.
Spania și Portugalia sunt cele mai rupte în cur țări din vestul Europei.

View PostOiegas94, on 20 aprilie 2017 - 16:53, said:

In Spania sunt sute de mii de romani, daca ar fi atat de rau traiul, de ce ar mai locui acolo? de ce nu se intorc toti romanii in tara?

Sutele alea de mii sun ăia plecați în anii 2003-2009 când Spania era mai ok, după 2009 nu a mai fost ok.
Mai vezi pe cineva să plece în Spania sau Italia? Toată lumea pleacă în UK, Germania, Olanda și alte țări care au rezistat bine crizei economice.
Cei mai mulți studenți care vin cu Erasmus în România sunt din Spania. De ce? Pentru că doar aici își permit să trăiască cu bursa de 500 de euro, părinții nu le pot da prea mult.

View PostOiegas94, on 20 aprilie 2017 - 15:31, said:

Pentru inceput as vrea sa spun cateva lucruri despre noi: ma numesc Razvan, am 23 de ani, am terminat facultatea de Geografia turismului, a

Salut, unde ai terminat turismul? Un sfat prietenesc, fă masterul aici sau în altă țară. Doar cu diploma de turism ,efectiv nu faci nimica. Știi ceva gis?
Fă masterul în România și mergi cu prietena ta cu Erasmus într-o țară din vest, vezi și acolo cum se învață se muncește, îți faci relații și primești și 500 de euro doar din bursa erasmus. Dacă-ți place, atunci rămâi acolo după ce termini cu dizertația în România.
Țările unde geografia e cu adevărat băgată în seamă sunt Franța, Țările de Jos, Belgia, Austria, Germania, hai să zicem și Italia.

View Postulise28, on 13 iunie 2017 - 16:29, said:



Ok, hai atunci o opinie de la unul care traieste in Spania:

1. Statistica pentru QLI nu o sa se faca pe baza opiniei romanilor din Spania , ci pe baza unor criterii definite pe aici: https://www.numbeo.c..._by_country.jsp . Presupun ca romanii de aici or sa mearga in Romania sa isi schimbe dantura, cel putin cand am fost la dentist aici nu prea am vazut romani. Incearca sa te informezi un pic in privinta sistemului sanitar de exemplu, poate o sa iti explici de ce vin cei din Nord sa plateasca operatii scumpe aici ( btw vazusem un reportaj despre un roman care venise pentru un implant de par - e reprezentativ pentru Romania? )


În primul rând calitatea vieții este relativă. Ce-ți place ție nu-mi place mie și ce-mi place mie nu-ți place ție.
În al doilea rând ăla este un site neserios, în sensul că ce metodologie e aia? La asta se rezumă calitatea vieții? Haleală, chirie și salarii? Ca să vezi cu adevărat calitatea vieții trebuie să pui și cât de ușor îți găsești de muncă, comportamentul oamenilor, diversitatea la locurile de muncă, progresul social. Etc.

Să știi că climă călduroasă, salarii bune și facultăți bune găsești și în Arabia Saudită. Și vorbesc pe bune, ieri am văzut că au facultăți în top 100-200 din lume. Dar ce zici, calitatea vieții e peste media europeană acolo?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate