Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Vreau sa lucrez in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
ulise28

ulise28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.05.2006

View PostVelaxa, on 08 aprilie 2018 - 10:42, said:



În primul rând calitatea vieții este relativă. Ce-ți place ție nu-mi place mie și ce-mi place mie nu-ți place ție.
În al doilea rând ăla este un site neserios, în sensul că ce metodologie e aia? La asta se rezumă calitatea vieții? Haleală, chirie și salarii? Ca să vezi cu adevărat calitatea vieții trebuie să pui și cât de ușor îți găsești de muncă, comportamentul oamenilor, diversitatea la locurile de muncă, progresul social. Etc.

Să știi că climă călduroasă, salarii bune și facultăți bune găsești și în Arabia Saudită. Și vorbesc pe bune, ieri am văzut că au facultăți în top 100-200 din lume. Dar ce zici, calitatea vieții e peste media europeană acolo?

Exact, total de acord ca e foarte relativ sa vorbim de calitatea vietii. Dar totusi criteriile de pe site-ul ala "neserios" ( opinie relativa ) sunt mai obiective si mai usor masurabile decat cele pe care le propui tu ( cum ai masura de exemplu comportamentul oamenilor si diversitatea la locurile de munca? in ce domenii? majoritatea profesorilor de engleza aici sunt straini, majoritatea toreadorilor sunt spanioli, fotbalistii sunt 50% straini .... ce procente ai pune? )

Cred ca toata discutia a inceput prin incercarea de a aduce argumente la intrebarile autorului, am deviat destul de mult, la comparatii intre tari si obiceiuri, job-uri si educatie. Si cred ca daca cineva ar fi fost interesat in a emigra in Arabia Saudita nu ar fi deschis un topic in sectiunea asta, asa ca , pentru a nu compara Noua Zeelanda cu Chile, Japonia sau Afghanistan hai sa nu continuam in aceeasi directie.

#38
Kaella

Kaella

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2018
Buna tuturor, am nevoie de parerea celor care deja locuiesc în Spania de mai mulți ani . Am un gand care  ma tot macină de ceva timp si anume : traiesc in Germania de 6 ani si pur si simplu parca nu imi mai gasesc locul aici desi vb lb( recunosc ,nu perfect ) si totusi ma macină Gandul sa ma mut in Spania ( cunosc lb spaniolă destul de bine 70-80%). Ce mi-as dori însă sa stiu în care oras ar fi mai bine sa ma orientez( financiar vb ) ce as putea lucra în afara de curățenie în case si agricultura având în vedere că vb spaniolă, ce ar putea soțul sa lucreze ( aici lucrează pe camion de 15 t ) cât este alocația lunară pt copii ? Sau mai pe scurt ce ar putea 2 persoane sa lucreze sau sa intreprinda ( afacere ) acolo sa castige suficient cât să nu își ducă zilele ,cum s-ar spune .
Mi-as dori sa isi dea cu parerea doar persoanele care locuiesc în Spania de cel putin 3-4 ani . 😁


#39
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
La alocatie de copil eu te pot ajuta, este 0 euro.Daca ai copil pina la 4 ani 8 ore de cresa costa 460 e pe luna.Eu am stat pina in 2015 in Spania.In Bv la  o firma austriaca plateau aceiasi salariu ca la o multinationala din Spania.Salarile sunt cam 70% din D ,si viata mai scumpa.Am stat aprx 16. Viel spaß sau mai bine mucha suerte

#40
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015
La 23 de ani v-ati  indragostit de Benidorm in noptiile de amor nebune..Imaginea care si-o poate face unul ca turist nu are sau nu prea are nimic in comun cu realitatile vietii de zi cu zi ...Atentie .

View PostKaella, on 11 decembrie 2018 - 01:35, said:

Buna tuturor, am nevoie de parerea celor care deja locuiesc în Spania de mai mulți ani . Am un gand care  ma tot macină de ceva timp si anume : traiesc in Germania de 6 ani si pur si simplu parca nu imi mai gasesc locul aici desi vb lb( recunosc ,nu perfect ) si totusi ma macină Gandul sa ma mut in Spania ( cunosc lb spaniolă destul de bine 70-80%). Ce mi-as dori însă sa stiu în care oras ar fi mai bine sa ma orientez( financiar vb ) ce as putea lucra în afara de curățenie în case si agricultura având în vedere că vb spaniolă, ce ar putea soțul sa lucreze ( aici lucrează pe camion de 15 t ) cât este alocația lunară pt copii ? Sau mai pe scurt ce ar putea 2 persoane sa lucreze sau sa intreprinda ( afacere ) acolo sa castige suficient cât să nu își ducă zilele ,cum s-ar spune .
Mi-as dori sa isi dea cu parerea doar persoanele care locuiesc în Spania de cel putin 3-4 ani . ��
Nu as da  Germania pe Spania ...dar ...ca camionagiu sotul poate gasi de munca destul de usor .Alocatiea este ZERO .
Ca sa "iti duci zilele" va puteti intoarce in Romania .

#41
dr0lecter

dr0lecter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2019
Spania la momentul de față nu stă foarte bine din punct de vedere al muncii, au început până și ei să emigreze. Am stat în Valencia 12 ani cu părinții și acum a trebuit să plec în UK după ce am terminat facultatea pentru că e foarte greu să găsești un job care să merite. Nu zic imposibil, zic greu. Dacă te mulțumești cu sub 1000 pe lună și 12h de muncă pe zi, go on.

#42
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Toate prognozele sint sumbre pt Spania .
Ultimile statistici dau " Occidentul" cunoscut , cu un nivel de trai mult mai scăzut față de anii anteriori.
Riscul este maxim pt expati, că dacă se supără aia , primii luați la măciuci sint fix romanii.

#43
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View PostOroles77, on 22 aprilie 2019 - 04:35, said:

La 23 de ani v-ati  indragostit de Benidorm in noptiile de amor nebune..Imaginea care si-o poate face unul ca turist nu are sau nu prea are nimic in comun cu realitatile vietii de zi cu zi ...Atentie

Nu as da  Germania pe Spania ...dar ...ca camionagiu sotul poate gasi de munca destul de usor .Alocatiea este ZERO .
Ca sa "iti duci zilele" va puteti intoarce in Romania .

Nu mai vorbesc de chiriile care au crescut cu aproape 50%, din cauza asa-numitei cresteri economice. Care nu se reflecta deloc in salarii, doar in cheltuieli.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate