Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Nu lua niciodată credit pe mai mult de 10 ani și nici credit cu dobândă variabilă

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
cred ca defapt BNR-ul pregateste terenul pentru ce va zice peste cativa ani cand va creste ROBOR-UL spectaculos.
Va aduceti aminte cand ziceau acum cativa ani "V-am zis noi sa nu va luati credite in franci elvetieni, sa nu faceti credite in valuta si la la la...."
Povesti tata... daca vroiau sa faca ceva ar fi interzis creditele pe o perioada mai lunga de 10 ani > automat scadea si pretul locuintelor.
Dar asa n-ai cum sa mai tii un sclav indatorat o viata... Nu e pe placul elitelor financiare...

#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013
E de asteptat sa creasca ROBOR-ul, deocamdata e foarte jos.

View Postdhaneey, on 20 aprilie 2017 - 15:37, said:

cred ca defapt BNR-ul pregateste terenul pentru ce va zice peste cativa ani cand va creste ROBOR-UL spectaculos.
Va aduceti aminte cand ziceau acum cativa ani "V-am zis noi sa nu va luati credite in franci elvetieni, sa nu faceti credite in valuta si la la la...."
Povesti tata... daca vroiau sa faca ceva ar fi interzis creditele pe o perioada mai lunga de 10 ani > automat scadea si pretul locuintelor.
Dar asa n-ai cum sa mai tii un sclav indatorat o viata... Nu e pe placul elitelor financiare...
Daca interzicea sareau toti ca BNR-ul se baga si le interzice sa cumpere case si masini.

Ca idee, ii absolut normal sa nu iei credit in alta valuta decat cea in care ai veniturile. Chiar daca dobanzile sunt mult mai mari (ca idee, ii normal sa fie dobanzile mari la lei, riscurile sunt mai mari decat la euro tinand cont de tara, economie, partide etc.) ii mai indicat sa iei in lei. Acum, ca nu toti isi permit dar vor este partea a doua.

Edited by jm2010, 20 April 2017 - 15:46.


#21
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Unii ziceti ca ar trebui interzise creditele in alte valute (alea exotice, mai ales daca nici macar nu primesti salariul in acea valuta), voi si ganditi ce scrieti? Pe acelasi principiu ar trebui interzise tigarile, alcoolul, fast food-urile etc. pentru ca dauneaza sanatatii. E democratie (chiar daca nu in adevaratul sens al cuvantului). BNR nu poate sa interzica sa iei credit in CHF, ca BNR nu-si face treaba cum ar trebui asta e alta poveste.

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
BNR iti da, dar in sac nu-ti baga.

Putini vor sa isi aduca aminte ce nebunie era prin 2005-2007! Ia acum creditul, ca maine va fi mai rau!
Leul era in erectie, salariul minim pana in 2010 era vazut pe la 500 eur etc.

Iti pot spune eu niste chestii de bun simt, dar pe care le vei ignora:

- fa sport minim 30 minute/zi
- bea minim 2l apa/zi
- nu fuma
- mai usor cu dulciurile si painea
- nu ai nevoie de cate un telefon/an
- etc

#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Foarte interesant ce spune BNR: apa e uda si zapada e alba.

BNR fiind instituatia aia care prin 2005-2008 zbiera prin toti zbirii de serviciu (inclusiv Isarescu) ca populatia sa ia credite, ca asa se invarte economia, ca merita, ca in 2015 salariul mediu in Romania va fi 1.500 euro pe luna si ca oricum cel tarziu 2010-2011 nici nu se pune problema sa nu trecem la euro.
:death:

#24
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View PostFriskey, on 20 aprilie 2017 - 19:09, said:

Foarte interesant ce spune BNR: apa e uda si zapada e alba.

BNR fiind instituatia aia care prin 2005-2008 zbiera prin toti zbirii de serviciu (inclusiv Isarescu) ca populatia sa ia credite, ca asa se invarte economia, ca merita, ca in 2015 salariul mediu in Romania va fi 1.500 euro pe luna si ca oricum cel tarziu 2010-2011 nici nu se pune problema sa nu trecem la euro.
Posted Image

pai tu esti de vina.
De ce n-ai votat cu PSD? veneau astia mai din timp sa creasca salariile....
pana acum cred ca aveam 300% datorie din PIB, mai rau ca Japonia, dar nu conteaza, aveai 1500 de euro salariu...Posted Image
Mai stii cand zicea motocicleanu sa profitam de criza sa ne luam casi in America?
Here we go again...

ce rost are sa trecem la euro? lasa ca leul e mai bun.. cum vrei sa mearga tiparnita daca noi avem euro?

Edited by dhaneey, 20 April 2017 - 20:11.


#25
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

Quote

In estenta articolul e cam slab.
Primul punct, riscul valutar este probabil cel mai mare risc, pe care o persoana nu ar trebui sa si-l asume decat daca are anumiti factori care sa scada riscul (macar o parte din venituri in valuta respectiva, sau incasari legate la valuta respectiva, chiar daca denominate in lei. In plus la un imprumut in alta valuta mai ai un cost ascuns cu schimbul valutar, unde mai pierzi bani.
Al doilea punct, ori se refera la credite de consum sau auto, unde este perfect adevarat, dar de altfel BNR a limitat durata creditelor la 5 ani, ori daca se refera la credite imobiliare, ar trebui formulat ca o recomandare, pentru ca sunt cazuri in care are sens sa iei creditul pe o perioada mai lunga, mai ales ca poate fi platit anticipat.
Al treilea punct are sens doar daca se refera la credite pe termen lung si chiar si acolo ar trebui formulat ca o recomandare.

Din pacate educatia financiara nu se poate face cu o prezentare ci cu discutii mult mai lungi in care cei care se gandesc sa ia imprumuturi sa inteleaga riscurile dar si situatiile in care poate fi oportun sa iei un credit. Sunt si astfel de situatii, dar deoarece mare parte din credite, mai ales de catre persoane fizice, sunt luate inoportun, bancile prefera sa nu ajute in mod real la educatia financiara a perosanelor, ci poate doar sa le incurajeze sa se comporte responsabil dupa ce au luat un credit.

Chiar azi m-a sunat o fatuca de la Bancpost sa-mi vanda un imprumut de consum cu 7,9% dobanda. Nu stiu ce m-a apucat sa-i spun ca nu vreau asta, dar o sa vreau altceva de la ei in viitor, ca m-a tinut 15 minute la telefon, incercand sa-mi vanda pe rand toate creditele din oferta Bancpost, sa-mi calculeze cat de multi bani ar putea sa-mi dea, la ce dobanda (scumpa) samd. Din pacate cred ca m-a notat pe un caiet si o sa ma mai sune, dar data viitoare ii spun direct ca nu ma intereseaza, iar cand am nevoie, ma duc la sucursala.

#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
7,9% dobanda la nevoi personale e cea mai buna oferta de departe...

#27
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
In principiu cele mai periculoase credite sunt cele cu ipoteca. Eu stiu pe cineva care si-a pierdut casa si acum sta din chirie.
10 ani mi se pare foarte mult sa iei credit cu dobanda variabila. Cu taote ca poate parea avantajoasa faata de cea fixa, nu e chiar asa.

Edited by knight28, 21 April 2017 - 20:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate