Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nu lua niciodată credit pe mai mult de 10 ani și nici credit cu dobândă variabilă

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016

Quote

- nu lua niciodată un credit într-o altă valută decât cea în care încasezi veniturile curente
- nu lua niciodată credit pe o perioadă foarte lungă (mai mult de 10 ani)
- nu lua niciodată credit cu dobândă variabilă (indexabilă cu o mărime variabilă gen ROBOR sau LIBOR)



Daca astea sunt ideile BNR, de ce nu restrictioneaza creditarea?

sursa

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Alea sunt indicatii pentru magistrati, nu pentru noi.
Daca citeste Kovesi, nu lua credit cucoana ! Ia morman direct !

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
ca sa nu tipe lumea ca nu au voie.
bnr incearca sa faca recomandari, ca prostului nu ii pasa, e partea a doua. io's convins ca degeaba tipa bnr, ca o sa fie ca la creditele in franci, de exemplu. bnr zicea sa nu iei credite in franci, lumea facea coada la banca dupa franci.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View PostStef_Stef, on 20 aprilie 2017 - 13:15, said:

Daca astea sunt ideile BNR, de ce nu restrictioneaza creditarea?

sursa

Asta cu dobanda variabila sunt de acord, dobanda se modifica uneori chiar mai des de 1-2 ori pe an, dar salariul ba, astfel ca in general platesti mult mai mult decat ai fi crezut.

Partea cu cei 10 ani, este discutabila, cam greu sa construiesti o casa de 200.000eur cu un credit pe 10 ani, nu stiu cati isi permit sa achite 200.000 (fara dobanda) in 120 de luni, adica 1666 eur (fara sa calculam dobanda) lunar.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ideea e simpla, sa nu iei credit in valute exotice....

#6
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
defapt e si mai simplu: sa nu iei deloc credit ca sa dea bancile faliment, BNR-ul ne protejeaza pe noi muritorii de rand si se lupta cu bancherii aia lacomi, defapt stai asa ca ei sunt bancherii lacomi  Posted Image

#7
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postslai, on 20 aprilie 2017 - 13:25, said:

....bnr zicea sa nu iei credite in franci, lumea facea coada la banca dupa franci.
Pai poate asta era si ideea...Posted Image ..stiu ,sunt rau...ziceam si eu...

View Postdhaneey, on 20 aprilie 2017 - 13:40, said:

defapt e si mai simplu: sa nu iei deloc credit ca sa dea bancile faliment, BNR-ul ne protejeaza pe noi muritorii de rand si se lupta cu bancherii aia lacomi, defapt stai asa ca ei sunt bancherii lacomi
vezi ca exista o lege data, apropo de" incitarea " cu "sa dea bancile faliment"....cauta sa te minunezi....legat de postul tau,nu doar like ci si  Posted Image

Edited by gump4, 20 April 2017 - 13:50.


#8
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016
1. "nu lua niciodată un credit într-o altă valută decât cea în care încasezi veniturile curente" - discutabil dar OK
2. "Nu lua niciodată credit pe o perioadă foarte lungă (mai mult de 10 ani)" - de acord
3. "nu lua niciodată credit cu dobândă variabilă (indexabilă cu o mărime variabilă gen ROBOR sau LIBOR)" - bancuri

Quote

Prezentarea acestor factori a constituit introducerea unei noi lecţii de educaţie financiară din cadrul seminarului organizat de Institutul Naţional al Magistraturii (INM)

Asta nu inteleg cum vine. Ce are INM-ul cu educatia financiara?

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Ce coincidenta, am stat de vb cu cineva care lucreaza intr-o banca din Elvetia si imi spunea ca la ei creditele ipotecare se dau pe maxim 10 ani, nu am intrebat ce fac mai departe ca e greu sa achiti un credit in 10 ani in conditiile in care un apart de 50m2 e minim 4-500 000chf dar probabil ca dupa cei 10 ani se refinanteaza. Nu aveau dobanzi variabile ptr credite ipotecare iar vanasul e de 25%

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
pe undeva are legatura, s-a mai propus ceva similar

https://www.agerpres...stitia-21-16-54

#11
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 24.12.2004
Cel mai bine ar fi sa nu iei niciodata bani cu imprumut de la camatarii cu vitrina la strada.
Evident ca nici de la aia care se ascund in ziua platii ca sa iti execute apoi garantia.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostStef_Stef, on 20 aprilie 2017 - 13:15, said:

Daca astea sunt ideile BNR, de ce nu restrictioneaza creditarea?

sursa
Ca sursă este indicat un ziar și nu un comunicat al Băncii Naționale, ceea ce presupune că e puțin probabil să fie ideile BNR. Cât despre ”adevărurile” din articol, acestea sunt totdeauna interpretabile. E bine să ai dobândă fixă atunci când cresc dobânzile și să ai variabilă atunci când scad. Eu am avut credit și în perioada anilor 1998-2003 când dobânzile scădeau vertiginos iar un credit cu dobândă fixă ar fi fost cel puțin la fel de dezastruos ca actualele credite în CHF. Am avut altul, ipotecar, luat în 2006 cu dobândă promoțională de 9,6% finalizat în 2015 când dobânda scăzuse spre 4%. După autorul articolului am greșit dar realitatea a dovedit că am făcut alegerea corectă.
Celtic are dreptate când spune că e bine să nu ai credit dar nu toți pot să-și cumpere o casă cu banii jos.

Edited by MembruAnonim, 20 April 2017 - 14:32.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View PostStickyFingaz, on 20 aprilie 2017 - 14:06, said:

3. "nu lua niciodată credit cu dobândă variabilă (indexabilă cu o mărime variabilă gen ROBOR sau LIBOR)" - bancuri
NU STIU DACA E BANC, momentan robor la 3 luni, la care se calculeaza majoritatea dobanzilor e in jud de 0.8, dar a fost si 6%.
cine iti garanteaza ca in 10-20 de ani nu mai prinzi o crestere? sa zicem ca iei un credit pe 20 de ani, acum cu 5%, daca creste dobanda la 10%, creste rata cu 50%.
sa vezi atunci vaiete si tipete ale creditacilor. probabil vaietele alora cu francii au fost cantec de leagan pe langa ce va fi.
io nu am fost suficient de curajos sa iau credit pe 5 ani cu dobanda variabila...

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Mai exista la noi dobanda fixa?

#15
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

View Postslai, on 20 aprilie 2017 - 14:43, said:

NU STIU DACA E BANC, momentan robor la 3 luni, la care se calculeaza majoritatea dobanzilor e in jud de 0.8, dar a fost si 6%.
cine iti garanteaza ca in 10-20 de ani nu mai prinzi o crestere? sa zicem ca iei un credit pe 20 de ani, acum cu 5%, daca creste dobanda la 10%, creste rata cu 50%.
sa vezi atunci vaiete si tipete ale creditacilor. probabil vaietele alora cu francii au fost cantec de leagan pe langa ce va fi.
io nu am fost suficient de curajos sa iau credit pe 5 ani cu dobanda variabila...

Sunt bancuri. Nu trebuie sa tipi. Eu am in EUR pe 10 ani si mie mi-a scazut procentul continuu de cand am luat creditul. Pentru o moneda normala gen EUR sau USD nu variaza rata dobanzii cum variaza la monede "exotice" cum ar fi leul. Mai ales in cazul EUR, unde este vorba despre politica valutara a unui grup de state si nu al unuia singur. Dobanda fixa este intotdeauna mai mare decat decat dobanda variabila la orice credit ai lua.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postalin62, on 20 aprilie 2017 - 14:49, said:

Mai exista la noi dobanda fixa?
da, dar e mai mare de cat maximul de la cea variabila....

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View Postalin62, on 20 aprilie 2017 - 14:49, said:

Mai exista la noi dobanda fixa?
MAI EXISTA. nu la toate bancile, majoritatea acum fug de creditul asta, le miroase ca un credit cu dobanda variabila poate aduce profit mai mare in viitor.
robor cam e jos tare, prea putin mai are loc sa se mai duca in jos, pe cand in sus e loc.

#18
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
dobanda variabila pe durata mica

dobanda fixa pe durata mare

eu asa joc :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate