Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sony A9

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#145
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Exista și în România colecționari de gadgeturi la moda, nu m-ar mira sa se vânda și la noi vreo duzină. Sa nu-i excludem nici pe aia care se duc in magazin și iau "ce-i mai scump" si de firmă.

#146
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KX1sfy__7A4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#147
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/osVWOUMW8vc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#148
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
E drept, e pe hârtie dar e ! https://petapixel.co...d-dxomark-says/

#149
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
https://www.dpreview...lenses-attached

#150
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Deschid articolul pus de Montecarlo si vad ca Petapixel zice "Sony a9 Sensor One of the Best Ever Tested, DxOMark Finds".

Cu scorul de 92, Sony A9 nu este nici macar in primele 10 camere testate de DXO si are in fata camere fara pretentii precum D600, D610.

DR-ul vad ca este cu 1.5 stopuri mai slab decat la D810 - care e cea mai tare camera din clasament la DR.
La "Portrait color depth" este iarasi mult in urma fruntasei Sony A7R II  (si nu le pun aici pe cele 2 Phase One cu senzor MF).

La "sports" sta intr-adevar foarte bine, dar aici e pe locul 2, dupa Sony A7s. Si nu e mult nici peste Sony A7R II.


De ce sunt atat de entuziasmati ?

Edited by katran, 25 June 2017 - 20:49.


#151
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Multa lume spune ca cei de la DXO fac marketing pe bani la cine da mai mult ...

#152
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 25 iunie 2017 - 20:38, said:

i vad ca Petapixel zice "Sony a9 Sensor One of the Best Ever Tested".

Pai e ok, e una dintre cele mai bune...cele mai buine 2, cele mai bune 5, cele mai bune 100..nu zice, dar nu conteaza.

#153
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postkatran, on 25 iunie 2017 - 20:38, said:

Deschid articolul pus de Montecarlo si vad ca Petapixel zice "Sony a9 Sensor One of the Best Ever Tested, DxOMark Finds".

Cu scorul de 92, Sony A9 nu este nici macar in primele 10 camere testate de DXO si are in fata camere fara pretentii precum D600, D610.

DR-ul vad ca este cu 1.5 stopuri mai slab decat la D810 - care e cea mai tare camera din clasament la DR.
La "Portrait color depth" este iarasi mult in urma fruntasei Sony A7R II  (si nu le pun aici pe cele 2 Phase One cu senzor MF).

La "sports" sta intr-adevar foarte bine, dar aici e pe locul 2, dupa Sony A7s. Si nu e mult nici peste Sony A7R II.


De ce sunt atat de entuziasmati ?

Compară-l cu "competiția" directă, adică D5 și 1Dx Mk.II ;-)

Edited by montecarlo, 30 June 2017 - 08:12.


#154
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu unul nu am scule ca să verific ce spune DXO, Petapixel sau alții. Și, ca utilizator hobbist, nici nu prea mă interesează; dacă iese ce-mi trebuie mie e OK. La majoritatea oamenilor "normali" oricum o decizie privind schimbarea sistemului e treabă grea. E clar că într-un orizont de 5-10 ani (dacă mai trăim până atunci, să ne dea Dumnezea sănătate) probabil că vrând-nevrând vom trece pe ML-uri. Dar eu cred că în acest moment treaba cu ML încă nu e coaptă și nu cred că toți producătorii și-au decartat soluțiile. De ex. nu cred că Nikon ar lăsa câteva zeci de milioane de obiective orfane în piață. Canon are ceva preocupări ML, cam modeste, și care nu au atins încă convingător problema altor câteva zeci de milioane de obiective cu montură Canon din piață.

Faptul că ML-urile nu-s coapte încă se vede și la A9. Evident, probabil numai romanticii se așteptau s-o nimerească din prima cu o cameră în clasa action / sport. Sunt multe inovații interesante fără discuție. Totuși eu văd pe multe poze A9 culori cam spălăcite. Nu e neapărat relevant, depinde și de cine fotografiază și de cum se face PP. Mai văd și altele, de ex. asta.

Eu aștept, nu mă grăbesc. E așa mișto să mai înlocuiești, din când când, GAS cu excursii prin lumea largă Posted Image

#155
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Bine, daca ai citit totul, ai vazut ca bandingul este destul de ciudat: citind cate 12 linii simultan pentru fps bun, este evident ca orice sursa luminoasa cu anumite frecvente va genera fenomene de banding. La aparatele care citesc line cu linie, fenomenul exista doar la nivel de linie si nu se observa in imaginea finala. Este un fel le Moiree pe frecventa, nu pe suprafata. Deci ideea de a citi la nivel de calup este buna in teorie, dar poate genera zbarci.

Mi-a placut primul comentariu:

So, α9 brings quite some problems, doesn't it ... it affects 2% with focus innacuracy, 2% with this, 2% with overheating, 2% with banding, 2% with ... suma sumarum?

#156
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Doar a9 are pb. cu banding?

#157
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Subtil, ca de obicei. Posted Image
Ți se pare cumva că văd numai bubele altora?

Din ce știu eu era banding și la 7D, dar numai pe zonele întunecate care erau ridicate la PP. Câtă vreme expuneai adecvat era OK. Iar asta se petrecea prin 2009, acum 8 ani.
O fi banding și pe la alte camere mai vechi. Dar nu cred că pe senzorii Nikon / Pentax (mă rog, tot Sony) sau pe cei Canon mai noi (80D, 5D4, 1DX2). Chiar și la 5D3 (2012) trebuie să te străduiești tare cu subexpunerea, așa pe la -6...-7 stopuri, ca să provoci ceva banding / pattern noise. La A9 ăia arată poze la lumina zilei. Sau mă rog, la lumina a panourilor de LED-uri. Și se vede al dracului de tare.

Edited by calexe, 30 June 2017 - 16:45.


#158
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Eram subtil in alta directie...

#159
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcrokodilu, on 30 iunie 2017 - 16:13, said:

Doar a9 are pb. cu banding?


La faza aia, cred ca numai a9. Nu am auzit de altii sa mearga in paralel la citire simultana un numar mare de linii consecutive.

#160
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
http://www.eoshd.com...-led-ad-boards/

#161
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Asa e.

#162
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postneur0, on 25 aprilie 2017 - 17:14, said:

Ce atâta progres şi tehnologie? Canon are un motto, "less is more". De fiecare dată când mai elimină câte o funcţionalitate de pe aparat cer mai mulţi bani. Posted Image
Apropo de 6D Mark II. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate