Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sony A9

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#127
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Recuperarea "accidentelor" e un aspect; zgomotul in umbre, altul.
Intr-un comentariu, autorul ofera ca argument comparatii intre imagini expuse corect (cu alte aparate):
https://www.dpreview...504&y=0.3261774
https://www.dpreview...37&y=0.18177861

#128
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
da.... deci astia de la sony trebuiau sa le dea senzorul asta la pentax, sa vezi ce faceau aia cu el.... nici nu va imaginati

#129
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Da, cam mult zgomot.

Edited by DSops, 21 May 2017 - 22:07.


#130
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
@Mondeo: FAIL :P

Se pare ca nu poti avea un aparat optimizat atat pentru viteza cat si pentru calitatea imaginii. Nu-i mare bai, Sony au si d-alalalt.

#131
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dar exista niste DSLR care la aceeasi bani au si viteza si calitate ;)
Asadar, A9 e un pârț cu pretentii de parfum.

#132
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Exista, care?

#133
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
D5.

#134
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
La acelasi pret?

#135
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
D5 este de asemenea optimizat pentru viteza.

#136
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Toate camerele de tipul asta sunt optimizate pentru ISO mare si foarte mare. E destul de caraghios sa te plangi ca nu face si cartofi gratinati din moment ce alt model e optimizat pentru asa ceva.

#137
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postmontecarlo, on 19 mai 2017 - 16:38, said:

Mari diferențe nu-s. Canon 16-35 2.8 (790g) vs Sony 16-35 2.8 (680g): 2000 usd vs.2200 usd (10%) și respectiv Canon 16-35 f4 (615g), Nikon 16-35 f4 (680g), Sony 16-35 f4 (518g): 1000 usd vs.1100 usd vs. 1250 usd.
Permite-mi sa-mi pastrez rezervele mele. La Canon mai ai si mk 2 care e 1450 usd . Dar facand abstractie de aceste aspect si legandu-ne de o alta stire despre Sony - explicati-mi si mie cum vrea Sony sa acapareze piata cu produse la acelasi pret sau mai scumpe in fata unor producatori consacrati in industrie? Exceptand pe cei care sunt 'stimulati' sa treaca de la un system la altul, ori pentru care acesti bani nu inseamna mare lucru - pe cine/cati altii spera ei sa fure de pe alte sisteme ? Poate aberez dar pentru mine nu are logica ori pun problema gresit din start. Din cate am observat am tendinta sa cred ca cei mai multi dintre voi ( fotografi profesionisti ori amatori avansati ) ati schimbat mai multe marci de masini in ultimii 10-15 ani decat de dslr-uri. Motivele sunt lesne de inteles ( si am mai spus ) - multi dintre voi ati bagat o 'avere' in accesorii, si s-ar pierde enorm doar sa cumparati echivalentul de la altul doar pentru un  body nou cu functii/specificatii racnet ce oricum or sa devina standard si la ceilalti in 1-2-3 ani. Ca scoate Sony ozn-uri pe langa petardele de canikon - ma bucur, competitia aduce progresul, iar cine se crede jupan ori nu poate/nu vrea sa se adapteze cererii atunci o sa ajunga o fosila ( a se vedea Nokia si altii ). Sa nu spuneti ca nu sunt destinate pietelor din Ro - romanii au multe de invatat de la occidentali cand e vorba de chibzuinta si respect pentru bani. Si da, 10-25% in plus pentru o singura lentila nu e moarte de om, dar va rog sa faceti un sistem complet care sa acopere o plaja respectabila de nevoi si apoi sa tragem linie sa vedem diferenta. Sa ma contraziceti si sa ma convingeti - ce am eu sau altul  de castigat pe termen lung daca e sa alegem Sony? Ca la pret nu ma excita, la piata sh nici atata, gama foarte limitata din care sa aleg  - ramane doar body care e cel mai tare azi ( subiectiv  vorbind sa presupunem ca bate tot si la peisaje, sport, mpx, iq, dr, iso etc ) si la un pret pe masura

#138
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nici macar azi nu e cel mai tare. E cel mai tare la unele caracteristici dar nu ca body. Eu consider ca tot varfurile de gama Canikon sunt top.

#139
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postcristi_cost, on 26 mai 2017 - 20:19, said:

Permite-mi sa-mi pastrez rezervele mele. La Canon mai ai si mk 2 care e 1450 usd . Dar facand abstractie de aceste aspect si legandu-ne de o alta stire despre Sony - explicati-mi si mie cum vrea Sony sa acapareze piata cu produse la acelasi pret sau mai scumpe in fata unor producatori consacrati in industrie? Exceptand pe cei care sunt 'stimulati' sa treaca de la un system la altul, ori pentru care acesti bani nu inseamna mare lucru - pe cine/cati altii spera ei sa fure de pe alte sisteme ? Poate aberez dar pentru mine nu are logica ori pun problema gresit din start. Din cate am observat am tendinta sa cred ca cei mai multi dintre voi ( fotografi profesionisti ori amatori avansati ) ati schimbat mai multe marci de masini in ultimii 10-15 ani decat de dslr-uri. Motivele sunt lesne de inteles ( si am mai spus ) - multi dintre voi ati bagat o 'avere' in accesorii, si s-ar pierde enorm doar sa cumparati echivalentul de la altul doar pentru un  body nou cu functii/specificatii racnet ce oricum or sa devina standard si la ceilalti in 1-2-3 ani. Ca scoate Sony ozn-uri pe langa petardele de canikon - ma bucur, competitia aduce progresul, iar cine se crede jupan ori nu poate/nu vrea sa se adapteze cererii atunci o sa ajunga o fosila ( a se vedea Nokia si altii ). Sa nu spuneti ca nu sunt destinate pietelor din Ro - romanii au multe de invatat de la occidentali cand e vorba de chibzuinta si respect pentru bani. Si da, 10-25% in plus pentru o singura lentila nu e moarte de om, dar va rog sa faceti un sistem complet care sa acopere o plaja respectabila de nevoi si apoi sa tragem linie sa vedem diferenta. Sa ma contraziceti si sa ma convingeti - ce am eu sau altul  de castigat pe termen lung daca e sa alegem Sony? Ca la pret nu ma excita, la piata sh nici atata, gama foarte limitata din care sa aleg  - ramane doar body care e cel mai tare azi ( subiectiv  vorbind sa presupunem ca bate tot si la peisaje, sport, mpx, iq, dr, iso etc ) si la un pret pe masura
E marketing și cam atât. Fără o rețea globala de service care sa funcționeze și sa poată susține utilizatorii profesionisti e doar o camera.

Iar gama de obiective are lipsuri mari pe zona telefoto.

#140
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Pretul in Romania este 23.899 Ron = 5200 Euro, mult peste cel anuntat.

http://www.f64.ro/so...medium=afiliere

Edited by katran, 30 May 2017 - 22:32.


#141
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Avantajul unui pret urias este ca si o biata reducere de 1% va insemna defapt o suma consistenta ce iti va ramane in buzunar, iar daca il iei pe firma ai din start -1000 de coco.

Edited by crokodilu, 30 May 2017 - 22:41.


#142
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Posted Image

Pretul urias mai are si alte avantaje:
-cand il vei revinde, desi vei recupera doar o mica parte din bani pe care i-ai dat initial, aceasta mica parte va fi o suma consistenta;
-peste 75% din obiective vor parea extrem de ieftine, pentru ca nu vor reprezenta decat 5...25% din pretul camerei;
-garantia va fi neinteresanta, pentru ca pretul reparatiei oricarei defectiuni o sa fie teribil de mic in comparatie cu pretul de achizitie, neglijabil.

Edited by katran, 30 May 2017 - 23:07.


#143
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Asta e modelul care o sa fie, de departe, cel mai slab la vanzari din gama Ax. E greu si pentru cineva bagat puternic in sistem sa justifice 5000 de euro dati pe un body fara sa ai acces la obiective native sport/wildlife.

#144
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdevlin2427, on 31 mai 2017 - 07:39, said:

..E greu si pentru cineva bagat puternic in sistem sa justifice 5000 de euro dati pe un body..
Greu, dar nu imposibil. Exista Leica.
Un alt avantaj al pretului urias e ca daca vinzi doua deja ti-ai atins targetul anual de 10K sales, in plus spatiu de stocare mic, costuri operationale mici...numa avantaje.

Edited by crokodilu, 31 May 2017 - 09:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate