Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Scaunul Markus

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
n-ai prin casa ulei pentru plaja in recipient cu pulverizator sau spray ?
ai incercat sa pui vaselina cu un betisor pentru urechi, de exemplu ?
cum anume merg greu rotilele ? cand tragi scaunul sa te asezi sau cand stai pe scaun si vrei sa te misti cu el ?
intreb pentru ca rotilele de mai jos, de la ikea, sunt in pozitia blocat cand scaunul e liber, tocmai pentru a nu se misca atunci cand vrei sa te asezi/ridici..
scaunul tau pe ce suprafata sta - parchet, mocheta/covor ? nu cumva a adunat scame si fire de par, de-a lungul timpului ? daca il tii pe covor/mocheta, poate ca ar trebui sa folosesti protectia pentru podea, tot de la ikea, e posibil sa se miste rotilele mai bine.
http://www.ikea.com/...ducts/70367774/
http://www.ikea.com/...ducts/44881100/

#20
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
n-ai prin casa ulei pentru plaja in recipient cu pulverizator sau spray ?
Am dat cu WD40, dar asta e degresant. Trebuie vaselina.

ai incercat sa pui vaselina cu un betisor pentru urechi, de exemplu ?
Este locul foarte stramt unde trebuie uns, imposibil de ajuns cu orice obiect.

cum anume merg greu rotilele ? cand tragi scaunul sa te asezi sau cand stai pe scaun si vrei sa te misti cu el ?
Se invart greu in jurul axei lor. Nu ma misc cand stau pe el.

intreb pentru ca rotilele de mai jos, de la ikea, sunt in pozitia blocat cand scaunul e liber, tocmai pentru a nu se misca atunci cand vrei sa te asezi/ridici..
Ale mele nu se pot bloca.

scaunul tau pe ce suprafata sta - parchet, mocheta/covor ?
Parchet.

nu cumva a adunat scame si fire de par, de-a lungul timpului ?
Am eliminat scamele, firele de par si alte mizerii inainte de a da cu WD40.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
pai nici cu vaselina sau alt unguent nu ai garantia ca vor functiona ca la inceput. mai bine schimbi rotilele cu unele noi, daca exista asa ceva la ikea (compatibile cu markus, adica).
sau cauti varianta unui produs de gresare (adica de ungere) in recipient spray sau cu pulverizator. la mine acasa, cand mai scartaie cate-o balama de usa, gresez cu crema pentru maini sau lotiune de corp.

#22
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
M-am hotarat sa iau acest scaun, cu cele doua OFF623 am mari probleme. Unul s-a intarit foarte rau de te rupe la fund iar celalalt (care are doar un an si nu prea a fost folosit decat 2 ore pe zi) este lasat prea rau pe spate si stau fortat in el. Cei care il aveti spuneti-mi si mie va rog cam ce inaltime minima are de la sezut la pamant (modelele de acum din magazine, in special cel textil gri inchis) si cam ce unghi are spatarul cand e pus drept (nu pe spate, nu pot sta pe spate cum v-am zis).

Edited by gerbil, 09 July 2017 - 17:05.


#23
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Inaltimea minima a sezutului este de aproximativ 44cm.
Unghiul spatarului este cam de 95 grade cand e in pozitia cea mai ridicata.

Edited by sfantu.dracu, 10 July 2017 - 00:16.


#24
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am intrebat si la Ikea si mi-au raspuns asta:

Buna ziua,
Va multumim pentru interesul acordat produselor si serviciilor IKEA Romania.
Dorim sa va informam ca acest produs are inaltimea pistonului de 38 cm dat la minim , iar la maxim 50cm

Apoi am intrebat daca nu cumva a gresit cand a tastat, deoarece la Ikea pe site scrie minim 48cm.

Buna ziua,
Va informam ca informatiile transmise catre dumneavoastra sunt sigure, scaunul a fost masurat de la podea pana la sezut la minim si maxim inainte de a va trimite informatia.

Ciudat. Pe site la Ikea zice 48cm, voi ziceti 44cm, ei zic 38cm.

Edited by gerbil, 10 July 2017 - 11:16.


#25
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Eu m-am ridicat si am pus ruleta "pe" el azi noapte cand ti-am scris. :)

Si l-am mai masurat acum inca o data.
Inaltimea minima cu tot cu sezut (unde-ti pui tu posteriorul) este de 44.
Cu mine asezat (~75kg) are cam 41.

Inaltimea maxima fara sa ma asez este de 54cm.
Cand sunt sezat coboara la 51cm.

P.S. E probabil sa fi pus eu 1cm in plus.

P.S.2 Scaunul meu are 10 ani si e acoperit cu piele.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
cel mai probabil cei de la ikea au masurat distanta de la podea la marginea inferioara a sezutului, nu la marginea superioara, unde te astezi. diferenta o fi de la grosimea sezutului.

#27
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Da posibil. Sau poate varianta textila gri inchis, ca pe asta vreau s-o iau o avea alte dimensiuni? Mi-e frica sa nu fie prea inalt pentru mine. Cu unul dintre scaunele pe care le am am patit sa fie prea inalt pistonul, si la minim stateam spanzurat. Tot aici mi-a recomandat cineva sa cumpar un piston scurt de 16.5cm (cel original avea 20cm, ma rog nu era nici ala original ca cel original nu a mers din prima zi si mi l-au schimbat). Si acum e ok.

Markus are piston normal? Se poate schimba la o adica cu unul mai mic? Am unul nou de 16.5cm (am luat doua atunci).

Le-am dat un email si am intrebat cum au masurat. Multumesc CorinaDaniela de sugestie.

Edited by gerbil, 10 July 2017 - 11:49.


#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
gerbil, poate are cineva drum zilele astea prin ikea, sa-l rogi sa te ajute cu masuratul scaunului pe toate partile ? cineva, de pe forum/subiect, adica.
nu stiu daca poti monta alt piston, cred ca pierzi garantia produsului daca apar probleme in perioada de garantie.
mai bine le mai scrii inca o data, explicandu-le ca nu te poti deplasa pana acolo si ca nici nu ai pe altcineva sa se duca la magazin.

#29
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Da, le-am zis inca de ieri ca am probleme. au fost foarte draguti au raspuns imediat si culmea, duminica. Alte magazine nu raspund cu saptamanile.

E foarte greu sa gasesc un scaun potrivit din pacate mai ales ca nu le pot proba inainte. Am probleme cu fundul, acum am facut un fel de febra musculara la fese de la scaunele astea. L-am luat in camera la calculator pe cel mai putin tocit (cel luat asta vara) dar acesta e prea pe spate, nu stiu de ce ca doar sunt identice. Am pus un cearceaf ghemotoc in spate dar tot stau cam aiurea. Sunt multe probleme: sa nu fie tare la sezut ca altfel simt oasele cu preseaza pe carne, sa nu fie prea inalt sa stau spanzurat dar nici prea jos sa nu ma pot aseza pe el, am masurat acum si cel pe care stau are cam 47cm si e dat la maxim. Sa nu fie nici prea adanc deoarece am pulpele mai scurte decat gambele (la un om normal este invers) si sa nu fie prea apelcat spatarul sa nu stau prea pe spate. La Markus o sa fie o problema clara si anume spatarul care e prea inalt si nu o sa ajung cu capul la perna de sus dar poate merge pusa alta mai jos ma gandesc asta nu ar fi o problema mare.

Edited by gerbil, 10 July 2017 - 12:00.


#30
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Sezutul la Markus are 46-47cm adancime.

#31
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc.

#32
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
gerbil, tinand cont de problemele tale, ar trebui sa-ti faci unul la comanda. N-are rost sa cumperi cateva scaune pana il nimeresti pe cel potrivit. La fel cum au zis altii pe alte topice, zic si eu: decat un scaun ieftin si prost, mai bine unul scump si bun. Markus merita banii (mi se pare un pret potrivit), dar n-are rost sa-l iei daca tie nu ti se potriveste. Deci comanda unul pentru nevoile tale.

#33
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Asta e ca nu am de unde sa stiu daca e potrivit sau nu pana nu il probez. Se pot face si pe comanda? Unde?

#34
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Sunt oarecum offtopic, dar scaunul din poze e genial, mai ales ca sezutul si spatarul sunt din plasa. Pretul e unul pe masura: in jur de 2500 de lei.

#35
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
gerbil, tot la ikea se gaseste un fel de perna pentru fotoliu/balansoar. nu gasesc si pace produsul in oferta, dar stiu sigur ca l-am vazut la zona de fotolii si balansoare poang, e un accesoriu suplimentar, la fel ca suportul de pus pe bratul canapelei, pentru pastrarea telecomenzilor, ochelarilor.

arata ca in poza de mai jos, e vorba despre acea pernuta suplimentara
[ http://www.ikea.com/it/it/images/products/poang-sedia-a-dondolo-verde-betulla__0093938_PE231547_S4.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.ikea.com/it/it/images/products/poang-sedia-a-dondolo-verde-betulla__0093938_PE231547_S4.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.ikea.com/...ucts/S19181265/

Edited by corinadaniela, 10 July 2017 - 13:52.


#36
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
@corinadaniela: Multumesc o sa ii intreb daca au pernuta pentru cap.

@marga32: Din poze pare Ergohuman. Sincer nu stiu cum m-as simti sa stau doar pe o plasa, habar nu am daca m-ar durea fundul sau nu dupa un timp.

Edited by gerbil, 10 July 2017 - 14:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate