Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce proiecte sau joburi as putea sa am ca si un incepator in c++?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
mihnea_au

mihnea_au

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2012

View PostOriginalCopy, on 11 aprilie 2017 - 17:20, said:

Eu îți spun ce se caută pe piață și unde ai șanse mai bune.

Ca și idee, ai șanse mai bune dacă nu arunci la gunoi ce știi deja (fizică), ci clădești pe fizică drept fundament.

De matematica stiu ca se 'pupa' bine cu programarea. Dar fizica?!
E o intreaga dezbatere separata 'ce se cauta mai mult'. C++ avand larga utilizare imi zisei si ca e mai flexibil. Cu PHP de exemplu (desi poti face mult mai multe cu el) faci web si cam atat.

#38
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostOriginalCopy, on 09 aprilie 2017 - 12:21, said:

Incepatorul angajabil a scris deja macar 10000 de linii de cod intr-un singur proiect la viata lui.

Incepatorul neangajabil poate ajuta in open-source, ca sa capete experienta de angajabil.

Indiferent de limbaj.

Succes!


Din cate am inteles e o lipsa mare de oameni in IT si exista chiar firme dispuse sa te ia la ele si sa te invete ele, nu sa vii deja cu capu doxa, 10.000 de linii de cod. Am un prieten care intr-o facanta de vara, dupa anul I la facultate, s-a dus la un fel de internship la care a primit si bani, doar cu cunostinte de OOP, STL si Networking in C++. Mai mult de 1000 de linii de cod nu cred ca scria.

#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmihnea_au, on 11 aprilie 2017 - 17:39, said:

E o intreaga dezbatere separata 'ce se cauta mai mult'. C++ avand larga utilizare imi zisei si ca e mai flexibil. Cu PHP de exemplu (desi poti face mult mai multe cu el) faci web si cam atat.
Dezbaterea e cam degeaba, cind privesti lucrurile obiectiv. In Romanica, cele mai mari sanse le ai pe Java, dpdv al locurilor de munca, inclusiv junior. Inclusiv pe GitHub, Java e pe locul 2 si C++ pe vreo 7-8. De asemenea, dpdv al limbajului, in Java e "mai usor" decit in C++ sa ajungi mai repede la un nivel cit de cit. Adevarul este ca ce vezi tu in carti nu e cod adevarat, in lumea reala (adica aia pe bani) programele sint scrise in general ca curu, iar cu cit un limbaj permite mai multe cretinatati (si C++ e probabil regele cretinatatilor pe care le poti face cu sau fara voie (un feature pe care unii il numesc "flexibilitate")), cu atita o sa ai un cod mai cretin prin care o sa trebuiasca sa umbli :w00t:
Practic C++ ca prim limbaj e ca i cum ai da un pistol cu 1 milion de tragace unui copil de 3 ani :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate