Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce proiecte sau joburi as putea sa am ca si un incepator in c++?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
CasaBlanca27

CasaBlanca27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2017
Buna as vrea sa stiu daca as putea de sa lucrez la ceva proiecte ca un programator incepator in c++...si daca merita sa continui sa o invat sau sa trec la alta limba de programare

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Incepator nu e cel care a scris trei linii de cod! Incepatorul cautat de angajatori a folosit trei limbaje de programare, a lucrat cu cateva biblioteci, cu API-urile unui sistem de operare, cateva tehnologii diferite etc. asa cum acumuleaza experienta un student la final de facultate, sa aiba o viziune cat de cat. Si abia e incepator.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostCasaBlanca27, on 08 aprilie 2017 - 22:15, said:

Buna as vrea sa stiu daca as putea de sa lucrez la ceva proiecte ca un programator incepator in c++...si daca merita sa continui sa o invat sau sa trec la alta limba de programare
Incepatorul angajabil a scris deja macar 10000 de linii de cod intr-un singur proiect la viata lui.

Incepatorul neangajabil poate ajuta in open-source, ca sa capete experienta de angajabil.

Indiferent de limbaj.

Succes!

#4
CasaBlanca27

CasaBlanca27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2017
Multumesc!

#5
mihnea_au

mihnea_au

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2012
Nu mai deschid alt thread, problema e oarecum similara.
Am 37 de ani si vreau sa invat programare pentru angajare. Am ales C++ pentru ca am ceva idee despre java, php, c/c++ si c++ imi place dintre ele desi mi s-a spus ca e cel mai greu. Am primit indicatii sa las C++ si sa fac web development dar asta nu imi place.
Mai am vreo sansa sa apuc sa ajung angajabil la varsta asta? Am facultatea de fizica facuta si mai m-am jucat cu scrierea de cod in limbajele amintite cand si cand. Acum insa vreau s-o fac serios, 5 - 10 ore pe zi in fiecare zi, doar C++. Intreb pentru ca mi s-a spus sa o las balta ca este prea tarziu.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu dai peste angajatori tampiti, ca mai sunt si din astia, varsta nu ar trebui sa fie un impediment. Daca vei aloca timpul respectiv pe o perioada de 1(depinde numai de tine)~2~3 ani si vei rezolva problemele angajatorului, poti prinde un tren.

#7
mihnea_au

mihnea_au

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2012
1, 2 ani nu ar fi prea mult zic eu; am vorbit cu cineva care lucreaza cu c++ si a zis ca nici in 10 ani la varsta asta nu mai ajung destul de bun

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stie nimeni ce zace in tine.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmihnea_au, on 10 aprilie 2017 - 14:43, said:

1, 2 ani nu ar fi prea mult zic eu; am vorbit cu cineva care lucreaza cu c++ si a zis ca nici in 10 ani la varsta asta nu mai ajung destul de bun

Plasticitatea creierului e alta. Așteaptă-te să ți-o ia înainte dpv profesional tineri de 25 de ani, olimpici de la 15 ani, buni la facultate, etc.

#10
mihnea_au

mihnea_au

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2012
Pai si eu am fost bun la facultate. Daca nu recomandati, o las balta. Nu vreau sa pierd 2, 3 ani si totusi sa nu iasa nimic. Nu vreau sa para ca cedez usor, dar poate ca e mai bine sa asculti ce spun ceilalti cand e greu de acceptat.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Daca esti cu fizica, poate ti-ar mai place mai mult partea de embedded, in C (fara ++).

#12
mihnea_au

mihnea_au

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2012
Ma pot descurca doar cu C? (fara C++)

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Un limbaj e nimica toata (alte tehnologii aditionale iti vor manca timpul). Vei invata mai multe, nevoia te va impinge. Acum trebuie sa poti intelege una-alta si pe urma curiozitatea te va purta spre altceva. Dar incepe sa dai de gust. Tot tu iti vei da seama daca-i de tine sau nu, nu trebuie sa treaca acel timp pentru asta!

Edited by neagu_laurentiu, 10 April 2017 - 18:27.


#14
mihnea_au

mihnea_au

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2012
Apropo, am vazut ca limbajul in sine nu e mare. Probabil cei care spun ca dureaza foarte mult ajungerea la un nivel acceptabil se refera la altceva, tehnici de programare, biblioteci, frameworks sau habarnam. Sa zicem ca X vrea sa aplice la Ubisoft sa faca jocuri. Nu-i de ajuns sa stie C++, corect? Trebuie sa cunoasca Windows, dll-uri banuiesc.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-i suficienta mana de cuvinte cheie specifica limbajului! Trebuie sa pui in mod logic acele entitati, sa folosesti functiile sistemului de operare, alte biblioteci (ca doar nu reinvetezi roata) etc. Astea din urma iti vor consuma timpul pentru ca toate duc spre alcatuirea produsului final.

Edited by neagu_laurentiu, 10 April 2017 - 18:39.


#16
mihnea_au

mihnea_au

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2012

View PostOriginalCopy, on 10 aprilie 2017 - 15:50, said:

Plasticitatea creierului e alta. Așteaptă-te să ți-o ia înainte dpv profesional tineri de 25 de ani, olimpici de la 15 ani, buni la facultate, etc.

Hai sa spunem ca acei mentionati de tine m-ar fi intrecut si daca as fi fost de varsta lor. Daca ma compari cu varful normal ca iese cu minus. Intrebarea era de fapt daca voi fi angajabil nu daca o sa le iau eu seniorilor painea. Intreb asta in contextul in care aud mereu ca este mare nevoie de programatori, in special cu C++.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Poti sa te uiti pe site-urile cu joburi care-i mai cautat la un moment dat, nu neaparat e C++. Insa acum nu de limbaj trebuie sa te cramponezi, oricum vei invata si altceva si pe singur vei discerne dupa ce vei intelege cu ce se mananca povestea asta.
Tu daca ai fi un angajator, ce ai alege, pe unul care-i tanar si nu-ti rezolva problema ori pe altcineva care iti aduce valoare adaugata? Sigur ca poate fi si varianta tanar si bun iar tu trebuie sa fii/devii si mai bun.

Edited by neagu_laurentiu, 11 April 2017 - 08:53.


#18
mihnea_au

mihnea_au

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2012
Eu am inteles ca angajatorul cauta valoarea si nu se cramponeaza de varsta angajatului. Ideea era, asa cum mi-au prezentat-o altii, ca la varsta asta nu as mai fi capabil sa invat. Cum imi zise cineva deja, ca nici in 10 ani nu voi atinge un nivel acceptabil.

le: si 10 ani ar fi prea mult si daca as atinge un nivel acceptabil, pentru ca as avea 47 de ani si prea putini ani ramasi ca sa mai si lucrez; speram ca pana la 40 de ani sa fac ceva daca fac doar C++ cu extensiile necesare si investesc 5 - 10 ore pe zi; am zis ca hai ca inca nu am trecut de 40 de ani ...

Edited by mihnea_au, 11 April 2017 - 09:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate