Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Au tarile/orasele mai sarace o populatie mai educata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
In zonele "sarace" sunt oameni cu un anumit nivel de educatie, motivatie, cultura, subcultura, etc. care se complac in saracie. Zona saraca este saraca in principal datorita oamenilor din acel areal, ca sunt si cauze obiective nu contest dar in general omul sfinteste locul... Sunt sate sau comunitati in zone considerate sarace care se pot compara cu orice alte sate din tari dezvoltate dar si cartiere in orase mari care arata ca dupa razboi si foamete ... Daca din zonele sarace pleaca in alte parti atunci cei care pleaca ori nu accepta sa stea in saracie si in comunitatea care nu le ofera nimic sau ii si mai incurca daca vor sa dezvolte ceva ori pleaca sa "cultive" lenea, furatul sau cersitul pe la altii si se intorc apoi in saracia lor sa bea si sa manance pana la urmatoarele ajutoare sau plecari ...

Perceptia asupra educatiei celorlalti este subiectiva si tine de multe - contextul situational, prima impresie, carisma, limbaj, comportament ,... deci pentru tine cineva pare super educat pentru altul i se pare normal (ce mai e normal in ziua de azi :) )?! Care este reperul de educatie general valabil ? Valorile fiecaruia sunt in functie de alte multe lucruri si educatia valorizata diferit functie de cultura, cutume, varsta, religie ...

Edited by superm, 06 April 2017 - 10:50.


#20
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
ai dreptate, sunt mai educati si mai motivati doar atunci cand ii compari cu cei din grupul, orasul din care au plecat.
cand pleci din galati draga astute, lasi acolo o gramada...doua gramezi de prosti si vreo cativa motivati veniti de prin ceva sate iar cand ajungi in casa noua, grup nou, oras nou, gasesti acolo aproximativ acelasi lucru, cu ceva diferente daca e un oras de prin locuri mai civilizate dar in mare parte aceleasi gramezi de prosti si motivati deopotriva.
tarile mai avansate produc mase mai ¨calificate¨ la sport, muzica, munca etc, lucru care iti da curaj, incredere si ¨relaxare¨ in acelasi timp. nu trebuie sa tragi ca nebunul si sa mananci numai conserve ca sa ai o casa a ta sau o masina noua, ai timp. mai un an sabatic, mai vreo doua hobby-uri, nicio graba. unii ar spune ca vremurile bune creaza oameni slabi si cele rele oameni tari...dar vezi tu, desi contemporani, nu impartim aceleasi destine si puncte de plecare in viata. sa stii ca si din glasgow pleaca oamenii motivati spre locuri mai cu soare si multi bani. e relativa treaba prietene.
pana si faptul ca te framanta chestiuni de genul, fapt necunoscut multor oameni care nu au nevoie sa plece, sa fie motivati mai mult decat e cazul, dovedeste ca egalitatea e o utopie si ca tu abia acum incepi sa realizezi ce inseamna sa te nasti sarac intr-o tara inapoiata...

#21
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Post_Dadi_, on 06 aprilie 2017 - 09:37, said:

Poate mai motivati de saracie....ca de educati nu poate fi vorba, mai ales cei din mediu rural....uita-te cum parcheaza....
Dupã prima amendã se  'autoeducã'...spre deosebire de in bizon ce-a terminat liceul și nu înțelege ce citește...ãsta nu are nici o șansã....

#22
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Normal că în țările dezvoltate o să întâlnești o grămadă de coate-goale care nu sunt programatori. Ei n-au nevoie să stea n ore la calculator cu termene limite să facă tot felul de programe. Pot câștiga o viață bună și muncind mai puțin.

Pe când în România, India, Bangladesh, ce șanse de viață normală ai la 1000 - 2000 - 3000 de lei? Înafară de programare și câteva excepții, o duci de la o lună la alta.

Singura problemă e să ai banii inițiali să-ți iei calculator. Și să înveți engleză.

În Franța cele mai educate sub-popoare sunt chinezii, vietnamezii și românii. Pentru că merg numai doctorii și inginerii. Nici n-are rost să te zbați pentru un loc cu un francez. De ce?
  • Francezul o să ia locul oricum că doar nu o să lase imigrantul să ia locul unuia autohton;
  • O să te bați cu un alt emigrant pentru loc.

Edited by RedDev, 06 April 2017 - 11:14.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Educaţia costă, deci comunităţile sărace nu pot fi educate decât dacă există nişte voluntari inimoşi care să o facă. Se pune, însă, şi problema existenţei bunului-simţ, care numai în familie se poate dobândi.

#24
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Astute, tu stii fabula cu fabula cu iepurele si broasca testoasa ?
Ca tot o dai cu saracii si capitalistii, ca si cum saracii nu ar avea nici o vina ca ramna toata viata saraci.

#25
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostAstute, on 06 aprilie 2017 - 09:30, said:

Am calatorit si muncit ceva timp la viata mea....
Ne uitam si in Bucuresti si vedem ca bucurestenii sunt mult mai relaxati decat cei veniti de prin orasele Moldovei ce par hotarati sa mute muntii din loc....
?

În câte locuri ai fost de ai tras asemenea concluzii ?
Ai dat un exemplu prost din start, bucureștenii nu sunt un rol model pentru educație.
Orașele/țările bogate din străinătate nu le poți compara cu Bucureștiul, nici măcar nu pot fi amintitate pe aceeași pagină.

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostSurgeoniac, on 06 aprilie 2017 - 16:12, said:

?

În câte locuri ai fost de ai tras asemenea concluzii ?
Ai dat un exemplu prost din start, bucureștenii nu sunt un rol model pentru educație.
Orașele/țările bogate din străinătate nu le poți compara cu Bucureștiul, nici măcar nu pot fi amintitate pe aceeași pagină.

aici iti dau dreptate, ca educatie Bucurestiul nu il poti compara, m-am nascut in Bucuresti si am stat 14 ani de zile, dupa care frecventam Bucurestiul anual mai multe luni pe an. Si stiu cat de necivilizati, murdari si pusi pe smecherii sunt oamenii. Acolo smecheria si pitzipoancele conteaza, cand te duci prin ardeal si stai cunosti o familie de acolo zici ca esti in alta tara.

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,566
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAstute, on 06 aprilie 2017 - 09:30, said:

Am calatorit si muncit ceva timp la viata mea, si am intalnit oameni din diverse regiuni ale lumii.
Senzatia mea e ca cei veniti din zone mai sarace sunt mai motivati si mai educati decat cei din zonele dezvoltate, unde populatia e mult mai gnoranta si mai putin motivata in ceea ce fac.
Ne uitam si in Bucuresti si vedem ca bucurestenii sunt mult mai relaxati decat cei veniti de prin orasele Moldovei ce par hotarati sa mute muntii din loc.

Ce parere aveti ?
Bun simtul si simplitatea poate si ea sa fie considerata o forma de "educatie".. dar eu zic ca  tine de bani, cultura, societate..  ce zici, alaturam Londra cu Vasluiul?

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,566
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAstute, on 06 aprilie 2017 - 09:30, said:

Am calatorit si muncit ceva timp la viata mea, si am intalnit oameni din diverse regiuni ale lumii.
Senzatia mea e ca cei veniti din zone mai sarace sunt mai motivati si mai educati decat cei din zonele dezvoltate, unde populatia e mult mai gnoranta si mai putin motivata in ceea ce fac.
Ne uitam si in Bucuresti si vedem ca bucurestenii sunt mult mai relaxati decat cei veniti de prin orasele Moldovei ce par hotarati sa mute muntii din loc.

Ce parere aveti ?
Tu bagi totul intr-o oala si ai facut rahatul praf. Poate nu ai auzit de zicala, ca cine se aseamana se aduna, sau ceva de genul. Adica oamenii de calitate se cern singuri,  si se vor regasi.
Deci , una e sa intalnesti intr-un oras mare, cu multe uscaturi   un om de calitate venit de aiurea. Asta nu inseamna ca toti de acolo de unde a venit ala, sunt la fel ca si el.  
Revin cu exemplul: poate a dat vasluiul vreo somitate, dar asta nu garanteaza ca e fabrica de somitati, din contra.

View Postalx42, on 06 aprilie 2017 - 09:47, said:

Ii o diferenta intre aia care stau in zonele sarace si aia care stau in zonele dezvoltate dar au venit din zone sarace. Intradevar, ultimii sunt cei mai (auto)educati, asta pt ca is fortati de imprejurari sa se ridice deasupra celorlalti si cand au  ocazia o sterg de acolo intr-o zona dezvoltata. Aia care se nasc in zone dezvoltate sunt mai ignoranti din cauza ca au un mediu care le ofera tot si n-au trait pe pielea lor saracia, deci nu stiu ce inseamna sa fi ceea ce ei detesta. Vezi de exemplu masele de imbecili care tot o tin in brate pe aia cu asistatii sociali..
Vezi tu.. ai trait vreodata cu mai putin de 1$ pe zi? Ca sa vezi fat de sarac este posibil sa fi in lumea asta?  Ba mai rau, sa fii atat de sarac incat nici sa nu ai tangente cu circuitul banilor?    Gen sa manci ce gasesti  pe jos,   resturi/ gunoaie? Asta doar asa ca sa sti cum este? Si la ce ti-ar folosi?  
Gen , ce ar fi ca fiecare american , sa-si faca si o buda in curte, sa vada cum este sa ai asa ceva?

View Postrumlegok, on 06 aprilie 2017 - 10:43, said:

Exact... mai repede civilizezi un leu decat un om :D
Ce vorbesti? Uite ca bekali  a stiut sa renunte la caruta , si sa treaca la Maybach, ceasuri scumpe, costume etc. Si doar a stat la stana o bucata din viata. Crezi ca mai pute a oaie dl.Bekali? Nici bacu' nu avea luat  pana nu i-a trebuit sa se faca deputat sau ce dracu a fost.

#29
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmorenno, on 06 aprilie 2017 - 10:56, said:

ai dreptate, sunt mai educati si mai motivati doar atunci cand ii compari cu cei din grupul, orasul din care au plecat.
cand pleci din galati draga astute, lasi acolo o gramada...doua gramezi de prosti si vreo cativa motivati veniti de prin ceva sate iar cand ajungi in casa noua, grup nou, oras nou, gasesti acolo aproximativ acelasi lucru, cu ceva diferente daca e un oras de prin locuri mai civilizate dar in mare parte aceleasi gramezi de prosti si motivati deopotriva.
tarile mai avansate produc mase mai ¨calificate¨ la sport, muzica, munca etc, lucru care iti da curaj, incredere si ¨relaxare¨ in acelasi timp. nu trebuie sa tragi ca nebunul si sa mananci numai conserve ca sa ai o casa a ta sau o masina noua, ai timp. mai un an sabatic, mai vreo doua hobby-uri, nicio graba. unii ar spune ca vremurile bune creaza oameni slabi si cele rele oameni tari...dar vezi tu, desi contemporani, nu impartim aceleasi destine si puncte de plecare in viata. sa stii ca si din glasgow pleaca oamenii motivati spre locuri mai cu soare si multi bani. e relativa treaba prietene.
pana si faptul ca te framanta chestiuni de genul, fapt necunoscut multor oameni care nu au nevoie sa plece, sa fie motivati mai mult decat e cazul, dovedeste ca egalitatea e o utopie si ca tu abia acum incepi sa realizezi ce inseamna sa te nasti sarac intr-o tara inapoiata...

Fara suparare , dar EU cand am venit in 2001la facultate in Bucuresti,( de la moldovenii aia prosti si betivi) am ramas efectiv socat de cat de tarani, prosti, nesimtiti sunt bucurestii.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate