Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Noul sistem de rate Digi Mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Nu inteleg logica, de ce ar pierde client daca el ia telefonul de la eMAG? Nu înseamnă că acel client reziliază cu rds si fuge sa faca abonament la oranj.

#20
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Eu sunt abonat la DIGI si voi ramane in continuare, nu ma intereseaza sistemul asta de rate. Pentru cine isi doreste "ultimul model de telefon" sunt binevenite.

#21
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View Postslai, on 03 aprilie 2017 - 22:24, said:

Nu inteleg logica, de ce ar pierde client daca el ia telefonul de la eMAG? Nu înseamnă că acel client reziliază cu rds si fuge sa faca abonament la oranj.

Nu stiu daca se pune problema ca pierde clienti. Sau da, ii pierde pe tepari. Pe aia care luau in rate si ”uitau” sa plateasca. Dar...nu tot pe (o buna parte dintre) aia i-a chemat in retea oferindu-le rate fara acte, doar daca se porteaza? Sunt convins ca au anticipat un val de rau-platnici. Poate au gresit la estimari :) Cand au anuntat ca au atins 2 milioane de clienti, teparii aia intrau si ei la socoteala. Si inca din greu. Au castigat pe o parte, au pierdut pe alta.

Edited by prisonbreak, 03 April 2017 - 22:32.


#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Subventie la pretul telefoanelor nu este. Odata ce nu este cel mai bine cumperi telefonul separat de abonament. Nu mai sunt vremurile cand sa merite sa cumperi telefoane la abonament. Bine ca macar nu iau si dobanda la rate. Dar oricum tot mai bine iei direct.

Edited by LunaCrystal, 04 April 2017 - 00:00.


#23
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Este o externalizare de servicii/acoperire de riscuri;  mi se pare de bun gust sa ai o bonitate financiara care sa fie luata in calcul de o banca cand apelezi la servicii financiare. Aceasta segmentare a serviciilor trebuie sa existe la fiecare operator, ca sa-si focuseze fiecare atentia catre serviciile pe care le vand. Telefoanele trebuie vandute de retaileri gen emag, altex, serviciile bancare de banci iar serviciile telecom de companiile telecom. Din cate vad, oricum acest sistem de rate este mai avantajos decat daca ai lua telefonul de la concurenta la abonamente de 15-20 euro/luna.

#24
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Incet da' sigur pana la sfarsitul anului au sanse mari sa detroneze si Vodafone-ul ajungand pe locul 2... de pe aia de la Telekom i-au facut pilaf de au ajuns pe locul 4

#25
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Nu prea inteleg cum poti detrona pe cineva ca sa ajungi pe locul 2 Posted Image

Dar, pe un topic despre digi, orice exagerare e permisa. Ba chiar indicata.

#26
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
@meanman, sigur nu este avantajos la ceilalți operatori când plătești pe servicii 3-4 euro/luna și restul rata la telefon pe 24 luni la un abonament de 15 euro???
Fiecare trebuie sa își calculeze fiecare mișcare, sa nu se arunce cu capul înainte.

#27
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTruculMagic, on 03 aprilie 2017 - 21:55, said:

Si uite asa o sa vedem plin de saraci cu abonament de 3 euro pe digi cu S8-ul in mana laudandu-se prin mall-uri Posted Image
rds are imprumuturi mari si investitii pe masura nu isi mai permite sa blocheze bani sau sa piarda bani din ratele clientilor. Prin aceasta masura ei nu participa cu nimic la acele rate, de tot se ocupa ING, insa cu noua optiune vor atrage mai multi clienti, deci profit mai mare. E o miscare inteleapta.


Nu e ca si cum acum |saracii| aia n-ar putea ACUM sa-si faca un credit pentru a lua telefonul de la magazinele online. Ce nu inteleg unii pe-aici este faptul ca RDS vinde servicii nu telefoane. Bine, daca tot s-au apucat sa vanda telefoane, ar face bine sa ofere si un avantaj, ceva cu care sa te convinga sa cumperi telefonul de la ei. Nu numai ca nu ofera niciun avantaj, dar te obliga si la contract pe 2 ani, chestie care e privita de unii in mod negativ.

#28
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
@danutz1 eu stiu ca tu esti mistocar de felul tau dar totusi hai sa nu luam in derizoriu ceilati utilizatori...
De exemplu eu mi-am luat (nu pentru mine dar asta nu conteaza) un k6 note si platesc ratele la timp (am intarziat o singura data 2 zile) si nu vreau sa fac rate la banca (sau nu pot) si unde este problema?
Faza cu ratele o sa duca digi mobil in jos...
Bine, stiu sunt si mult tepari (si asta este o realitate) dar vezi tu ceilalti care din anumite motive nu pot sa faca un credit pentru telefon desi sunt oameni de buna credinta ce fac?
Ganditi si voi putin inainte sa aberati pe aici

P.s Nu vorbesc la general..

Edited by porcusoru, 04 April 2017 - 12:28.


#29
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postporcusoru, on 04 aprilie 2017 - 12:27, said:

Faza cu ratele o sa duca digi mobil in jos...


Sigur, pentru ca lumea se aboneaza la RDS pentru telefoane, nu pentru serviciile de telefonie si internet. De unde apareti, fratilor?

Mai degraba are de castigat prin faptul ca nu mai sta cu niste bani blocati in telefoane, iar cu banii aia pot, de exemplu, extinde acoperirea.

Edited by Extinct, 04 April 2017 - 14:49.


#30
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
In primul rand sa zicem ca titlul topicului nu este tocmai corect, nu avem un sistem nou de rate la rds, avem ALT sistem de rate, rds a renuntat sa mai vanda telefoane celor ce se aboneaza la ei, cu rate sau fara, si ar trebui sa ne intrebam de ce? vad multe scuze pe aici, ca rds vinde servicii, bla bla, sa fie clar, cine vinde mancare trebuie sa vanda si furculita si lingura si sare si piper, degeaba vinde rds servicii daca eu nu am cu ce sa le servesc, eu vad lucrurile astea ca o incercare a rds de a mai diminua pierderile, pentru ca nimeni nu s-a intrebat, de ce nu avea rds telefoane, de ce vin greu dupa ce le comanzi, ei nu sunt in stare sa aiba stoc de CI, in fine, ma opresc, ma injura fanii rds prea tare, cu toate ca si eu sunt abonat rds, doar pentru ca sunt ieftini

#31
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPlaton, on 04 aprilie 2017 - 14:46, said:

cu toate ca si eu sunt abonat rds, doar pentru ca sunt ieftini

Nu-mi aduc aminte sa fi sustinut cineva ca sunt cei mai buni. Au cel mai bun raport calitate/pret, dar aia e altceva.

Sistemul de rate, cel mai probabil,, si-a atins scopul de a atrage clientii in retea, de a ajunge la un anumit numar de abonati pentru a putea obtine imprumuturile necesare dezvoltarii. Cum RDS nu are companie mama prin tari cu apa calda, cel mai probabil nu poate sustine costurile unor stocuri de telefoane sau prea multe tepe. Nu e nicio scuza, e o decizie logica.

Edited by Extinct, 04 April 2017 - 14:53.


#32
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostExtinct, on 04 aprilie 2017 - 14:51, said:


Nu-mi aduc aminte sa fi sustinut cineva ca sunt cei mai buni. Au cel mai bun raport calitate/pret, dar aia e altceva.

Au cel mai bun raport pret, calitatea, sa nu vorbim de ea, pentru ca pe lumea asta calitatea costa, ca ne place sau nu, si eu am spus ca sunt ieftini,

#33
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPlaton, on 04 aprilie 2017 - 14:53, said:

Au cel mai bun raport pret, calitatea, sa nu vorbim de ea, pentru ca pe lumea asta calitatea costa, ca ne place sau nu, si eu am spus ca sunt ieftini,
Probabil nu stii ce inseamna "raport calitate/pret" sau ai incercat o gluma. Nu ti-a iesit.

Consider ca primesc mult mai mult decat cei aproape 2E pe care ii platesc lunar. La altii , de banii astia, le pot folosi reteaua cam o saptamana, asa, si nici calitatea nu da pe dinafara.

Edited by Extinct, 04 April 2017 - 14:56.


#34
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostExtinct, on 04 aprilie 2017 - 14:54, said:

Probabil nu stii ce inseamna "raport calitate/pret" sau ai incercat o gluma. Nu ti-a iesit.

Probabil ca avem puncte de vedere diferite in ce priveste raportul calitate pret, dar preturile lor reflecta calitatea serviciilor, singurul lor atu este ca sunt ieftini, dar discutia era despre sistemul de rate, care acum nu mai exista la rds, au externalizat si serviciul asta,

#35
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Probabil ca ai impresia ca ar trebui sa te plateasca pentru a le folosi serviciile, avand in vedere calitatea pe care o reclami.

#36
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View PostExtinct, on 04 aprilie 2017 - 14:39, said:




Sigur, pentru ca lumea se aboneaza la RDS pentru telefoane, nu pentru serviciile de telefonie si internet. De unde apareti, fratilor?

Mai degraba are de castigat prin faptul ca nu mai sta cu niste bani blocati in telefoane, iar cu banii aia pot, de exemplu, extinde acoperirea.
Erronat! Sunt foarte multe persoane care se aboneaza la telefonia mobila si pentru telefon..
Mai ales cei din mediul rural. So, am auzit si vazut cazuri in care unora le convine de exemplu sa mearga la orange/vodafone/telekom, la un abb mai mare dar care este aproape in totalitate subventionat...
Deci, faptul ca tu sau altii nu accepta/ti realitatea este o alta discutie...
Oricum mai nou mai ales la cartelele preplatite sunt oferte foarte buna, si hai sa o spunem pe a dreapta, digi mobil inca este sa zicem repetent la anumite aspecte..

P.S si da sunt abonat digi, am patru don-uri, apreciez digi atunci cand este de apreciat dar hai totusi sa nu vorbim in vant

Edited by porcusoru, 04 April 2017 - 15:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate