Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Noul sistem de rate Digi Mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postporcusoru, on 04 aprilie 2017 - 15:26, said:

Erronat! Sunt foarte multe persoane care se aboneaza la telefonia mobila si pentru telefon..
Mai ales cei din mediul rural. So, am auzit si vazut cazuri in care unora le convine de exemplu sa mearga la orange/vodafone/telekom, la un abb mai mare dar care este aproape in totalitate subventionat...
Deci, faptul ca tu sau altii nu accepta/ti realitatea este o alta discutie...
Oricum mai nou mai ales la cartelele preplatite sunt oferte foarte buna, si hai sa o spunem pe a dreapta, digi mobil inca este sa zicem repetent la anumite aspecte..

P.S si da sunt abonat digi, am patru don-uri, apreciez digi atunci cand este de apreciat dar hai totusi sa nu vorbim in vant


Bun, ignorandu-ti analfabetismul, vrei sa-ti explic care e diferenta intre telefoanele "in rate" si telefoanele "gratuite"? Ceva ma face sa cred ca in mediul rural, cei care s-au abonat, au primit telefoane mocca. Daca esti asa convins de spusele tale, vino si cu niste statistici, ceva, nu asa dupa ureche, ca lautarii.
Sper sa intelegi mai bine decat scrii in limba romana. De curiozitate, ce inseamna acel "so", ca il tot vad in replicile tale?

Edited by Extinct, 04 April 2017 - 15:44.


#38
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View PostExtinct, on 04 aprilie 2017 - 15:44, said:




Bun, ignorandu-ti analfabetismul, vrei sa-ti explic care e diferenta intre telefoanele "in rate" si telefoanele "gratuite"? Ceva ma face sa cred ca in mediul rural, cei care s-au abonat, au primit telefoane mocca. Daca esti asa convins de spusele tale, vino si cu niste statistici, ceva, nu asa dupa ureche, ca lautarii.
Sper sa intelegi mai bine decat scrii in limba romana. De curiozitate, ce inseamna acel "so", ca il tot vad in replicile tale?
Melody reload! Se pare ca avem pareri total diferite. Si totusi eu imi mentin parerea cu tot cu analfabetismul meu domnule doctor docent...
Deh, daca este sa ne uitam si in curtea ta nu cred ca "doctoratul" tau o sa stea in picioare...


#39
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postporcusoru, on 04 aprilie 2017 - 21:40, said:


Melody reload! Se pare ca avem pareri total diferite. Si totusi eu imi mentin parerea cu tot cu analfabetismul meu domnule doctor docent...
Deh, daca este sa ne uitam si in curtea ta nu cred ca "doctoratul" tau o sa stea in picioare...

Nu, nu sta in piciare, dar am bunul simt sa-mi verific textul inainte de a apasa "publica". Chiar si dupa ce il apas mai citesc o data, iar daca gasesc greseli, folosesc cu incredere butonul "Edit".  Si stii de ce? Pentru ca am fost la fel de ignorant ca si tine sau multi altii de pe-aici, dar am invatat pe propria-mi piele ca, daca vrei ca punctul de vedere sa-ti fie luat in seama, trebuie, in primul rand, sa te exprimi corect. Asa ca  lasa gargara asta si invata sau adu-ti aminte cateva reguli simple.

#40
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View PostExtinct, on 05 aprilie 2017 - 06:18, said:



Nu, nu sta in piciare, dar am bunul simt sa-mi verific textul inainte de a apasa "publica". Chiar si dupa ce il apas mai citesc o data, iar daca gasesc greseli, folosesc cu incredere butonul "Edit".  Si stii de ce? Pentru ca am fost la fel de ignorant ca si tine sau multi altii de pe-aici, dar am invatat pe propria-mi piele ca, daca vrei ca punctul de vedere sa-ti fie luat in seama, trebuie, in primul rand, sa te exprimi corect. Asa ca  lasa gargara asta si invata sau adu-ti aminte cateva reguli simple.
Aici sunt de acord cu tine! Nu in totalitate dar sunt...
Unde ai dreptate ai dreptate...
Oricum on topic nu ai dreptate. Dar este punctul tau de vedere si cine sunt eu sa te contrazic.

P.S Daca totusi te dai mare filozof invata sa respecti omul si foloseste un vocabular adegvat. "Gargara" etc, etc, etc nu fac parte dintr-o postare de filozof...

Edited by porcusoru, 05 April 2017 - 06:51.


#41
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Era și cazul să reintroducă sistemul de rate și posibilitatea de a achita în 24 de luni. Sistemul de rate e un must have pentru fiecare companie care își respectă blazonul. Sunt mulți, foarte mulți oameni care nu-și permit să achite cu bani cash un telefon.

#42
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postporcusoru, on 05 aprilie 2017 - 06:50, said:

Aici sunt de acord cu tine! Nu in totalitate dar sunt...
Unde ai dreptate ai dreptate...
Oricum on topic nu ai dreptate. Dar este punctul tau de vedere si cine sunt eu sa te contrazic. - tocmai ai facut-o fara argumente

P.S Daca totusi te dai mare filozof invata sa respecti omul si foloseste un vocabular adegvat adecvat. "Gargara" etc, etc, etc nu fac parte dintr-o postare de filozof...

Stiu ca limba romana ti se pare la fel de complicata precum filosofia, dar asa se intampla cand nu o inveti la timp sau cand nu o corectezi pe parcurs, macar cand ti se atrage atentia. Vorbitul si scrisul corect, pentru mine, este o forma de respect. Cum tu nu prea iti respecti colegii de forum, de ce te astepti sa te respecte altii?

Legat de "nu am dreptate", da, e ok sa ma contrazici, dar vino si cu argumente, altele decat "asa cred eu". Multumesc.

View Postandroholic, on 05 aprilie 2017 - 07:31, said:

Era și cazul să reintroducă sistemul de rate și posibilitatea de a achita în 24 de luni. Sistemul de rate e un must have pentru fiecare companie care își respectă blazonul. Sunt mulți, foarte mulți oameni care nu-și permit să achite cu bani cash un telefon.

Pai si cine ii opreste sa ia de la alte magazine care au preturi chiar mai mici, acelasi sistem de rate dar fara obligativitatea abonamentului pe doi ani? Eu asta nu inteleg, care este avantajul meu, ca si client, daca imi cumpar telefonul de la ei, in conditiile in care imi pot face acelasi abonament si fara sa cumpar telefon si nici nu trebuie sa mai astept o gramada de timp pentru livrarea telefonului? Nu am vazut niciun telefon livrat exclusiv prin reteaua lor si nici vreun discount sau o scadere de pret (vorbind de cei care sunt deja abonati).

Edited by Extinct, 05 April 2017 - 08:06.


#43
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostExtinct, on 05 aprilie 2017 - 08:05, said:


Stiu ca limba romana ti se pare la fel de complicata precum filosofia, dar asa se intampla cand nu o inveti la timp sau cand nu o corectezi pe parcurs, macar cand ti se atrage atentia. Vorbitul si scrisul corect, pentru mine, este o forma de respect. Cum tu nu prea iti respecti colegii de forum, de ce te astepti sa te respecte altii?

Legat de "nu am dreptate", da, e ok sa ma contrazici, dar vino si cu argumente, altele decat "asa cred eu". Multumesc.



Pai si cine ii opreste sa ia de la alte magazine care au preturi chiar mai mici, acelasi sistem de rate dar fara obligativitatea abonamentului pe doi ani? Eu asta nu inteleg, care este avantajul meu, ca si client, daca imi cumpar telefonul de la ei, in conditiile in care imi pot face acelasi abonament si fara sa cumpar telefon si nici nu trebuie sa mai astept o gramada de timp pentru livrarea telefonului? Nu am vazut niciun telefon livrat exclusiv prin reteaua lor si nici vreun discount sau o scadere de pret (vorbind de cei care sunt deja abonati).
Adevărul e că ar trebui să urgenteze livrarea terminalelor direct la clienți în maxim 48 de ore, acolo mai are de lucrat Digi. Frustrarea e foarte mare când ești uitat în așteptare, te simți practic ignorat. Și asta ar trebui să fie un must have pentru compania RCS, să livreze în cel mai scurt timp terminale către clienții abonați.

#44
helliomat

helliomat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.10.2007
Hai sa facem o comparatie :

La orange cu abonamentul me 43 iei S8+ cu un avans de 449$ (2020ron) platesti timp de 24 de luni 43$pe abonament (193ron) ajungi in final la un total telefon+abonament 6664 RON
La rds cu abonantul de 4.8$(21 ron) cu un avans de 803 si o rata pe 2 ani de 129 ajungi in final la un total telefon+abonament 4403
Asadar 4403 fata de 6664 la un curs de 4,5 pentru euro
Fiecare alege ce e cel mai potrivit pentru el si in functie de bugetul in care se incadreaza.

#45
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Asta nu e comparatie. Uite aici una: la rds S8+ costa 3899 lei cu abonament, in timp ce la orange, acelasi telefon costa aprox. 3760 lei (835 euro* 4.5lei/euro) fara abonament. Asta cum suna?

#46
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postprisonbreak, on 05 aprilie 2017 - 11:58, said:

Asta cum suna?

A piata libera Posted Image

La pretul ala il iei cu banii jos, nu in rate.

View Posthelliomat, on 05 aprilie 2017 - 11:07, said:

Hai sa facem o comparatie :

La orange cu abonamentul me 43 iei S8+ cu un avans de 449$ (2020ron) platesti timp de 24 de luni 43$pe abonament (193ron) ajungi in final la un total telefon+abonament 6664 RON
La rds cu abonantul de 4.8$(21 ron) cu un avans de 803 si o rata pe 2 ani de 129 ajungi in final la un total telefon+abonament 4403
Asadar 4403 fata de 6664 la un curs de 4,5 pentru euro
Fiecare alege ce e cel mai potrivit pentru el si in functie de bugetul in care se incadreaza.

O mica completare. Telefonul ala, pe parcursul contractului, in mod normal e codat in reteaua Orange.

Edited by Extinct, 05 April 2017 - 12:21.


#47
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
In rate il poti lua din multe locuri. La acelasi pret cu rds, dar fara abonament si fara avans. Si tot fara dobanda.

#48
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Eu am 3 telefoane luate în rate direct de la Digi, prin ing nu mi-aș lua nici picurat cu ceara. O sa mai scadă nr de abonamente noi in perioada asta, vedem daca și-au făcut bine calculele.

Edited by alexandruovi, 05 April 2017 - 21:27.


#49
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostExtinct, on 05 aprilie 2017 - 12:20, said:


A piata libera Posted Image

La pretul ala il iei cu banii jos, nu in rate.



O mica completare. Telefonul ala, pe parcursul contractului, in mod normal e codat in reteaua Orange.
Touche
A omis să mai adauge că decodarea costă cel puțin 150 de euro la portocalii.

#50
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,647
  • Înscris: 06.03.2004
Telefoanele cumparate fara abonament de la Orange se deblocheaza gratuit.

#51
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
In realitate Orange NU are niciodata pe stock telefoane daca vrei sa iei la liber. Daca faci abonament imediat iti gaseste.

#52
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postbadlink, on 06 aprilie 2017 - 09:41, said:

In realitate Orange NU are niciodata pe stock telefoane daca vrei sa iei la liber. Daca faci abonament imediat iti gaseste.
E și asta o tactică de vânzare. Îmi aduce aminte de vremea Împușcatului când mă trimiteau ai mei la alimentară să cumpăr o portocală (atât avea dreptul fiecare) , mai niciodată nu se găsea dar vânzătorul îmi punea repede într-o pungă de hârtie pe cântar câteva sute de grame de cuie. Plecam de acasă după portocale și mă întorceam  cu cuie.

#53
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View PostExtinct, on 05 aprilie 2017 - 08:05, said:



Stiu ca limba romana ti se pare la fel de complicata precum filosofia, dar asa se intampla cand nu o inveti la timp sau cand nu o corectezi pe parcurs, macar cand ti se atrage atentia. Vorbitul si scrisul corect, pentru mine, este o forma de respect. Cum tu nu prea iti respecti colegii de forum, de ce te astepti sa te respecte altii?

Legat de "nu am dreptate", da, e ok sa ma contrazici, dar vino si cu argumente, altele decat "asa cred eu". Multumesc.



Pai si cine ii opreste sa ia de la alte magazine care au preturi chiar mai mici, acelasi sistem de rate dar fara obligativitatea abonamentului pe doi ani? Eu asta nu inteleg, care este avantajul meu, ca si client, daca imi cumpar telefonul de la ei, in conditiile in care imi pot face acelasi abonament si fara sa cumpar telefon si nici nu trebuie sa mai astept o gramada de timp pentru livrarea telefonului? Nu am vazut niciun telefon livrat exclusiv prin reteaua lor si nici vreun discount sau o scadere de pret (vorbind de cei care sunt deja abonati).
Diferenta dintre a vrea sau a nu vrea, a putea sau a nu stii ...
De aici dedu singur deoarece "te vad" baiat "destept"...
Respectul nu este despre cum scrii sau despre cum te exprimi ci este despre ce esti. Mai departe hai sa revenim on topic ca si asa timpul este prea pretios pentru a il irosi pe principu acesta..

Edited by porcusoru, 06 April 2017 - 13:25.


#54
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postbadlink, on 06 aprilie 2017 - 09:41, said:

In realitate Orange NU are niciodata pe stock telefoane daca vrei sa iei la liber. Daca faci abonament imediat iti gaseste.
Are in stoc. Poate practica aia sa fie doar prin shop-ul unde mergi tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate