Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sfat achizitie PC buget maxim 6000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

 AwkwardMe, on 02 aprilie 2017 - 13:42, said:

De dragul discutiei. . .30 fps-uri este foarte putin, el a mentionat ca joaca si shootere. Iar diferenta intre 24 fps si 60 fps (de exemplu) se observa de la 1 km si deranjeaza chiar si in jocuri ce nu au o actiune rapida.

Referitor la calitate. . .componentele au o garantie de 3 ani ce poate fi prelungita. Deci n-ar trebui sa fie probleme indiferent de varinata aleasa.
Ce ma blocheaza pe mine sunt cele 2 monitoare. In ce fel vrei sa le folosesti in gaming?
Nu e panica, cu gtx 1070 si i5 7600 joaca in urmatorii 2 ani majoritatea jocurilor in full hd, pe ultra, la peste 90 fps.
Iar cand pc-ul atinge 5 ani de la achizitie, tot poate 45-60 fps pe ultra in orice joc, daca pastreaza rezolutia full hd.

Edited by PantherOne, 02 April 2017 - 13:47.


#20
Tiger0809

Tiger0809

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.02.2015
@AwkwardMe La ce te referi cand zici ca nu stii cum o sa le folosesc in gaming? Poti detalia te rog?

#21
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

 PantherOne, on 02 aprilie 2017 - 13:46, said:

Nu e panica, cu gtx 1070 si i5 7600 joaca in urmatorii 2 ani majoritatea jocurilor in full hd, pe ultra, la peste 90 fps.
Iar cand pc-ul atinge 5 ani de la achizitie, tot poate 45-60 fps pe ultra in orice joc, daca pastreaza rezolutia full hd.
Pai automat se schimba rezolutia, daca foloseste ambele monitoare pentru gaming. Eu nu sunt asa sigur ca va mai rula el cu 45-60 fps-uri in cativa ani.

Quote

La ce te referi cand zici ca nu stii cum o sa le folosesc in gaming? Poti detalia te rog?
Intentionezi sa te joci pe unul singur, iar pe al 2-lea sa tii deschis un browser, player audio. . .etc
Sau iti plac ciudateniile si vrei sa vezi jocul pe ambele monitoare? Ceva de genul asta

#22
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

 AwkwardMe, on 02 aprilie 2017 - 14:07, said:


Pai automat se schimba rezolutia, daca foloseste ambele monitoare pentru gaming. Eu nu sunt asa sigur ca va mai rula el cu 45-60 fps-uri in cativa ani.


Intentionezi sa te joci pe unul singur, iar pe al 2-lea sa tii deschis un browser, player audio. . .etc
Sau iti plac ciudateniile si vrei sa vezi jocul pe ambele monitoare? Ceva de genul asta
Sa foloseasca un singur monitor.

#23
Tiger0809

Tiger0809

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.02.2015
Doar un monitor o sa folosesc pentru gaming. De pe ce site-uri mi-ati recomanda sa fac achizitia?

#24
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Te orientezi peste 2 luni, in functie de preturi. In general am observat ca altex au preturi micute, dar nu au o varitatea mare a produselor si nu asigura asamblarea
Ti-l asamblezi singur? sau vrei sa o faca magazinul?

Edited by AwkwardMe, 02 April 2017 - 14:21.


#25
Tiger0809

Tiger0809

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.02.2015
Ii las pe cei de la magazinul din care cumpar piesele sa il asambleze. Daca gasesc reduceri de pasti poate il iau atunci. Vreo sugestie de configuratie?

Edited by Tiger0809, 02 April 2017 - 14:23.


#26
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu are sens sa iti sugeram configuratii de pe acum, in doua luni se schimba multe. Ca idee, ar fi i5/AMD R5 + 8/16GB DDR4 + GTX 1060 (sau RX 480)/1070 + sursa de calitate + carcasa buna.

#27
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Dupa cum am spus, este prea devreme sa iei o decizie. Inca nu a aparut ryzen 5, competitorul i5-ului.
Sunt cateva teste pe youtube, in care posesorii de R7 au dezactivat cateva nuclee pentru a simula un R5 dar nu m-as baza pe ele prea mult.

Referitor la asamblare, pc garage ar fi o varianta buna. Nu am mai comandat de la ei de cand au fost preluati de emag, dar cred ca au ramas la fel de seriosi. . .chiar daca sunt putin cam scumpi.
Alternativa ar fi grupul format din azerty, mediadot, cel. . .care mie nu imi inspira incredere.

#28
Tiger0809

Tiger0809

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.02.2015
@jegMihai Sa inteleg ca si tu sugerezi sa nu ma indrept spre overclocking si procesor i7 si sa raman la ceva mai simplu. Pana la pasti mai sunt 2 saptamani si de asta am zis ca daca are cineva o idee de build sa o lase aici....poate fac astia de pe la magazinele mai mari reduceri si pot lua ceva la pret mai mic sau macar cateva piese neavand deocamdata toti banii(am 3000 ron deocamdata).

#29
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Parerea mea este ca nu exista reduceri la produsele de ultima generatie. Uita-te la pc garage, au r5-ul la precomanda si ei deja l-au "redus".
Iti iei un lucru pe care o sa-l folosesti multi ani, nu te grabi. Nu intra in jocul lor cu reducerile care de fapt nu-s reduceri.

#30
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 Tiger0809, on 02 aprilie 2017 - 14:36, said:

@jegMihai Sa inteleg ca si tu sugerezi sa nu ma indrept spre overclocking si procesor i7 si sa raman la ceva mai simplu.
Cam da. Ai spus ca acel soft il folosesti in principal la serviciu, iar acasa faci anumite retusuri sau treburi usoare, care nu necesita putere mare de procesare.

 Tiger0809, on 02 aprilie 2017 - 14:36, said:

Pana la pasti mai sunt 2 saptamani si de asta am zis ca daca are cineva o idee de build sa o lase aici....
Nici nu este nevoie sa cheltui tot bugetul de 6000 de lei, cu 4500 de lei faci un PC mai mult decat decent, iar de restul de bani poti sa iei cele doua monitoare.

In 9 zile trebuie sa apara R5-urile impreuna cu testele aferente, vedem atunci daca merita luat in considerare un R5 sau nu. Presupunand prin absurd ca vor oferi performante la nivel de i5 Skylake, ar merge construit un sistem in jurul lui R5 1600/X (six-core cu 12 thread-uri), care ar trebui sa fie mai longeviv decat un i5.

Reduceri in adevaratul sens al cuvantului nu prea sunt, doar unele mici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate