Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Sfat achizitie PC buget maxim 6000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Tiger0809

Tiger0809

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.02.2015
1. Cand se va face achizitia: In urmatoarele 2 luni
2. La ce va fi folosit PC-ul: Office, vizionare filme, gaming ocazional, web browsing, multitasking
3. Bugetul maxim -> in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul: intre 3000 si 6000 RON doar unitatea fara periferice sau monitor
4. Rezolutia si diagonala monitorului -> existent sau cel de achizitionat:intentionez sa achititionez 2 monitoare( nu m-am hotarat in privinta acestora inca)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem -> caz in care precizati concret modelul si/sau specificatiile acestora: ---
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda): nu neaparat, doar sa nu fie cine stie ce firmae fantoma sa nu pot returna piesele in caz ca am probleme.
   Salut! Vreau sa imi achizitionez o unitate si sunt nehotarat pentru ca nu stiu exact ce s-ar potrivi pentru ce as avea eu nevoie, asa ca m-am gandit sa cer parerea celor care se pricep in acest domeniu. Vreau sa imi fac o unitate care sa ma tina cat mai mult timp, sa nu aiba nevoie de upgrade macar 5 ani. Dupa cum am precizat mai sus, o sa folosesc unitatea si pentru munca dar si in interes personal: o sa imi trebuiasca o unitate care sa poata rula fara probleme o utilitara de proiectare PCB-uri numita Altium Designer(folosit ocazional acasa, cel mai mult lucrand cu aceasta utilitara la munca), o sa o folosec ocazional si in gaming(in jocuri online de tip MMORPG dar si in jocuri single player gen Deus Ex: Mankind Divided, Resident Evil 7, Battlefield 1, etc), dar si pentru vizionare filme si web browsing. Pe aceasta unitate vreau sa conectez si 2 monitoare.
   Am cateva nelamuriri in legatura cu aceasta achizitie deoarece nu stiu exact cam ce performante ar trebui sa aiba unitatea pentru ca sa ruleze fara probleme ce am scris mai sus. Am facut un buget intre 3000 si 6000 RON pentru ca nu stiu exact cat ar costa ce vreau eu si nu as arunca aiurea cu banii pe geam. Vroiam sa mai stiu daca merita sau nu sa imi iau procesor deblocat si placa de baza care sa suporte overclocking, tinand cont de ce am eu nevoie. Sunt nehotarat si in achizitionarea procesorului si a placii video...sa imi iau un i5 sau un i7? merita achizitia unui gtx 1080 sau 1070 avand in vedere pretul acestora sau sa merg pe ceva mai putin perfomant dar mai ieftin?
   As dori daca se poate sa imi lasati niste propuneri de configuratii care s-ar potrivi cu cerintele mele.
   Mentionez ca unitatea trebuie sa fie noua, nu am alte piese de la un calculator mai vechi, deci vreau sa achizitionez toate piesele necesare pentru o unitate.
   Cerintele recomandate pentru rularea programului Altium Designer ar fi: i5, 8 GB RAM, GT 640 si 2 monitoare.
   Am creat un wishlist si vreau sa imi spuneti daca sunt compatibile piesele, daca sunt de calitate si daca merita sau nu avand in vedere cerintele mele sau daca sa merg pe o varianta mai ieftina fara posibilitate de overclock si piese mai ieftine: http://www.pcgarage....shlist/2567758/

Edited by Tiger0809, 02 April 2017 - 12:39.


#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Iti sugerez sa mai astepti pana cand procesoarele Ryzen 5 vor fi disponibile si vor aparea teste reale cu performantele lor.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
i7 pt filme si internet?. sa fim seriosi.

ce jocuri? la ce detalii, la ce rezolutie? pai ar trebui sa te hotarasti ce monitoare, ca bugetul variaza extrem si in functie de asta. in aprilie acum urmeaza urmatoarea generatie ryzen, mai ales ca intentionezi peste 2 luni sa cumperi, asteapta sa vezi ce ar fi mai ok.

ca idee, in astea 2 luni preturile se schimba foarte mult, degeaba faci o configuratie acum, peste 2 luni o poti gasi si cu 500 mai scumpa sa zicem. ori chiar nu mai gasesti anumite componente. in momentul de fata cati bani ai? esti fixat pe intel? de ce nu cumperi acum daca ai banii?

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
care e noua generatie ryzen ?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
r5, cu lansare in 11.04

#6
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Este prematur sa alegi componentele de acum. Mai este putin pana apare Ryzen 5, cum s-a scirs si mai sus.

Referitor la cerintele tale. . .tu stii mai bine la ce nivel lucrezi. Uite un citat de pe situl lor.
"The system requirements detailed above are for a medium-sized PCB design, for example up to 1000 components and up to 1000 nets. If your designs have a larger number of components and/or nets, then consider upgrading the processor family (for example, upgrade an i5 to an i7)."

Ca idee generala, eu nu as baga banii in overclock.

#7
Tiger0809

Tiger0809

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.02.2015
@Dany_Darke: Am scris in post ce jocuri as vrea sa joc daca citesti cu atentie...in general titlurile noi care au niste cerinte destul de ridicate. Normal ca nu mi-as lua un i7 pentru filme si browsing. Am precizat ca il mai folosesc si pentru munca si am nevoie de un pc care sa ruleze Altium Designer(cerintele programului le-am postat mai sus). Am facut postul acesta acum pentru ca in caz ca prind ceva reduceri de pasti as putea achizitiona anumite piese urmand mai apoi sa imi iau in decursul a 1-2 luni si restu(momentan dispun de 3000 ron). Daca nu gasesc reduceri acum o sa mai astept 1-2 luni si imi iau atunci. Eu aveam unele nedumeriri in privinta overclockingului si a achizitionarii placii respectiv procesorului si as fi recunoscator daca m-ar putea lamuri cineva in legatura cu acele intrebari ce se regasesc mai sus.
Nu tin neaparat sa cumpar intel sau nvidia dar nu stiu daca in viitor(am precizat ca vreau sa fac un build care sa ma tina macar 5 ani) o sa pot face vreun upgrade pe platfoma amd sau daca o sa mai primeasca update placa video pentru jocuri.

#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 Tiger0809, on 02 aprilie 2017 - 12:49, said:

o sa pot face vreun upgrade pe platfoma amd sau daca o sa mai primeasca update placa video pentru jocuri.
O sa poti face, stai linistit. Se presupune ca AM4 va suporta 3 generatii de procesoare.

Referitor la placa video, vorbesti serios? :D

#9
Tiger0809

Tiger0809

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.02.2015
@AwkwardMe: Mai mult lucrez la servici decat acasa, dar uneori nu imi ajunge timpul si mai lucrez si acasa. Din privinta programului, ma pot descurca si cu un i5 dar eu am alte nedumeriri. Pe mine ma intereseaza sa fac un build care sa ma tina cat mai mult timp(macar 5 ani) fara sa fac upgrade. In jocuri nu ma intereseaza sa joc tot la ultra sau sa am 200 de fpsuri dar daca iau ceva acum si vreau sa imi mai mearga jocurile si peste 3 ani zic ca ar trebui sa imi iau ceva ce de calitate. De asta am intrebat daca merita sa imi iau procesor deblocat pt overclocking sau placa video high end ca ma gandesc si peste 2-3 ani daca o sa mai faca fata cerintelor in jocuri.

#10
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017
Cu gtx 1070 si i5 7400 poti juca pe ultra orice joc la rezolutie 2k (2560×1440), sau ultra wide (2560×1080), la minim 30 fps.
Ochiul uman nu vede mai mult de 27 de cadre pe secunda.

i5 7400 face aceeasi treaba ca i5 7600 k, experienta de utilizare este aceeasi, diferentele se vad doar in teste.
Trebuie sa te hotarasti ce rezolutii vrei sa aiba monitoarele, trebuie sa faci o investitie cu cap si sa vezi daca intradevar merita
Nu trebuie sa cumperi ceva de care nu ai nevoie.

Ps: Overclock-ul nu are rost, iti zic din experienta.

Edited by PantherOne, 02 April 2017 - 13:02.


#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 PantherOne, on 02 aprilie 2017 - 12:58, said:

Ochiul uman nu vede mai mult de 27 de cadre pe secunda.
Sursa?

 PantherOne, on 02 aprilie 2017 - 12:58, said:

i5 7400 face aceeasi treaba ca i5 7600 k, experienta de utilizare este aceeasi, diferentele se vad doar in teste.
Chiar si in Altium Designer?

#12
Tiger0809

Tiger0809

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.02.2015
@PantherOne Parca mi-ai citi gandurile. De asta am facut acest post...vreau sa vad si parera altora pentru ca eu nu pot zice ca am experienta in acest domeniu si vreau sa fac o achizitie cu cap nu sa arunc cu banii pe geam. Pentru monitoare m-am gnadit ca pentru ce vreau eu un full hd ar fi ok deocamdata dar ma gandesc sa imi iau si un tv cu o diagonala mai mare in viitor pe care sa il conectez tot la pc pentru vizionare de filme.

Edited by Tiger0809, 02 April 2017 - 13:03.


#13
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

 jegmihai, on 02 aprilie 2017 - 12:59, said:


Sursa?


Chiar si in Altium Designer?
S-a observat in practica, industria cinematografica a fost interesata de acest lucru, urmatorul aspect si anume ca daca afisezi o succesiune de imagini statice suprapuse, una dupa alta, intr-un spatiu bine definit(ecran), cu o anumita viteza, ochiul uman nu le mai percepe ca fiind succesive ci percepe o imagine continua, cursiva(asa s-a inventat filmul). Prin observatii directe s-a observat ca un numar de 25 cadre pe secunda este suficient pentru ca ochiul uman sa nu mai perceapa succesiunea imaginilor, deci in mod logic putem conchide ca 24 de cadre pe secunda ar fi maximul de cadre pe secunda pe care ochiul uman este in stare sa le perceapa ca fiind distincte.

M-am inselat, 24 de cadre e maximul.

 Tiger0809, on 02 aprilie 2017 - 13:01, said:

@PantherOne Parca mi-ai citi gandurile. De asta am facut acest post...vreau sa vad si parera altora pentru ca eu nu pot zice ca am experienta in acest domeniu si vreau sa fac o achizitie cu cap nu sa arunc cu banii pe geam. Pentru monitoare m-am gnadit ca pentru ce vreau eu un full hd ar fi ok deocamdata dar ma gandesc sa imi iau si un tv cu o diagonala mai mare in viitor pe care sa il conectez tot la pc pentru vizionare de filme.
Overclock-ul nu are rost (vezi prima mea postare), in cazul alegerii unui monitor full hd un gtx 1060 este mai mult decat suficent, un model de 3gb este cel mai recomandat, diferenta fata de cel de 6 gb este de cateva cadre pe secunda, gaming-ul la 30 fps este suficent din punctul meu de vedere, dar stai linistit, placa trece usor de 60 fps in majoritatea jocurilor pe ultra.

Daca esti dispus poti da cateva sute de lei in plus si sa iei un i5 7600 nu 7400, un procesor deblocat este absolut inutil din punctul meu de vedere, trebuie investit intr-un cooler aftermarket care este destul de scump si vei avea stres la inceput din cauza lipsei de experienta cu un procesor deblocat, si da, risti sa il arzi.

Edited by PantherOne, 02 April 2017 - 13:13.


#14
Tiger0809

Tiger0809

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.02.2015
@PantherOne Crezi ca va mai duce jocurile si peste 2-3 ani procesorul si placa video de care ziceai tu? Pentru ca nu am intentia in a face upgrade-uri din 2 in 2 ani. Nu ma intereseaza neaparat detalii la ultra dar sa mearga fara sa sacadeze in jcuri si peste cativa ani.

#15
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

 Tiger0809, on 02 aprilie 2017 - 13:17, said:

@PantherOne Crezi ca va mai duce jocurile si peste 2-3 ani procesorul si placa video de care ziceai tu? Pentru ca nu am intentia in a face upgrade-uri din 2 in 2 ani. Nu ma intereseaza neaparat detalii la ultra dar sa mearga fara sa sacadeze in jcuri si peste cativa ani.
La momentul actual in full hd nu au probleme cu nici un joc, nu sacadeaza nimic, totul merge ca uns.
Dar ca sa fii sigur iei un gtx 1070 care este overkill la momentul actual pentru full hd si un i5 7600, ai garantia ca in urmatorii 4 sau chiar 5 ani orice joc merge la ultra in full hd la 45-60 fps.
Ai nevoie si de 16 gb de ram ddr4 la minim 2133 mhz.

Edited by PantherOne, 02 April 2017 - 13:20.


#16
Tiger0809

Tiger0809

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.02.2015
Ok, am inteles. Mersi pentru sfaturi, daca mai are cineva o alta parere puteti posta in continuare.

#17
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

 Tiger0809, on 02 aprilie 2017 - 13:25, said:

Ok, am inteles. Mersi pentru sfaturi, daca mai are cineva o alta parere puteti posta in continuare.
Iei aceasta sursa, http://www.pcgarage..../x-series-650w/
Iti spun din experienta ca seria x de la seasonic bate orice alt model de sursa de la orice alt brand, calitate este putin spus premium, am lucrat cu o gramada de modele de surse in service si stiu ce zic.

Trebuie sa ai o sursa de calitate pentru a fi sigur ca componentele sistemul sunt alimentate si protejate foarte bine, sursa asta te va tine cel mai probabil si 10-15 ani fara nici cea mai mica problema.

Ps: In caz ca faci upgrade peste 4-5 ani nu cred ca vrei sa schimbi si sursa, schimbi placa video, procesorul, si desigur si placa de baza.
Sursa ramane, de asta este nevoie de o sursa cat mai buna si cat mai puternica inca de la achizitia pc-ului.
Daca pe parcurs vei avea de gand sa adaugi o placa video foarte puternica care consuma foarte mult, la fel si un procesor care consuma foarte mult, va fi nevoie sa schimbi sursa daca este una ieftina, in schimb, daca faci investitia intr-o sursa excelenta de la inceput, nu vei avea dureri de cap.

Edited by PantherOne, 02 April 2017 - 13:43.


#18
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
De dragul discutiei. . .30 fps-uri este foarte putin, el a mentionat ca joaca si shootere. Iar diferenta intre 24 fps si 60 fps (de exemplu) se observa de la 1 km si deranjeaza chiar si in jocuri ce nu au o actiune rapida.

Referitor la calitate. . .componentele au o garantie de 3 ani ce poate fi prelungita. Deci n-ar trebui sa fie probleme indiferent de varinata aleasa.
Ce ma blocheaza pe mine sunt cele 2 monitoare. In ce fel vrei sa le folosesti in gaming?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate