Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Bicicleta pentru oameni XXL ...

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 PantherOne, on 31 martie 2017 - 10:04, said:

Pai da, are dreptate.
daca aveam morala de tot rahatul nu mai aveam  atatea likeuri,, dar voi n-aveti ce face , si eliminati pe cine va deranjeaza cand vreti si la ce ora vreti.
am dreptul sa tastez ce consider ca e bine pentru omul care pune intrebari... voi sunteti judecatorii supremi  fara morala si fara sa va  puteti abtineti de la jigniri.

#38
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

 leul_nostru, on 31 martie 2017 - 09:57, said:

tu esti plin de bun simt... da na , esti sef si stergi ce nu-ti convine, tastezi cum iti place si dai lectii la cine vrei...
eu ii fac un bine omului... stiu ca adevarul doare si deranjeaza.
ce bicicleta sa isi ia cand el nu vrea sa slabeasca?

Ti-a cerut vreun sfat legat de slabit ?  Omul a intrebat de ce bicicleta sa aleaga. daca ai informatii in domeniu, scrie ceva, daca nu, ce te arde pe tine grija de greutatea lui ?!

Il acuzi indirect ca mananca ca un nesimtit, de unde stii tu care-i adevarul ?!  Poate sunt alte cauze care, oricum, nu se discuta aici.

Deocamdata, ce-am zis despre morala ta, ramane valabil ca si bagatu-n discutie ca musca in esapamentul calului ! Posted Image

LE. Laikuri pe dreaq, ale le-ai primit ca sa pleci multumit in alta parte ! Posted Image

Edited by argonaut, 31 March 2017 - 10:14.


#39
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Acum 3 ani eram intr-o situatie similara, si ca dimensiuni si ca dilema de achizitie.
Am luat un Cube AIM 29er Disc cu cadru XL si a facut fata inclusiv la concursuri, sarituri and stuff.
Investitia initiala: 2300 RON.

#40
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

 leul_nostru, on 31 martie 2017 - 10:12, said:


daca aveam morala de tot rahatul nu mai aveam  atatea likeuri,, dar voi n-aveti ce face , si eliminati pe cine va deranjeaza cand vreti si la ce ora vreti.
am dreptul sa tastez ce consider ca e bine pentru omul care pune intrebari... voi sunteti judecatorii supremi  fara morala si fara sa va  puteti abtineti de la jigniri.
Nu like-urile stabilesc daca ai morala ok sau nu, ci ceea ce scrii pe acest forum. Eliminarea ta de pe forum nu depinde de mine ci de Moderatori, Super Moderatori, si Administratori.
Nu te-a jignit nimeni pe acest topic ci tu ai facut offtopic si ai jignit, daca ar fi fost dupa mine, ai fi fost banat de mult timp.

Ontopic: Initiator, ai un buget maxim in care colegii sa se incadreze cu recomandarile?

Edited by PantherOne, 31 March 2017 - 10:22.


#41
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
eu stiu persoana care merge pe ciclocross cu roti carbon (mavic cosmic spume) si are 125Kg.
daca nu-ti iei una din supermarket, n-ar trebui sa ai probleme.

#42
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Orice bicicleta cu cadru de otel.

#43
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
aluminiul ce are?

#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 QuickSpeed, on 31 martie 2017 - 11:14, said:

aluminiul ce are?
Mai exact dur aluminiu.

#45
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
6066 sau 7005?

#46
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 QuickSpeed, on 31 martie 2017 - 12:41, said:

6066 sau 7005?
Cele din seria 6000 sunt cele mai intalnite si mai usor de prelucrat,cele din seria 7000 sunt cele mai dure,scumpe si greu de prelucrat
Daca are bani suficienti sa isi ia 7005 daca nu merge si 6066

#47
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ce de discutii au aparut pe aici de cand nu am mai intrat ... Unele la obiect, altele aiurea. Sa raspund pe rand.
Leul_nostru, vad ca iti place sa intepi ...  De unde ai dedus tu ca nu vreau sa slabesc? Am spus doar ca nu voi folosi bicicleta pentru slabire. Pentru slabit sunt cure date de nutritionisti, sala, etc. Nu o bicicleta de oras. Dar aici nu am cerut sfaturi de slabit. Ok? Am cerut doar o bicicleta capabila sa ma care. Si am vrut o bicicleta cat de cat practica (de aceea am insistat sa aiba portbagaj). Atat. Am spus asta si pe pagina 2. Deci as ruga un moderator sa stearga tot ce ce despre cura de slabit ... nu acesta e subiectul, suntem pe aria de ciclism.
Leul_nostru am si ATV, am si motocicleta (referitor la postul tau 42), dar crede-ma ca nici ATV-ul nici motocicleta nu pot inlocui o bicicleta. Sunt momente cand vreau sa merg pe bicicleta, sa pedalez. Nu stiu daca poti intelege ce am vrut sa zic. Sunt momente in care nu vreau sa merg cu ceva motorizat, vreau sa simt aer curat in nas, nu miros de benzina!
PantherOne m-a intrebat de buget. Nu prea as vrea sa depasesc 1600, maxim 1900 ron. Sper sa gasesc ceva bun la banii astia.
Oricum cel mai bun raspuns a fost al userului usrnm care mi-a spus de salonul bicicletei. Habar nu aveam de acest salon. O sa merg duminica pe acolo.

Edited by XL700VA, 31 March 2017 - 20:38.


#48
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Atunci du-te la standul lui drag. Sunt cei mai politicosi.


#49
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
O sa merg la toate standurile. Toata duminica am alocat-o pentru acest targ. Asa ca am o zi intreaga sa analizez. Plus ca am vazut ca poti testa biciclete ... cel putin asa scrie pe site-ul salonului. Asa e, sau e doar reclama?

#50
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Au un mic circuit și te poți da acolo cu bicicleta daca te lasa.

#51
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Deci ... stuatia e mult mai complicata decat pare. Azi am fost la expozitia de biciclete. Si nu am fost chiar incantat de ce am vazut ...
Deci eu voiam o bicicleta ceva in genul asteia:
Attached File  bicicleta-oras-hoprider-300-barbati.jpg   84.59K   22 downloads
Deci o bicicleta de oras cu portbagaj. Iar la salon ca vad eu ?
Attached File  DSCI0021.JPG   459.27K   22 downloadsAttached File  DSCI0022.JPG   322.57K   18 downloadsAttached File  DSCI0023.JPG   495.59K   19 downloadsAttached File  DSCI0028.JPG   458.97K   19 downloadsAttached File  DSCI0027.JPG   468.52K   19 downloadsAttached File  DSCI0029.JPG   441.99K   19 downloads Attached File  DSCI0030.JPG   315.58K   19 downloads

Deci absolut mai nimic de genul de care doream eu. Totusi gasesc la vreo doua-trei standuri si cam ce voiam eu:
Attached File  DSCI0032.JPG   523.9K   21 downloads
Dar aveau niste roti ultra subtiri. Care sigur nu ma tineau:
Attached File  DSCI0033.JPG   410.76K   23 downloads

Bun schimb metoda. Iau absolut toate standurile la rand (dar absolut toate) si ii intreb ”Care este greutatea maxima pe care o suporta bicicleta asta (trecuta in fisa tehnica)?” Majoritatea imi raspund ca toate biciclele lor suporta 115-120 kg. Ca atata au in fisa tehnica. Unii au incercat sa bage in ele gen: stiti scrie in carte 120 kg, dar ele rezista pana la 140 kg, ca stiu eu! Ce mai veritabila mama Omida erau ei!

Bun. In cautarea mea dau si de standul celor de la Click4sport. Si acolo dau de un model : CROSS PROLOG XXL CITY MAN 28. Care arata asa:
Attached File  DSCI0040.JPG   482.89K   30 downloads
In cartea ei scrie ca rezista pana la 160 Kg. Bingo. Asta e. Omul ma invita (fara sa ii cer eu asta) sa fac un test cu ea. Nu astept sa imi spuna de doua ori si sar pe ea. Bicicla este foarte manevrabila, are 7 viteze in butuc, are frane hidraulice (numai actionarea, ca in rest sunt tot pe saboti pe roata), are susrensie pe furca din fata. Si foarte usoara mi s-a parut.  Pretul ... 3099 lei. Cica se face un discount la magazin de 10 %, deci ar fi undeva la 2800 lei. Detalii tehnice aici: http://www.click4spo...ot-5317010.html

Tot in cautarea mea mai gasesc una. Si ultima. La standul celor de la Giant Bicycles Romania.
Attached File  DSCI0042.JPG   456.88K   30 downloadsAttached File  DSCI0043.JPG   285.94K   27 downloads

Giant Triple X 2. In cartea ei scrie ca rezista pana la 150 kg. Nu are suspensie la furca fata. Are numai 3 viteze in butuc. In schimb franele sunt pe cablu dar cu actionare in butuc, atat la roata fata cat si la roata spate. De data asta am cerut eu un drive test (spre deosebire de celalalt stand unde s-a oferit expozantul). Acuma nu stiu daca a fost o dovada de neincredere, sau o politete exagerata ... dar expozantul s-a oferit sa imi tina geaca (ba chiar a insistat). Politete? Sau ii era teama ca plec cu bicicla. Nu comentez, pentru ca nu am nici o dovada ... In fine, ii dau geaca, si iau bicicleta. Pot spune ca mergea la fel ca cealalta. Nici o senzatie de nesiguranta, manevrabila, usoara ... Pret (dupa cum se vede si in poza) 3199 lei. La fel imi spune sa merg la magazin ca se face discount. Curios lucru, pe site-ul lor era 2559 lei. Probabil asta e discountul. Detalii tehnice si pretul aici: http://www.magazinul...-x-2-gts-m-2016

Cred ca va trebui sa aleg una din astea doua, si sa maresc bugetul acordat. Insa sunt intr-o mare dilema. Pe care sa o iau? Nu cunsosc mare lucru de marcile de biciclete. Ambii expozanti dau 24 luni garantie, ambii asigura service, piese de schimb. Ambele merg usor, ambele franeaza bine. Pe nici una nu m-am simtit aiurea, senzatie de bicicla solida. Ca sa explic, saptamana asta am mers pe un DHS Citadinne 28 ( http://www.dhsbike.r...ne-28/3307.html ) nou de la un magazin din Pitesti si am avut senzatia ca se dezintegreaza. Vanzatorul (de la magazinul DHS) a avut mare curaj ca mi-a dat-o sa merg 10 metrii cu ea. Ambele au roti mai late si mai solide.  Parca un pic mai sofisticata mi s-a parut Prolog-ul. Iar furca din fata cu suspensie mi-a placut cum lucreaza. Parca Giant-ul e un pic banala.

Altele nu am gasit. Am luat stand cu stand, la rand. Nu am gasit nici macar la standul celor de la KTM (macar la astia ma asteptam sa gasesc, ca fac si motociclete). Toate maxim 115-120 kg.
Voi pe care ati alege-o pana la urma, din cele doua de mai sus?

Edited by XL700VA, 02 April 2017 - 20:05.


#52
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am un vecin cred ca e mai greu ca tine...si merge pe o coaja de bicicleta cu butuc

#53
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Cross: bulgărească, fondata  in 1995, mai bine echipata, furca la mișto, probabil mai grea.
Giant: taiwaneza, din 1972, mai slab echipata, probabil mai ușoară, băieți finuti aia de la magazinuldebiciclete.

Grea alegere...

Edited by QuickSpeed, 02 April 2017 - 20:21.


#54
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
QuickSpeed, zi direct. Nimic nu am priceput din ce ai scris acolo. Sa inteleg ca inclini spre Giant? Sau ma insel?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate