Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Bicicleta pentru oameni XXL ...

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

 Ion_de_la_Raion, on 30 martie 2017 - 23:24, said:

De aia ciclistii in Turul Frantei mananca 7000 calorii pe zi si sint ca o ata.
Dar aia nu se plimba agale

#20
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 41ex, on 30 martie 2017 - 23:25, said:

doar cu 1 pinion mi se pare foarte nasol.

"Marimea cadrului de cele mai multe ori se exprima in inch si se masoara din centrul axului pedalier si pana la tija de sa, conform imaginii din dreapta. Marimea cadrului este principalul factor de 'ajustare' a bicicletei astfel incat sa vi se potriveasca. Restul "ajustarilor" fine, cum ar fi pozitia (mai comfortabil sau mai sportiv) se face din unghiul si lungimea pipei ghidonului si din pozitiionarea seii care poate fi pozitionata mai in fata sau mai in spate cu +/- 2-3 cm."
Multumesc de raspuns. Acum chiar m-am lamurit, ce e cu marimea asta.
Pentru ceilalti: sa nu iscam discutii inutile. Am spus ca nu vreau sa fac din aceasta plimbare pe bicicleta, o cura de slabire ... deci nu mai are rost astfel de discutii. Pur si simplu o vreau pentru plimbari atat practice cat si de placere. Pur si simplu pentru ca vreau o bicicleta. Sa nu mai scot mereu masina pentru 2-3 Km.

Edited by XL700VA, 30 March 2017 - 23:33.


#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 PantherOne, on 30 martie 2017 - 23:26, said:

Tu compari ciclistii cu cei care se plimba cu bicileta?

Nu sint tot un om pe o bicicleta ? :)

#22
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

 Ion_de_la_Raion, on 30 martie 2017 - 23:49, said:



Nu sint tot un om pe o bicicleta ? :)
Depinde ce face cum merge cu ea, daca tu crezi ca un sportiv profesionist care pedaleaza non stop ore in sir si un om obisnuit care pedaleaza 5 minute dintr-un sfert de ora e tot aia,....No comment.

#23
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 PantherOne, on 30 martie 2017 - 23:09, said:

Alege ceea ce iti place.

http://m.emag.ro/bic...5/pd/D4RRH7BBM/

http://m.emag.ro/bic...2/pd/DW1KZ7BBM/

http://m.emag.ro/bic...5/pd/DSRRH7BBM/

Mai jos vezi cum alegi o bicicleta in functie de inaltime, tu esti xl, nu xxl
Tu chiar vorbesti serios?cum ai poti comanda o panarama din asta de bicicleta unui om de 125 kg....
Asa ceva nu recomand nici unui adolescent de 15 ani,inițiatorulului topicului ai trebuie ceva calitativ cu roti si butuci rezistenți in PRIMUL RAND.
Si doi la mana,nu cred ca vrea mountain bike,ci o bicicleta de oras a carei geometrii ofera un oarecare confort.

 PantherOne, on 30 martie 2017 - 23:21, said:

De asta ce zici? E si la reducere, http://m.emag.ro/bic...k/pd/DQW6V7BBM/
Are componente slabe,recomand bicicleta de la o firma consacrată de cel putin 2200 lei.Așa la prima strigare.

#24
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
In loc sa dai o gramada de bani pe un DHS sau alta chinezarie, cauta una adusa din vest, sh, servisata de vanzator. Poti gasi o marca consacrata nemteasca, italiana, franceza, echipata Shimano, la bani putini si la care sa nu te lase cand ti-e lumea mai draga, un colier, un filet sters  sau un rulment.
La greutatea ta nu-ti trebuie neaparat ceva special, majoritatea bicicletelor serioase suporta 150 de kile de pasager (in viu) Posted Image

Cauta una full amortizoare, cu gume cu balon mare, roti pe 26, 28, sa cu gel, ca sa te simti cat mai confortabil in plimbari.

Edited by argonaut, 31 March 2017 - 00:29.


#25
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 argonaut, on 31 martie 2017 - 00:27, said:

Cauta una full amortizoare
De ce,ca sa pedaleze greu?

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
XL700VA, am prieten de pedalat care are greutatea ta. Are atât mtb cât și cursieră. Tot secretul stă în calitatea bicicletei și mai ales a roților, un set de roți depășind cu mult prețul unor biciclete recomandate mai sus.

#27
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Uita-te dupa un Fat Bike Felt,dar te rupe la bani

#28
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
@initiator: pe 1 aprilie e salonul bicicletei in Bucuresti. Ai putea sa dai o fuga sa vezi multe biciclete la un loc de toate felurile. Sigur vei gasi ce ai nevoie printre atatea modele De tinut te tine o bicicleta, dar butuciii si rotile vor trebuie sa fie mai serioase. In rest, da-i bataie.

#29
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Adica maine si poimaine? Exact la fix. Multumesc mult de informatie.  Duminica trag o fuga la Bucuresti sa vad ce si cum.

#30
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
da, uite si siteul http://www.salonulbicicletei.ro/

Succes.

#31
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu aveam acun trei ani 130km.
Am cerut o parere de bicicleta si toti mi-au spus ca o sa se strice foarte repede.
Am achizitionat o bicicleta si a mers ok, nu am avut probleme nici cu bicicleta si nici de acomodare.
In cateva luni am slabit 15 km.
Apoi am schimbat bicicleta cu ceva mai performant pt. ca la greutatea mea, franele pe janta nu erau suficiente atunci cand coboram o vale foarte abrupta.
Acum am un Cube de aprox 3000 ron cu care cobor cate 4-5 scari si rezista fara nici o problema la 120kg cat am acum.
Poti sa cumperi linistit orice bicicleta MTB ca o sa reziste pt. folosire obisnuita, cel mai important e sa fie cu jante duble si cu cauciucuri cu balon mare.
De exemplu Rockrider 520 e o bicicleta buna pt. greutatea mea si a ta.

Edited by Kroghy, 31 March 2017 - 08:15.


#32
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
In herastrau e concurs organizat de radio zu: trebuie sa te iei la intrecere cu bicicleta cu un reprezentant al lor si daca castigi, pastrezi bicicleta.

#33
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

 missionnad, on 31 martie 2017 - 01:11, said:

De ce,ca sa pedaleze greu?

Omul SE PLIMBA cu bicicleta. Ca sa nu simta toate pietrele si toate gropile, amortizoarele sunt ok !

 leul_nostru, on 31 martie 2017 - 09:15, said:

asta chiar e subiect de fun, cum sa iti doresti o bicicleta xxl  fara sa iti doresti mai intai sa slabesti?
ce face mancarea nesanatoasa si indiferenta din om...
daca vrei bicicleta du-te la sala de forta sau ia una pentru acasa... si nu mai baga tot ce exista in tine.
daca ai prea multi bani mai da si la altii, si sa le spui ca banii si indiferenta dauneaza grav sanatatii.

Mai @leule, tu pe unde apari trebiue sa bagi un bat prin gard. Putin bun simt nu ti-ar strica, cel putin ca sa te abtii de la comentarii de genul asta. Esti si off topic si lipsit de bun simt, cu morala ta de tot rahatul !

Edited by argonaut, 31 March 2017 - 09:42.


#34
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 argonaut, on 31 martie 2017 - 09:39, said:

Omul SE PLIMBA cu bicicleta. Ca sa nu simta toate pietrele si toate gropile, amortizoarele sunt ok !



Mai @leule, tu pe unde apari trebiue sa bagi un bat prin gard. Putin bun simt nu ti-ar strica, cel putin ca sa te abtii de la comentarii de genul asta. Esti si off topic si lipsit de bun simt, cu morala ta de tot rahatul !
tu esti plin de bun simt... da na , esti sef si stergi ce nu-ti convine, tastezi cum iti place si dai lectii la cine vrei...
eu ii fac un bine omului... stiu ca adevarul doare si deranjeaza.
ce bicicleta sa isi ia cand el nu vrea sa slabeasca?

Edited by leul_nostru, 31 March 2017 - 10:00.


#35
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

 missionnad, on 31 martie 2017 - 00:19, said:


Tu chiar vorbesti serios?cum ai poti comanda o panarama din asta de bicicleta unui om de 125 kg....
Asa ceva nu recomand nici unui adolescent de 15 ani,inițiatorulului topicului ai trebuie ceva calitativ cu roti si butuci rezistenți in PRIMUL RAND.
Si doi la mana,nu cred ca vrea mountain bike,ci o bicicleta de oras a carei geometrii ofera un oarecare confort.


Are componente slabe,recomand bicicleta de la o firma consacratã de cel putin 2200 lei.Așa la prima strigare.
Mai expertule, nu cred ca omul vrea sa dea doua salarii minime pe economie pe o bicicleta, a zis ca are un buget mai limitat si i-am recomandat biciclete in bugetul respectiv.

 leul_nostru, on 31 martie 2017 - 09:57, said:


tu esti plin de bun simt... da na , esti sef si stergi ce nu-ti convine, tastezi cum iti place si dai lectii la cine vrei...
Sterge ceea ce nu trebuie sa apara pe forum, e om serios si face ce trebuie ca altfel nu ajungea moderator.
Are dreptate, putin bun simt nu ti-ar strica.

Edited by PantherOne, 31 March 2017 - 10:00.


#36
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 PantherOne, on 31 martie 2017 - 10:00, said:

Mai expertule, nu cred ca omul vrea sa dea doua salarii minime pe economie pe o bicicleta, a zis ca are un buget mai limitat si i-am recomandat biciclete in bugetul respectiv.


Sterge ceea ce nu trebuie sa apara pe forum, e om serios si face ce trebuie ca altfel nu ajungea moderator.
Are dreptate, putin bun simt nu ti-ar strica.
mai nene tu vezi ce tasteaza? tu ai "morala de tot rahatul"?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate