Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Achizitie casa vs achizitie apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#469
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Nu stiu despre Primaverii dar sunt sigur ca nu a avut niciodata blocuri de 10-14 etaje. Poate crevedia sa aiba sansa de a deveno vreun primaverii in viitor :))

#470
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Era vorba de statutul zonei.

#471
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cand Crevedia va fi Bucuresti, Ozana deja va fi, de mult timp, central.

Edited by Barboso, 21 April 2017 - 21:26.


#472
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View PostBarboso, on 21 aprilie 2017 - 16:43, said:

Cand Crezedia va fi Bucuresti, Ozana deja va fi, de mult timp, central.
  Era o gluma, evident :)

View PostQuickSpeed, on 21 aprilie 2017 - 16:11, said:

Era vorba de statutul zonei.
   Da,dar orice zona scumpa, cel putin in Bucuresti este o zona nu foarte dens populata. Unde ai densitate mare ai un loc indezirabil, pentru majoritatea. Nu stiu daca Primaverii a fost sau nu o mahala la inceput dar stiu ca si acum densitatea e scazuta.

#473
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postsalal, on 21 aprilie 2017 - 10:34, said:

- Iniţiatorului topicului se referea la bandustanele din Militari Residence care arată aşa: http://bit.ly/2osNwBV Dumneavoastră aţi locuit sau vizitat zona respectivă din Militari pentru a putea face comparaţie cu Ozana?
Macar ceilalti au ceva poze, astia doar desene.
Intrebarea e retorica, toata lumea stie ca Militari m-a lasat cu dorinta nebuna de a construi casa.
Tot asa si Ozana-Salajan m-a convins ca rromia este parfum fata de drogatii dintre blocuri. Pe trotuarele alea inca libere iti era frica sa circuli dupa lasarea intunericului.

#474
salal

salal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 22.03.2017
- Haha, nu mai e de mult aşa, nu suntem într-un cântec La Familia aşa cum nici Pantelimonul nu mai e ca în cântecele B.U.G. Mafia. Drogaţi nu am văzut dar poate că nu sunt în target. Articolul ăsta descrie bine situaţia actuală: http://bit.ly/2ovXtPg
- Am mica mea teorie că la baza schimbării multor cartiere rău famate din Bucureşti sunt construirea de mari centre comerciale care au oferit slujbe necalificate dar curate micilor găinari care nu ar fi putut deveni decât infractori. Cel puţin schimbarea Pantelimonului după construirea Mega Mall este indubitabilă. Aşa s-a întâmplat şi după deschiderea Auchan Titan din 2006.
- De fapt discuţia era depre faptul că mulţi cumpărători preferă nou din faza de proiect decât comunist deja construit plus renovare.
- Dacă nu moşteneşti un apartament sau teren în Bucureşti trebuie să începi de undeva. Pentru unii cumpărători metrou şi trotuare până la el, fără oceanele din Popeşti când plouă, sunt de ajuns la început.

#475
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postsalal, on 22 aprilie 2017 - 10:41, said:

- Haha, nu mai e de mult aşa, nu suntem într-un cântec La Familia aşa cum nici Pantelimonul nu mai e ca în cântecele B.U.G. Mafia. Drogaţi nu am văzut dar poate că nu sunt în target. Articolul ăsta descrie bine situaţia actuală: http://bit.ly/2ovXtPg
- Am mica mea teorie că la baza schimbării multor cartiere rău famate din Bucureşti sunt construirea de mari centre comerciale care au oferit slujbe necalificate dar curate micilor găinari care nu ar fi putut deveni decât infractori. Cel puţin schimbarea Pantelimonului după construirea Mega Mall este indubitabilă. Aşa s-a întâmplat şi după deschiderea Auchan Titan din 2006.
- De fapt discuţia era depre faptul că mulţi cumpărători preferă nou din faza de proiect decât comunist deja construit plus renovare.
- Dacă nu moşteneşti un apartament sau teren în Bucureşti trebuie să începi de undeva. Pentru unii cumpărători metrou şi trotuare până la el, fără oceanele din Popeşti când plouă, sunt de ajuns la început.

Schimbarea a inceput de mult si nu are decat in mica masura legatura cu deschiderea centrelor comerciale. Posibil sa fie si ala un factor dar sunt altii mult mai importanti: destructurarea majoritatilor retele de interlopi, migratia catre vest, "curatirea" cartierelor prin filtre economice, cresterea controlului statului prin instrumentele specifice, (Jandarmerie, Politie Comunitara s.a), supravegherea video, in permenenta extindere s.a.

#476
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostBarboso, on 09 aprilie 2017 - 16:11, said:

Da, la prima pensie iti vei savura si tu cafeaua la umbra.
E nici chiar asa ....in 5 ani pomii fructiferi pot ajunge la 4 m inaltime daca-s bine udati.....eu am o umbra in curte iar pomii nu au mai mult de 5 ani.....

View Postvrajitoruldinoz, on 10 aprilie 2017 - 10:16, said:

O idee mai buna e sa te gindesti dinainte daca o mostenire ii face vreun bine copilului. O varianta destul de comuna prin alte parti e donatia averii (totala sau partiala) la moarte.
Pina la urma depinde ce om vrei sa iasa din el si ce trasaturi de caracter vrei sa modelezi.

....
Ai si tu dreptate ..dar acum ce sa fac.....sa dau casa la primarie , s-o vand si sa-mi bat joc de munca mea de-o viata sau sa o las mostenire copilului? Eu zic ca varianta cu copilul e cea mai buna.....
Partea cu donarea....sa fim seriosi....nu e suficient ca-si bate statul joc de mine o viata intreaga.....acum sa-mi bat si eu joc de bruma mea de agoniseala......pana acum am tot dat , prin taxe si impozite, de primit am primit doar batai prietenesti pe umar.....

Edited by Clovis, 09 May 2017 - 18:26.


#477
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
N-a zis nimeni sa dai la stat. Las-o la BOR :D.
In Romania nu exista cultura donatiei si probabil nici organizatii de incredere carora sa faci donatiile.
Oricum ideea era alta: indiferent ce faci cu casa dupa moarte, e o prostie sa-ti ghidezi viata dupa asta. Mai ales ca o mostenire s-ar putea sa nu foloseasca deloc in directia in care vrei tu.

#478
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa mine se va alege praful... :)

Am decis sa las la copii cate o cloaca mica si restul toc. Deja nevastă mea a iesit din mizerie :)... A zis ca mega mall are toale naspa nu ca alea de ma muzeele din germanika :)

Dar o sa fac pe naiba in  si nu ne mutam de la tara. Bai nene un aer imputit in bucale ca azi mai rar. Am ajuns pe la 9.30 acasa si am stat cu geamul deschis pana acum... Pacat ca e frigutz

#479
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Vesinica dilema. Fiecare dupa cum ii place. Posted Image))
Casa ar fi misto, asa, pe la Vatra Luminoasa, nu la mama dracu. Sau daca e la mama dracu macar sa fie ceva deosebit - gen casa in Holbav, unde te intalnesti cu ursul iarna. Dar na' fiecare cu placerile lui. Cat despre costuri, nu exista termen de comparatie. Anul trecut am scos din buzunar vreo 4k euro pentru inlocuirea unui acoperis de casa, si nu era vila lui becali. Cu banii aia iti putea indeplini cele mai exotice dorinte de vacanta sau puteai sa mobilezi un apartament de 3 camere.

Edited by mihaigerard, 11 May 2017 - 09:37.


#480
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 09:32, said:

  Anul trecut am scos din buzunar vreo 4k euro pentru inlocuirea unui acoperis de casa, si nu era vila lui becali. C

anul asta am dat deja 7000 pe concedii si "muzee" in 3 iesiri deja. si inca n-a venit vara Posted Image ca am facut aseara calculul cu sotia care zicea ca sa beneficieze si ea de banii din vanzarea troacei... si i-am inchis pliscul asa :)
na, sa ma laud. si deja mi-am luat biletele de bruxell in octombrie, 300 lei cu blueair. n-am greturi de low-cost ca altii... Posted Image
si caut sa mi le iau pt tarile calde in dec si un sudul portulgaliei  in noiembrie... o fi ok?

Edited by MembruAnonim, 11 May 2017 - 09:43.


#481
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Am dat si eu destul si o sa mai dau pe concedii, pentru ca asta mi se pare cea mai buna investitie. Ideea este ca imi cam displace ideea de a fi blocat de niste obligatii inerente si costuri fixe mari. Asta e ce primesti la casa + timp liber pierdut.

Edited by mihaigerard, 11 May 2017 - 09:50.


#482
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Viata :lol: Sa poti sa iti iei concediu si sa te deconectezi o saptamana, doua. Eu daca plec si un weekend prelungit trebuie sa imi iau dupa mine laptopul si sa am telefonul deschis permanent. Deh, firma mica. :)

#483
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 09:49, said:

Ideea este ca imi cam displace ideea de a fi blocat de niste obligatii inerente si costuri fixe mari. Asta e ce primesti la casa + timp liber pierdut.

am ajuns in momentul in care saptamanal vine o femeie si curata si calca, eu urasc asta dar sotia a pus piciorul in prag.
apoi rata la casa e egala cu o chirie... de fapt e chiar mai jos iar confortul dat de casa ta nu se compara cu nici o chirie. faci pe naiba in patru si iti cumperi o cloaca in chirie si ti-o platesc chiriasii si nu mai dai nimic din buzunar...
plus sotia imi tot repeta ce ei ii place sa isi tunda iarba, si chiar o face, sa stea cu cateii in curte si vad ca mai nou isi spala si masina singurica... o tot bibileste la cateva zile. ceea ce e super as putea zice, daca ii place
plus acum seara nu e nimic mai placut sa stai pe teresa...

#484
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008


View PostMembruAnonim, on 11 mai 2017 - 09:42, said:

un sudul portulgaliei  in noiembrie... o fi ok?

Am fost eu anul trecut prin septembrie - octombrie. Am stat în trei locații diferite, întinse pe vreo sută de kilometri în sudul Portugaliei. Am vizitat de mi s-au tocit tălpile. Și plajă la greu.



#485
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcaiuscorneliu, on 11 mai 2017 - 10:27, said:

Am fost eu anul trecut prin septembrie - octombrie. Am stat în trei locații diferite, întinse pe vreo sută de kilometri în sudul Portugaliei. Am vizitat de mi s-au tocit tălpile. Și plajă la greu.

Faro... acolo vreau! saru'mana!
un weekend break cu sotia. n-am fost, vrem sa ajungem. inceput de noiembrie... ia sa ma uit acu' la niste low cost!

#486
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
La Faro e aeroportul. Și o autogară de zici că e în Ferentari :) Nu am stat acolo ci m-am dus mai spre vest. Trebuie să fii nebun să te duci la Mamaia sau Eforie în aceeași bani, Algarve e mișto..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate