Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Humax Digi+C HD4 + Catch Up (cunoscută ca Arhivă la Telekom sau Replay la UPC) .

- - - - -
  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#199
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 KyKyKyKy, on 19 octombrie 2017 - 21:09, said:

Salutare!
Pentru Humax HD4 care cablu este mai bun dintre acestea:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
și/sau
https://www.emag.ro/...9/pd/EKJ77BBBM/ ?
HDMI-eul este exclus pentru că televizorul are portul defect!
cu ci card nu merge ?

#200
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

 adiatric, on 20 octombrie 2017 - 08:52, said:

cu ci card nu merge ?

Nu, televizorul fiind unul plat de generație veche fără CI.

 iulian160380, on 20 octombrie 2017 - 06:54, said:

Am luat EXACT cablu acesta si merge perfect. L-am luat din Altex, il au la raionu conectica

Fiind în criză de timp l-am luat pe primul. Mi s-a părut mai rezistent. Merge și acela. Nu e pentru mine, ci pentru niște cunoștințe ce nu se pricep exact la cabluri. :)
Mulțumesc pentru opinie! :)

#201
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Am observat o eroare la noul update, care la vechiul update nu o aveam.... cand baga posturi noi in grila mi se modifica lista favorite a decodorului si cateodata ma scoate din lista favorite si ma duce pe lista "TV Toate"

#202
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Pai daca nu te-ar duce pe lista TV Toate nu ar avea cum sa adauge automat noile canale introduse.

Sa zicem ca maine apare un canal nou si tu esti pe lista de favorite, nu s-ar face actualizare in cazul tau.

Este recomanandat sa treci pe lista generala, sa il pui in standby si sa il lasi 1 minut sa introduca noile posturi. Pe urma poti sa stai linistit pe lista de favorite.

#203
superdigital

superdigital

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 12.02.2008
da
,la intronucerea de canale noi se modifica lista de Favorite,destul de enervant

Edited by superdigital, 31 October 2017 - 21:41.


#204
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 catalinman, on 31 octombrie 2017 - 10:02, said:

Pai daca nu te-ar duce pe lista TV Toate nu ar avea cum sa adauge automat noile canale introduse.

Sa zicem ca maine apare un canal nou si tu esti pe lista de favorite, nu s-ar face actualizare in cazul tau.

Este recomanandat sa treci pe lista generala, sa il pui in standby si sa il lasi 1 minut sa introduca noile posturi. Pe urma poti sa stai linistit pe lista de favorite.
Nu la asta ma refeream... ma scoate aproape zilnic din favorite si imi afiseaza lista "TV Toate"  si este destul de enervant chestia asta. Nu trebuie sa bage ei nici un post eroarea asta imi apare aproape zilnic. Am observat ca atunci cand sunt pe TVR1 cateodata in loc sa fiu pe favorite brusc imi apare TV Toate

Edited by iulian160380, 01 November 2017 - 07:09.


#205
superdigital

superdigital

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 12.02.2008
catch up si pe Cartoon,boomerang

#206
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 superdigital, on 13 noiembrie 2017 - 22:34, said:

catch up si pe Cartoon,boomerang
Se mai blocheaza catch-up?
Tot cu 20fps ?

#207
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 adiatric, on 15 noiembrie 2017 - 11:03, said:

Se mai blocheaza catch-up?
Tot cu 20fps ?
YEpppp. Chestiile astea cu inregistratrea emisiunilor este frectie la picior de lemn...

Edited by iulian160380, 17 November 2017 - 07:35.


#208
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Eu am luat acest decodor acum in Noiembrie de la RCS, sunt foarte multumit de el, mi-am luat un HDD extern de 2 TB, se pot inregistra 692 ore pe el ca si emisiuni TV, deci echivalentul a 173 casete de 4 ore, poti programa cand vrei sa inregistrezi, sa derulezi inainte inapoi pe film, poti trage pe HDD filme de pe calc sa le vezi pe TV desi inca nu am testat asta ce formate vede si asa mai departe.
Decodoru a fost 240 lei, HDD extern de 2 TB 370, deci 610 lei total.
Nu stiu daca celelalte decodoare HD de dinainte aveau toate astea ca functii.
Asa ca merita. Am mai comandat un decodor si ptr parinti sa aiba in cealalt camera.

Asa ca am renuntat la celebrul video cu casete unde aveai limitari mari.

#209
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Si o intrebare la voi, vad ca fisierul video inregistrat de la TV pe HDD extern, e cu extensia ts adica Nat Geo_00.ts, dupa aia mai e un fisier Nat Geo_00.ts.idx si Nat Geo_00.ts.idx.meta, adica toate astea trei intr-un director, cum se vizioneaza acest fisier pe calculator ? Cu ce soft ? Ca dupa mine e imposibil sa nu fi facut cineva ceva in acest sens.

#210
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Și totuși, rămîne imposibil de vizionat pe orice altceva (în afara sculei pe care a fost făcută înregistrarea)!Posted Image  Deh, drepturi de autor...Posted Image

#211
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017

 iaris, on 15 octombrie 2017 - 21:54, said:

Am returnat si eu acest decodor la inceputul lunii septembrie. Din mai si pana in septembrie l-am folosit per total vreo 5 zile. Sunetul si imaginea se desincronizau dupa cateva minute: https://sendvid.com/2uwyblpm Am inregistrat pe un hard disk cateva episoade pe care nu le mai puteam vedea a doua zi, pentru ca peste noapte il scoteam din priza si a doua zi cand incercam sa vad acele episoade, aparea urmatorul mesaj: http://ititli.com/images/SfnKgEp7b.jpg Era nevoie sa formatez Hard Disk-ul pentru a-l putea folosi din nou. Am incercat toate setarile posibile, am schimbat si cablul HDMI, dar degeaba. Televizorul e un model Samsung 3D din 2012, iar semnalul TV e prin fibra optica din ONT. Nu stiu care e problema: semnalul TV sau televizorul. Cateodata parca semnalul audio si video sunt putin desincronizate si pe unele programe prin smart cam.

Cum e pana la urma? Are probleme cu inregistrarile mediaboxul? N-as vrea sa trec prin deranjul de a-l comanda, de a astepta sa-l primesc pentru ca apoi sa merg in pop sa il returnez.

#212
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
wantsome, citeste ce am scris eu mai sus, eu nu am ce sa-i reprosez, merge perfect.
Al lui iaris era defect, de aia avea atatea probleme, chiar ieri am scos din priza HDD-ul si l-am bagat la loc, am bagat iar cablu USB de la HDD in decodor, merge perfect, dureaza cam 30 secunde pana e recunoscut de decodor din nou, in rest merge brici si a doua zi si cand vrei si anume ce ai inregistrat azi, ieri sau cand doreai, nu se desincronizeaza nici sunet si nici nimic.
La mine data si ora sunt puse corect in mod automat, nu le-am setat eu, lui ii daduse mesaj de eroare de data si ora, deci ia-l fara probleme.
Pentru mine care a avut doar video cu casete, este foarte impresionant cat de bine e cu decodorul asta si HDD extern, adica de fapt e singurul decodor HD ca este varianta noua care are si functia de a inregistra pe HDD, ca celelalte de dinainte mi se pare ca nu aveau.
Calitatea e cam ca originalul, nu prea iti dai seama de diferenta daca nu stii ca e ori pe direct ori de pe HDD.

Edited by versacic, 24 November 2017 - 19:05.


#213
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 versacic, on 24 noiembrie 2017 - 00:16, said:

Nu stiu daca celelalte decodoare HD de dinainte aveau toate astea ca functii.
Nu te bucura prea mult timp, poate le vine celor de la RCS "ideea geniala" sa modifice update-ul si sa te lase fara functiile alea in decodor cum au facut si cu modelele mai vechi de humax HD si HD2... cand pe langa lipsa acestei functii au scos si optiunile de stergere si modificare denumire program
Nu merita sa-l cumperi cu banul jos... la 4,8 lei pe luna ar insemna la cat ai dat pe el 240 de lei sa iesi in profit abia dupa 50 de luni timp in care se pot schimba multe... sa dea faliment DIGI. sa apara o oferta mai buna la alt operator sau dupa garantia de 1-2 ani cat ti-au dat pe el sa se strice acel decodor si sa te uiti la el ca nimeni nu ti-l mai repara sau sa-l schimbe (in custodie daca se strica din vina decodorului ti-l schimba ori cu altu identic ori cu altu similar)

 crislacor, on 24 noiembrie 2017 - 10:43, said:

Și totuși, rămîne imposibil de vizionat pe orice altceva (în afara sculei pe care a fost făcută înregistrarea)!Posted Image  Deh, drepturi de autor...Posted Image
Merge cu asta da' unele din fisierele de descarcat  imi apar ca virusate cu bitdefender, le-am bagat ca virus fals si merge
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kBR5SdAwSNk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


 versacic, on 24 noiembrie 2017 - 01:44, said:

Cu ce soft ? Ca dupa mine e imposibil sa nu fi facut cineva ceva in acest sens.
S-a facut ceva in acest sens da' codecurile alea din filmare dupa download apar cu bitdefender ca virusate
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kBR5SdAwSNk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 versacic, on 24 noiembrie 2017 - 19:03, said:

ca celelalte de dinainte mi se pare ca nu aveau.
Calitatea e cam ca originalul, nu prea iti dai seama de diferenta daca nu stii ca e ori pe direct ori de pe HDD.
Kaon-urile merg sa inregistrezi pe HDD, numai ca la alea se incinge chipsetul

Edited by arbuneaionut, 25 November 2017 - 10:29.


#214
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu toate decodoarele de la Humax Digi+C HD2 incoace au functie de inregistrare.

OT:
@arbuneaionut: Unde ai vazut tu sa le fi lasat fara functia de inregistrare dupa un update de firmware? Cu renumerotarea da, asa s-a intamplat, dar acolo vorbim de o functie care la concurenta nu a existat niciodata iar alternativa exista (sa iti faci o lista de favorite, asa nu mai e nevoie ca cauti prin lista intreaga). la fel de adevarat e ca update-urile au bagat si bug-uri pe care nu le-au mai corectat niciodata.

Iar in privinta sfatului sa nu cumpere ci sa inchirieze, subscriu si eu. E o idee proasta sa cumperi de la operator un device care merge numai si numai la el, iar daca operatorul schimba ceva atunci te-ai facut de-o cutie de conserve…

#215
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Nu stiu daca s-a spus pe topic, vad ca si Realitatea TV beneficiaza de Catch Up. :)

#216
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
arbuneaionut, nu vad de ce ar lua functia de inregistrare, e o tampenie care nu ajuta la nimic, aia e de bun simt, de aia si exista, altfel faceau din start sa nu mearga, e normal cand nu esti acasa sa poti sa inregistrezi ceva, ca omul are servici, nu poate sta toata ziua acasa. Adica au facut aia video in anii 80 cu inregistrare si in anul 2017 sa nu fie ? E absurd ce zici.
Si daca e detectat programu ala ca virus ce ? Dezactivez antivirusul si-l rulez, nu e mare chestie, daca nu e virus de fapt, ca ala detecteaza multe ca virus, si alea care nu-s.

Sags, nu are nici o legatura ca functia de numerotare nu e la concurenta, ce treaba are ? Puteau sa o lase, cu ce-i deranja ca era acolo ?
Altceva a fost.

Ce nu am testat la acest nou decodor este functia de Catch Up, dar aia ma intereseaza mai putin.
Cu achizitia aveti dreptate, e mai bine in chirie sa fie decodorul.
Am mai comandat unul si pentru parinti, vor si ei acuma cand vad ca se poate inregistra asa mult, pacat ca dureaza pana vine.
RCS nu cred ca va da faliment prea curand, sunt foarte mari si ca lumea, asa ca nu-mi fac probleme de asta, vechiul decodor Humax il aveam din 2012 si ar fi mers si mai departe, doar ca eu aveam nevoie de HD plus ca vroiam sa inregistrez ceva mai modern fara limitarile unui video cu casete.

Edited by versacic, 25 November 2017 - 14:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate