Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#631
scoop

scoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.11.2003
Salut, am o fereastra din profile de aluminiu, la care cremonul (manerul) se invarte in gol. Din pacate fereastra este blocata pe inchis si nu stiu cum pot sa o deschid ca sa vad ce s-a intamplat cu sistemul. Prinderea cremonului este cu 2 suruburi la care nu poti ajunge decat daca fereastra este deschisa. Fereastra este este cu 2 canate, iar deschiderea din dreapta cu cremon este oscilobatanta.
Ce solutii am in afara de a o distruge?
M-am gandit sa desfac pinii de la balamale dar au un blocator cu imbus mic la care nu pot ajunge din cauza peretelui...
Profilele sunt Balkan, grecesti.
Multumesc anticipat!

#632
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Încearcă să depărtezi canatele unul de altul de la jumătate, un pic forțat, să scape blocatorii, sau să bagi ceva subțire între, gen lamă de cuțit, să poți mișca tija de cremon. În ultimă instanță de dă sticla jos, ca să poți forța mai mult. Soluția ultimă e să tai mânerul. Din păcate, dacă mânerul e defect, trebuie schimbat tot mecanismul, nu se găsesc mânere separat.

#633
scoop

scoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.11.2003
Intamplarea face ca acum multi ani tata ma lua pe santier cu el si montam astfel de ferestre, deci am piese, cremoane, sisteme, etc...ideea e ca nu stiu cum sa o desfac fara sa o stric. O sa incerc cu sticla data jos ca sa pot trage de rame mai tare. Multumesc!

#634
scoop

scoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.11.2003
Am revenit cu rezolvarea...

Am scos garniturile, baghetele, geamurile si am incercat sa trag de rame ca sa iasa una dintr-alta, dar nu se miscau. Am batut in balamalele ramei din stanga semi-fixa, am scos cuiele, am scos rama si apoi am avut acces la cremon. Se rupsese mecanismul cu care cremonul actioneaza tijele de aluminiu si o piesa care se prinde de tija....Am inlocuit cremonul si piesa respectiva (le aveam pe stoc :) ) si am rezolvat problema - mai tine 30 de ani!

#635
g_aly

g_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.05.2008
Salut!

Săptămâna viitoare trebuia să am montajul la tâmplăria comandata, azi mă sună băiatul că a venit tâmplăria cu culoarea greșită, și ce este de făcut.

Refacem comanda și vine culoarea inițială ce sa comandat sau accept culoarea care a venit și fabrica oferă un discount.

Daca refacem comanda mai trebuie să aștept 2 luni.


Eu înțeleg că toată lumea mai greșește și e omenesc.



Cat ar fi un discount corect?

Mulțumesc frumos!

Edited by g_aly, 17 February 2024 - 14:42.


#636
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 g_aly, on 17 februarie 2024 - 14:40, said:

Salut!

Săptămâna viitoare trebuia să am montajul la tâmplăria comandata, azi mă sună băiatul că a venit tâmplăria cu culoarea greșită, și ce este de făcut.

Refacem comanda și vine culoarea inițială ce sa comandat sau accept culoarea care a venit și fabrica oferă un discount.

Daca refacem comanda mai trebuie să aștept 2 luni.


Eu înțeleg că toată lumea mai greșește și e omenesc.



Cat ar fi un discount corect?

Mulțumesc frumos!
teoretic trebuie culoarea comandata,dar daca culoarea actuala îți place(și nu mai sunt alte probleme) consider că 10% este ok,dar daca scoți 15 e și mai bine

Edited by Timplarualin, 17 February 2024 - 14:50.


#637
g_aly

g_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.05.2008

 Timplarualin, on 17 februarie 2024 - 14:49, said:

teoretic trebuie culoarea comandata,dar daca culoarea actuala îți place(și nu mai sunt alte probleme) consider că 10% este ok,dar daca scoți 15 e și mai bine


In loc de Mooreiche2 a venit gri antracit, culoarea nu mă deranjează foarte tare, doar că dacă accept culoarea ,trebuie să aștept după panelul de la usa care a venit Mooreiche2.

Mulțumesc!

Edited by g_aly, 17 February 2024 - 14:57.


#638
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014
Buna ziua,
de aseară nu mai pot deschide fereastra deloc. Mânerul acționează cum trebuie,
Dar nu se deschide geamul.
Am tâmplărie Rehau,
Îmi puteți da vreo soluție, va rog? Chiar am nevoie sa deschid zilnic geamul...
Mulțumesc

#639
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014
Am uitat sa precizez: pe oscilo-batant se deschide. Doar pe normal, nu. Pare blocată in partea de jos.

#640
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009
Posibil sa fie "sarita de pe fix" , interesant este  ca se inchide si se deschide doar oscilobatant , ideea e ca deschiderea normala muta acei bumbi de pe cercevea pe mijlocul locasului din feronerie (asa cum vin din fabrica) iar actionarea din inchis total la oscilobatant trece prin modul deschidere totala, greu pt noi uni sa iti gaseasca o rezolvare doar prin scris , cel mai bine e sa gasesti un termopanist local sau daca mai e in garantie tamplaria.

#641
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Rabateaza geamul apoi învârte mânerul orizontal pe deschis cât timp geamul e înclinat.
Îl mai scuturi un pic dacă nu se deschide și ar trebui sa și dea drumul de unde agata. După ce l ai deschis cauți unde agata și muti pinteni aia de pe toc astfel încât sa nu te mai încurce. Faci toate astea dacă ai idee cum funcționează sistemul de închidere și ai un minim de îndemânare. Dacă nu, chemi pe cineva specializat.






#642
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014

View Poststefan0011, on 15 martie 2024 - 11:39, said:

Rabateaza geamul apoi învârte mânerul orizontal pe deschis cât timp geamul e înclinat.
Îl mai scuturi un pic dacă nu se deschide și ar trebui sa și dea drumul de unde agata. După ce l ai deschis cauți unde agata și muti pinteni aia de pe toc astfel încât sa nu te mai încurce. Faci toate astea dacă ai idee cum funcționează sistemul de închidere și ai un minim de îndemânare. Dacă nu, chemi pe cineva specializat.
Mânerul nu se învârte pe orizontala decât un sfert de cursa. Am scuturat, degeaba. Se pare că trebuie să apelez la meseriașii din Gherla.

E blocat jos undeva in dreapta. Ciudat e că acum doua zile s-a blocat, dar după 3-4 mișcări de mâner s-a deblocat, dar se închidea/deschidea normal cu mânerul rămânând cam la doua treimi de cursa.

#643
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Am și eu o problema care ma frământă de ceva timp ai as cam vrea sa o rezolv.
Am o ușă de balcon care are tocul curbat de la montaj, tocul e curbat pentru ca șurubul din mijloc a luat o într-o parte si a tras tocul spre exterior. Usa fiind dreapta, când se închide, rămâne spațiu între usa și toc și sufla vântul.
Dacă scot șurubul de montaj nu rezolv nimic pentru ca glaful e tencuit și nu I da voie tocului sa se îndrepte. Ma gândeam sa trag usa după toc, as putea cu vreo balama speciala, ceva?

Edited by stefan0011, 18 March 2024 - 22:07.


#644
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

View Poststefan0011, on 18 martie 2024 - 22:04, said:

Am și eu o problema care ma frământă de ceva timp ai as cam vrea sa o rezolv.
Am o ușă de balcon care are tocul curbat de la montaj, tocul e curbat pentru ca șurubul din mijloc a luat o într-o parte si a tras tocul spre exterior. Usa fiind dreapta, când se închide, rămâne spațiu între usa și toc și sufla vântul.
Dacă scot șurubul de montaj nu rezolv nimic pentru ca glaful e tencuit și nu I da voie tocului sa se îndrepte. Ma gândeam sa trag usa după toc, as putea cu vreo balama speciala, ceva?

Cu o balama ascunsa incearca,

#645
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Un link ceva, te rog!

#646
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

View Poststefan0011, on 18 martie 2024 - 23:30, said:

Un link ceva, te rog!

https://www.pvcmag.r...-usa-pvc-cu-657

sau asta
https://www.emag.ro/...e/pd/DYZ7BGMBM/

Edited by mmiclaus, 19 March 2024 - 00:12.


#647
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Merci mult! Am sa va vad ce rezolv, dacă pot sa apropii cei 3-4 mm.

#648
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Toată treaba e să nu aibe montant (adică geamul să nu fie din două). Dacă are, e mai greu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate