Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#613
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View PostTimplarualin, on 16 februarie 2023 - 19:57, said:

Ia uitati-va aici ce frumusețe de montaj făcut după toate "cataloaje tecnice"

Noul model de adaos toc?

#614
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View Postmmiclaus, on 16 februarie 2023 - 20:25, said:



Noul model de adaos toc?
se pare că da🤕

#615
Bucnoi

Bucnoi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.02.2023
Buna ziua,
Vreau sa schimb ferestrele si usile de la balcon vechi (15 ani) la un apartament din Bucuresti si voi avea nevoie de ajutorul expertilor de pe forum. Am parcurs toate posturile de pana acum iar informatiile sunt foarte complete dar din pacate mai mult m-am bulversat deoarece sunt multe recomandari contradictorii si nu am reusit sa finalizez lista caracteristicilor pe care sa le cer producatorilor.
Astfel, as avea nevoie de ajutorul vostru pentru a intelege ce specificatii trebuie sa cer bazat pe situatia actuala:
- locatie bloc = Bucuresti
- orientare ferestre = N-V
- regim zgomot = cartier de case / zgomot moderat (din pacate in acest moment aud totul de afara iar cand bate vantul simt driftul de aer)
- culoare tamplarie = maro inchis
Atasez o schema a ferestrelor si usilor cu masuratorile facute de mine - deci oarecum relative :-)
Multumesc anticipat pentru ajutor.
schema ferestre.png

#616
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 01.09.2021
Dacă la un mecanism de ușa Roto s a uzat arcul ce tine limba broaștei " Ieșită din usa", se schimba broasca cu totul sau se găsește acel arc de schimbat? Mulțumesc anticipat!

#617
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Se schimba broasca, sau se inlocuieste cu unul de pix.

#618
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 01.09.2021
Incredibil, dar chiar am rezolvat cu un pix, mulțumesc mult!

#619
bbcversus

bbcversus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.04.2007
Salutare, am si eu "problema" asta: este un spatiu intre pergola vecinului si a mea (tocmai instalata) prin care curge apa.



Cam ce solutii ar fi sa acoperim acea zona sa curga apa doar in fata? Ma inteleg cu vecinul si putem face impreuna ceva acolo sa nu mai curga apa.

Am atasat si o poza.

Attached Files



#620
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 17.04.2015
Buna ziua. La un rulou exterior electric de fereastra s-a deteriorat o garnitura (sau cum se cheama chestia aia gen periuta) a unui ghidaj lateral.
Atasez foto cu stricaciunea si foto cu fereastra.

Intrebarea mea este daca trebuie inlocuit toata sina aia de ghidaj sau se poate inlocui doar acea garnitura.

Attached Files


Edited by AroundYou, 31 May 2023 - 11:31.


#621
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,754
  • Înscris: 03.02.2007
În principiu, se poate schimba doar peria respectivă, dar pentru asta e nevoie să se scoată ghidajul, adică ruloul cu totul.

#622
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut stimați colegi.
Am ușa de termopan la interior care are balamale de fereastra. Balamaua de jos dacă ii dau jos capacul de protecție are loc de reglaj cu inbus de 4. Din câte am văzut, aici s-ar face reglajul pe înălțime. Am tot rotit pe acolo dar mare diferență nu am văzut.

Întrebarea mea este cum ridic ușa mai sus? Mai e ceva reglaj separat? Cât de mult se poate ridica?

Va mulțumesc

#623
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View Postalinescoo, on 02 august 2023 - 17:23, said:

Va salut stimați colegi.
Am ușa de termopan la interior care are balamale de fereastra. Balamaua de jos dacă ii dau jos capacul de protecție are loc de reglaj cu inbus de 4. Din câte am văzut, aici s-ar face reglajul pe înălțime. Am tot rotit pe acolo dar mare diferență nu am văzut.

Întrebarea mea este cum ridic ușa mai sus? Mai e ceva reglaj separat? Cât de mult se poate ridica?

Va mulțumesc
încearcă să ridici ușa cu ceva ( eventual cu o ranguta) și apoi reglează din balama, problema este că la acest tip de ușa, balamaua de jos cedează( este gindita pt o fereastră nu pt o ușa)

#624
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Mulțumesc mult de lămuriri. Toate cele bune.

#625
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 02.08.2004
Urmeaza sa schimb tamplaria veche din lemn la un bloc din caramida si am doua optiuni:

1. Sa o schimb acum si sa fac reparatiile necesare cand ma apuc de tencuit. Am vazut la vecinii care au schimbat deja ca atunci cand s-a dat jos tamplaria veche a fost nevoie de multa spuma prin gaurile ramase si nu stiu cat este de bine. Pe de alta parte ma gandesc totusi ca spuma se poate acoperi ulterior cu tencuiala cand se refac glafurile.

sau

2. Sa ma apuc mai intai de indreptat/tencuit peretii, sa dau geamurile jos si sa repar in jurul lor sa indrept glafurile (ca la o casa noua). in felul acesta cantitatea de spuma sa fie minima.

Ce ma sfatuiti? Multumesc.

Edited by djxme200, 24 August 2023 - 19:32.


#626
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,754
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă ar fi la mine, aș schimba ferestrele prima dată.

#627
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Deci nu stiu daca sunt eu ghinionist sau unii "meseriasi" sunt prea prosti, dar mi-au montat un glaf interior de PVC, l-au lipit cu spuma poliuretanica si au omis sa puna niste greutati pe el, pana se usuca, ca sa nu se umfle poliuretanul si sa ridice prea mult glaful.
Acum glaful sta destul de ridicat si nu mascheaza marginea pervazului cel vechi, se vede oribil( practic, se vede marginea pervazului vechi si la cativa cm mai sus, marginea glafului nou).
N-ar fi trebuit lipit cu silicon, in loc de poliuretan? Am vreo sansa sa mai remediez ceva?

#628
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
il poti scoate, curata spuma si sa o inlocuiesti cu silicon sau spuma care nu expanda foarte mult(cea pt polistiren),

#629
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
Am reusit si am schimbat fereastra. Afara intre tamplarie si izolatia blocului de care s-a lipit tamplaria, au ramas 2-3-4 mm. Nu prea cred ca se poate pune material, se poate baga silicon in acel mic șanț? Au pus spuma REHAU de culoare gri de jur imprejur dar nu a iesit 100% prin toate colturile si marginile. Si desi este spuma de jur imprejur parca tot aud zgomote de afara. Sa se mai diminueze dupa ce se re repara glafurile de jur imprejur?

#630
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
Ah si inca ceva. Voi cat ati dat pentru reparat glafurile de jur imprejurul ferestrei schimbate? Fereastra are cam 1,44 x 1,44. Un gol mai mare sus de 2-3 cm , jos sub glaf si stanga dreapta 0,5...1 cm. Acum pline de spuma.

Am vorbit cu cineva si zicea ca se pun bucati de rigips pe margine ca sa refaca glaful (stanga dreapta sus) mai ales ca fereastra este mai mica acum + coltare pe cele 3 laturi si reparat sub glaful de jos. Dar voiam sa stiu informativ cat ar fi treaba asta asa in mod normal.

Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate