Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#595
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Mulțumesc tuturor, o sa revin cu deznodământul. Oricum, încerc sa mai amân interventia, dar dacă trage curentul, n am încotro si tre sa ma apuc.

Edited by stefan0011, 01 February 2023 - 16:01.


#596
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Scoate bolțul de sus la balama( cum spunea digix),apoi cu o șurubelniță ( sau cirlig,imbus)tragi de bolțul la feronerie,intervenția nu e grea dar daca nu știi.....pare imposibil

#597
georgel.ilie

georgel.ilie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2007

View Postgeorgel.ilie, on 01 februarie 2023 - 12:43, said:

Nimeni? Nimic?

View Postbogumilandia, on 01 februarie 2023 - 12:53, said:

Daca nu ma insel e o piesa antiactionare gresita deschidere secundara de la Roto.Dar nu am mai vazut asa ceve de ceva vreme.Cauta un distribuitor roto la tine in judet ��


Asa este, nu am gasito nicaieri.
cred ca din cauza uzurii acestei mici piese am reusit sa rup manerul. L-am inlocuit, dar inchiderea tot nu functioneaza cum trebuie - nu inchide pana la capat, cu toate reglajele mele)
Oare exista un alt mecanism antiactionare gresita mai nou, care sa se potriveasca ? (sa-l inlocuiesc cu totul)

#598
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Probabil că trebuie schimbată tija stulp, e greu de găsit doar plasticul respectiv. Poziția mânerului nu are treabă cu asta. E nevoie de un reglaj, cerceveaua e lăsată. Se poate schimba și toată feroneria, dar nu e neapărat nevoie dacă faci cele două operațiuni de mai sus

#599
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Sau scoate piesa de pe cerceveaua mobilă

#600
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.04.2010
Vă salut!
Se practică lipirea garniturii de bătaie pe profil, sau există profile cu garnitura încastrată? Pentru că aș vrea să schimb respectiva garnitură și nu reușesc la niște ferestre produse de un atelier local. La Qfort se schimbă ușor, am reușit fără bătăi de cap.

Mulțumesc!

#601
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostSirCypress, on 07 februarie 2023 - 14:49, said:

Vă salut!
Se practică lipirea garniturii de bătaie pe profil, sau există profile cu garnitura încastrată? Pentru că aș vrea să schimb respectiva garnitură și nu reușesc la niște ferestre produse de un atelier local. La Qfort se schimbă ușor, am reușit fără bătăi de cap.

Mulțumesc!
depinde de producătorul de profile,acum vin cu garnitura gata pusă( profilele) dar se poate scoate și pune alta,într-adevăr la unele profile se scoate mai greu

#602
ViperRS

ViperRS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.06.2008
Se foloseste si in Romania bagheta aceasta interioara pentru bluevolution 92? De unde o pot comanda pentru a inlocui bagheta existenta care e semirotund?

Attached Files



#603
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Salutari.
Tamplaria este achizitionata, astept montajul...
Aici inca nu s-a batut in cuie si sunt indecis.
E vorba de profil Salamander 92 iar golul de geam a fost tencuit in prealabil.
Montajul este standard in oferta, aici pot sa suplimentez cu folie de etansare interior si exterior si sa le montez singur sau sa merg pe varianta cu banda precomprimată.
Varianta cu folii de etansare este mult mai ieftină dar ofera performanțe similare/apropiate cu banda precomprimată??

La folii as merge pe Illbruck ME508.
La banda precomprimata trebuie sa merg pe ce ofera producatorul si montatorul..in speță ADF..
Idei?

Edited by catalin_barna, 13 February 2023 - 19:12.


#604
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postcatalin_barna, on 13 februarie 2023 - 19:12, said:

Montajul este standard in oferta, aici pot sa suplimentez cu folie de etansare interior si exterior si sa le montez singur sau sa merg pe varianta cu banda precomprimată.
Idei?

Eu as merge pe varianta asta, este mai ieftina, face acelasi lucru, chiar mai bine, mai ales daca precomprimata nu a fost luata in calcul de la masuratori.

#605
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Am observat ca sunt multe persoane foarte bine pregatite in domeniu, asa ca imi incerc norocul aici, in speranta ca ma ajuta cineva.
Am 2 probleme, una cu fereastra de termopan de la baie(pozele 1-5), a doua cu clanta de la usa(poza 6).
Nu prea inteleg ce mecanism a fost initial pt fereastra, daca mai lipseste vreo piesa sau nu, dar nu sta inchis etans... Pot sa il inlocuiesc cu un alt sistem de inchidere?

Legat de clanta de la usa interioara, cand apas la maximum pe clanta, nu intra in totalitate inauntru partea metalica si e foarte dificil sa deschid usa.


Multumesc!

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   67.76K   19 downloads
  • Attached File  2.jpeg   74K   16 downloads
  • Attached File  3.jpeg   116.44K   20 downloads
  • Attached File  4.jpeg   62.14K   19 downloads
  • Attached File  5.jpeg   70.7K   20 downloads
  • Attached File  6.jpeg   98.98K   23 downloads


#606
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postlex2010, on 14 februarie 2023 - 20:52, said:

Am observat ca sunt multe persoane foarte bine pregatite in domeniu, asa ca imi incerc norocul aici, in speranta ca ma ajuta cineva.
Am 2 probleme, una cu fereastra de termopan de la baie(pozele 1-5), a doua cu clanta de la usa(poza 6).
Nu prea inteleg ce mecanism a fost initial pt fereastra, daca mai lipseste vreo piesa sau nu, dar nu sta inchis etans... Pot sa il inlocuiesc cu un alt sistem de inchidere?

Legat de clanta de la usa interioara, cand apas la maximum pe clanta, nu intra in totalitate inauntru partea metalica si e foarte dificil sa deschid usa.


Multumesc!
cred că este un mecanism pt oblon pus pe PVC cu rol de zăvorâre ( cred🤔),la broască e un semn că înăuntru piesa care acționează limba e pe ducă,cel mai bine schimb-o acum cît e mai simplu ,ai șansa( sau norocul🤭) sa ramina în contraplaca iar apoi e mai greu de deschis usa

#607
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Acolo eu cred că e o fereastră din aluminiu. Poți să pui același lucru, adică: https://fer-al.ro/pr...luminiu-fornax/, sau mai bine asta: https://smart-home.g...ger-catch-.html, Iar broasca, de la ușa "metalică" chinezească e clar că trebuie schimbată.

Edited by Digix, 14 February 2023 - 21:31.


#608
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Multumesc amandurora pentru raspunsuri! Nu pot sa schimb doar o piesa de la broasca, trebuie inlocuita integral? Nu costa mult, dar mi-ar placea sa o repar, daca se poate...

#609
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postlex2010, on 14 februarie 2023 - 21:48, said:

Nu costa mult, dar mi-ar placea sa o repar, daca se poate...
Încearcă să o desfaci, să o ungi, poate, poate merge. Dar de regulă apare inevitabil uzura, iar piese de schimb pentru așa ceva, nu există decât la fabrica din China.

#610
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Culmea ca usa e relativ noua, a fost montata acum vreo 3 ani si nu prea a fost folosit apartamentul decat cateva saptamani pe an.
La fereastra am posibilitatea sa pun maner ca acesta din poza?

Attached Files



#611
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
E mai greu. Trebuie ștanțată cerceveaua cu găuri de cremon, trebuie cremon + kit de cremon și tije de cremon. Nu prea ai cum să le faci singur. Tija de cremon se vinde la bară de 6m iar tu ai nevoie de 30-40 cm, iar ștanțarea se face pe sculă(ștanță) pe care o au doar cei din domeniu.

#612
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Ia uitati-va aici ce frumusețe de montaj făcut după toate "cataloaje tecnice"

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate